Kürtçe Bir Dil midir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
---> Kürtçe Bir Dil midir?

Bence degiLdir.

Sahip OLdugu toplumu olabilir ama bir devlet degildir. Sadece topluluktur.. Dİl olarak kabul edilemez.

Doğu'cum bende üstüne basa basa söylüyorum.
Devleti olmayan bir dili, ben aslaa dil olarak kabul etmiyorum.

Saygı duyarım fakat Gamze Kürtçe bir dildir sen öyle savunursun bilmem ben böyle savunurum doğruluğunu da okuyanlar karar verir artık...

Bir dilin oluşması için illa ki Devlet olmsaı gerekmez... :)

Ne desem kifayesiz

Saygı duyarım fakat Gamze Kürtçe bir dildir sen öyle savunursun bilmem ben böyle savunurum doğruluğunu da okuyanlar karar verir artık...

Bir dilin oluşması için illa ki Devlet olmsaı gerekmez... :)

Ne desem kifayesiz

Hangi ülkelerde kürtçe diye bir dil konuşuluyor lütfen bana söyler misin Doğu?
Bir dilin oluşması için bir toprak parçasının üzerinde bir devletin var olması gerekir.
Kanıtlanmış bir kürdistan devleti olmadığına göre böyle bir dil yoktur.

Tamam senin dediğini de destekliyorum desteklemiyo değilim fakat Belirli bir zümre tarafından konuşuluyosa kelime toplulukları,sözcükleri bu da orda ki dilin varolduğunu gösterir...

Afrika da yerel Kabilelerin bir sürü kendi aralarında konuştukları diller vardır bunlar da heryerde dil olarak saygınlık görür ve kabul edilir...Resmi olsa da olmasada ...

Ama sonuçta bir dildir bunu sana uzunca anlatmak isterdim eminim ki anlatmaktan da zevk duyardım fakat burda bunları konuşarak yeterince söylemek istediklerimi kanıtlayamıyorum :)

Türkiye de hangi bölgede yerleşmiş bir dil olarak Almanca konuşuluyor?
Ya da İzmir'de Ankara'da İstanbul'da insanlar Almanca Fransızca İngilizce olarak mı konuşuyorlar?
Kürdistan diye bir devlet var mı?
cevap: Hayır
Devleti bayrağı kimliği toplumu toprak parçası olmayan bir şeyin dilide olamaz !

Ayrıyetten Kemalizm Atatürkçülük demektir.
Anayasamızın değişmeyen maddelerinden bir tanesi daha Türkiye'nin resmi dili Türkçe'dir

Kemalizm'in ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Bizlerde Atatürk'ün yaptığı devrimin yolunda giden onun ilke ve inkilaplarına sahip çıkan bir devlet olamazken neden hala kürtçe diye bir dil var diye ısrar ediyorsunuz anlamış değilim.

tamam işte, zaten burda Kürtçenin Türkiyedeki varlığından değil herhangi bir şekilde varlığından bahsediyoruz. Bu yüzden diyorumki o şekilde savunmanız anlamsız. Türkiyenin RESMİ DİLİ elbette Türkçe. Burda Kürtçe resmi bir dildir, hatta Türkiyenin dilidir diyen yok. böyle bir şey denirse o cümleleri söylersiniz. Ben hala bir dilin varlığı için devletin olmasının zorunlu olmadığını savunuyorum. Dil halkla alakalı bi' şey, toplumla, insanla alakalı .

var olan bir millet değil Melih. Ben de kabul etmiyorum öyle bir devleti.

Ayrıyetten Doğu;
insan oğlu dil ile düşünür, hisseder, düşündüklerini hissettiklerini gerçekleştirdiklerini dil yardımıyla paylaşır. Aynı dili konuşan insanlar bir ulusal kimlik ediniz(çook ama çook üzgünüm ki böyle bir ulusak kimlik yok.)
Bu kimlik dünya coğrafyasında bir yeri vatan bilir,bu vatanda çeşitli maddi ve manevi ürünler ortaya koyarak milli kültürünü oluşturur.
Aynı dili konuşarak birbirini anlayacak ortak bir zemin oluşturmak millet olmanın vazgeçmilmez unsurudur.
Bunların hiç birisi o kabul ettiğiniz dilde yok.

tamam işte, zaten burda Kürtçenin Türkiyedeki varlığından değil herhangi bir şekilde varlığından bahsediyoruz. Bu yüzden diyorumki o şekilde savunmanız anlamsız. Türkiyenin RESMİ DİLİ elbette Türkçe. Burda Kürtçe resmi bir dildir, hatta Türkiyenin dilidir diyen yok. böyle bir şey denirse o cümleleri söylersiniz. Ben hala bir dilin varlığı için devletin olmasının zorunlu olmadığını savunuyorum. Dil halkla alakalı bi' şey, toplumla, insanla alakalı .

Bende ısrarla devlet olmadan bir dilin var olacağına inanmıyorum.

Hayır var, o dili konuşarak anlaşan insanlar gözardı edilemeyecek kadar fazla ve o dil dışında başka bi dil bilmiyolar . DİL anlaşma organıysa eğer, dilin işlevi insanların birbirine bir şeyleri anlatabilmesiyse Kürtçe bunu gayet yapıyor. Evet PKK karşıtıyız, hepimiz öyleyiz, hepimiz milletimizi seviyoruz Türkiyeyi Türkçeyi seviyoruz ama sırf sevdiğimizi daha çok belli edelim diye başka bir dilin var olmadığını söylemeye gerek yok. :) Burda bahsedilen Kürtçe değilde aynı durumda olan ve bizle alakası olmayan bir dil olsaydı yorumlar farklı olurdu bence. Bu kadar subjektif yaklaşmaya gerek yok. Yani bu konuda MİLLİYETÇİLİK yapmaya gerke yok daha açık söylemem gerekirse. O devleti zaten kimse kabul etmez, edemez, etmiyor. ama dille devleti bağdaştırmıyorum mesela. Yani tek olay dilden ne anladığımızda. dilin ne olduğu hakkında kesin bir görüş yok ne de olsa.

Türkiyeyi Türkçeyi seviyoruz ama sırf sevdiğimizi daha çok belli edelim diye başka bir dilin var olmadığını söylemeye gerek yok. :)

Daha çok sevdiğimizi burda yazarak ispatlamak isteyen kim?
Hayır kardeşim ben kabul etmiyorum.
Türkiye'de Türkçeden başka bir dil kullanılamaz
Kimliklerinde T.C vatandaşı yazıyorsa eğer;
resmi dilimiz Türkçe olarak kabul edildiyse
2. bir dile ihtiyacımız yok
neden kendilerini gündeme çıkartmaya çalışıyorlar
neden bunların hepsi doğu illerimizde oluyorda
batıda güneyde vs vs. bölgelerimizde olmuyor?
ne gerek var Kültürümüzü başka anlamsız alfabesiz bir dille yok edelim
Hangi alfabeyi kullanıyorlar?
kürtçe diye bir dil var diyorsunuzda
Hanginiz bu dili konuşabiliyorsunuz?
tarihi ne?
hangi Türk devletlerinden geliyor ispatlayın o zaman

İngilizce biliyormusun? Büyük ihtimalle bilmiyorsun, konuşamıyorsun bu senin O zaman yoktur demene mi sebep olur yani?
Ha evet İngilizceyle Kürtçe aynı durumda değil ama kürtçe diye bir dil var diyorsunuzda
Hanginiz bu dili konuşabiliyorsunuz?
şu cümlenden bunu çıkardım ben.

KONUŞULUYORSA DİLDİR EN BÜYÜK KANIT BUDUR.

Zamanında Kürt diye bir şey yoktur, dağda yürüyen türklerin çıkardığı kart kurt seslerinden onlara kürt denilmiştir diyen bir kaç insana sahibiz biz. :11: Ayrıca bu dilin varlığı birilerini neden fazlaca rahatsız ediyor? insanların sadece anlaşmasını sağlayan ve hiçbir zararı olmayacak bu dile neden hışımla karşı çıkılıyor? Neden Kürtçe ve kürt kelimelerini duyunca PKK yı aklımıza getirip ürküyoruz? Neden sürekli dışladığımız halde dışlayan-insan muamelesi görmek canımızı sıkıyor? Neden birilerinin yok saymasının bir şeyi yok etmeyeceğinin farkına varamıyoruz? Neden DİL için DEVLET olmalı diyerek şuan konuşulan bazı dilleri toplayıp çöpe atıyoruz ? Zamanında devlet yokken dillerin ve milletlerin olduğunu neden kabullenmiyoruz? Gerçekleri inkar etmeye niye böyle bayılıyoruz?

Şimdi doğuya gitsem ben Kürtçe bilmiyorum, ordaki bir Kürt Türkçe bilmiyor. Anlaşamıyoruz. Neden? Ortada iki farklı DİL var çünkü.

BAĞIRA BAĞIRA tekrar söylüyorum, bir dilin olması için resmi olmasına gerek yok. zaten öyle bir gereklilik olsa dil resmilik özelliğini kendi içinde barındırırki bu durumda dilin başına resmi kelimesini getirmeye gerek kalmaz. şayet resmi dil dersek bir de resmi olmayan dil vardır demektir bu.

oh,of, ah, öf....

Tartışırken Bir Birinize Düzgün Hitaplarda Bulunursanız Sevinirim Arkadaşlar.

Her Tartişma Konusunu Kapatıyorum

Bunuda Kapatmak İstemiyorum.

kusura bakma ama yazdıkların çok boş şeyler.
nasıl laz çerkes var ise o toplumu temsil eden onların deyimiyle kürt toplumu vrsa kabulümdür asla ırkçılık yapmam
Sen beni burda ırkçılık yaptığımı düşünüyorsun
ama bennn gereksiz olan bir dili kabul etmiyorum ve devlet olmadan dil olamaz
ve sınırları çizilmiş bir devletin dili olan İngilizceyi kesinlikle kürtçeyle bir tutma ;)

diller.jpg

eğer burada kürtçe diye bir dil var ise tamam kabul ediyorum !

Öncelikle şunu belirtmek gerekir: Diller, toplumların gereksinimleri sonucunda doğal olarak ortaya çıkar. Yani kişiler tek tek bir dil yapmak için uğraşmazlar, dil kendi düzenliliği içerisinde kendi yapısını oluşturur. Bugüne kadar soyları ve dilleri üzerinde pek çok tartışmaların yaşandığı kürtler, henüz bir ulus veya toplum olamamışlardır. Sürekli yaşadıkları çevrelerdeki büyük devletlerin çatısı altında yaşayan kürtler, bir toplum olamadıkları için bir dil de oluşturamamışlardır. Yani kürtçe, bir dilin dil olarak kabul edilebilmesi için tarihsel süreç içerisinde aralarında ortak bir geçmiş bulunan insanlardan oluşan bir “toplum” tarafından oluşturulma niteliğinden mahrumdur.

iyide ben zaten ingilizceyle Kürtçeyi bir tutmadığımı yazdım bunu tekrar yazmanın ne anlamı varki? yazdıklarıma boş demene şaşırmıyorum ben zaten tartışıpda kendi fikirlerini haklı göstermek için karşısındakinin cümlelerini karalamayan insan görmedim :11::11: galiba biraz daha akranlarımla tartışmam gerek bu tür konuları, yaş sorun etmezdim ama şuan etmem gerektiğini anladım ((:)

Irkçılık yaptığını hiçbir şekilde söylemediğim halde sen galiba kendi cümlelerinden rahatsız oldunki kendine bunu söyledin . herneyse bu tür cümlelerden sonra genelde kişisel saldırılara geçildiğinden ben kaçıyorum ufaktan :11:

Bu arada bir dilin gereksizliğine bırakalımda o dille anlaşabilenler karar versin ve yazdığım hiçbirşey Hanginiz bu dili konuşabiliyorsunuz?
bu cümle kadar boş değildi.

Paranoyak Hallerde ki acı çekişen canlılar gibi ortalık bulutlar kaplıydı yine aynı bu tartışmada olduğu gibi .... :D

Böyle kimse birbiriyle anlaşamaz Türk Dil Kurumuna gidelim Biz Ya da bu konularda saygın bir yeri olan bir kuruma ...

Buluşacağımız yeri ayrı bir konuda tartışalım olmaz mı_? :)

Evet sen beni burada Kürtleri ayırdığımı vurguladın
Evet tartışacak seviyelerimizin bir olması için hepimizin Milliyetçi olmaya davet ediyorum başta seni !
evet dil olarak kabul ediyorsunuz madem konuşun o zaman
nasıl ingilizceyi fransızcası gittiğimiz bir ülkede konuşabiliyorsak
madem böyle bir dil var diye ısrar ediyorsun o zaman konuş bakalım tutturdun bi kere var diye

Zamanında Kürt diye bir şey yoktur dağda yürüyen türklerin çıkardığı kart kurt seslerinden onlara kürt denilmiştir Hira ben bunu bir tanım olarak kabul ettim :D

böyle bir dil yoktur !

o zaman o cümlenin arkasındaki masum küçümsememi kabul et lütfen :11:

Yahu her vardır dediğim dili konuşmak zorundamıyım bu ne saçma muhabbet oldu böyle . Doğuda yaşasaydım eğer tabiki öğrenirdim Kürtçeyi :11: ama şuan neden hadikonuş bakalım yoksa gerizekalısın işte muamelesi yapılıyor hala anlayamıyorum :11: Milliyetçiliğim hiçbirzaman faşizanlığa ulaşmaz bunla da gurur duyarım. yine kişinin milliyetçilikten ne anladığına bağlıki bu konular için ben bile kendimi küçük görüyorum.

Hayır o soru cümlelerim hepimizeydi kelebek çıkmazı yanılıyorsun :) ben bile otobüste Kürtçe konuşanlara tuhaf tuhaf bakıyorken buluyorum kendimi bu günlerde =) hem bana hem sana hem ötekineydi. Tartışacak seviyede görmüyorum seni demedim kesinlikle. Sadece ciddi anlamda bende o yaşlardeyken her duyduğum şey kapılıp giden biriydim ve şuan bile hala büyümem ve öyle dalmam gerekir bu konulara diye düşünüyırum. Seviye sorunu değildi söylediğim kırılma lütfen

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri