Kitaplarla İlgili Yorumlarımız

---> Kitaplarla İlgili Yorumlarımız

Nick Hornby - Düşerken...
192242duserkenb.jpg

Ünlü sabah programı sunucusu Martin Sharp ayyaşlığı ve çapkınlığı yüzünden defalarca gazetelere manşet olmuş, sonunda küçük yaşta bir kızla ilişkiye girdiği için hapse düşmüş, ailesini, dostlarını, saygınlığını, işini, kısacası her şeyini kaybetmiştir. Hapisten çıktıktan sonra onu hayata bağlayan hiçbir şey kalmadığını anladığında yılbaşı gecesi İngiltere’nin en yüksek binalarından biri olan Toppers Binası’nın tepesine çıkıp kendini çatıdan aşağı atmaya karar verir. Ancak bu iş sandığı kadar kolay olmayacaktır; aynı gece aynı yerde intihar etmek isteyen üç kişi daha vardır:

Hayatını engelli oğluna adamış, yıllardır kilise ile evi arasında mekik dokumaktan başka bir şey yapmamış, ürkek, yalnız bir kadın, Maureen...

Birkaç yıl önce esrarengiz biçimde ortadan kaybolan kız kardeşini bir türlü aklından çıkaramayan, bürokrat babasından ve onun savunduğu tüm değerlerden nefret eden, çareyi alkolde, uyuşturucuda arayan saldırgan, asi Jess...

Rock grubu dağılınca kız arkadaşının peşinden İngiltere’ye gelmiş, ilişkisi sona erince de bir pizzacıda çalışmaya başlamış, müzik yapmadan yaşamayacağını düşünen, kitaplara tutkun Amerikalı JJ.

Nick Hornby, Düşerken’de tek ortak noktaları intihar etme isteği olan dört farklı kişiyi hüzünlü ama bir o kadar da eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor.

Nick Hornby- 1 Erkek Hakkında

192487_2.jpg

Otuz altı yaşındaki bekar ve çocuksuz Will, hayatında hiç çalışmamıştır. Günlerini televizyon izleyerek, dergi okuyarak ve Londra'nın gözde kulüplerine giderek geçirir. İlişkileri hep aynı nedenle sona erer: Evlenmekten delicesine korktuğu için kız arkadaşları onu bir süre sonra terk ederler. Ama Will sonunda harika bir sevgili edinme yolu bulur: Dul, çocuklu annelerin dayanışma toplantılarına katılır. Burada yolu güzel bir kadınla değil, on iki yaşındaki Marcus ile kesişir.

Yaşından çok fazla olgun olan Marcus ile çocukça korkulara hapsolmuş Will'i artık yeni bir yaşam beklemektedir. Marcus, genç olmayı öğrenirken Will'e de yetişkin olmayı öğretecektir.

Kimi zaman eğlenceli, kimi zaman hüzünlü, ama her zaman gerçekçi anlara sahne olan bu garip arkadaşlık, çağımızın bekar erkeklerinin iç dünyalarını ironik bir bakış açısı ile gözler önüne seriyor.

Richard Branson
kelips15.jpg

Joan'dan önce uyanıp yatakta oturdum. Hoparlörden, halkı namaza çağıran müezzinlerin Marakeş'e yayılan titrek sesini duyuyordum. Holly ve Şam'a hâlâ mektup yazmamıştım.

Defterimden bir sayfa kopartıp, belki geri dönemem diye onlara bir mektup yazdım.

Sevgili Holly ve Sam,

Hayat zaman zaman, gerçek dışıymış gibi görünebilir. Hayatta, sağlıklı ve âşık olmak. Bundan iyisi can sağlığı.

İkinizin de biidiği gibi içimde hep, hayatı doyasıya yaşama isteği vardı. Bu,46 yıliık yaşantım boyunca pek çok kişinin hayatını yaşayacak kadar şanslı olduğum anlamına geliyordu.

Hayatımın her dakikasını, ama Özellikle siz ve annenizle geçirdiğim her saniyeyi sevdim.

Okuduğum en güzel kitaplardan biri şiddetle tavsiye ediyorum.. :)

Pitbullju tşk.ler...

Ne dicem..Murat Yılmazyıldırımın kitabı var mı sizde pitbullju ?

Pitbullju tşk.ler...

Ne dicem..Murat Yılmazyıldırımın kitabı var mı sizde pitbullju ?

hyr okumadım sanırım düş sokağı sakinleri grubundan birisiydi...
Aslında sık kitap okumuyorum çok yönlendirme var :) Ben yazarlar hakkında yorum yapabilecek kapasitede biri değilim ama herkes birilerini bir yerlere çekmeye çalışıyor :) Genelde aklı yoran ve elinden bırakıp akşam dışarı çıkp arkadaşlarınla kahve içerken bile hala kendisini düşündüren kitapları severim :) Aklımı oyalıyor benim için yeterli...

peki sen okudun mu ? ''Serbest Vezin Sembolik Şizofreni''

arka kapağının haricinde bi şeyler söyleyebilir misin? :) Belki okunulası bir kitaptır

Evet düş sokağı sakinlerinin şizofren elemanı p.

Kitap hakkındaki bilgim,internette yazılanlar sadece...

Lakin arka kapağında yazılanlar bile,kitabın okunulası olduğunu gösteriyor...Benim için yani :)

Bu kitabı limonlubrokoli üyesinden yani Merve'den duydum...
O çok istiyordu..Rica etti bulabilirmisin diye...Araştırırken bende hayran kaldım kitaba :)

Okunalısı olduğundan şüphem yok da...
Bir bulabilsem...

valla sen onu ist' de bulamazsan hiç bi yerde bulunmaz :p inş. bulur okursn :)

Bulamıyorum.. ):
Çevreniz var ise, bir bakınsanız...Pek bir mesud olurum :)

O kitabı ben de çok merak ettim ama aynen İst.da bile yoksa buralarda hiç bulunmaz arıcam ama yine de..

Tavsiyeler için teşekkürler pitbulljuu :)

Üniversite öğrencilerinde olabilir belki.... S:

Kimse bulamadı yahu ):

2 pasaj kaldı bakmadığım...

Tek umudvari yerlerim..

O kitabı ben de çok merak ettim ama aynen İst.da bile yoksa buralarda hiç bulunmaz arıcam ama yine de..

Tavsiyeler için teşekkürler pitbulljuu :)
rica ederim aklıma geldikçe eklerim bu sayfaya...

Bakırköy Akıl Hastanesinin Gizli Tarihi

BAKIRKOY-AKIL-HASTANESININ-GIZLI-TARIHI__20765506_0.jpg

Bakırköy Akıl Hastanesi'nin Gizli Tarihi', yazarları ve anlattıklarıyla başka hiçbir kitaba benzemiyor! Kimilerimizin önünden geçtiği, kimilerimizin şakalarına konu yaptığı, ama pek azımızın 'içerde' neler olup bittiğinden haberdar olduğu 'Bakırköy' hakkında birinci elden bilgiler, anılar, anekdotlar bu kitapta toplanıyor! Kimler yok ki bu çılgın projede… Doktorlar, hemşireler, avukatlar, bir bahçıvan ve bir de fotoğrafçı. Her biri, Bakırköy imgesinin kendi dünyasındaki yansımasını anlatıyor. Yazıların kimi ciddi, kimi eğlenceli, kimi ise hiçbir tarife sığmıyor!

'…Hasta, 'İster ver ister verme,' dedi, 'ben on iki seneden beri içerdeyim. Altı cinayetim var, sen yedincisi olursun. Benim için cezaevi daha rahat olur…''

'…Sanırım o da rahmetli oldu. En son ayağı tromboflebit olmuş, fil gibi şişmişti. 'Hastanede ölmek yerine, Ali Sami Yen Stadı'nda ölürüm!' diyordu…'

'Bir hasta yatmıştı. Dosyasında, çıplak bir şekilde E-5'i trafiğe kapattığı için polis tarafından getirildiği notu vardı. Neden yaptığını sorduğumda, 'ceketkaplumbağaseykobeşezdiler' dedi manisinin verdiği hızla, tek kelimeymiş gibi. Sonradan anladım ki, bir kaplumbağanın ezildiğini görünce sinirlenmiş, yolun ortasına dikilmiş; ama insanlar sağından solundan geçmeyi sürdürünce, soyunup giysilerini ve saatini (Seiko 5) koyarak yolu kesmeye çalışmış ama onları da ezerek geçmişler.'

'Bir iki ay bile geçmeden karşılaştığım realite, hayal edebildiğim her şeyden daha acıklıydı; gerçekşu ki, Foucault burayı görseydi hapishaneden değil, Nazi toplama kamplarından söz ederdi...'

''Ya sen beni bıraktın gittin, tepemde bu adamlar hiç rahat vermediler bana,' dedi. 'Dede hangi adamlar, kimse yok,' dedim. 'Yok kızım, durmadan kalk kalk diyorlar.' Anladım ki, oturduğu çamın tepesinde kargalar 'gak, gak, gak' ötüyorlardı. O sesleri 'kalk' anlamıştı. Çok güldüm. Ben onu, onların karga olduğuna inandıramazdım, o da beni adam olduklarına inandıramazdı. O da rahmetli oldu…'

****Kitapta çok fazla Terim var fakat bu gizli tarihi öğrenmek gerektiğine inandım kapağa bakıp korku gerilim mevzusu gibi görmeyin bakırköy de görev yağmış bakıcısından doktoruna bir çok kişinin anılarına yer verilmiş.Ayrıca kitapta İzzettin Şadan'ın da bi kaç anısı vardı sanırım ve yanlış hatırlamıyorsam kendisi Freud ile yazışmış ilk ve tek türk psikiyatrıdır ****

Adam Fawer - Olasılıksız

olasiliksiz_adam_fawer.jpg

Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar? Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı? Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parkta baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mi yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman..

Ben iki kere okudum tekrar okurum x)

dün bitirdim ahmet altan aldatmak güzel bir kitapdı

282222fw2.jpg

hernekadar cinsellik içersede

Alıp okumadığım 2 kitabım kaldı. (New York Times Bestseller ) :)

NEW-YORK-TIMES-BESTSELLER-ROMAN-LOTU-15-ADET__24195277_0.jpg

En çok da OYUN'u beğendim.

oyun-cep-boy-ted-dekker-r117459-sz200.jpg

Türkçede ilk kez yayınlanan Ted Dekker, unutulmaz karakterlerin, iyi ile kötü arasındaki amansız mücadelelerini, adrenalin yüklü dili ve sürpriz sonlarıyla anlatarak, okuyucusunu şaşırtan bir yazar olarak bilinmektedir. Gizemin ustası olarak tanımlanan Dekker, bu kitabında korkunç bir fırtınanın içinde başlayan olayların bir biri ardına gelişmesiyle bir hesaplaşmanın doruk noktasına ulaşıyor. Red isimli katil intikam peşinde, yarım kalan bir hesaplaşmanın kapanması için kasabadadır. Olaylara karışan FBIın açıklamadığı bir gizem, kasabada kalmak zorunda kalan eski bir tarikat üyesi genç bir kadın, geçmişlerinde yaşadıkları olayları saklamaya çalışan iki kardeşle olaylar içinden çıkılmaz hal almaktadır. Şimdi fırtınanın gizlediği bu topraklarda bu hortumlardan daha uğursuz bir gerçek vardır: Adı Red olan intikam peşindeki bir katil, yarım kalmış hesabını kapatmak için kasabaya gelmiştir.
Ama FBIın açıklamaya pek hevesli olmadığı bir gizem hem Redin hem de Summervillein teninin arkasında saklıdır. Küçük bir kasabayı yok etmekten çok daha fazlasına sebep olabilecek bir gizem.Eski bir tarikat üyesi olan Wendy Davidson, annesini ziyaret etmek için çıktığı yolda, dört yabancıyla birlikte olayların tam ortasına düşmüştür. Aralarından biri sıradaki kurban olabilirOyun, sürükleyici anlatımın tahrik edici bir kurguyla birleştiği, aklın sınırlarını zorlayıcı bir başyapıt.

Bu güne kadar okuduğum en güzel kitapsa;

3643207690_63f5fd9591.jpg

Bir dakikalığına, aklınıza gelebilecek en kötü cehennemi düşünün. Ve sonra sizi, kendinizi tanıdığınızdan çok daha iyi tanıyan Şeytanın bundan çok daha kötüsünü yaratabileceğinin farkına varın. Ve yapacak da... Aslında bunları çoktan yarattı. O her şeyi öncede...

rica ederim aklıma geldikçe eklerim bu sayfaya...

Bakırköy Akıl Hastanesinin Gizli Tarihi

BAKIRKOY-AKIL-HASTANESININ-GIZLI-TARIHI__20765506_0.jpg

Bakırköy Akıl Hastanesi'nin Gizli Tarihi', yazarları ve anlattıklarıyla başka hiçbir kitaba benzemiyor! Kimilerimizin önünden geçtiği, kimilerimizin şakalarına konu yaptığı, ama pek azımızın 'içerde' neler olup bittiğinden haberdar olduğu 'Bakırköy' hakkında birinci elden bilgiler, anılar, anekdotlar bu kitapta toplanıyor! Kimler yok ki bu çılgın projede… Doktorlar, hemşireler, avukatlar, bir bahçıvan ve bir de fotoğrafçı. Her biri, Bakırköy imgesinin kendi dünyasındaki yansımasını anlatıyor. Yazıların kimi ciddi, kimi eğlenceli, kimi ise hiçbir tarife sığmıyor!

'…Hasta, 'İster ver ister verme,' dedi, 'ben on iki seneden beri içerdeyim. Altı cinayetim var, sen yedincisi olursun. Benim için cezaevi daha rahat olur…''

'…Sanırım o da rahmetli oldu. En son ayağı tromboflebit olmuş, fil gibi şişmişti. 'Hastanede ölmek yerine, Ali Sami Yen Stadı'nda ölürüm!' diyordu…'

'Bir hasta yatmıştı. Dosyasında, çıplak bir şekilde E-5'i trafiğe kapattığı için polis tarafından getirildiği notu vardı. Neden yaptığını sorduğumda, 'ceketkaplumbağaseykobeşezdiler' dedi manisinin verdiği hızla, tek kelimeymiş gibi. Sonradan anladım ki, bir kaplumbağanın ezildiğini görünce sinirlenmiş, yolun ortasına dikilmiş; ama insanlar sağından solundan geçmeyi sürdürünce, soyunup giysilerini ve saatini (Seiko 5) koyarak yolu kesmeye çalışmış ama onları da ezerek geçmişler.'

'Bir iki ay bile geçmeden karşılaştığım realite, hayal edebildiğim her şeyden daha acıklıydı; gerçekşu ki, Foucault burayı görseydi hapishaneden değil, Nazi toplama kamplarından söz ederdi...'

''Ya sen beni bıraktın gittin, tepemde bu adamlar hiç rahat vermediler bana,' dedi. 'Dede hangi adamlar, kimse yok,' dedim. 'Yok kızım, durmadan kalk kalk diyorlar.' Anladım ki, oturduğu çamın tepesinde kargalar 'gak, gak, gak' ötüyorlardı. O sesleri 'kalk' anlamıştı. Çok güldüm. Ben onu, onların karga olduğuna inandıramazdım, o da beni adam olduklarına inandıramazdı. O da rahmetli oldu…'

****Kitapta çok fazla Terim var fakat bu gizli tarihi öğrenmek gerektiğine inandım kapağa bakıp korku gerilim mevzusu gibi görmeyin bakırköy de görev yağmış bakıcısından doktoruna bir çok kişinin anılarına yer verilmiş.Ayrıca kitapta İzzettin Şadan'ın da bi kaç anısı vardı sanırım ve yanlış hatırlamıyorsam kendisi Freud ile yazışmış ilk ve tek türk psikiyatrıdır ****

Okudum bu kitabı....
Bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesinin kuruluşundan,,başhekimliğini yapan kişilere kadar,, devlet yönetiminin karışık olduğu dönemlerde hastanenin çektiği zorluklara kadar,,Basında çıkan haberlere kadar yazılmış...
Bu kısımlar sağlık çalışanı olmayanlar için sıkıcı olabilir...
Lakin hastalarla anlatılan küçük hikayeler kitabı zevkle hale getirmiş...
Bi de orada staj yapmış bir hemşire olarak,oldukça keyif alarak okudum kitabı...

Tşk.ler...

Alıp okumadığım 2 kitabım kaldı. (New York Times Bestseller ) :)

NEW-YORK-TIMES-BESTSELLER-ROMAN-LOTU-15-ADET__24195277_0.jpg

En çok da OYUN'u beğendim.

oyun-cep-boy-ted-dekker-r117459-sz200.jpg

Türkçede ilk kez yayınlanan Ted Dekker, unutulmaz karakterlerin, iyi ile kötü arasındaki amansız mücadelelerini, adrenalin yüklü dili ve sürpriz sonlarıyla anlatarak, okuyucusunu şaşırtan bir yazar olarak bilinmektedir. Gizemin ustası olarak tanımlanan Dekker, bu kitabında korkunç bir fırtınanın içinde başlayan olayların bir biri ardına gelişmesiyle bir hesaplaşmanın doruk noktasına ulaşıyor. Red isimli katil intikam peşinde, yarım kalan bir hesaplaşmanın kapanması için kasabadadır. Olaylara karışan FBIın açıklamadığı bir gizem, kasabada kalmak zorunda kalan eski bir tarikat üyesi genç bir kadın, geçmişlerinde yaşadıkları olayları saklamaya çalışan iki kardeşle olaylar içinden çıkılmaz hal almaktadır. Şimdi fırtınanın gizlediği bu topraklarda bu hortumlardan daha uğursuz bir gerçek vardır: Adı Red olan intikam peşindeki bir katil, yarım kalmış hesabını kapatmak için kasabaya gelmiştir.
Ama FBIın açıklamaya pek hevesli olmadığı bir gizem hem Redin hem de Summervillein teninin arkasında saklıdır. Küçük bir kasabayı yok etmekten çok daha fazlasına sebep olabilecek bir gizem.Eski bir tarikat üyesi olan Wendy Davidson, annesini ziyaret etmek için çıktığı yolda, dört yabancıyla birlikte olayların tam ortasına düşmüştür. Aralarından biri sıradaki kurban olabilirOyun, sürükleyici anlatımın tahrik edici bir kurguyla birleştiği, aklın sınırlarını zorlayıcı bir başyapıt.

Bu güne kadar okuduğum en güzel kitapsa;

3643207690_63f5fd9591.jpg

Bir dakikalığına, aklınıza gelebilecek en kötü cehennemi düşünün. Ve sonra sizi, kendinizi tanıdığınızdan çok daha iyi tanıyan Şeytanın bundan çok daha kötüsünü yaratabileceğinin farkına varın. Ve yapacak da... Aslında bunları çoktan yarattı. O her şeyi öncede...

Hey Harlen Coben muhteşem...

Orman kitabını okumalısın...Çok kalite bir yazar harlen de..

Harlan evet, 2 kitabı da süperdi.Çok sürükleyici yazıyor.Okurum inşallah :R

Okudum bu kitabı....
Bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesinin kuruluşundan,,başhekimliğini yapan kişilere kadar,, devlet yönetiminin karışık olduğu dönemlerde hastanenin çektiği zorluklara kadar,,Basında çıkan haberlere kadar yazılmış...
Bu kısımlar sağlık çalışanı olmayanlar için sıkıcı olabilir...
Lakin hastalarla anlatılan küçük hikayeler kitabı zevkle hale getirmiş...
Bi de orada staj yapmış bir hemşire olarak,oldukça keyif alarak okudum kitabı...

Tşk.ler...
Evet kitap sonlara doğru acayip zorluyor ama bitirince ohh be dedirttiriyor insana, bende okuduğum için memnunum tabii orada staj yapan biri kadar zevk aldığım söylenemez o atmosferi yaşamak daha farklı olurdu eminim.Ben okurken kendimi orada bahçede bi bankta oturur gibi hisettim açıkçası sen bu duyguyu ve bu tarihi daha derin yaşama şansını elde etmişsin bu açıdan oldukça şanslısın...

Adam Fawer - Olasılıksız

olasiliksiz_adam_fawer.jpg

Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto�da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar? Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı? Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parkta baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mi yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, �OlasılıkSız� tam size göre bir roman..

Ben iki kere okudum tekrar okurum x)

Tavsiye üzerine dün başladım okumaya :)

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri