Aforizmalar // Düşünce Kutsaldır ..

---> Aforizmalar // Düşünce Kutsaldır ..

ÖZGÜRLÜK Aforizmaları

Özgür olamıyorsan, olabildiğin kadar özgür ol. –Ralph Waldo Emerson

Özgürlüğün güzel bir şey olduğunu zorbalar da yadsımaz; ama onlar özgürlüğü yalnızca kendileri için isterler ve kendilerinden başka hiç kimsenin özgürlüğe layık olmadığını savunurlar. –Alexis de Tacqueville

Bastırmaya çalıştığımız görüşün yanlış bir görüş olduğundan hiçbir zaman emin olamayız, ama emin olsak bile onu bastırmaya kalkışmak kötülüktür. –John Stuart Mill

Tek istediğim özgür olmak. Kelebekler özgürdür. –Charles Dickens

Özgürlük, zorunluluğun kavranmasıdır. –Friedrich Engels
Herkes özgür olmadıkça hiç kimse tam anlamıyla özgür olamaz; herkes ahlaklı olmadıkça hiç kimse tam anlamıyla ahlaklı olamaz; herkes mutlu olmadıkça hiç kimse tam anlamıyla mutlu olamaz. –Herbert Spencer

İnsan, özgürlük ve gerçek uğruna savaşmaya giderken asla en iyi pantolonunu giymemeli. –Henrik İbsen

Gerçeğin ve özgürlüğün aramızdaki en kötü düşmanı, kopkoyu çoğunluktur. Evet, o kahrolası, kopkoyu liberal çoğunluk. –Henrik İbsen

ÖZGÜRLÜK Aforizmaları

Özgürlük adına saplanan hançer, özgürlüğün göğsüne saplanır. –Jose Marti

Özgür olmak istiyorsan, uzlaşmamalısın. –Oscar Wilde

Aslında çoğu insan özgürlük istemez, çünkü özgürlük sorumluluğu gerektirir ve çoğu insan sorumluluktan korkar. –Sigmund Freud

Mahkum, hücresinin kapısının açıldığını görür görmez, yemeğini nerede yiyeceğini düşünmeden atılır kapıya. –George Bernard Shaw

Bu dünyada özgürlüklerini ancak başkasının özgürlüğünü koruyarak koruyabilirsin. Ancak ben özgürsem özgür olabilirsin. –Clarence Darrow

Toprağa kölelikten kurtulmak, ağaç için özgürlük demektir. –R.Tagore

Özgürlük yıkılırsa, ne kalır ki ayakta? –Rudyard Kipling

ÖZGÜRLÜK Aforizmaları

İnsanın kendini nasıl özgür kılacağını bilmesi bir şey değil. Zor olan, insanın özgürlüğüyle ne yapacağını bilmesi. –Andre Gide

Köle artık köle olmamaya karar verdiği anda zincirleri kırılır. Kendini özgür kılar ve başkalarına da özgürlüğün yolunu gösterir. Özgürlük ve kölelik kafalardadır. –Mohandas Karamçand Gandhi

Özgürlük her zaman ve yalnızca farklı düşünenin özgürlüğüdür. –Rosa Luxemburg

Gerçekten büyük ve esin verici olan her şey, özgür bir ortamda çalışabilen birey tarafından yaratılmıştır. –Albert Einstein

Beklediğim hiçbir şey yok. Kimseden korkmuyorum. Özgürüm. –Nikos Kazancakis

İnsanlar dilediklerini yapmakta özgür olduklarında genellikle birbirlerini taklit ederler. –Eric Hoffler

ÖZGÜRLÜK Aforizmaları

Bu dünyada bireyin özgür, araştırıcı zihninden daha değerli bir şey olmadığına inanıyorum. Zihnin, kimse tarafından yönlendirilmeksizin, dilediği yönü seçme özgürlüğü uğrunda savaşırım. Bireyi sınırlandıran ya da yok eden her türlü düşünce, din ya da yönetime karşı savaşmam gerekir. –John Steinbeck

Özgürlük bir şey demekse, insanlara duymak istemediklerini söyleme hakkı demektir. –George Orwell

İnsan özgür olmaya mahkumdur. –Jean-Paul Sartre

Bizim istediğimiz özgürlük değil, özgürlüğün görünüşleridir. İnsanoğlu hep bu suretler uğrunda savaşmıştır. Ve özgürlük, söylendiği gibi, bir duyumdan başka bir şey olmadığına göre, özgür olmak ile özgür olduğumuza inanmak arasında ne fark olabilir ki? –Emile M. Cioran

İnsanlar, özgürlüğün evrenselleşmedikçe genişletilmiş bir ayrıcalıktan başka bir şey olmadığını çok yavaş ve geç anladılar. –Christopher Hill

Bir insan özgürdür ya da değildir. Özgürlüğün çıraklığı olmaz. –İmamu Amiri Bakara

ÖZGÜRLÜK Aforizmaları

Özgürlüğümü çok önceden elimden aldınız ve geri veremiyorsunuz, çünkü artık sizde de yok. –Aleksandr Soljenitsin

İnsanlara ancak ellerinden her şeyi almadığınız zaman hükmedebilirsiniz. Bir insanın elinden bir şeyi aldınız mı, artık sizin hükmünüzden çıkar, yeniden özgür olur. –Aleksandr Soljenitsin

Bizim toplumumuz özgür bir toplum. Özgür bir toplumda düşündüğünüzü söylemek serbesttir, ama düşünmek serbest değildir. –George Mikes

Özgürlük, şampanya patlatılarak kutlanan bir ödül ya da madalya değildir...Yok, hayır! Bir başına koşulan, adamın iflahını kesen bir uzun mesafe yarışıdır özgürlük. –Albert Camus

Elleri var özgürlüğün,
Gözleri, ayakları.
Silmek için kanlı teri,
Bakmak için yarınlara,
Eşitliğe doğru giden. –Oktay Rifat

ÖZGÜRLÜK Aforizmaları

Tek bir kutsal savaş varsa, o da özgürlüklerimizi kurtaran ve bize bağımsızlığımızı kazandıran savaştır. –Thomas Jefferson

Dizlerinin üzerinde yaşamaktansa ayakta ölmek yeğdir. –Mihail A. Bakunin

Tıklım tıklım bir kadife koltuğa sığışacağıma, kendi başıma bir bal kabağına otururum daha iyi. –Henry David Thoreau

Bağımsızlık insanın kendi kendisine ve kendi ilkelerine sadakatidir; bu da çoğu zaman çoğunluğun taptığı put ve fetişlere sadakatsizliktir. –Mark Twain

Deli. İleri derecede düşünsel bağımsızlık hastalığına yakalanmış kişi. –Ambrose Bierce

Kişiliğin gelişmesinden önce bağımsızlık ilan edilir, sonra karşılıklı bağımlılık kabul edilir. –Henry van Dyke

Yalnızlık bağımsızlıktır. –Hermann Hesse

İyi yazamıyorsan, iyi düşünemezsin; iyi düşünemiyorsan, başkaları senin yerine düşünür. –George Orwell

KIZILDERİLİ AFORİZMALARI

Ben ırk farklılıklarını anlamam. Ben Kızılderiliyim. Çünkü yüreğim Kızılderili. Çünkü Toprak Ana ile akrabayım. Çünkü insanları seviyor, onları koruyup kolluyorum. Çünkü savaşçı bir kadınım. Çünkü doğadaki o muhteşem dengeye inanıyorum. Bunun için Kızılderiliyim ben! – INDnIhAn -

Ağlamaktan korkma! Zihindeki ıstırap veren düşünceler gözyaşı ile temizlenir.

Arkamda yürüme, ben öncün olmayabilirim. Önümde yürüme, takipçin olmayabilirim. Sana uymayabilirim. Yanımda yürü ki böylece seni görebileyim, böylece ikimiz eşit oluruz.

Aşkı tanıdığında, Yaratıcı'yı da tanırsın.

Avlayacaksan en zayıf geyiği avla, çünkü sağlam olanlar yeni neslin devamını sağlayacaktır.

Barış ve mutluluk her anda mevcuttur. Barış ve mutluluk her adımdadır. Ruhun meseleleri için siyasi çözümler yoktur.

KIZILDERİLİ AFORİZMALARI

Bir başkasının kabahati hakkında konuşmadan önce daima kendi çarığının içine bak.

Bir düşman çok, yüz dost azdır.

Bir kere "Al şunu" demek, iki kere "Ben vereceğim" demekten iyidir.

Biz ağaçlara zarar vermek istemeyiz. Ne zaman onları kesmemiz gerekse, önce onlara tütün ikram ederiz. Odunu asla ziyan etmeyiz, lazım olduğu kadar keser, kestiğimizin hepsini kullanırız. Eğer onların hislerini düşünmez ve kesmeden önce tütün ikram etmezsek, ormanın diğer bütün ağaçları gözyaşı dökecektir, bu da bizim kalbimizi yaralar.

Bütün Kızılderililer her yerde durmadan dans etmelidir. Önümüzdeki ilkyaz Yüce Ruh gelecek. Bütün av hayvanlarını geri getirecek. Avdan geçilmeyecek bu topraklarda. Bütün ölü Kızılderililer geri gelecek ve yeniden yaşayacaklar.

KIZILDERİLİ AFORİZMALARI

Doğum yapan her şey dişidir. Kadınların ezelden beri bildiği kainatin dengelerini erkekler de anlamaya başladıkları zaman, dünya daha iyi bir dünya olmak üzere degişmeye başlamış olacaktır.

Dur, dinle. Hep konuşursan hiç bir şey duyamazsın.

Dünyadaki her şeyin bir sebebi vardır. Her bitki bir hastalığı tedavi etmek için büyür. Ve her insan bir görevle yaratılmıştır.

Eğer bir ülkede gölgelerin boyu insanların boyunu geçmişse o ülkede güneş batıyor demektir.

Eğer herkes bir başkası için bir şey yaparsa dünyada ihtiyaç içinde kimse kalmaz. Sadece bir kişiye yardım et! Şimdiki usul bu değil ama inanıyorum, insanlar bu yolu öğrenecekler.

KIZILDERİLİ AFORİZMALARI

Eğer sorsanız: 'Sessizlik nedir?' Cevap veririz: O Büyük Ruh' un sesidir. Yine sorsanız: 'Sessizliğin meyveleri nelerdir?' Cevap veririz: Kendi kendini kontrol, gerçek cesaret demek olan metanet, sabır, vakar ve saygı.'

Fakir olmak, ******** olmaktan daha küçük bir meseledir.

Gözlerde yaş yoksa, ruh gökkuşağına sahip olamaz.

Gözün ile değil, yüreğin ile hüküm ver.

Günümüzde insanlar bilgiyi arar oldu, hikmeti değil. Halbuki bilgi mazidir, hikmet ise istikbal.

Hayvanlar olmadan insanlar nedir ki? Eğer bütün hayvanlar kaybolup giderse insanoğlu büyük bir ruh yalnızlığı içinde ölecektir. Hayvanlara ne olduysa insanlara da aynısı olur. Her şey birbirine bağlıdır. Yerkürenin başına gelen, yerkürenin çocuklarının da başına gelecektir.

KIZILDERİLİ AFORİZMALARI

Her şey halkadır. Her birimiz kendi hareketlerimizden sorumluyuz. Hepsi döner dolaşır, bize geri gelir.

Herbirimizin farklı bir rüya gördüğünü hatırlatmakta fayda var.

İhanet arkadaşlık zincirini karartır, fakat vefa onu her zamankinden parlak yapar.

İlkbaharda usul usul yürü; Toprak Ana hamiledir.

İnsan iki ruhludur içinde bir iyi köpek birde kötü köpek kavga eder. Hangisini daha çok beslersen o kazanır.

KIZILDERİLİ AFORİZMALARI

İnsan tabiattan uzaklaştıkça kalbi katılaşır.

İnsanın gözleri öyle kelimelerle konuşur ki dil onları telaffuz edemez.

Kartalı vuran kendi tüyünden yapılmış oktur.

Kaybetmeyi ahlaksız bir teklife tercih et. İlkinin acısı bir an, diğerinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer.

Kehanet, muhtemel bir olayı kesin bir bakış ile görmekten başka şey değildir. Hava ya bulutlu olacaktır, ya da güneş açacaktır.

Komşun hakkında hüküm vermeden önce, iki ay onun makosenleriyle yürü!

KIZILDERİLİ AFORİZMALARI

Nimet de külfet de 'Büyük Ruh' un elindedir. Bazen onun külfeti bizi nimetinden daha fazla akıllandırır.

Ölüler güç ve bilgilerini beraberinde götürmez, yaşayanlara ilave eder.

Senin vicdanını senden başkasını temsil edemez.

Sevgi ile yorulmadan ilerleriz. Sevgi ile, sadece onunla başkaları için fedakarlık yapabiliriz.

Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak.

Su gibi olmalıyız. Her şeyden aşağıda, ama kayadan bile kuvvetli.

KIZILDERİLİ AFORİZMALARI

Şeytan hakkında konuşmayın. Gençlerin kalbinde merak uyandırır.

Unutmayın çocuklarınız sizin değildir. Onu Yaratıcı'dan ödünç aldınız.

Ulu Ruh'un kelimeleri meşe yaprağı gibi sararıp düşmez: çam yaprağı gibi ilelebet yeşil kalır.

Üç barış vardır: Birinci barış, en önemli barıştır. İnsan ruhundadır o. İnsan, kainatla ve kainatın bütün güçleri ile olan ilişkisini, beraberliğini farkettiğinde, kainatın merkezinde Büyük Ruh'un durduğunu ve bu merkezin her yerde, her birimizin içinde olduğunu farkettiğinde birinci barış sağlanmıştır. Bu gerçek barıştır, diğerleri sadece bunun akisleridir. İkinci barış iki fert arasında olan barıştır. Üçüncü barış ise iki millet arasında yapılır. Fakat hepsinden önce, anlamalısınız ki 'gerçek barış' dediğim birinci barış, insanın ruhundaki barış yoksa ne fertler ne de milletler arasında barış olabilir.

Yağmur iyilerin üzerine de yağar, kötülerin de.

Yanlışı gören ve önlemek için eli uzatmayan yanlışı yapan kadar suçludur.

KIZILDERİLİ AFORİZMALARI

Yapmamız gereken: her şeyi eski sadeliğine döndürmektir, böylece bozulan düzenimiz yeniden kurulacaktır.

Yaşlılık ölüm kadar şerefli değildir. Yine de çok kimse onu ister.

Yeryüzü, bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

Bir insanı küçümsemek akılsızlık, çok büyük görmekte korkaklıktır.

Biz topraktanız ve ona aitiz. Ey dünya ana! Senin üstünde attığımız her adım kutsal biçimde atılmalıdır. Her adım bir dua olmalıdır.

Düşmanımı cesur ve kuvvetli yap! Eğer onu yenersem utanç duymayayım.

"Bilgelik" Aforizmaları

∞ On beşimde kendimi öğrenmeye vermiştim. Otuzumda karakterim oluştu. Kırkımda kafamda hiçbir karışıklık kalmamıştı. Ellimde Tanrı Buyruğu’nu tanıdım. Altmışıma geldiğimde, duyduğum hiçbir şey huzurumu bozmuyordu. Yetmişimde ahlak ilkelerini çiğnemeden yüreğimin isteklerinin yolundan gidebiliyordum. –Konfüçyüs

∞ Suskunluk, gerçek bilgeliğin vereceği en iyi yanıttır. –Euripides

∞ İnsan bilgeliği düşmanından bile öğrenebilir. – Aristophanes

∞ İnsanın kendi kusurlarını bilmesi ne büyük nimet. –Cicero

∞ Epaminondas’tan övgüyle söz eden Spintharos, “Onun kadar çok bilen ve az konuşan birine rastlamadım,” dedi.-Plutarkhos

∞ Delphoi kehanetinde iki söz vardır ki insanoğlunun yaşamında çok işe yarar: “Kendini tanı” ve “Hiçbir konuda aşırıya kaçma”. Kehanetteki tüm öteki buyruklar bu iki söze dayanır. –Plutarkhos

∞ Doğa bize bir ağız, iki kulak vermiş: Bir söylersek iki dinleyelim diye.
–Epiktetos

∞ Birini yutacakları zaman gözyaşı dökmek, timsahların bilgeliğidir. –Francis Bacon

∞ Yüzünde ışık olmayan, asla yıldız olamaz. –William Blake

∞ Bilgeliğin şaşmaz belirtisi, sıradan olanda mucizevi olanı görebilmektir.
–Ralph Waldo Emerson

∞ Bilge dediğin, hem düşmanlarını sevebilmeli, hem de dostlarından nefret edebilmelidir. –Friedrich Wilhelm Nietzche

∞ Bilgelik, ağlamayacak kadar gururlu, gülmeyecek kadar ciddi, kendinden başkasına gerek duymayacak kadar bencil bir hale geldiğinde bilgelik olmaktan çıkar. –Halil Cibran

∞ İşte benim sırrım, çok basit bir sır: İnsan ancak yüreğiyle doğru görebilir; öz, gözle görülmez. –Antoine de Saint-Exupéry

∞ Burnunun dibinde olanı görmek için fazla yetenek gerekmez, ama burnunu ne tarafa çevireceğini bilmek için epeyce bir yetenek gerekir. –W.H.Auden

∞ Hızlı ve uzun yol almak istiyorsanız, üstünüzdekileri çıkarıp hafifleyin. Tüm hınçlarınızı, kıskançlıklarınızı, hoşgörüsüzlüklerinizi, bencilliklerinizi ve korkularınızı atın üstünüzden. –Cesare Pavese

∞ Ben kimseye bir şey öğretemem, yalnızca düşünmeye yöneltebilirim.
–Sokrates

∞ Bir şey biliyorsam, o da hiçbir şey bilmediğim. –Sokrates

∞ Evreni kavrayabildiğimi nasıl söylerim? O benden çok daha büyük...İnsan haddini bilmeli... –Thomas Carlyle

∞ Bilgelik bize verilmez, onu, kimsenin bizi götüremeyeceği ya da gitmekten alıkoyamayacağı bir yolculuğun ardından, kendi başımıza keşfetmemiz gerekir. –Marcel Proust

∞ Bilgelik her zaman yaşla gelmez. Bazen yaş tek başına çıkıp geliverir.
–Tom Wilson
∞ Bilgi çok şey öğrendiği için gururlu, bilgelikse daha fazlasını bilmediği için mütevazidir. –William Cowper

∞ Bilge olmak öyle basit ki. Sadece ahmakça bir şeyi söylemeyi düşün, sonra da onu söyleme. –Sam Levenson

∞ Arifler daima huzur içredir. –Arap Atasözü

∞ Bilge insan tek bir kum tanesine bakarak evreni hayal edebilir. Ahmaksa yosunların üstünde sırılsıklam olana dek yuvarlanıp ayağa kalkar ve, “Bakın, Yosun Adam oldum” der.
–Jack Handey

∞ Ağlamayan bilgelikten, gülmeyen felsefeden ve çocukların önünde eğilmeyen yücelikten uzak tutun beni. –Halil Cibran

∞ Çevrelerine uymak için kendilerini yontanlar, tükenip giderler. –R. Hull

∞ İyiliğinize inanılmasını istiyorsanız, ondan hiç bahsetmeyiniz.
–Pascal

∞ Bilgisiz insan anlayamadığına tapar. –Lambroso

∞ Düşünmeyen tutucudur. Düşünemeyen aptal. Düşünmediğine aldırmayansa köle... –William Drummond

∞ Büyük insanlar dünyayı düşüncelerin yönettiğini görenlerdir.
–R.Waldo Emerson

∞ Her şey üstünde düşünmeye alıştırın kendinizi; ama gerçekte olduğu gibi düşünün, söylendiği gibi değil. –Bernard Shaw

∞ Düşünmek, ruhun kendisiyle konuşmasıdır. –T. Bernard

∞ Filozoflar yüz mucize görürler bir günde; bilgisizler ve düşüncesizler ise günlük işlerden, alışılmış uğraşlardan başka hiçbir şeyi göremezler... –Bernard Shaw

∞ Kimsenin sizden beklemediği kadar yüksek bir standarttan sorumlu olmayı seçin. –Henry Ward Beecher

∞ Yaşamak, kendi kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak etinden ve kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. –Goethe

∞ Kimde içerik şekilden ağır basıyorsa, o yontulmamıştır. Kimde şekil içerikten daha ağır basıyorsa, o yüzeysel bir insandır. Kimde içerik ve şekil aynı ağırlıktaysa o seçkin bir insandır.
-Konfüçyüs

∞ Körler memleketinde görmek bir hastalık sayılır. –Anonim

∞ Kendini tanıdığın ölçüde başkalarını yargılayabilirsin. De bana hangimiz günahkar, hangimiz masum? –Halil Cibran

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri