Kürtçe Bir Dil midir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
---> Kürtçe Bir Dil midir?

burası reklam alanı değil bazıları sınırlarını aşmışlar herkes haddini bilsin

harakiri güzel ispatlamış gerçekten söyleyecek söz bırakmamış teşekkürler :)

Daha bu konuda mı tartışıyorsunuz herşey apaçık ortada değil mi artık ;)

Benim dilimde tüy bitti anlatana kadar yeni arkadaşlara başarılar dilerim :)

Konuya yorum yapacaksınız sız bırbırınıze cevap verıyorsunuz son uyarım kılıtletmeyın konuyu

öööf bakıyorm bakıyorum karşıt görüşümü savunabilen bir kelebek çıkmazı var, diğer herkes anca savunanlara laf sokmuş, böyle mi oluyor tartışma ?

Birkaç kelimenin bir araya getirilerek çoğunun da diğer var olan dillerden alınarak yapılan konuşmaların belli bir kısım tarafından anlaşılması demek o söz topluluğunun dil olduğu anlamına gelmez.
Unutmamak gerekir ki ancak milletlerin(!) dili vardır. Dolayısıyla "Kürt Milleti" denmediği gibi Kürtçe de bir dil değildir.

Kürt milletinin varolu olmadığını nesnel birşey olarak nasıl yok sayıyorsun da milletlerin dili olur onların olmaz diyorsun...

Kürtler Türklerle içiçedir Ne zaman Türk vardır o zamanda Kürt vardır bunlar birbiriyle içiçe olan milletlerdir kimse ayrıştıramaz ;)

Son düzenleme:

Kürt milletinin varolu olmadığını nesnel birşey olarak nasıl yok sayıyorsun da milletlerin dili olur onların olmaz diyorsun...

Kürtler Türklerle içiçedir Ne zaman Türk vardır o zamanda Kürt vardır bunlar birbiriyle içiçe olan milletlerdir kimse ayrıştıramaz ;)

Türkler ve Kürtler yıllar boyunca iç içe yaşamışlardır, evet. Madem kimse ayrıştıramaz o halde neden ayrı bir devlet kurma -Kürdistan- hayalleri var? Peki neden bu ayrışmayı isteme arzusu??

Neyse..

Şimdi önce milletin tanımına bakalım.

Millet: Aynı toprak üzerinde yaşayan aralarında din, dil, tarih töre ve ülkü birliği bulunan insanlar topluluğu. (Türk Dil Kurumu)

Bu özellikler yoksa ben millet demem dolayısıyla Kürtçe ye de dil demem.

Son düzenleme:

PKK amerika ve çoğu avrupa devletleri tarafından desteklenen, gündemi takip edip haber izleyenlerin Almanlarla arasındaki yakın zamandaki bağı görebileceği, Kürtlerden çok Avrupalılarca büyüyen ve beslenen bir örgüt. Tüm Kürtleri 'Kürdistan hayalleri' var diyip yoksaymanın, dışlamanın mantıklı bir tarafı yoktur. Tüm Ermenileri soykırım olayı yüzünden dışlamanın mantıklı bir tarafı yoktur. Tüm Türkleri geçmişteki gaddarlıkları yüzünden dışlamanın mantıklı bir tarafı yoktur.( evet avrupa ve dünya bizi böyle tanımlıyorlar ne hoş değil mi?) Tüm Arapları geçmişte arkamızdan vurdular diye dışlamanın mantıklı bir tarafı yoktur. Tüm cümlelere ket vuruyorum, dil olup olmamasıyla bile ilgilenmiyorum şuan ama bu kendi-kendimizi-böle işlemine son verelim.

Türkler ve Kürtler yıllar boyunca iç içe yaşamışlardır, evet. Madem kimse ayrıştıramaz o halde neden ayrı bir devlet kurma -Kürdistan- hayalleri var? Peki neden bu ayrışmayı isteme arzusu??

Neyse..

Şimdi önce milletin tanımına bakalım.

Millet: Aynı toprak üzerinde yaşayan aralarında din, dil, tarih töre ve ülkü birliği bulunan insanlar topluluğu. (Türk Dil Kurumu)

Bu özellikler yoksa ben millet demem dolayısıyla Kürtçe ye de dil demem.
+1

Türk Dil Kurumu=>

Kürtçe : 1 . Kürtlerin kullandığı dil.
2 . sıfat Bu dille yazılmış olan

Ayrıca:
Çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğu, ulus. (TDK)

Eksik alıntı yapmayalım lütfen ; )

Türk Dil Kurumu=>

Kürtçe : 1 . Kürtlerin kullandığı dil.
2 . sıfat Bu dille yazılmış olan

Ayrıca:
Çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğu, ulus. (TDK)

Eksik alıntı yapmayalım lütfen ; )

icon14.gif
:175:

PKK amerika ve çoğu avrupa devletleri tarafından desteklenen, gündemi takip edip haber izleyenlerin Almanlarla arasındaki yakın zamandaki bağı görebileceği, Kürtlerden çok Avrupalılarca büyüyen ve beslenen bir örgüt. Tüm Kürtleri 'Kürdistan hayalleri' var diyip yoksaymanın, dışlamanın mantıklı bir tarafı yoktur. Tüm Ermenileri soykırım olayı yüzünden dışlamanın mantıklı bir tarafı yoktur. Tüm Türkleri geçmişteki gaddarlıkları yüzünden dışlamanın mantıklı bir tarafı yoktur.( evet avrupa ve dünya bizi böyle tanımlıyorlar ne hoş değil mi?) Tüm Arapları geçmişte arkamızdan vurdular diye dışlamanın mantıklı bir tarafı yoktur. Tüm cümlelere ket vuruyorum, dil olup olmamasıyla bile ilgilenmiyorum şuan ama bu kendi-kendimizi-böle işlemine son verelim.

Sanırım bu yazılanlar bana.
Benim amacım ne Kürtleri ne Ermenileri ne de Arapları dışlamak ya da yoksaymak. Osmanlı Devletinde olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti de sadece Türklerden oluşmuş değil ve dolayısıyla bu saydıklarım hiç bir zaman dışlanmış değiller. Her kim olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti Devletinde her türlü haklara sahipken nasıl dışlanmış olabilirler ki? Her türlü hakka sahip olmak demek devletin içinde yeni bir devlet kurma hakkını kimseye vermez. Eğer her kim olursa olsun bu devletin içinde kardeşçe yaşamasını bilirse, vatanımızı kendi vatanları gibi sevip korursa, milletin birlik ve beraberliğini bozacak davranışlar sergilemezse işte o zaman başımızın tacı olurlar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri