Kürtçe Bir Dil midir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
---> Kürtçe Bir Dil midir?

Hayır sana değildi. Yazdığına istinaden başlayıp genel anlamda biten cümleler onlar. Hayır haklardan ya da siyasiden bahsetmiyorum, sosyal anlamda ele alıyorum ve yokmuş gibi yaptığımız hiyerarşiden bahsediyorum.

Türk Dil Kurumu=>

Kürtçe : 1 . Kürtlerin kullandığı dil.
2 . sıfat Bu dille yazılmış olan

Ayrıca:
Çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğu, ulus. (TDK)

Eksik alıntı yapmayalım lütfen ; )

Alıntı yaptığım yer şu an elimde bulunan Türk Dil Kurumuna ait 4 ciltten oluşan sözlüktür. Ne bir eksik ne bir fazladır yazdıklarım.

Türkler ve Kürtler yıllar boyunca iç içe yaşamışlardır, evet. Madem kimse ayrıştıramaz o halde neden ayrı bir devlet kurma -Kürdistan- hayalleri var? Peki neden bu ayrışmayı isteme arzusu??
Neyse..

Şimdi önce milletin tanımına bakalım.

Millet: Aynı toprak üzerinde yaşayan aralarında din, dil, tarih töre ve ülkü birliği bulunan insanlar topluluğu. (Türk Dil Kurumu)

Bu özellikler yoksa ben millet demem dolayısıyla Kürtçe ye de dil demem.

Senin gibi bazı arkadaşlarda böyle söylemişti ve üst satırlarda söyledim cevabını oraya bakınız ;)

Tabi ki dil değildir. Resmi olarak bişey diyemem ama o ağız gibi bir şey. Ben alt kimliklerin konuştukları şeyin dil olmadığından yanayım. Çerkezce, Lazca, Avşarca gibi... Sonuçta onlar Türk kimliğinin altındadır ve onların da ana 'dilinin' Türkçe olması gerekir.

Ortada konuşulan bir Kürtçe dili var mı yok mu?Siz istediğiniz kadar,"yok resmi değil,yok şöyle yok böyle" deyin sonuç farketmez,Kürtçe diye bir dil vardır.

Tabi ki dil değildir. Resmi olarak bişey diyemem ama o ağız gibi bir şey. Ben alt kimliklerin konuştukları şeyin dil olmadığından yanayım. Çerkezce, Lazca, Avşarca gibi... Sonuçta onlar Türk kimliğinin altındadır ve onların da ana 'dilinin' Türkçe olması gerekir.
Aynen Ama Anlatamıyoruz

kürdistan die bi ülke yoksa kürtçe die bi dilde yokturrr !!!

resmi bi dilmidir hayırr ..kendi aralarında konuştukları beni ilgilendirmezz..

değildir ;)
Katılmıyorum

Öncelikle; Türkiye de ingilizce konusuluyor ama ingilizce Türkiye de resmi dil degil.ßu durumda ingilizce dil sayılmıyor mu?
2. olarak PKK ile karıstırıp tüm kürtleri yargılamak ve dillerini hiçe saymak insnlık ayıbıdır.
3. de Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde Dogu diye bir bölge var. Ordaki insanlar Kürtçe konusuyor. Konuşma diyemezsin ki Özgürüz bu konuda :)

Katılmıyorum

Öncelikle; Türkiye de ingilizce konusuluyor ama ingilizce Türkiye de resmi dil degil.ßu durumda ingilizce dil sayılmıyor mu?
2. olarak PKK ile karıstırıp tüm kürtleri yargılamak ve dillerini hiçe saymak insnlık ayıbıdır.
3. de Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde Dogu diye bir bölge var. Ordaki insanlar Kürtçe konusuyor. Konuşma diyemezsin ki Özgürüz bu konuda :)
İngiltere Türkiyede Bir Alt Kimlik Degil Ama Demi .. :)

Özgür ol bakalım nereye kadar :)))))

Gittigi Yere kadar milliyetçi dedigimiz adamlardan görüyoruz ne görüyorsak.
siyaset deil tartısmamız ama neyse kafanza göre ßen de kürdüm ama bilmiyorum kürtçe :)

yah ben anlayamıyorum insanları ben açıkça söliyim ben kürtüm ama hiç bir zaman PKK veya bölücü örgütlerden yana deilim bu ülkede kardeşçe yaşamak issteyen bi çok insandan biriyim ama çoğu cahil insanlarımız bütün kürtleri bölücü ve PKK yandaşı olarak görüyolar doğal olarak onların kapsadığı alana bende giriyorum ben türk veya kürt ayrımı yapmıyorum hepimiz aynı bayrağın altında yaşıyoruz ve dil din ırk ayrımı istemiyoruz artık....

ha şuna gelince evet kürtçe bi dildir arapça gibi ama resmi bi dil değildir bunuda açıklığa getirelim...

Kürtçe, (Kurdî veya Kurdkî) geniş Hint-Avrupa dil ailesinin Hint-İranî kolunun kuzey-batı İrani grubuna girer ve Türkiye'nin doğu ve güney doğusu, Suriye'nin kuzeyi, Irak'in kuzeyi ve dogusu ve Iranin batisinda konusulmaktadir. Orta Doğu'nun Arapça, Türkçe ve Farsçadan sonra en çok konuşulan dördüncü dilidir.Dünyada tahminen 25-30 milyon insan tarafından konuşulur.[kaynak belirtilmeli] Göçler yüzünden son onyıllarda Avrupa'da da çok sayıda konuşanı bulunmaktadır.

Yapı olarak Altay dil ailesine giren Türkçe ve bir Sami dil olan Arapçadan çok farklıdır. Ama hem gramer hem de bazı temel sözcükler açısından gerek Avestî ve Sankrit gibi eski diller, gerek Fransızca, İngilizce, Rusça ve Almanca gibi çağdaş Avrupa dilleri ile önemli benzerlikler arz eder. Aynı kökten gelen Kürtçe ile Farsça arasındaki benzerlik ve farklılıklar ise Latinceden türeyen Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca arasındaki ayrılıklarla karşılaştırılabilir. Bir kısım sözcükler aynı eski İranca kökenden gelip, zamanla değişik bir evrim sonucu bugün iki dilde tamamen farklı telaffuz edilmektedir. Her iki dilin ayrıca tamamen kendilerine özgü zengin kelime hazineleri, morfoloji, fonoloji ve gramer kuralları vardır. Örneğin Kürtçede önemli bir rol oynayan adların, Fransızcada olduğu gibi eril ve dişil olarak cinslere göre ayrımı olayı Farsçada yoktur.

Not:Alıntıdır ve burada dil denilerek kullanılmış o zaman dildir

Kürtçe, (Kurdî veya Kurdkî) geniş Hint-Avrupa dil ailesinin Hint-İranî kolunun kuzey-batı İrani grubuna girer ve Türkiye'nin doğu ve güney doğusu, Suriye'nin kuzeyi, Irak'in kuzeyi ve dogusu ve Iranin batisinda konusulmaktadir. Orta Doğu'nun Arapça, Türkçe ve Farsçadan sonra en çok konuşulan dördüncü dilidir.Dünyada tahminen 25-30 milyon insan tarafından konuşulur.[kaynak belirtilmeli] Göçler yüzünden son onyıllarda Avrupa'da da çok sayıda konuşanı bulunmaktadır.

Yapı olarak Altay dil ailesine giren Türkçe ve bir Sami dil olan Arapçadan çok farklıdır. Ama hem gramer hem de bazı temel sözcükler açısından gerek Avestî ve Sankrit gibi eski diller, gerek Fransızca, İngilizce, Rusça ve Almanca gibi çağdaş Avrupa dilleri ile önemli benzerlikler arz eder. Aynı kökten gelen Kürtçe ile Farsça arasındaki benzerlik ve farklılıklar ise Latinceden türeyen Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca arasındaki ayrılıklarla karşılaştırılabilir. Bir kısım sözcükler aynı eski İranca kökenden gelip, zamanla değişik bir evrim sonucu bugün iki dilde tamamen farklı telaffuz edilmektedir. Her iki dilin ayrıca tamamen kendilerine özgü zengin kelime hazineleri, morfoloji, fonoloji ve gramer kuralları vardır. Örneğin Kürtçede önemli bir rol oynayan adların, Fransızcada olduğu gibi eril ve dişil olarak cinslere göre ayrımı olayı Farsçada yoktur.

Not:Alıntıdır ve burada dil denilerek kullanılmış o zaman dildir
Kürtçede var olduğu söylenen 8308 sözcükten; 3080 tanesi Türkçe, 2000 tanesi Arapça, 1200 tanesi Zent Lehçesi, 1030 tanesi Farsça kökenlidir. Geri kalan yaklaşık 1000 sözcüğün ise yaklaşık 700 tanesi Ermenice, Çerkezce, Gürcüce, Pehlevice… gibi dillerden geldiği bilinmektedir. Bu sözcükler de çıkarıldıktan sonra, geriye yalnızca 300 tane sözcük kalmaktadır. Yani kürtçede var olduğu söylenen 8308 sözcükten, yalnızca 300 tanesinin kökeni bilinmemektedir. Bir sözcük kümesinin “dil” olarak sayılabilmesi için, onun ciddi anlamda bir söz varlığının olması gerekmektedir. Bu anlamda <%> 97 si yabancı dillerden alıntılanan sözcüklerden oluşan bir söz varlığıyla bir dilin olduğunu düşünmek, gerçekten kabul edilir bir şey değildir.

Burdada dil değildir deniyor o zaman dil değildir.. senin mantığın bumu ?
Dil olabilmesi için vatan lazım nerde vatanınız?

Genc Reis Kafayı Yersin Bu Konuda ..

Sen İstedigin Belgeyi Getir Anlamaz Bunlar :D

©ﻕΞתς яΞiš;1688780' Alıntı:
Biliyorum bundan 3 ay önce de girmiştim bu konuya o zaman askerdim. Askerde kafayı yiyodum acaba ne saçmaladılar yine diye :D

Görüşlerimize saygı duymak zorundasın saçmalama lafın yanlış!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri