sir.altan

..hep ordan burdan surdan yazdim,bu gunse baska bir gun,bu gun 31 mart benim dogum gunum,australya sabah saat 8.00 emek verdigim bir forumda dogum gunumun kutlandigini gordum,sevindim huzunlendim...yas oldu 72 bu 72 yillarin icne cok seyler doldurduk, cok seyler iyisiyle kotusuyle yasadim,ciddi bir hastaliga yakalanmadanda bu yasa kadar geldik,hastanelik olmadim ciddi ameliyat gecirmedim....gunluk yuruyus ve spor yapiyorum,hayat devam ediyor bizimle yola cikanlarin ve bizden sonra doganlarin coklari hayatlarini kaybettiler,bu 72 yasima eristigim icin kendimi sansli ve mutlu hissediyorum.ilerdeki yillarin neler getirecegi bilinmez,onun icinde bende elimden geldigi kadar esimle gezmelere gidiyorum,belki bir kac yil sonra saglik sebeblerinden bu firsatlari bulamayiz diye dusunuyorum.
.....beni bu dunyaya getirmis olan annem ve babama hayatda olmasalar bile bir defa daha tesekkur ediyorum.

---> Cevap: sir.altan

Altan abi mutlulukla,sağlıkla sevdiklerinle birlikte nice senelere.Doğum günü kutlu olsun : )

..hep ordan burdan surdan yazdim,bu gunse baska bir gun,bu gun 31 mart benim dogum gunum,australya sabah saat 8.00 emek verdigim bir forumda dogum gunumun kutlandigini gordum,sevindim huzunlendim...yas oldu 72 bu 72 yillarin icne cok seyler doldurduk, cok seyler iyisiyle kotusuyle yasadim,ciddi bir hastaliga yakalanmadanda bu yasa kadar geldik,hastanelik olmadim ciddi ameliyat gecirmedim....gunluk yuruyus ve spor yapiyorum,hayat devam ediyor bizimle yola cikanlarin ve bizden sonra doganlarin coklari hayatlarini kaybettiler,bu 72 yasima eristigim icin kendimi sansli ve mutlu hissediyorum.ilerdeki yillarin neler getirecegi bilinmez,onun icinde bende elimden geldigi kadar esimle gezmelere gidiyorum,belki bir kac yil sonra saglik sebeblerinden bu firsatlari bulamayiz diye dusunuyorum.
.....beni bu dunyaya getirmis olan annem ve babama hayatda olmasalar bile bir defa daha tesekkur ediyorum.

....gecenlerde bir dizi izledim,ben dizi izlerken kapanmis bitmis dizileri cok severim,basindan baslarim son bolumune kadar giderim,sevecegim bir diziyse gunde bir kac bolum izlerim,gerci izledigim diziler yabanci,netflix diye bir program var,burda her sey var diziler filmler dokumanterler,yabanci diziler yabanci filmler,turk dizlieri ve filmleride var.
...izledigim dizi amerikada geciyor, 80 li yillarda hindistanda bir adam guru denir,bir nevi tarikat kuruyor,takipcileri cogaliyor ismi galiba baghwan olmali,neyse hindistan hukumeti bu isleri pek sevmiyor,grup topluca amarikaya goc ediyorlar,yukarlarda antelop diye bir kasabaya yerlesiyorlar..buraya katilan gelen insanlarin icin ahlak kurallari sifir oluyor,kimse kimsenin ne yaptigina karismiyor,ister sokakta sevis ister evde.tarikat her gun buyuyor,tarikat sefi roll roys arabalara merakli bir yigin ayni arabadan aliyorlar,adeta bir sehir kuruyorlar.
....diziyi takip ederken bir sokak tabelasi gozume carpti,filmi biraz geri aldim dikkatle izledim evet sokagin adi mevlana street mevlana sokagi,tarikat reisindede ayni mevlana felsefesi var kim olursan ol gel katil bizlere gibi.tarikat cogalinca hukumete karsi bir cok yolsuzluklar yapiliyor diger millet rahatsiz oluyor,her tarafta portakal renkli elbiselerle insanlar dolasiyor,coklari zengin ve tahsilli insanlar.bes alti yil sonra hukumet bu tarikati dagitiyor,kimileri cekip gidiyor kimileri tarikat lideri ile hindistana donuyorlar.
....Mevlana sokak tabelasini gorunce icimde bir seyler kipirdadi,gelecek yil turkiye tatili yapmayi dusunuyorum,turkiyede bir hayli sehir gordum ama kayseri ve konyayi gormedim,kismet olursa bu tatilimde bir kac gun kayseride kaldiktan sonra,konyaya gecip bir kac gunde orda kalip mevlana hazretlerinin turbesini de ziyaret etmeyi dusunuyorum... her sey kismet tabi,iki gun evvel goz muayenesi icin gozlukcuye gittim yeni bir uzak mesafe gozlugu istiyorduk, adamin koltuguna oturduk, gozlerime bir makine dayadi bir iki numara gosterdi bir iki metre otede tabi oku dedi,yazilari okuyamadim.
....arkadasim senin her iki gozunde katarakt var dedi,dalgami geciyorsun ya dedim,hayir cok ciddiyim dedi, yarin gel scan yapalim dedi,bir gun sonra baska muayeneye gittim,her goz icin 10 dakika test yapildi,ordakide evet sende katarakt var doktor gormen lazim deyip bir havale kagidi verdi,hic bir sey yokken moralim bozuluverdi.onumuzdeki hafta aile doktoruna gidecegim oda her halde bir goz doktoru veya hastane tavsiye edecek.iste boyle hayat surprizlerle dolu oluyor.

Son düzenleme:
..australyada sporun her cesidi vardir,benim kiz torunda bir kac yildir futbol oynamaya merak sardi,okul takiminda oynuyor,ayrica her bolgenin kizlar ligi var,eh o kizlar takimindan birine yazilip oynamaya basladi,her sali aksami antreman var,cumartesi veya pazar gunleri resmi mac 12 yas gurubu...
..gecen pazar annesinin ve babasinin baska isleri varmis dede beni maca gotururmusun diye sordu,saha 10 km uzakta,okay dedik gittik,yan yana 3 futbol sahasi var,bizimkilerin maci 3 nolu sahada,takim formalari giydi hazirlandi,etrafa bakiyorum rakip takim nerde diye,bir kac tane kara kara giyinmis kizlar var,hmmm dikatli baktim rakip tkimin kiz oyunculariymis,her halde bir arap okul takimi olmasi lazim,rakip takimda sahaya cikti, kizlarin baslari kapali forma altinda uzun kollu shirt,altta short onun altindada uzun esortman,elleri ile yuzlerinden baska bir yerleri gorulmuyor...mac basladi bizim kizlar ilk devrede 7 gol attilar,arap kizlari guya top oynuyorlar iki iki yaklasip sohbet ediyorlar...bir ara hocalari kizip bagirdi hey kizlar buraya pik nik yapmaya mi geldiniz mac oynamayami diye soylendi,ikinci devrede bizim kizlar 6 gol daha atip maci 13 -0 kazandilar...
...australya ozgurlukler ulkesi oldugu icin,kizlar her taraflari kapali mnolup sahaya cikip futbol oyniyabiliyorlar...

icim yaniyor.
...kucuk yasdan beri arabalara merakim vardi,her istedigimiz zamanda istedigimiz arabayi alma sansimiz yok,bir hayli araba kullandim degistirdim.2008 veya 2009 yilinda 1976 model spor bir mercedes oto almistim,araba soft top hard top,ustu tamamen aciliyor,ustu branda oluyor,hic ust kullanilmiyor,birde normal metal cati oluyor her 3 sekilde kullanilacak bir araba,bende 15 gunde bir disari cikarip bir hava atip arabayi garaja cekiyordum..450 sl..yillik sigortasi ve ruhsat masrafindan baska bir masrasfi olmuyordu,yola cikinca bankalr bir daha bakiyorlardi,durdugum yerde ya ne guzel araba kac model filan diye soruyorlardi.
...4 yil filan arabayi tuttum 18.000 australya dolarina almistim,gel zaman git zaman hatun basimin etini yemeye basladi,niye tutyorsun bu arabayi durdugu yerde para yiyor gibi,dir diri cogalinca bende arabayi internete koydum,2 gun sonra bir vatandas geldi bakti beyendi bir pazarlik 23.000 dolara arabayi sattik.
....simdi arasira netten bir araba satis sitesinden o arabalara bakiyorum4-5 taneden fazla yok,benim araba gibi temiz olanlar 50 ile 60 bin dolar arasinda,simdi baslikda nicin icim yaniyor diye yazdigimi anlarsiniz.

.....gecen yilin sonunda hawaii tatili aorganize ettim, ucak bileti aldik, otel odasi ayirdik,paralarini odedik ve gun saymaya basladik,21 mayis gunu kismetse ucacagiz,az bir sey kaldi,ama bende de degisik bir nheyecan basladi,tatle gidecegim diye pek heyecanlanmam,sebeb baska,hawaii adalarinin birinde yanardag lav lari puskurtmeye basladi,zelzeleler oldu bazi yerlerde aspalt catladi.....
..insallah yakionda durulur diye dusunuyorum,belki bizim gidecegimiz adaya pek tesiri olmaz ama,yinede insan dusunuyor,bazen bu volkan atiklari kilometrelerce yukseliyor ve ruzgar onlari savuruyor.

nerde kalmistik.:3cy15:

..her iki yilda bir yurt disi tatili yapiyoruz,bu yilin basinda nereye gidelim nereye gidelim diye dusunurken,en kestirmeden yine hawaii ye gidelim diye karar verdik,daha evvel 4 sefer bulundum,cok hosuma giden renkli bir yer,ucak biletini bir kac ay evvelden almistik,otel odasida ayirmistik,21 mayista ciktik yola,tabi once evden hava alanina gidis,ucagin kalkis saati 19,20, 3 saat evvel hava alaninda oldum,yaslaninca biraz daha evhamli oluyorum o...buyuk valize ihtiyacimiz yok 2 tane carry-on denilen ucagin icine alinan cantayla ciktik yola,zaten fazla esya goturmuyoruz,sicak ulkeye gidiyoruz.
.qantas check -in bolumune geldik,sistem bir hayli degismis, direkler uzerlerinde kucuk computer makineler var, yaklastik bir gorevli bayan yanimiza yaklasip nereye gittigiizi sordu, hawaii dedik,pasaportu makineye verdik scan yapiyor olmali,kadin hangi otelde kalacaksiniz diye sordu, kagida yazmistim cikardim otelin ismini ve adresini computere yazdik,okay oldu,koltuk sececegiz, cam kenari varsa memnun olurum dedim,var cam kenarinda iki kltuk bulduk,bulduk ama tam ucagin kuyrugunda,3 sira arkada hosteslerin yeri ve tuvalet var,
....check-in yaptik boarding kartimizi aldik,ucak 8 no lu kapidan yolcu alacakmis.Biraz dolastiktan sonra pasaport kontrol kismina geldik,daha evvelden bir custom forumu doldurulurdu,o kalklmis,pasaport kontroluna geldik yine masalar var ama masadan evvel yine direk ustunde bir komputer,pasaportunu buraya sok diye isaret var,verdik pasaportu makineye,her halde ya scan yada kopi yapti,yesil isik yandi memurun onune gittik pasaportu aldi makineden gecirdi hadi gule gule dedi.
..pasaport kontrolundan gecince gumruk kontrol kismina geliyoruz,uzerimizdekileri plastik bir tapsi icine bosalttik,cantalar ile beraber rontgen makinesine verdik, ayri bir sensordan gectik,baska bir adam yanimiza gelip swap testi yapti ve tesekkur ederim dedi,boylece gumrukden gectik, 8 nolu kapi yi bulduk,biraz oturduk biraz dolastik,boardin saati yaklasinca salon kapisinin onunde 8-10 tane gorevli toplandi,normalde 2 kisi olur,allah allah bu kadar insan burda ne yapiyor diye dusundum...kalkis saatinden 45 dakika evvel salona almaya basladilar,kapidan girerken hatunu saga beni sola cektiler,pasaportlarimizi aldilar,bir kis pasaportlari incelemeye basladi,baktim her iki yolcudan birine yapiyorlar,cantamizi actirdilar swap testi yaptilar,bana bakan sisman bir hanim pakistan veya hindistan tipli,kusura bakma guvenlik artti mecburen yapiyoruz dedi,eyu dedik, ustumuzdende swap sopasini gecirdi,sonr ayakkabilarinida cikarirmisin dedi,cikarttik ve eline verdik spor ayakkabilar icine disina bakti buktu,benim babamin adida abdurrahim dedi,sevimli bir bayandi,evet guvenligi bir hayli ciddiye almislar,hatta check -in yaparken yanimiza baska bir hanim gorevli geldi, agiz ariyor nereye gidiyorsun,nicin gidiyorsun gibi,hawaiiye gidiyorum ya tatile gidiyorum,defalarca gittim dedim,,eee cantalarda tehlikeli bir sey varmi,sizmi yerlestirdiniz filan.

.....kolyuk siralarina gore ucaga yolcu almaya basladilar,arkalardan basladiklari icin biz once girdik sayilir,10 saate yakin bir ucak yolculugundan sonra hawaii ye indik,gumruge geldik pasaport kontrol sirasina girdik,ucakta bir bio karantina karti vermislerdi,gida filan varmi sorusuna yes isaretlemistim,memur gercek amerikaliydi, eee niye geliyorsun,tatile, ne kadar kalacaksin,9 gece,karantinaya ait ne var, buskuvit ve fistik var,okay h0s geldin iyi tatiller deyip damgayi basti,tabi once resmimiz cekildi parmaklarimiz scan yapildi,bir yere takilmadan shuttle munubus ile otelimize gittik,meshur waikiki plaji sadece 125 metre otede,her yer kalabalik hava sicak,oralarda big island buyuk ada denen bir adada yanardag patlamasi var,ama cok uzakta oldugu icin buraya tesir etmiyor,millet korkar gelmez diye dusunurlerken aksine her zamankinden daha fazla turist gelmis.
.....31 mayis carsamba gunu 17.10 da ucagimiz indi, gumrukten gectik cantalarimiz alip diasri ciktik,uzerimde uzun kollu gomlek vardi birden bire ayaz icinde kalinca neye ugradigimi anliyamadim,sicacik bir memleketten birden bire soguk bir memlekete geldik,valla 10 gunluk bir tatil yaptik,ama nasil gectigini kendimde anlamis degilim,tatiller guzeldiler ama kisadirlar,uzun tatil yapmak icinde banka defterindeki rakkamlarin kabarik olmasi lazimdir.

hawaii anilarindan.
...hawai ye tatile giderken kizimde bir seyler ismarladi,ufak tefek seyler,iki veya 3 tane bayan kemeri ama iki tarafli kullanilanlardan,biri ensiz diger ikisi enli olacak.Alamoana diye bir alis veris merkezi var,magazalardan biri meshur MACY'S magazasi girdik iceriye bir butceye gore kendimize bir seyler aldik, sonra bayan cantalarinin oldugu bolume gittik,bayan kemerlerini bulduk,bir tanesi 48 dolar,digeri 60 usa dolari ohaaa dedim,kizima mesaj attim alip almamayi sordum,alma diye mesaj geldi.
...ogleden sonra otelin bolgesine geldik,cadde bastan asagi magazalarla dolu,canta gordugum bir magazaya girdik kemer sordum,bayan incelerden bir tane cikardi,tam istedigimizden dedim sevindim,kac para kizcagiz numarasini bilgisayara girdi, 168 dolar dedi,icimden yine bir ohaaa dedim,simdilik kalsin kizim icin bakiyorum ona sorayim dedim, biraz daha dolastik,bska bir magazaya girdik,burdada bir kac tane cikardilar, tezgahtar bayan bu ayin sonuna kadar her sey %30 indirimli dedi,kemer 41 dolar,indirimli 30 dolara filan geliyor,neyse burda da bir bahane uydurup dukkandan ciktik,biraz yuruduk baska bir magazaya girdik, kapida takim elbiseli guvenlikci yaninda baska bir iki de tezgahtar bayan vitrinlerde topu topu 100 canta yok ama cok pahali cantalar olmalilar,neyse burdada derdimiz anlattik,bir kac tane ince kemer gosterdiler,guvenlikcilerden biri pesimizde,tam istedigimiz ensiz kemer fiat dedik 378 dolar dediler,bu sefer daha buyuk bir ohaaaa cektim tabi icimden.
....otelin bir kac sokak otesinde ross diye bir magaza var elbise ayakkabi satar,birde buraya bakalim dedik,enli kemerlerden markalilarindan bulduk bir tanesi 13 dolar digeri 9 dolar, macy's de gordugumuz ayni marka kemerler,2 tane aldik.
....ertesi gunde gidip o 41 dolarligi alalim dedik,benim gordugum seyler ve isittigim seyler kolay kolay beynime yerlesmez,magazalarda hep bir birine benziyor,hangisi hangisi derken tezgahtar kizi tanidim,dun aksam kemer bakmistim dedim,getirdiler aldik kemeri, amerikada her maa kdv yukluyorlar.
.....cok cok japon turist var iyi alis veris yapiyorlar hemde markali pahali seyler aliyorlar,nike rebok,adidas sokaklara dusmus markalar oldu,bunlardan cok daha kaliteli ve cok pahali markali giyim esyalari var.

....itfaiye
....otel lobisinde oturup dinlenilecek yer var kahve makinesi var, sabahlari bir kac tane gazete de birakiyorlar,bir gazete okuyordum,bir haber honolului sehrinde cankurtaranlarin azligindan bahsediyordu,neyse bir aksam uzeri yuruyus yaptiktan sonra otele donuyoruz,kosede buyuk bir otel var alti carsi icinden geciyoruz,bir kosede bir hanim fenalasmis, baktim bir kac cankurtaran gorevlisi yardim ediyor,saga sola baktim hic cankurtaran yok,sokagin sonuna geliyoruz,kosede koca bir itfaiye park etmis dortlulerini yakmis,hani o vincili merdivenli itfaiyelerden,allah allah bu dar sokakta bu ne ariyor dedim,itfaiyenin durdugu yerde bir cafe var, gecerken iceri goz attim,iste burdada bir bayan fenalasmis,baktim itfaiye gorevlileri ilk yardim yapiyorlar,bir cok devletlerde itfaiye gorevlileride cankurtaran gorevlileri kadar ilk yardim yapmasini bilirler.

futbol dunya kupasi
...malum rusyada dunya kupasi oynaniyor,futbola merakli oldugumicin bende maclari kacirmamaya calisiyorum,tabiki her maci izleme sansimiz yok,aslinda sansimiz var,evde optus spor kanallari var,sag olsunlar bir kac kanal her maci veriyor,naklen veriyor sonra tekrar veriyor....genellikle ilk mac bizim saatimizle gece 22.00 de basliyor,erken uyudugum icin pek izleme firsatim olmuyor,ikinci mac gece yarisi saat 1.00 de oluyor buda benim icin zor,ve son mac sabaha karsi saat 4,00,e naklen veriliyor,benim beyinde bir alarm var, saat 4.00 e yakin sabah oldu hadi uyan diyor,bende uyanip maci izliyorum,gunduzde tekrar verilen maclardan kaliteli olanlari izlemeye calisiyorum...kafamda iki tane favori takim var,kupqayi onlardan biri kaldirir diye dusunuyorum,kendi kanaatimca kupa avrupada kalacak zannediyorum.

..Bir sarki vardir aman ayrilik yaman ayrilik yaktin beni ayrilik gibi, bende aman ihtiyarlik yapan ihtiyarlik diye mirildaniyorum,yaslandik ama kocadik ama ama her yasin ayri bir zevki vardir ndiye hayata adim uydurmaya calisiyorum.
,,bir iki ay evvel goz muayenesi icin gozlukcuye gitmistim,arkadasim sende karact cataract var ,en kisa zamanda goz doktorurnu gor dedi,randevu aldik goz doktoruna gittik muayene olduk, doktorda her iki gozde cataract var ameliyat olman lazim dedi,sekreterimle konus dedi, sekreter bayan anlatti,ameliyat ozel hastanede olacak, daha evvel goz muayene edilip olcu alinacak bu muayene parasi 255 dolar,anladik efendim goz ameliyati icinde 2800 dolar,iyi dedik ozel sigortam yok,belki devlet hastanesinde ameliyat olabilirim ama sira gelmesi cok uzun olabilir.
..emekliyiz ama devlet dis ve goz masraflarina yardimci olmuyor,goz muayenesi okay gozluk icin yardim yapiyor,ama goz ameliyati olunca yardim yok,devletin dis hastaneside var ama ayni hikaye cok uzun bir sira listesi var..
...neyse internet uzerinden biraz cataract ameliyatlarini inceledim,perdeyi aliyorlar yerine yeni bir lens takiyorlar,ameliyattan onceki goz muayenesi nu yeni lens icinmis,,,dun goz doktoruna gittim birz bilgi almak icin sekreteriye konustum,kadin kartimi buldu, hmmm once sag gozun ameliyat olmasi lazimmis, ikisi bir gunde olmuyormu dedim,hayir br ay kadar bekleyip ondan sonra diger goz ameliyat ediiyor dedi,onada okay eee bu 2800 dolar her iki goz icinmi dedim, kadin hayir sadece bir goz icin dedi,
3000 dolara iki gozun ameliyat edilecegini dusunup sevinmistim,dun sevincim kursagimda kaldi,iki gozun kataract ameliyati 6000 dolara yakin..neyse goz olculme muayenesi icin gun aldim,her halde ondan sonra sag goz ameliyati icin gun alacagim,sol goze allah kerim..
..insanlar yaslandikca bir cok saglik problemleride yaslilikla beraber geliyor.yapacagimiz fazla bir sey yok,gelecek yil turkiye tatili dusunuyordum,galiba tatil parasini goz ameliyatina verecegiz.

---> Cevap: sir.altan

Altan abi merhaba,

Yazılarını ve çekmiş olduğun resimleri keyifle takip ediyorum.Paylaşımların için kendi adıma çok teşekkür ederim.

Bizim ülkemizde devlet hastanelerinde emekli isen neredeyse ücretsiz denebilecek rakamlara katarakt ameliyatı olman mümkün.Sadece iyi bir doktor ve beklemeyi göze alman kaydıyla.Tabi bir çok devlet hastanesinde sıhhi şartlarıda görmezden gelmek gerekiyor mecburen.Özel hastanelerde de ücret mukabilinde Avustralya'ya oranla daha uygun fiyatlara ameliyat olmak mümkün.Türkiye tatilini bu şekilde planlayarak sadece yol parasına ameliyat olman mümkün olabilir mi acaba diye aklıma geldi :) Paylaşımlarını devamını dileyerek saygı ve selamlarımı sunuyorum :)

futbol dunya kupasi
...malum rusyada dunya kupasi oynaniyor,futbola merakli oldugumicin bende maclari kacirmamaya calisiyorum,tabiki her maci izleme sansimiz yok,aslinda sansimiz var,evde optus spor kanallari var,sag olsunlar bir kac kanal her maci veriyor,naklen veriyor sonra tekrar veriyor....genellikle ilk mac bizim saatimizle gece 22.00 de basliyor,erken uyudugum icin pek izleme firsatim olmuyor,ikinci mac gece yarisi saat 1.00 de oluyor buda benim icin zor,ve son mac sabaha karsi saat 4,00,e naklen veriliyor,benim beyinde bir alarm var, saat 4.00 e yakin sabah oldu hadi uyan diyor,bende uyanip maci izliyorum,gunduzde tekrar verilen maclardan kaliteli olanlari izlemeye calisiyorum...kafamda iki tane favori takim var,kupqayi onlardan biri kaldirir diye dusunuyorum,kendi kanaatimca kupa avrupada kalacak zannediyorum.

..Bir sarki vardir aman ayrilik yaman ayrilik yaktin beni ayrilik gibi, bende aman ihtiyarlik yapan ihtiyarlik diye mirildaniyorum,yaslandik ama kocadik ama ama her yasin ayri bir zevki vardir ndiye hayata adim uydurmaya calisiyorum.
,,bir iki ay evvel goz muayenesi icin gozlukcuye gitmistim,arkadasim sende karact cataract var ,en kisa zamanda goz doktorurnu gor dedi,randevu aldik goz doktoruna gittik muayene olduk, doktorda her iki gozde cataract var ameliyat olman lazim dedi,sekreterimle konus dedi, sekreter bayan anlatti,ameliyat ozel hastanede olacak, daha evvel goz muayene edilip olcu alinacak bu muayene parasi 255 dolar,anladik efendim goz ameliyati icinde 2800 dolar,iyi dedik ozel sigortam yok,belki devlet hastanesinde ameliyat olabilirim ama sira gelmesi cok uzun olabilir.
..emekliyiz ama devlet dis ve goz masraflarina yardimci olmuyor,goz muayenesi okay gozluk icin yardim yapiyor,ama goz ameliyati olunca yardim yok,devletin dis hastaneside var ama ayni hikaye cok uzun bir sira listesi var..
...neyse internet uzerinden biraz cataract ameliyatlarini inceledim,perdeyi aliyorlar yerine yeni bir lens takiyorlar,ameliyattan onceki goz muayenesi nu yeni lens icinmis,,,dun goz doktoruna gittim birz bilgi almak icin sekreteriye konustum,kadin kartimi buldu, hmmm once sag gozun ameliyat olmasi lazimmis, ikisi bir gunde olmuyormu dedim,hayir br ay kadar bekleyip ondan sonra diger goz ameliyat ediiyor dedi,onada okay eee bu 2800 dolar her iki goz icinmi dedim, kadin hayir sadece bir goz icin dedi,
3000 dolara iki gozun ameliyat edilecegini dusunup sevinmistim,dun sevincim kursagimda kaldi,iki gozun kataract ameliyati 6000 dolara yakin..neyse goz olculme muayenesi icin gun aldim,her halde ondan sonra sag goz ameliyati icin gun alacagim,sol goze allah kerim..
..insanlar yaslandikca bir cok saglik problemleride yaslilikla beraber geliyor.yapacagimiz fazla bir sey yok,gelecek yil turkiye tatili dusunuyordum,galiba tatil parasini goz ameliyatina verecegiz.

... turquaze....australyada da dis ve goz bakim ve ameliyatlari devlet hastanelerinde parasiz yapilabiliniyor, cok acil olmiyan durumlarda bekleme suresi biraz uzun olabiliyor,,kendim devlet hastanesi ameliyati icin sira bekliyebilirim o problem degil,ne varki zaman zaman kucuk torunlari gezdiriyorum,bazen okula birakip okuldan aliyorum,allah muhafaza bir kaza olurda cocuklara bir sey olursa,gozlerim bozukdu ondan oldu diye kendimi yerim.

biraz espiri olsun

....uzun yillar evvel kizim yeni bir sifirdan mazda araba almisti,eve gelince himmm guzel araba deyip icine disina bakmaya basladim,arka bagaj kapagini actim iceriye bakiyorum,yedek teker motorsiklet tekerinden daha ince ,ince bir jant,yine ince bir teker,ah be kizim bak seni kandirmislar motorsiklet tekeri koymuslar dedim,yeni modellerde boyle incecik yedek teker oluyormus.
..aradan uzun yillar gecti araba cok km yapti vadesi doldu,satiliga koyduk,bu arada kizim yeni bir bmw aldi, sifirdan guzel bir araba,neyse bu arabada eve geldi arka bahceye cektik,ben merakli saban yine arabayi incelemeye basladik 60 k lik araba bagaji actim ahaaa bakiyorum yedek teker yok,biraz saka biraz ciddi,bak iste bu arabayada yedek teker koymayi unutmuslar dedim,bu sefer kizda heyecanlandi,yarin galeriyi arayip sorarim dedi,sonradan ogrendikki bu arabalara yedek teker vermiyorlarmis,patlamis teker ile 80 km suratle araba 150 km gidebiliyormus..
....bayram gunu ailece toplandik benim kiz torun 12-13 yaslarinda birde baktim dizleri yirtik bir kot pantolonuyla gelmis,moda oldugunu biliyorum,biraz takilayim dedim, ah be kizim annenin babanin parasi yetmedide sana boyle yirtik pirtik pantolon aldilar bana sorsaydin para verirdim guzel bir pantolon alirdin dedim, kizda yok dede yok para degil bunlarin modasi boyle dedi,bende numaradan sasirmis gibi yaptim..
..eski bir fikra vardir,ilk almanyaya calismaya giden i karadenizlilerden biri bir kaplumbaga wolkswogen araba alir sevine sevine eve gelir,iki gun sonra yaf bu arabanin motoruna bir bakayim deyip on kaputu kaldirir birde ne gorsun motor yok, anaaaa geceleyin motoru calmislar der.

Son düzenleme:
.....bu seneki dunya futbol dunya kupasi maclari biraz garip oluyor,koskoca usa kupada yok,bir kac milyon nufuslu panama var.dunya kupasindan hic eksik olmayan italya yok,izlanda iceland var,her zaman finallere kalan portakallar hollanda yok,belcika var isvec var isvicre var.ilk tur maclarinda bazi takimlar lokum gibi yumusacik takimlarla eslesdikleri icin kolayca 2.ci tur yani 16 takima kalma sanslari yakaladilar.
....ikinci tur maclari baslayinca kupa heyecani dahada artacak,hele bazi takimlarin 90 dakikadan sonra gol atip mac kazanmalarida surpriz gibi oluyor.

..forum oyunlarinda ne cesit ruya goruyorsunuz oyunu var,bu yazdiklarimi oraya yazmayi dusundum,tabiki uzun bir yazi olacagi icin en iyisi buraya yazayim dedim.sayisini bilmiyorum ama defalarca ruyalarima giren bir olay var,boyle pis artik sularin aktigi bir yerde,kirli su icinde bir suru 2 dolarlik buluyorum,bizim iki dolarliklar sari ve madenidir,bir santim capinda biraz kalindirlar,buldugum paralari aliyorum tabi,yani pislik icinde para buluyorum,hep hayirdir diyorum...
...yine ruyalarimda yolda yururken ezilmemis sigara paketi goruyorum,elime aliyorum aha icinde bir suru 50 dolarliklar var,ruya iste...her evde 3 tane cop biz bin deriz plastik bidon diyelim vardir.sari kapaklisi kagit,alumunyum ,plastik siseler ve cam siseler icindir,iki haftada bir kapi onune cikarilir.gecen yil devlet bir kanun cikardi bir cok pet siselere,kucuk cam siselere,alumunyum bira,drink kutularina 10 cent geri donusum etiketi yapistirtti,ve bunlar paraya cevirmek icin bazi bolgelere makineler koydu,bilgi sayarli makine attigin siseleri sayiyor ve sonunda kasa fisi gibi fis veriyor, belli marketlere gidip fisi paraya ceviriyoruz.
....millet artik pet siseleri toplamaya basladi,bir gun torunlar gelmisti en kucugu hatuna babaanne benim icin siseleri toplarmisin dedi,yani eve gelen siseler filan.bir kac ay evvel kendim 10 kilo kaybetmeye karar verdim ve gunde 2 saat yuruyuse basladim,elimede bir naylon torba aldim gectigim yerlerde sise bulduysam torun icin alip torbaya atmaya basladim.gunlerden bir gun degisik bir yoldan yurudum,ilerde baseball sahasi var kenarindan gectim biraz ilerdee agaclik kucuk bir koruluk var,daldim iceriye,ilerde birisi nasil oraya girdiyse bir kamyon insaat malzemesi dokmus,soyle bir etrafinda dolastim,bir kac pet sise buldum,torbaya attim,bir tanede kucuk kavanoz seklinde pet sise var biraz kirli,soyle bir kaldirdim,ahaa ici bir seyler dolu biraz dikkatli bakinca icinde bir yigin para oldugunu gordum,bir suru iki dolarlik var,attim torbaya eve getirdim paralari yikadim,kuruladim,cogunlugu iki dolarlik olmak uzere 70 dolara yakin para buldum,hah iste ruyada cop icinde pislik icinde para buluyordum,galiba gercek oldu dedim...
.....degisik bir gun yine yuruyus yapiyorum,cok islek ana cadde kenarinda yuruyorum,yine torbam elimde,baktim yol kenarinda bir redbull alumunyum kutu duruyor,yaninda bir suru ince agac yapraklari filan,kutuya uzandim ahaaa yaninda dumduz bir elli dolarlik var,bir yerden ucmus,kimbilir kimden dusmus veya ucmus,bir iki hafta ufakliklar icin sise topladim,goturduk makineye attik 43 dolar aldik 40 dolari torunlara verdim.
....ne zaman yuruyus yapsam yerde ezilmemis sigara paketi gorsem bir tekme atip dolu veya bos olduguna bakarim,bir kac sefer ruyama girdi,belki bir gun o da olabilir.:3cy19::3cy15:

Teyzemiz kandirildimi.?
...hatunun hayatta iki teyzesi birde dayisi vardi,anneler gununde buyuk teyzesi vefat etti.Teyzemizin hic cocugu yoktu,yegenlerinin cocuklarini cok sever her cogcuga hediye alir para verirdi.Teyze ve eniste varlikliydilar,6-7 yil evvel eniste rahmetli oldu,10 yil evvel yalnis yapilan bir ameliyat sonrasi sakat kaldi yuruyemez hale geldi tekerlekli sandalye kullandi,oraya buraya kosturma islerinide enistenin kiz kardesinin oglu yapiyordu,imza banka,fatura,kira toplama filan.
Turk miras kanununa gore eslerin cocuklari yoksa,mallar kimin ustune ise cogunlugu vefat edenin alt veya ust soyuna gidiyor,uzerine mal varligi olmiyan es de galiba 3/1 aliyor.
....Eniste vefat etti mallar paylasildi,evden eksik olmiyan enistenin yegenleri ortalikda gorunmez oldular,enistenin guzel bir mercedesi vardi,yegenide teyzenin kafasina girip belesten arabayi almis,sonra bir kaza yapiyor,yaninda ki kisi hayatini kaybediyor,kendiside agir yaralaniyor.
.....Teyzeyede bir miktar tasinmaz mal ve para kaliyor,,dayinin evide teyzenin evine yakin,bundan boyle teyzenin islerine dayinin oglu bakiyor,teyze 88 yasinda,,teyze vefat etti, bir kac gun sonra yegen nazmi diger akrabalari arayip,halam noterde resmi vasiyetname yapti bir kopyasi bende diyor,bu tip vasiyetnameleri hakim acar ve mirascilara okurmus,ondan sonra itirazi olan bir ay icinde mahkemeye bas vururmus.
....Teyzemiz, kiz kardesi ve erkek kardesine hic bir sey birakmiyor,kisa bir muddet evvelde iki daire satmis,kimsenin haberi yok.bazilarinin var ama soylemiyorlar,neyse vasiyetname kopyalanip herkese gonderiliyor.
...bu apartmanda ki iki dairenin yarisi nazmi ye dayi oglu,diger yarisi hatun ve kardeslerine,baska bir binayi mutahite vermisler,orda bir duplexm direk dayi oglu nazmiye,baska iki dairede yine yarisi nazmiye,yarisi hatun ve kardeslerine,daha sonra bankada ne kadar param varsa yarisi nazmiye-diger yarisi bizim tarafa...
...nazminin ablalari var hepsi ac gozlu ve haset kadinlar bu isi duyunca cildiriyorlar,halamiz bize bunu nasil yapar diyorlar.kadin bir hayli yasliydi,yilbasindan evvel telefonla konusmustuk baktim ikide bir ayni soruyu soruyor anladimki beyini gitmek uzere.
....simdi butun mirascilarin aklinda bir soru olustu, acaba nazmi teyzemizi kandirdimi,teyze diger kiz kardesine nicin miras birakmadi.
......kendi kendime teyze oyle istemis oyle yapmis diyorum ve saygi diyorum,diger taraftan nazmi seytanlikmi yapti diyorum,kucuk teyzede kuplere biniyor,bu is mahkemede sonuclanir diyor.
....kendi kendime dusunuyorum insanlar miras birakirken veya sagliklarinda mal dagitirlarken bir kac adim oteyi gorerek yapsalar,kardesler mirascilar birbirlerine dusmezler,insanlar vardir binlerce liralari savurur atarlar, ama bir kac yuz liralik miras paylasimina gelince her kes bir tuhaf olur,tatsizliklar cikar,bazen bu tatsizliklar cocuklara sirayet eder cocuklar kuzenler arasinda hosnutsuzluk baslar,senin ailen bizim ailemize haksizlik yapmis derler.
....ben kendi kardeslerim arasinda miras paylasim acisini yasadim,kimileri bana kustu darildi,mefaatler araya girince insanlar bazen insan olduklarini unutuyorlar.

Son düzenleme:
..oturdugum ev ana caddeye cok yakindir,biraz ilerde alis veris merkezi var,oraya gitmek icin ya yolu karsidan karsiya gececegiz,yada daha ilerdeki trafik isiklarina gidip normal sekilde bekleyip yuru isreti yaninca gececegiz,yol high way dir.devamli islektir.....dun yine karsidan karsiya gecmek icin beklerken bir kac tane harley davidson motorsiklet gecti,hepsinde acayip eksozlar,biraz gazlayinca bum bum tar tar tar ses yapiyorlar.tam bikers motorlari,neyse ozenle onlari izlerken benimde eski bir anim aklima geldi,bir harley motorum olmasini cok isterdim ama olmadi iste.
....Askerden yeni gelmistim,kisa zamanda bir ise girdim,kucukten beri motor hevesi var,biraz kendi param birazda rahmetli pederi yagladik ve bir 250 c c BMW motor aldim,aldik ve hava atmaya basladik, ehliyet yok,motorun ruhsati yok,sigorta yok,ben hava atmaya devam ediyorum. istanbuldaki anadolu yakasi bu gun TEM denilen yola eskiden ankara yolu derdik,neyse aldim benim kucuk enisteyi arkaya ciktim ankara yoluna,sehirler arasi ana yol,biraz gittik,arkamda polis arabasi belirdi, o zamanlar siyah beyaz chewy impala arabalar vardi polisler onlardan kullanirlardi,polis kenara cek diye isaret etti, cektik kenara polisin biri yanima geldi, ehliyet dedi,yok polis abi dedim,tamam motorla beni takip et dedi, arabayi yolun biraz daha sakin yerine cektiler,polis yine yanimiza geldi, ehliyetsiz arac kullanmanin o kadar cezasi var,50 lira verin gidin dedi,abi valla o kadar paramiz yok dedim,essekoglu essek bir yemek paranizdami yok dedi,eniste ve ben cebimizden paralari cikardik 10 lira bile yok,abi hepsi bu kadar dedim,polis bir paraya bakti bir bana bakti,para az tabi, bana bak defolun gidin,bir daha yakalarsam seni karakola ceker essek sudan gelene kadar doverim dedi...zaten bizi arabaya alip karakola goturecek diye korkuyorum,neyse atladilar arabalarina ve gittiler...yok arkadas ben bir daha bu ankara yoluna cikmam dedim...
...bir kac hafta sonra kucuk eniste motoru aliyor yine tem,e cikiyor baska bir polis yakaliyor ne ehliyet var ne ruhsat,polis kimlik bilgilerini alip enisteyi mahkemeye veriyor,kisa bir zaman sonrada evleniyordum, dedim bu motor basima bela olacak,sattim gitti.
..australyaya geldikten sonra hevesim yine canlandi,kucuk motorlu bir motor aldim,resmi motorsiklet ehliyeti aldim,bir yil filan motor surdukten sonra vaz gectim ve onuda sattim,gerci ehliyet aldik motor ruhsatli ama araba gibi sigorta yapmak lazim..

Son düzenleme:
.....50 yasima kadar gobeksiz insandim,yani sismis bir karin yok,sonra gevsedik,kosturmacasi az olan isde calistik,ve gobek buyudu,2000 yilinda turkiyeye dugune gidecegiz,pek takim elbise giymedigim icin,ucuz bir takim elbise aldim idare ettik,pantolon ceket fena degil pek dar gelmiyorlar,2007 yine dugun var,100 dolarlik takim elbise duruyor,ceket hic giyilmemis gibi,eh yeni bir elbise almadan idare edelim dedik...devirmi degisti ne oldu dugunlere gfele davetliler bile takim elbise giymiyorlar,kendimde spor giyinmeyi severim,,,bu elbise ile bu dugunu atlatalim derken,oglumun dugunu,hatun ve kizlar yok baba bu elbiseyle dugune gidilmez,kendine yeni elbise alman lazim dediler,cekete uygun bir pantolon alsam is bitecek,napalim emir demiri keser alienin mutlu gunu,oyle olsun deyip 400 dolar verdik yeni bir takim elbise aldik,dugunden bir gun evvel resim cektirmek icin giydim,birde dugun gunu giydim,ondan sonra astik gardoraba.
...3-4 yil sonra oglum uniden mezun oluyor diploma toreni var,eh dolaptaki takim elbiseyi giyeriz dedikcikardik elbiseyi ceket fena degil ama pantolonu giymek icin gobegin en az 10 santim dusmesi lazim,olmus olmus gobek kocaman olmus,vel hasil elbiseyi iki sefer giydik oylece kaldi,cok fazla kilo almadim ama gobek buyudu,pantolon size si 40 a cikti,aha baktim 40 size de zorlamaya basladi,biraz daha sisersem hic bir pantolon olmayacak gibi,kilo 83 filan boyum ve yasima gore 10 kilo fazlayim.
...mart ayinda baktim pantolonlardan biri dar geliyor,hmmmm yeni pantolon almaktansa kilo kaybedip olan pantolonlari eskiteyim dedim,takim elbise 11 senedir gardoropta duruyor..her gun en azindan iki saat yuruyus yapmaya karar verdim,yuruyus haricinde evde exzerzis bisikletine binmeye basladim,3 ayda 6-7 kilo kaybettim zannediyorm,pantolonlarda yavas yavas bol gelmeye basladilar,en son almis oldugum dugun pantolonu rahatca giyene kadar yuruyecegim diye kendime soz verdim,nadim inat,tabiki o takim elbisenin pantolonunu giymem icin 1o santim daha gobekten eritmem lazim...
.....evet masa basinda oturan memurlar,hareketsiz islerde calisan insanlar cok cabuk kilo alabiliyorlar ve kilo kaybetmeleride cok zor oluyor.kilo kaybetmek icin nette bir suru app lar var ama kendimin onlara ihtiyacim yok,abur cubur seyleri kestim,nes cafeyi gunde bir taneye indirdim,2 veya 3 kahve ictigim zaman ayaklarimda siskinlik oldugunu hissediyordum kahveyi azaltinca ayaklarimda sanki rahatladi..belli bir yasa erismis insanlarin yiyeceklerine iceceklerine daha dikkat etmeleri lazimdir diye dusunuyorum.eyu gunler.

Son düzenleme:
..eski anilardan. provoke..

..provoke insanlari kiskirtmak,tahrik etmek,olmayan bir olayi olmus gibi gosterip yalan yoldan insanlari belli bir maceraya suruklemek gibi bir seydir.
..1970 li yillar henuz turkiyedeyim,bir is yerinde memur olarak calisiyorum,galiba o yillarda suleyman demirel basbakandi.ortalikta bir soylenti yayildi,basbakan grev kanunun kaldiracakmis gibi,bir kac gun sonra is yerleri grev yapmaya basladilar,calistigim fabrika ana yol uzerinde ve etrafta cok fabrika var,sabah ise basladik bir saat gecmedi ana yol binlerce insanla doldu,bir kac kisi kapiya gelip protesta ediyoruz fabrikayi bosaltin ve bizle yuruyun dediler,butun isciler konvoya katildi, bir arkadas gel macera our bizde katilalim dedi,bizde eylence olsun diye girdik kalabaligin icine.
..kalabalik gittikce buyudu tabi bu arada akilli insanlar bir bir kalabaliktan kopuyorlar,bizde macera ariyoruz,kalabalik fabrikalari bosalta bosalta tem e cikti ve maltepe tarafina dogru yurumeye basladi,oralarda bir fabrikanin onune gelince birisi bu demirelin kardesinin fabrikasidir dedi,bir suru insan bir anda binaya girdi,ofisde ne varsa pencereden asagi attilar camlari kapilari kirdilar,konvoy yurumeye devam ederken biraz ilerde,asker ve polis yolu kesmis,ben arkadasla kenardan bakiyoruz bu arada yasli insanlar varsa,amca teyze sen yavasca siyril git,bu isler size gore degil diyorum.
....asker ve polisin oldugu yere gelince konvoydaki kadinlari one surduler neymis efendim asker polis kadina dokunmazmis,bir kac zavalli kadin barikata yaklasinca askerlerin dipciklerini yediler,bir kac kisi polisle catisti,hatirladigima ghore bir polis memuru sehit olmustu,asker tanklari ahalinin uzerine surdu ve kalabalik geri donmeye basladi, iste o sirada bir prokovotor cikip, arkadaslar, arkadaslar bir kac arkadasimizi polis yakalayip kartal karakoluna goturmusler,yuruyelim onlari kurtaralim diye bagirdilar, konvoy geriye donup kartala yurumeye basladi,belki bir saatlik yol,neyse kartal carsisina geldik millet karakolun onune geldi,bir kac polis cikip yok arkadaslar biz kimseyi yakalamadik karakolda kimse yok,lutfen taskinlik yapmayin dagilin dedi,bir kac kisi karakola tas firlatti,polisler iceri girdi, daha ilerde vapur iskelesi var kalabalik oraya geldi,bayrak diregi var ustunde sanli bayragimiz dalgalaniyor,birisi iskele memurunu bulup bayragi indirtti,kisiyi taniyordum oralarda bir kabrikada calisiyordu,arkadasa bu is maceradan cikti tehlikeli bir hal aldi gel biz sivisalim dedim ve bir bina onunde konvoydan ayrildik.
....konvoyun icinde oyle provokorlar vardi, insani yaraliyacak seyler soyluyorlar, sen turk degilmisin sende turk kani yokmu,turk kani varsa bizle yuruyeceksin gibi,milli ve duygularla somuruculuk yapiyorlar.
..olaylar bir gun daha devam etti galiba isciler ise gelmedi ben sendikali olmadigim icin isime devam ettim,,,,aradan bir zaman gecti carsida dolasiyorum, o bayrak indirten herifi gordum,once polis yakalamis bir hayli haslamis,mahkemeye vermis,iskele memuru korktugu icin sahitlik etmemis,baktim adam oturmus bir koseye onunde bir ayakkabi boyaci sandigi boyacilik yapiyor,fabrikada guzel isi varken poposuna tekmeyi atmislar..
.....provoke etmek kolaydir,ama akilli insanin mantigi ile dusunmesi lazimdir.

Son düzenleme:
....devlet baba kentlesme programi cikardi,cikarali galiba 10 yildan fazla oldu galiba,eski binalar yikilacak ve yeni saglam binalar yapilacak,benim rahmetli kayinpederde 4 katli kendi elleriyle cok saglam bina yapip cocuklarina daireler vermisti.2007 yilinda turkiyeye tatile gittigimde,bir yengemiz aman bu binayi mutahit e verelim 4 kat yerine 10 kat yapar herkese iki daire verir,hemen toplanip karar verelim diyordu,kadincagiz acayip havalara girmisti,bir koy iki al gibi...
....Evet kentlesme programi cikinca insaatcilarda cogaldilar,kimileri temiz is yaptilar,verdikleri sozun arkasinda durdular,kimi insaatcilarda,insaatlari yarida birakip kactilar,iflas ettiler..bir bina ketlesme programi icinde yikilip yeni bina yapilacaksa,binada kac kiraci varsa yapacagi bina bitene kadar daire sahiplerine kira parasi veriyor.....kucuk bir tek katli bir evse mutahit daha karli cikiyor,galiba mutahitler kentlesme programi ile belediyelerden yardim aliyorlar odedikleri kira icin,belkide kendi ceplerinden oduyorlardir.
.....Istanbulda bir yakinim var bostanci taraflarinda bir dairede oturur, 18 dairelik bir aparman,apartman saglam,yikilip yeni yapilmasina luzum yok bile, bazi daire sahipleri toplaniyorlar efendim bu apartmani mutahite verelim herkesin yeni dairesi olsun diyorlar, kimileri olmaz diyor kimileri olur diyor,bir kac yil bir birleriyle munakasa etmekle geciyor....mutahit hic bir zaman ayni metrekarede daire veririm demiyor,cogu daire sahipleri oturduklari daireden daha kucuk daire aliyorlar,yada buyuk daire isterlerse para odemeleri lazim.
...velhasil, neticede tamam binayi kentlesme programi icinde mutahite verelim diyorlar,bir suru mutahit ariyorlar,biri beyeniyor digeri beyenmiyor ve gecen yil bir mutahit buluyorlar,adam herkese ayn i metrekarede daire verecek,kendisinede 8 daire filan kalacak,butun anlasmalar yapiliyor,mutahit ben bu binayi iki yilda bitiririm,sizler icinde 2 yillik kira paranizi oderim diyor.
....galiba bir yila yakin bir zaman evvel tum daire sahipleri binayi bosaltiyorlar ve kiraya cikiyorlar,mutahit binayi devir aliyor,kapilari pencereleri sokuyor,arkasi gelmiyor,ise baslamadan bir yil gecip gidiyor....Bir ay kadar evvelde mutahit iflas ettigini,binayi yapamiyacagini ve ayni zamanda kiralari odeyemiyecegini soyluyor,gel cik isin icinden,akrabam emekli,kirada oturduklari muhitte 1000 liradan asagi kiralik daire yok...
....tabiki diger daire sahipleride cok madur oldular 18 daire,simdi yeni bir mutahit aranacak,anlasma olursa verilecek,mutahit bulmak,anlasmak ise baslamak binanin bitmesi en az bir yil surer tahmin ediyorum,bazi insaatcilarin paralari bol aldiklari isi cabuk bitiriyorlar,kimileride kredi ile is yapiyor, plandan daire satip isi bitirmeye calisiyorlar.olan gariban akrabama oldu,ev sahibiyken kiraci durumuna dustu,kisa zamanda binayi yapacak saglam insaatci bulamazlarsa emekli maaslarinin yarisi kiraya gidecek.
.....bazen ne kadar arastirilsa sorulsa da kimin ne oldugu anlasilmiyor,dogru mutahit bulmakda sans isi.

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri