sir.altan

....dun bizim yakinimizdaki plaza da dolasirken yasli bir hanim telefonla turkce konusuyordu,konusmasi bitince merhaba,buralardami ooturuyorsunuz diye sordum.evet 39 yildir bu muhitteyiz dedi,arabayla bir kac dakikalik mesafede oturuyormus,buralara pek gelmem baska carsiya giderim dedi.
...buralarda turk aile varmi taniyormusunuz diye sordu,bende yok be bacim eski arkadasalardan kimse kalmadi,yeni genclerin kafalarida bizlere uymuyor dedim.
...kadin eh burdada devir degisti artik her kes kendi ailesi icinde gorusme yapiyor yani coluk cocuklarina gidip geliyorlar,eski si gibi aile dostlugu kalmadi dedi.sonra kadin adres verdi gelin buyrun tanisalim dedi,bende kismet dedim.
....maalesef toplumda bir aci yara haline geldi, artik eski zamanlardaki gibi millet bir birini ziyaret etmiyor,guzel sohbetler dedikodular yapilmiyor....eskiden ne radyo vardi,ne televizyon,millet canli radyo ve televizyon gibiydi.turk televizyonlari geldi,diziler evlere girdi,milletde bos verin arkadas ziyaretini,birazdan kurtlar vadisi basliyacak gibi duruma geldi.

...neyse hanimlardan bahsederken devam edelim,bazi gunler sabahlari bazi gunler ogleden sonra yuruyus yaparim,gecenlerde yine yuruyorum,bizim ara sokaklar sakindirler,pek yuruyen olmaz tek tuk araba gecer,bir yol kavsaginda bir kac katli bir apartman var,tam onunden gecerken bahcesi icinde yasli bir hanim bana donup ozur dilerim size bir sey sorabilirmiyim dedi,durdum memnuniyetle dedim, kadin bir muhit ismi soyledi campbelltown derler,arabayla bizden yarim saat uzaklikta bir muhit,neyse kadin biliyormusun campbelltown nerde diye sordu,kadin australyali,sydneyde yasayipda o muhiti bilmemesi imkansiz,hmmm biraz uzakta bu tarafta arabayla yarim saat surer dedim, kadin ooo cok uzaktaymis bende temizlikcime beni oraya gotururmusun diye soracaktim dedi. yedi sekizyuz metre otede tren istasyonu var,bak biraz ilerde istasyon var trene binip gidebilirsin dedim,,,kadin yine ooo istasyonda uzakmis yaa dedi.50 metre otede istasyona giden otobus duragi var, ya bak kosede otobus duragi var atla otobuse sonra tren filan, yasli kadin yine tatli tatli gulumseyip ama ben 92 yasindayim dedi, hadi sana iyi gunler deyip yurumeme devam ettim,her halde kadinin beyni gidiyor diye dusundum.

.....Baska bir gun yine yurumekteyim yol uzerinde bir kulup var yine yasli beyaz sacli bir hanim kulupten cikmis yavas yavas yuruyor,eh karsi karsiya geldik selam verdim,kadinda selam verdi basladi anlatmaya yaf benim yurumem lazim,sen nerde oturuyorsun, evlimisin bekarmisin,kac cocugun var,ben biraz salladim sonra ben sormaya basladim,iste biz baska eyaletten geldik ama 50 yildir burdayiz,cocuklarim evlenip baska eyaletlere gittiler.kocam 20 yil evvel vefat etti,ben gitmek istiyorum,kadin ceneye devam ediyor,kulupten cikmis birazda kafasi iyi filan,bak simdi benim isim var ama adresini verirsen yarin gelir kahveni icerim dedim,kadin yan yan bakti ve ben tanimadigim insanlari evime davet edemem dedi,hadi sana iyi gunler deyip yoluma devam ettim.

....tum vasitalarin ruhsat yenileme zamani vardir,genellikle yildan yila yapilir,otomobil 5 yildan eski ise mekanikten yola guvenlikli raporu alinir,buna pink sleep denir,5 yili doldurmamis otolar icin pink sleep istenmez...ruhsat yenilemek icin birde green sleep lazimdir,bu da 3 uncu parti sigortadir,her hangi bir trafik kazasinda yaralanan vatandaslarin tedavi masraflari icindir,green sleep olmadan otoya ruhsat yeniliyemeyiz,sigorta ucretleri bir seferde odenebilinir veya aylik taksitlerle odenir tabi aylik olunca odenecek miktar biraz daha artar.
.....benim arabaninda iki hafta sonra ruhsat yenilemesi var,iki hafta evvel on line green sleep formu gonderildi,her zaman yaptigim en ucuz sigortadan,yine iki hafta evvel motor trafikden yeni ruhsat kagidi geldi,emekli oldugum icin tasit vergisi vermiyorum.on-line uzerinden green sleep i odedim,kredi kartiyla filan,bir saat icinde green sleep i odediginiz trafige gidecek mesaji geldi,odendigine dair makbuz numarasi yazildi....bir saat sonra yine on-line uzerinden trafige girdim,ruhsat yenilemeye tikladim,ruhsat kagidinda numara vardi onu yazdim,bilgiler karsima cikti,arabamin plakalari adimin gobek adimin ve soyadimim bas harflerinden ozel yaptirmistim ozel oldugu icinde para istiyorlar4 yil evvel galiba yilda 50 dolardi simdi olmus 107 dolar,eh onuda kredi kartindan odedim,velhasil 10 dakika icinde is hallettik.
...insanlara kolaylik getirmek iyi bir sey,on-line olmazsa en yakindaki trafik ofisine gitmem lazim,kapida numara veren kiosk var ne yapacagina gore numara aliyorsun ondan sonra oturup cagirilmayi bekliyorsun,ordada beklemek en uzun yarim saat surebilir,zahmete katlanmayip evden halletmek tabiki daha tatli oluyor.

....insan beyini hep ayni seylere calisir derler, hani iyiliklere calisan beyinler vardir kotuluklere calisian beyinler vardir,yaradilismidir nedir bilemem...
....televizyonumda netflix diye program var,cok diziler filmler dokumenterler var, bilgi sayarimda foxtel kanallari var,yok diye bir sey yok,gunun durumuna gore kimi zaman tv izlerim kimi zaman bilgisayardan,yabanci dizilere merakim vardir,arasira hatun tv den turk dizileri izlerken bende yan koltukta oturup yan gozle bakarim,amerikan dizileri, meksiko dizileri berezilya dizileri ingiltere dizileri ispanya dizleri,isvec dizileri filan izledim,hep guzel bir baslangicla,ya da cinayet ile baslarlar,netice olarak her dizide yasanan olaylarin diger ulke dizilerinden fazla bir farki yoktur,hepsinde es tarafindan aldatilma vardir,hepsinde harac verme alma vardir,hepsinde belli makamlardaki kisilere rusvet verme vardir,hepsinde kiralik katiller vardir,hepsinde kiskanclik ve guvenilen kisiler tarafindan sirta bicak saplamak vardir,hirsizliklar para acgozlulugu cinayetler,yani degisik yollardan hep ayni kapiya cikmak gibi bir sey,insanoglunun yapabilecegi seyleri dizilere isliyorlar ve maalesef gerceklerden ornekler aliniyor,kore ve japon dizileride izledim onlardada ayni seyler,konulara baktigimiz zaman ya bu surdan calinmis diyebiliriz...
.....bir guney amerika dizisi vardi,iki kisi sakalasiyorlar,bir daireye yeni mudur sef gelir odasina girer,kapinin kosesinde rusvet beklemektedir ve mudur rusvete hos geldiniz der, rusvet ise mudure siz hosgeldiniz efendim sizler gelir gidersiniz ama ben her zaman burdayim der....
..bu gunlerde hava alanina gitme trafigim cogaldi cocuklarim yurt disi tatiline gidiyorlar,bir hafta evvel persembe gittim,sonra bir hafta sonra cuma gunu birini biraktim,dunde birini almaya gittim,ucagin inis saati 15,00,aileden birilerini alacagim,zaman ayarlamasi yapip saat 15 ,oo evden ciktim 35 dakika gidecegim ancak onlarda cikar,cabuk yolcu alma yeri var 15 dakika musaadeli para vermiyoruz, saat 15.00 evden ciktim yollarda bostu 35 dakikada hava alaninda oldum,arabami park edip iceri yurudum, efendim hava ruzgarli oldugu icin kule ucagin inisini 2o dakika filan geciktirmis,yolcularimin cikmasi 40 dakikayi buldu,gumrukten cabuk geciliyor, biraz valizlerin gelmesi bekleniyor, bir saate yakin arabayi park yaptik,ucret odeme makineleri var cikarken bileti verdik makineye 19.00 dolar odiyeceksin dedi makine,hava alani parkini tam soygun yeri yapmislar
..eski zamanlarda yurt disina bir akraba veya dostumuz gidiyorsa bir kac aile birden hava alanina gider ugurlardik,cogu zaman donusleride ayni olurdu,cunku park parasi diye bir sey yoktu,simdiyse ugurlayici filan gelmiyor,yolcusunu birakan cekip gidiyor.
....Bu ucaklar ayni dolmuslar gibi calisiyorlar hemen hemen hic durmuyorlar,yolcu aliyorlar 10 saat filan ucup sydneye geliyorlar, 2 saat icinde temizlik yapiliyor,yakit dolduruluyor,kucuk bir kontrol yapiliyor, 2 saat sonra degisik pilot ve hosteslerle kalkis yapip bir 10 saat daha ucuyor.

Son düzenleme:
....biraz daha iyi yasiyalim diye gurbetci olduk,neler kazandik neler kaybettik hesaplamasi cok zordur,gurbetin uzakligina yalnizligina,ve bir cok seylerine katlandik,yillar cabucak gecti,belimiz bukuldu sacimiz agirdi,velhasil yillar cabucak gelip geciverdi,uzun yillar evvel belki bir gun turkiyeye bdonup kendi vatanimizda yasariz diye bir daire almistim,gurbette kok salmaya baslayinca artik temelli vatanimiza donemiyecegimiz fikri dan diye kafama vurunca daireyide sattik gitti.
....simdi icinde yasamis oldugum evi 18 yill evvel almistim,bir ev ve yarisi odenmis bir daire satip iyi ev almistim,sydneyde ev fiatlari acayip oldu fiatlar devamli artiyor,benim evde hemen hemen aldigim fiatin 4 misline yukseldi,satip iyi bir muhite tasinmakm istesem bir hayli borc para almam lazim,emekliyiz ev satip baska bir muhite gidecek gucumuz yok yani daha pahali ev almak icin bankalar emekli adama kredi vermezler.
.....son iki hafta icinde turk lirasinda geriye dogru bir devrim oldu,aci bir sey uzulecek bir durum,insallah daha kotuye gitmez,bizler yurt disinda yasiyoruz dolar kazanip dolar harciyoruz,tr dek dusen paranin bize zarari olmuyor ama icerde yasiyan vatandas icin kotu bir sey hele doviz ile ticaret yapanlar icin cok korkunc....gecen gun elime hesap makinesini aldim,burdaki evimin degerini turk parasina cevirdim,aha bir anda turk parasiyla milyoner olmusum,istanbulun bazi semtlerinden hemen hemen 20 daire alacak duruma gelmisiz,,sakadan hatuna takiliyorum, bak hatun milyoner olduk hadi evi satalim,gidelim turkiyeye orda 20 daire aliriz,hemde ordan emekli ouruz ve krallar gibi yasariz....hatunda hadi kapi orda gitmek istiyorsan yolun acik olsun ben ev mev satip bir yere gitmem diyor,gidemiyecegimizi bende biliyorum tabi, cocuklar burda damatlar gelinler torunlar,onlari birakip bir yere gidemeyiz,oyle iste herseyler gorundugu gibi olmuyor.....evi satin aldiktan kisa bir zaman sonra kizimin dugunu icin turkiyeye gitmistik, akrabalrdan biri eviniz hayirli olsun kaca aldiniz diye sormustu bende fiati soylemistim,adam kafasindan bir hesap yapti ve ya burda bu kadar daire alirdiniz ben olsam ve o para bende olsa bir dakka orda durmam demisti.

30 yil once 20 yil sonra

....bir dizi izliyordum bir kac kisi kalin kalin purolar iciyorlar,gece ruyama girdi bende bir kucuk puro bulup tutturmeye basladim,ruya tabi,neyse gunduz ruyam aklima geldi,ohhoooo dedim ben sigarayi birakali 20 yil oldu,sen ancak puroyu boyle ruyanda tuturursun dedim kendi kendime...
...askerlige gitmeden evvel tek tuk sigara icerdim paket almazdim arkadaslar ikram ederse iste nefeslerdim,askerde sigaraya alistik,gerci sigaraya verecek paramiz yok asker sigarasi bedava,asker sigarasi derken muptela olup ciktik,gurbete geldik, puro denedim pipo denedim tutun sardim,filityreli veya filitresiz sigaralar kullandim,yani tam sigara tiryakisi oldum,gunluk sigaram 40 taneye kadar yukseldi,35 lik paketler vardi onlardan aliyordum,onceleri karton sigarada 10 paket olurdu ucuza gelirdi faitlar yukselince kartondaki sigara adedide 6 ya dusmustu,derin derin dumani icime cekerken bir yandanda sanki astim hastasi gibi nefessizlik cekmeye basladim,haaa bir tek nargile denememistim,iyiki denememisim,
.....oyle boyle cigerlerime tutun dumani doldurmakla kos koca 30 yil gecti aradan,arabanin icin sigara kokar elbiseler sigara kokar,evin ici sigara kokar,ve bir gun jeton dustu ve kendime yeter artik dedim,sigara paketi ve cakmagimi arabanin camindan disari firlatip attim,tama biraktim seni sevgili sigaram dedim,tam otuz yildir birbirimize deli gibi asiktik,bu ayrilik sigarayi degilde beni cok sarsacakti,bir cok seyler atlattik elbet bu sigara kara sevdasinida atlatacaktim,onceleri nikotoinli sakiz cignemeye basladim, sonra seker yemeye basladim,ama canim her dakika adi sigara olan sevgilimle beraber olmak istiyordu,istiyordum ama inadimda inatti,hayir sartlar ne olursa olsun bu kara sevda bitmeliydi, inat ettim cok direndim,ilk iki yil her saniye canim sigara icmek istedi,bazen yakinimda sigara icen birisinden sigara isteeyi bile dusundum,ama elim ve dilim varmadi.
.....australya sigara almaya basladigim zaman 20 lik paketler vardi 70-80 cent idiler paketdeki sigara adeti cogaldi her butce yapilisinda devlet baba sigara zam yapti,en son olarak aldigim 35 lik paketin fiati 7 aud du,simdiyse 20 lik paket 18 dolar filan,30 yilda sigaraya verdigim paralari kaba taslak hesaplamistim adeta bir servet odemisim,hemde serveti havaya uflemisim.
....velhasil sene 2018 oldu,1998 yilinin galiba haziran veya temmuz ayiydi turkiyeye tatile gidiyordum sigarayi o zaman birakmistim,yani o karasevdadan kurtulmamin uzerinden 20 yil gecmis ve benimde hem saglik bakimindan hemde maddiyat bakimindan cok kazancim olmus.
.....sigara kullanana zarar verdigi gibi cevresindeki insanlara da zarar veriyor,kullanmamak cok guzel bir sey,devletler insanlari sigarayi biraksinlar diye cok reklamlar yapiyorlar,sigaracilarda ve super marketlerde sigaralar kepenk arkasinda duruyor,yani insanlar sigara paketlerini gormuyorlar.

gidelimmi gitmiyelimmi derken.
...ana vatana cok diden insanlardan degilim,bazi gurbetciler her yil giderler,bende 5-6 yil ara ile gidiyorum,en son gidisimiz uzerinden 4 yil gecti,seneye gidelimmi gitmiyelimmi diye dusunup duruyorduk.bir gun hatun ablasini arayip konusuyor, ablasida daha gelmiyecekmisiniz diye soruyor,bende belki seneye geliriz diyorum hatunda seneye gelecegiz diyor.
...aradan biraz zaman gecti hatun eh ben ablama soz verdim seneye gitmemiz lazim kadin bekler diyor.eyu dedik gelecek yil yaz aylari icin ucak biletleri bakmaya basladim,singapor hava yollari indirim yapmisti, tamam hafta sonu ayarlariz dedim, dedim ama promosyonmus,tarihi bitmis,kisi basi 1000 aud gidis donus,neyse bir kac hava yoluna daha baktim,etihad var emirates var,iki kisilik gisis donus 3200 aud filan,erken rezervasyon yapinca biletler ucuz oluyor,birde qatar hava yollari var,ona bakayim dedim,yazdik cizdik, iki kisi gidis donus2150 aud, cok guzel fiyat,hemen dusunmeden iki kisilik bilet aldik,2019 yilinin mayis sonlarina dogru bir aksilik cikmazsa 6 haftalik bir turkiye tatili yapacagiz insallah yani 9 ay evvelden bilet almis olduk,gidecegimiz tatil gunu yaklasinca bendede bir heyecan baslar.
.....turkiyeye gidince ya ispanya-ya da italya bunlardan birini gormek istiyorum5-6 gunluk gibi.birde kafamda azerbeycan tatili var,bir hafta filan,en azindan turkce konusulan bir ulke,turkce derken azerilerin konustuklarini anlamak cok zor,bir kac azerbeycan tv kanali var arasira acip bakiyorum ve soylediklerini anlamaya calisiyorum.bir haberi basligini yazili veriyordu,misirda olaylar oluyor asker ve halk carpisiyor,carpismalar icin,toqqustular diyor askerlere nafar diyor.yani bize gore acayip bir turkce,biraz kulak kabartinca anlariz herhalde.
.....turk parasi bir hayli dustu,australya dolari karsisinda zayif bir dolar hemen hemen 4,5 lira aliyor,biz gidene kadar fiatlar cok yukselmezse,az parayla iyi tatil yapariz diye dusunuyorum.

..kataract goz ameliyati.
...30 austos gunu sag gozumden katarak ameliyati oldum.bir gun evvel doktrun sekreterine telefon edip saat kacta arabanin gelip beni alacagini sormustum,sabah 5,30 demisti,ozel hastane north sydneyde.sabah erken kalktim banyo yaptim tras oldum ve gelecek taksiyi beklemeye basladim, hastane bir taksiyle anlasmis hastalari evlerinden toplayip goturuyor, isi bitenleri evlerine goturuyor. 5,45 de taksi geldi icinde iki kisi vardi bir yasli bey ve yasli bir hanim,bende atladim arkaya,yakin bir muhitten yine bir bey aldi ve suratle hastanenin yolunu tuttu,erken saatlerde oldugu icin trafik fena degildi.
....ticari taksi bizi ozel hastanenin garajina getirdi,bize yakin yerdeki doktorun sekreteri daha evvel gelmis bizi asansorle yukari cikardi,kucuk bir salonda oturduk,sekreter hanim once beni cagirdi masasina gittim hadi dokul bakalim paralari dedi,2390 $ hastane masrafi 200$ doktor farki,yine 200$ narkoscu farki,devletten para alacaklarmisda geri kalan farkida bizden aliyorlar,birde 75 dolar taksi parasi toka ettik.
biraz bekledikten sonra yasli bir asyali hemsire beni bir odaya aldi,gozume ilac damlatti,tansiyon olctu, yalnislik olmasin diye isim,adres dogum tarihi sordu,hangi gozume ameliyat yapilacagini sordu,kisa bir arayla yine ilac damlatti,biraz oturduk genc bir hemsire geldi gel benle dedi baska bir odaya girdik,gogsume bir kucuk ismim yazan kagit yapistirdi bu arada narkoscu geldi kendini tanitti, sag bilegimin uzerine damara bir igne takti,ama ilac verdimi vermedimi pek farkinda degilim,ceketim vardi cikarip bir torbaya koyduk ustune de isimim yazili bir kagit yapistirdilar,10 dakika filan sonra hadi gel bakalim dediler kucuk bir ameliya odasina alindik, ha daha evvel basima ve ayaklarima naylon musambalar gecirdiler,ayakkabilarla uzandik masaya,ayaklarimin altina yastik koydular,gozumun birini kapadilar,belimden yukari bir battaniye cektiler,doktor basliyoruz dedi,valla gozum uzerinde bir seyler yaptilar,ne aci duydum ne bir sey anladim,10 dakika veya 15 dakika diyeyim,gozumu kapattilar hadi kalk dediler indik asagiya genc hemsire kolumda,baska kucuk bir salona aldi,sabahleyin bir sey yemeden gelin demislerdi,yani karnimiz ac,buskuvit filan verdiler bir bardak cay istedim,biraz sonra benle gelen sahisda odaya geldi,cayimi bitirdim hemsire gozumun uzerindeki banti aldi actik gozumuzu,hmmmmm cok iyi,biraz gecti hemsireden yarim bardak sutlu kahve istedim,sag olsun verdi,bizim ekibin hepsinin isi bitti,taksiyi beklemeye basladik,taksi gelmis yine alt kata indik garaj,taksi 3 hasta daha getirmis,yine atladik taksiye bir bir evimize dagitti, saat 10.00 filandi evde oldum,damlalar vermislerdi hatun damla damlatti,ogleden sonra gozum bugulanmaya basladi,saglam gozle tv izledim,aksamleyin gozum eskisinden cok daha saglam oldu,10 dakikalik operasyon 3200 dolara patladi,ama bir yerde deger.
...persembe gunu ameliyat olmustum cuma gunu 10,30 da ameliyat yapan doktor gorecekti gittik,doktor gozume bakti, cok guzel bir ay sonra final olarak bakacagim dedi,ilaclar damlalar bitene kadar gunde 4 defa damlatacaksin dedi,dort degisik goz damlasi,bir haftadan sonra gunde 3 sefer damlatmaya basladik ikisi bitti ikiside bitmek uzere.
....mesafe gozlugu takmadan araba kullanmaya basladim gozluksuz tv izliyorum,her ihtimale karsi mesafe gozlunun saglam olan sag mercegini cikartik numarasiz cam taktirdim,eskisinide ayni ayarda yeni lens koydurttum,kullanmiyorum ama ne olur ne olmaz bir kenarda dursun dedim.
....doktora ilk gittigimde iki gozunde katarak var demisti,bende sekretere hukumet hastanesinde birini yaptiramazmiyiz diye sormustum oda ben hallederim demisti,bir kac gun evvel doktorun muayenesine ugradim,kimseler yoktu sekreter vardi,eee sen sol gozum icin devlet hastanesi filan demistin dedim, dosya kabininden kartimi cikardi bakti,ya doktor sol gozde ameliyat olacak diye bir sey yazmamis dedi, sevindim,iki hafta sonra doktoru gormeye geleceksin o zaman doktora kendin sorarsin dedi....
..benimde zaten sol gozumden cok sikayetim yok.
.....daha evvel google den katarak ameliyati hakkinda bilgi edinmistim,iste goz kenarina igne yapiyorlar uyusturuyorlar goz kenarlarini cektiriyorlar filan,biraz heyecan yapmistim,ama yukarda yazdigim gibi,ameliyat esnasinda uyanik olmama ragmen hic bir sey hissetmedim diyebilirim.

Son düzenleme:
....gecen pazar gunu dogum gunu partisi vardi,partileri hep bebelere yaparken bu sefer bizim kocaoglana yaptik,daha dogrusu kendisi parti yapmak istedi, oglum,40 yasina girdi,hatun bir dogum gunu karti getirdi yaz birseyler dedi.ne yazayim ne yazayim derken duygulandim,oglanin dogusundan koca 40 yil gecmis,farkinda olmadan biraz hissiyatli yazmisim.
....evlerine gittik bahcede kapali cardak var,masalar sandalyeler hazirlanmis,kucuk torunlar top oynuyorlar,biri hadi dede gel sende bir kac sut at dedi,cocuk iste dedelerini hala arkadas gibi goruyorlar,hatirlari kirilmasin diye bir kac sut attik.derken kendimin 40 yasim aklima geldi o zaman oglum 8 yasindaydi,bir futbol kulubune yazdirmistim,ondan sonrada 7 yil her hafta sonu sezon boyunca maclara goturmustum,baktim buyuk torun da 8 yasina girdi babasi 40 tam benimki gibi,kucuk torunda 6 yasinda futbola basladi,iki sezondur top kosturuyor.
....torun 6 hafta evvel kadar baska bir takima denenme olmak icin gitti beyendiler,buyuk takimlardan birine,tamam oglunu alacagiz diyorlar ama kontrat yapmamiz lazim diyorlar,heh heh he kucuk cocuk icin kontrat filan,derken kontrat sartlari konusuluyor,bebeler icin 4 tane cok tecrubeli hoca varmis,bunlara maas oduyorlarmis,aldiklari cocuk icin 1400 dolarda para istiyorlar,oglumun durumu musait,tamam anlastik ben bu parayi odeyebilirim diyor...buyuk bir takim cocuklari sehirler arasi maclarada goturuyorlarmis,buyuk organizeler yapiyorlarmis...burasi spora onem veren bir ulke, ailelerde spora onem veriyorlar,zaman zaman iyi futbolcular,tenisciler basketbolcular rugby ciler yetisiyor,,,,her kulubun yas guruplari var,her takim kendi dengi takimla mac yapiyor.kendi cocuklugumu dusundum evimizin yakininda bir zeytinlik vardi her kes oraya toplanir,tarlada futbol oynardik,10 yas 16 yas birbirine karisirdi ve zorlu bnir futbol olurdu.

...2004 yilindan beri forumlarda paylasim yapiyorum,yazdik cizdik anlattik,problemi olanlara yardimci olmaya calistim,ne kadar foruma uye oldugumu hatirlamiyorum,kimilerinden kendim ciktim,kimileri aniden kayboldular,kimilerine benim kafam uymadi,velhasil forumlarla ilgilenmem hala devam etmektedir.
...amerika ve australya hakkinda bilgim cok,bu memleketler icin soranlarada yardimci olmaya calisiyorum.bir australya forumu vardi yoneticinin ilgisizligi yuzunden kapandi,yine uzun yillar devam eden bir amerika forumu vardi,yoneticiler fazla ilgilenmeyince ortalik savas alanina dondu ve forum kapandi,derken baska bir a amerika ile ilgili turk sitesine girdim,burdada amerika gitmek isteyen vatandaslara
bilgilerim sayesinde yardimci olmaya calistim.
....malum burasi internet 13 yasindaki cocuk kendini universite ogrencisi olarak tanitir,kimisinin babasi cok zengindir, o sayede dunyayi dolasmistir,velhasil olduklari gibi gorunmiyen insan coktur.iste bu forumda bir kisi hep degisik nicklerle girip bir sual soruyor ikincisi yok,turkiyede yasayip kendini amerikada gibi gosteriyor,bazen iste ben su eyalete gidiyorum havasi suyu nasil diye soruyor,bazen vize takintisi yasiyor filan hep ayni kisi,yutan yutup cevap yaziyor,bu sahis yine bir konu acti ben mimarim amerikaya gitmek istiyorum,hangi sehire gidebilirim maaslar nasil filan,bende kardes siz hangi uniden mezun oldunuz hangi mimarlar odasina kayitlisiniz,istanbulda benimde mimar yegenim var belki birbirinizi tanirsiniz diye yazdim.
.....birkac saat sonra forum serveri,hosting serveri benim ip adresimi yasakladi,forumun f si bile gozukmuyor,anladimki bu foruma degisik nick lerle topicler acan forum sahibi olmalidir,olur boyle vakalr degilmi..
..degisik bir olay kac yil evveldi hatirlamiyorum,bir forumda paylasim yapiyorum,mesaj sayim yukseliyor,ben mesaj sayisi pesinde degilim,hosuma giden konulara cevaplar yaziyorum,birde admin var,mesaj sayisi yuksek,bir ara ayni seviyeye geldik,sabahleyin adamin mesaj sayisi 100 tane artmis,ama yazilan mesaj yok,biraz zaman geciyor yien adamla kafa kafaya geliyoruz,birden adamin mesaj sayisi yine artiyor gozle gorunur mesaj yok.boyle inatci ve kiskanc adamida internet ortaminda da olsa ilk defa gordum,hadi bana eyvallah deyip sapkami alip ciktim,bir hafta sonrada forum ortadan kayboldu.

eski australya.
..bizim geldigimiz yillarda her taraf sakinlik icindeydi,cumartesi saat 13.00 hayat durur gibi olur pazartesi sabahi yeniden baslardi,cumartesi ve pazar gunleri aileler toplanip pik nik yapmaya giderlerdi.hey gidi eski gunler hey...eskiden ekmekciler vardi sutculer vardi,drink yani alkolsuz ickiler meyva sulari satanlar vardir..
...ekmekciye siparis verirsin her sabah ekmegini kapi onune birakir,meyva suyu satanlar haftada bir ugrar,sutcu her sabah ugrar,kapiya cam sisede sutu birakir bos siseyi alir,hafta sonu kucuk bir zarf birakir,sut alan zarfin icine parayi koyar ve sisenin altina birakir kimse parayi calmazdi...
...bizim bolgede bir sutcu vardi,sokaklarda dolasir,bir at arabasiyla sut dagitirdi,ati yetistirmis,adam kapi kapi sut sisesi birakiyor, bu ara ata bir islik caliyor at yuruyor,ikinci islikta at duruyor.birde seyyar manav vardi kamyonuy la sokaklarda dolasirdi belli musterilerine satis yapardi,bu gunlerde hepsi tarih oldu tarihe karisti.1990 yilindan itibaren cumartesi ve pazar gunleri icin butun alis verisleri serbest biraktilar,alis veris merkezleri acik,gida maddeleri satan super marketler gece 22,00 ye kadar acik,hayat cok degisti yani,evvelden pazar gunleri saat 10.00 dan evvel gurultu yapmak saygisizlik sayilirdi,cunku pazar gunu istirahat gunuydu,simdiyse daha sabah saat 5,00 ana caddeler vizir vizir.yillar belli bir kulturu degistirdi,eskiden australyalilar gocmenlere yavu siz adetlerinizle bizi bozuyorsunuz derlerdi..

insanlar ne kadar yaslansalarda ihtiyarlamayi kabul edemezlermis,galiba bende hala kendimi genc ve kuvvetli hissediyorum.

....gecen hafta sabah yuruyusu yapiyordum,yol kenarinda kucuk bir sanayi sitesi var,dukkanlardan biri galiba marangozluk isleri yapiyor,arasira yol kenarina plastik torbalar icinde talas testere tozu birakiyor,isine yarayanlarda aliyor,baktim yine kaldirimda koca bir torba var,derken bir kamyon yanasti,duz kasa kamyon sofer indi,talas torbasi belki 100 kg olabilir adam bir denedi kaldirmakta zorlandi,dur sana yardim edeyim dedim,ikimiz koca torbayi kaldirip kamyona attik,sofer tesekkur etti gitti,of belim biraz yandi.....
.....geriye eve dogru yuruyorum cadde sakin bir vatandas ozurlu akulu arabasinda karsidan karsiya geciyor,kaldirimda araba yolu var ama biraz tumsek,vatandasin engelli arabasi yani akulu wheelchahir deriz,kucucuk tumseki atliyamiyor,adamin yanina gittim neyseki sakat adam fazla sisman degildi baktim sandalyenin altinda tutulacak yeri var,ha gayret deyip adamla beraber arabayi kaldirdim adamda kaldirima cikmis oldu tesekkur etti, eve yaklastim belim iyicene yanmaya basladi,neyse bir iki gun bel agrisi cektim,sonrada kendi kendime ya biraz yasina bak da boyle deli deli islere girisme dedim,bel sakatligi kotudur.

..7 ekim pazar sabahi erken saatlerde 2,30 filan saatlerimizi bir saat geriye alacagiz,bizde yaz tarifesi baslamak uzere oluyor, aslinda ayin birinde degisecekti ama bazen bir hafta ileri geri yapabiliyorlar....bizde yaz tarifesi baslayinca avrupa ile aramizdaki saat farki 10 turkiye ile saat farki 9 saat oluyordu,galiba son bir kac yildir turkiye yaz saati uygulamasi yapmiyor,bu yuzdende turkiye ile aramizdaki zaman farki sadece 1 saat oynuyor.
..turkiye ile olan saat degisikliginde bizim icin pek fark olmuyor,turk televizyonundan ben muge anliyi izlerim,iste o bir saat fark ediyor,program tr de saat 10.da basliyor 13.de bitiyor,bu anda bizdede saat 17.00 oluyor,hafta sone saatlerimiz degisince galiba programi saat 18.00 izliyecegim,programi yarisina kadar izliyorum,diger yarisinida ertesi gun net uzerinden izliyorum banada ayri bi eylence oluyor.
....birde turkiye ile aramizdaki saat farkinin bir onemide,bazi gunlerde tr,deki yakinlarimizi telefonla arayinca,erken saatte yataklarindan kaldirmamak oluyor, malum turkiye kalabalik bir ulke her kes is guc derdinde,biz birilerini arayacaksak,sabah saatlerinde evden cikmadan yakalamak istiyoruz,aksam saatlerinde herkesler evlerinde oluyor ama bizim burdada gece yarisi veya sabaha karsi oluyor,tersin ile mersin gibi bir sey..
....ekim ayninin basinda okullar son tatile girdiler 2 hafta,bende bu gunlerde torunun birini alip tatile giderdim bir yerde daire kiralayip 7-8 gun kalmak gibi en son iki yil evvel ayni gunlerde gitmistik mubarek 5 gun yagmur yagmisti,bende yok artik bu tarihlerde tatile gitmem dedim,kismet olursa yilbasindan evvel,yazliklarin fiatlari yukselmeden belki kucuk bir kacamak yapariz.
...aralik ayinin 18 inde okullar kapanir tam yaz tatilidir 6 hafta filan,bu zaman high season denir her kes tatile gittigi icin tatil mekanlarida biraz para yapsinlar diye fiyatlari yukseltirler...
....bu yil australyada belli bir kuraklik var her taraf sapsari,bol bol yagmurlara ihtiyacimiz var,dun gece cok agir yagmur yagdi,disarda kocaman plastik bir leyen vardi sabah baktim iyicene dolmus...eyu:eek:kur: gunler.

..bir haftadir bizim memlekette yagmur var,sabah yuruyusune ciktim baktim hava kapanik semsiyemi aldim,200 mt gittim yagmur bosanmaya basladi,inadim inat yagmur altinda 60 dakika yurudum geldim tabi semsiye altinda.

....turkceden fransiz kalinca.
....malum memleketten cok uzakta bir omur tukettik,zaman zaman kendi ana dilimize yabanci kaldik,gunluk konusmalar uzerine yeni yeni kelimeler ekleniyor,bende dizilerden ordan burdan yeni turkce kelime ogrenip ya buda ne demek diyorum,bazen ingilizce olan bir kelimenin degisik yonle turkceye cevrildigini goruyoruim.
....2007 yili turkiyede karadeniz turuna cikmistik, yasli bir bey le sohbet ediyoruz,kendisi marmara kiyilarindan kucuk br tatil yerinden,bizim bir komsu var kapilarinda 3 tane taksileri var gidilecek oyle cok yerleride yok dedi.ben konuyu pek anlamadim turistik yer belki yazin cok turist geliyordur taksiler o zaman calisiyordur dedim,adam oyle bir bakti cevap vermedi bende sustum
....bir zaman sonra hatunun yegenlerinden biriyle konusuyoruz,ya eniste istanbulda taksi lukus degil bir ihtiyac dedi. bende tabi ya nufus cok buyudu otobus tren her yere gitmiyor tabiki taksilere ihtiyac var dedim,oda beni anlamadi gibi bakti gecti...dedik ya dilimize her gun ilave bir seyler geliyor,eskiden ozel arabalara araba veya otomobil derdik,galiba araba demek biraz kaba oluyor millet kapisindaki ozel arabaya da taksi diyormus,benim jeton cok gec dustu.Taksi kelimesi dunyanin her memleketine aynidir ya taxi dir yada taksi,dunyanin ilk taksileride ingiltere dendir, motorlu arac degil atlarin cektigi taksiler.

....7 zeytin. uzun zaman evvek kucuk bir kitap okumustum mapusa dusmus bir genc yazmis adida mahpushane a,s diye galiba.
dolandiricilardan biri mapusa dusuyor,mapusdada diyet kitabi yaziyor,bir kisminda efendim sabahleyin 7 taneden fazla zeytin yemiyeceksiniz diyor.adamin diyetle filan alakasi yok uckagitci, eh ben kitabi okudum 7 zeytin benim kafayada yatmis,sabahlari hep 7 zeytin yiyorum kendimde farkinda degilim...turkiyeye gitmistik,hatunun bir yakininda kaliyoruz,sagolsun sahane kahvalti hazirliyor,hep beraber kahvalti ediyoruz,ben hep yedi tane zeytin yermisim,kadincagiz bir kac gun dikkat etmis,sonra merak edip bana sordu ya sen hep 7 tane zeytin yiyorsun fazla yemiyorsun diye..allah allah onume baktim hakikaten 7 zeytin cekirdegi var,hikaye aklima geldi anlattim hep beraber gulduk ondan sonrada zeytin tanelerini saymadim.

.....hatun tarafindan cok sevdigimiz bir enistemiz vardi rahmetli oldu,bir gun sohbet ederken konu aycicegine geldi,yemeyin be kardesim yemeyin,bu ayciceginin her tarafi yag kolstrol yapar dedi,ben aycicegi cekirdeklerini cok severdim,evimizden eksik olmazdi,eve donunce kendim bir daha almadim,soz dinleyen adamim degilmi.:12035jr8:

Son düzenleme:
.bugun aile doktoruna gidecektim,hep spor giyinirim,yaf bu seferde biraz resmi giyin deyip utulu pantolon giydim,bir kac cift resmi ayakkabim var,bir tanesi mokosen ne zaman aldigimi bilmiyorum ama pahali ayakkabi,kac senedir dolapta durdugunuda bilmiyorum cok nadir giyerim,eh bu gunde mokosen ayakkabi giydim,arabayi bir alis veris merkezi parkina biraktim ve hatunla yuruyorum,sol ayakkabimin dis tarafinda bir bolluk hissettim,aha baktim,6-8 santim ayakkabi acilmis,iyi idare ederiz dedim bir nyuz metre kadar daha yurudum bu sefer sol ayakkabimin ic kismi dipten bastan asagi acildi,gulermisin aglarmisin,hadi bir acilir sans deriz,ama ayni anda iki ayakkabinin tabandan kopmasida mucizedir.
.neyse idare ettik doktora kadar gittik,arabamda acik tellik var en kotu ihtimal tellik giyerim dedim,doktorla konusurken ayakkabilarimi gosterdim beraber gulmeye basladik,adam aykkabinin markasini soyledi, bir zaman bende bunlardan almistim,avrupada gezerken olmiyacak yerde benimde basima geldi dedi.
.....arabamda bir cok sey tasirim, hatunu asagida birakip arabamin yanina gittim,siyah elektrikci banti vardi cikardim her iki ayakkabiyida bantladim,geri dondum,eve gelene o kadar oyle idare ettim, evde ayakkabilari elime aldim,alti ustu yep yeni ayakkabilar,her halde dikis yapacaklarina yapistirma yapmislar,iyi para vermistim biraz uzuldum,ama yapacak bir sey yok,yakin bir zamanda lmis olsam goturur garantisi varsa parami geri isterdim,ama hangi yiolda aldigimi bile hatirlamiyorum,baska bir cift ayakkabim var 8 yil evvel almistim sekiz kere bile giymedim,en iyisi ben bu giymediklerimi giyeyimde baslarina bir sey gelecekse gelsin dedim.cok enteresan bir sey,boyle bir seyde ilk defa basima geldi....

kaptana selam.
...askerlik hatirasi,askeri deniz hastanesinde askerlik yapiyoruz,tertip ahmet giresunlu cok mert delikanli,benden cok kuvvetli iri yariydi,kucuk bir kola sisesine teke tek valeybol maci yapardik.Askerlikde topuk cakip selam vermekde bir marifettir yani,bazen aramizda selam verme gosterisi yapariz,sanki karsimizda bir kumandan var bizde hizaya gecip selam veriyoruz gibi,benim ahmetde hep en iyi selam verenin kendi olduguna inanirdi,bir gun ahmet ana binanin kapisinda nobetci,iste o sirada yuksek rutbeli bir deniz subayi geliyor albaya benzer filan kollarinda sirmalar filan var.
....bizim ahmet bakiyor hmmm yuksek rutbeli subay kapiya geliyor. hemen hazir olup topk cakip tam bir selam veriyor,bizde kosedeyiz ofisler filan var,subay geldi diye ayaga kalkiyoruz,bakiyorum gelen kisi subay degil donanmanin gemilerinde kaptanlardan biri uzerindede donanma uniformasina benzer kiyafet var,bir iki arkadas caktirmadan biyik altindan gulmeye basliyoruz.Ahmet de bakiyor gelen kaptanmis biraz bozuluyor ama bur arada bizede eylence cikiyor,hos geldiniz kaptanim gibi ahmete takiliyoruz.hatiralarda kalan bir askerlik hatirasi.

....bir kac haftadir burayi es gecer gibiyim,belki yazacak bir sey bulamiyorumdur,belki tembellesiyorumdur.gercekte okumayi ve yazmayi cok seven bir kisilige sahibim,okumayi severim derken 40 tane kadar kitap bir yildir okunmayi bekliyor.bir kac degisik tv programi olunca karsima bir suru izlenecek programlar cikiyor,bunlara bakarken kitaplar akla gelmiyor..

...agustos ayinin son gunlerinde katarak ameliyati olmustum,sirada sol goz var,bu gozude bedava devlet hastanesinde yaptiralim dedim,doktordan forum alip hastaneye gittim forumu verdim,biz seni ariyacagiz dediler,iki hafta sonra mektup geldi,gelecek senenin mayis ayinda goz doktoruna muayene gunu vermisler,doktoru gordukten sonrada her halde ameliyat sirasina girecegiz,yani bir yil filan bekliyecegiz...
..biraz moralim bozuldu bir kac gun sonra ameliyat eden doktorun muayenesine gidip sol gozumu de ameliyat ettirmek istiyorum dedim, ameliyat gunu aldik,doktor gozu olctu filan..cebimden yine bir hayli para cikacak ama saglik olsun,cunku zaruri ihtiyac diyorum.
....baska seyler,turk televizyonlarindan iki programa bakarim arastirma kayiplari bulma programlari filan, programin ekibi cekim ve mulakat yapmaya bir yere gider,birisiyle konusurken etrafta bulunan bir suru insanlar kameraya gorunmek isterler,cogunun elindeki telefon kulagindadir, ya konusuyordur ya da konusuyor gorunuyordur o sekilde kameranin onunden gecer,biraz gider yine siritarak kameranin onunden gecer,belki hey hasan su kanala bak ,ben ordayim goruyormusun beni diye telefon ediyordur.merakli saban cok iste.
...australyada ilkbaharin son ayindayiz kasimda yaz ayina girecegiz havalar bir hayli isindi,gecen hafta 36 ya filan cikti bu gunlerde 25-30 arasi seyrediyor,bende sabahin erken saatinde kalkip hava serinken yuruyusumu yapip geliyorum..6-7 aydir her gun yuruyorum,pantolonlarim dar geliyordu- gunde iki saat yurumekle 8 ayda 10 kilo filan verdim,gobek eridi,cok memnunum, uzun zamandir gormiyenler birden gorunce bu ne hal ya ne kadar degismissin diyorlar,gunluk yurumenin kilo kaybetmeye cok faydasi oldugunu anladim,4 kilo filan daha kaybedersem cok mutlu olacagim.

Bardak....
.birazda komik olsun,gezdigim yerlerden hep bir hatiralik kucuk bir sey alirim,5 yil evvel hawaiye gitmistim,bir iki sey yaninda uzerinde hawayi yazan siyah renkli bir porselen bardak almistim mug deriz,kahvemi cayimi hep ayni bardakla icerim,arasira temizler rafa kaldirip dinlendiririm,evde o kadar cok bardak olmasina ragmen sanki bardagin ozelligi var..
....bir kac hafta evvel kahvemi yaptim ve alip garajima gittim biraz is yaptim,bazen toz olur yag olur filan,isim bitince iceri girdim,muslugun icinde yikanacak bulasiklar var bende bardagi onlarin yanina koydum,hatun ofkelendi ya bardagi oraya koyma garajdan getirdin,yani bulasiklara bir seyler bulasir gibi,hepsi yikanacak iste, hatun her halde gununde degildi belki bir seylere cani SIKILMISTIR benden cikarmak istiyordur diye dusundum,neyse bardagi aldim baska tarafta yikadim,ama bir kac gun moralim bozuldu ya bir bardak kadar dami kiymetimiz kalmadi gibi.
....aradan bir hafta gecti,sabah bardagi ariyorum bardak yok allah allah her zaman koydugum yerde durur,bardak yok,hah iste hatun kizdi bardagi cope atti dedim,hatuna soruyorum gormedim bilmedim diyor,kendimden supheleniyorum,bahcede garajda evin icinde bardagi ariyorum,hatunun cope atmiyacagina eminim,kazayla kirilsa soyler,bu sefer kendimden suphelenmeye basladim acaba yalnislikla kendimmi cope attim diye...
...alttarafi bir bardak evde onlarcasi var,ama kafama takildi iste bu bardak nerde diye,evin icinde ve bahcede gezerken her koseye bakiyorum belki bir yerde birakmisimdir diye,neticede bardagi ucharflilerin goturdugune karar verdim...
....gecenlerde hatun yanima gelip sana bir sey soyliyecegim ama kimseye soylemiyeceksin ve kizmiyacaksin sozmu dedi,bende kimseye soylemiyecegim diye yemin ettim dedi, allah allah allah bu da nesi yaw casusluk filanmi oynuyoruz,neyse hatuna kimseye soylemiyecegim diye soz verdim, hatun basladi hani senin kahve bardagin varya,eee ne olmus benim hawayi bardagima,buyuk kiz torun arasira gelir,ders calisir filan, geldigi bir zamanda benim meshur bardakla su icmek istemis,elinden dusmus kirilmis,dedesinin cok sevdigi bardakmis,bir sey olmamis gibi hemen toplayip,torbaya koyup okul cantasina koymus ve evlerinde cope atmis...dedem kizar diye kimseye soyliyememis,bir bardak icin kimseye kizacak degilim ya.. neyse torun bir gun dayanamayip annesine soylemis,aman dedem duymasin demis,anneside gelip hatuna soylemis,hatunda bana soyledi,boylece bardagin sirri ortaya cikti,bende hatuna soz verdigim icin bir daha bardak kelimesini agzima almadim...ne bardak mis degilmi,nerdeyse ugrunda hikaye yazacaktim:229:

... 22 kasim persembe gunu sol gozumden kataract ameliyati oldum,15 dakikalik bir operasyon,simdi her iki gozumun uzagi gormesi sahane oldu,araba kullanirken,televizyon izlerken filan uzak gozlugune ihtiyacim kalmadi,yani uzun farlar sahane oldu,ama yakin farlarinda dengesi bozuldu,okuyup,yazma isinde kullanmis oldugum gozluk is gormez oldu,gozume takinca bulanik goruyorum,kucuk numaralari ve yazilari gormuyorum.. 11 yil evvel turkiyeye gidiyordum ucaga bindikten sonra gozlugum kirilmisti,ucak australya icinde baska bir sehirdende yolcu alacakti,orda indik misafir salonuna gittik gece saat 23,00 icerdeki dukkanlar bir bir kapaniyor,baktim bir gazeteci dukkani var,o mercekli ucuz gozlukler var haman bir tane kazik fiata aldim tabiki gozume uyani,,turkiyeye indik neyseki yakin muhitte bir gozluk tamircisi varmis verdik gozlugu kaynak yapti verdi,boylece hava alaninda almis oldugum cakma gozluge ihtiyac kalmadi,ne olur ne olmaz diye geri getirdik ve evde bir cekmece icine attim 11 yil orda uslu uslu yatti,eh goz ameliyatindan sonra acil gozluge ihtiyacim var, o cakma mercek gozlugu buldum gozume taktim iyi geliyor, galiba 4-5 hafta bu gozlukle idare edecegim ameliyattan 5 hafta sonra filan gozlukcuye gidip yakin gozluk icin muayene olup yeni gozluk alacagim,mercek gozluk cok sahane degil ama idare ediyoruz,mubaregin camlari kalinmi kalin.
..normal gozluk olmadigi icinde bu aralar pek net ile hasir nesir olamiyorum.bazi yerlere yazacagim yazilar var ama bekleyelim diyorum.
.....ben kendimi bildigim yasdan beri galatasaray taraftariyim,turkiye lig maclarini takip etme imkanim olmuyor,ama gazetelerden skorlari ogreniyorum puan durumunu takip ediyorum,degismez bir cim bom sevgisi var,bu sabah avrupa kupalarindaki macini izledim,sabah erken kalktik,daha guzel ve heyecanli maclar varken milliyetcilik duygularim kabariyor,bos ver baska maci sen cim bom macini izle diyorum kendime,evet izledik ama bu nasil mac,bu nasil takim boyle,hayatimda izledigim en kotu maclardan biriydi sanki,karsidaki rus takimida ahim sahim bir takim olsa gam yemeyiz,9 tane yabanci oyuncu 2 tane turk,takimda ne golcu var ne de orta sahada oyun kuracak bir oyuncu,cimbom belki uefa kupasina gidecek ama bu takimla iki atim oteye gidemez,bizim turk futbolu ilerliyemiyor,,,
....cuma sabahi yine fener ve besiktasin maclari var,diger buyuk takimlarin maclarini bos verip bizimkileri izlemeye calisacagim,iyi netice almiyacaklarini bildigim halde turk takimi diye izleyecegim,hepsine bol sanslar diyorum.

hayat devam ediyor.
...2018 yilida bitmek uzere,oyle boyle derken koca bir yil gelip gecti iste.bu yil sadece bir tatil yapabildim,diger aylarda vakit ev carsi pazar arasinda gecti..okullar tatil olup her yer kalabalasmadan evvel bende bir tatil yapmayi dusunuyordum,bir hafta sonu hatunun dizi kilitlendi,cankurtaran hastane filan,dizde kireclenme cikti bir iki hafta koltuk degnekleriyle yurudu,fizik tedavisi filan,ayak bir turlu duzelmedi,topallama devam ediyor,caresi ameliyat olup suni kapak koymak mis, hatun dogru durust yuruyemeyince bizim tatilde suya dustu,ne yapalim saglik olsun.
...bir cok seylere merakim vardir,evde bir tane sanayi dikis makinesi var hatun kullanirdi,40 yil filan evvelinde bende kendime bir tane kucuk singer marka dikis makinesi almistim,kampa gidiyorduk,tente ve branda cadir tamiri icin iyi ise yariyordu,normal dikis dikemem ama idare edecek kadar makineyi kullaniyordum,gecen hafta yine bir sey tamir edeyim derken benim emektar makine su koyverdi,bir hayli ugrastim ayar yapamadim motor sahane calisiyor ama dikis dikmiyor,epey ugrastim olmadi. net ten tamirciler aradim servis ve bakim icin cok para istiyorlar,internette ayni makinelere baktim, evladiyelik olmus makineler diyor,benimki 40 yil iyi dayanmis cok kalin kalin seyler dikmistim.
....gecen gun garajimda makineyi parca parca ayirdim,bazi parcalari aldim digerlerini cope attim,onunda kaderi bu kadarmis dedim,,,bir saat kadar evvel on line yeni bir singer dikis makinesi ismarladim..bazen her seyi bizle beraber yasiyacak gibi dusunuyoruz...
....bir kac gundur buralarda iyi yagmurlar var, dun yuruyus yapiyordum allahtan elimde semsiyem vardi,ruzgarli bir yagmur bastirdi,biraz islandim bir binanin onune sigindim ama oyle siddetli ruzgarli yagdiki orda bile islandim,yagmur berekettir derler,yagsinda zarar verecek kadar yagmasin.
....bir cok ulkelerde son baharda agaclar kabuk doker yaprak dokerler,bizim burdada aksine yaz gelirken agaclar kabuk ve yaprak dokuyorlar,yurudugum bir cok sokaklarda kocaman kocaman agaclar var,kaldirimlar sapsari yapraklarla dolu,yagmur yaginca yapraklar kanallara suruklenip kanallari tikiyorlar.
....mayisin sonunda 6 haftalik turkiye tatili yapacagiz,,,5 ay var simdilik hic bir heyecan ve hazirlik yok gunler yaklasinca,heyecan baslar zannediyorum,aile kalabalik her gittigimizde buyuk-kucuk herkeslere bir hediye veririz,ya bu sefer kimseye bir sey goturmiyelim diye dusunuyorum.

bayigram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al Buy Followers
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri