Aforizmalar // Düşünce Kutsaldır ..

---> Aforizmalar // Düşünce Kutsaldır ..

‘…Deli ol ve bize algının peçesinin ardındaki gizleri anlat. Hayatın amacı, bizi bu gizlere yakınlaştırmaktır; ve delilik bunun en hızlı atıdır.’
Bazen gezegenimiz acaba evrenin tımarhanesi mi diye düşünmeden edemiyorum. –Goethe

Tüm insanlık içinde herhangi bir deliliği olmayan tek bir kişi bulunabileceğini sanmıyorum. Aradaki tek fark, derece farkıdır. Bir kabak görüp de onu karısı sanan adama deli denmesinin nedeni, böyle bir şeyin çok az insanın başına gelmesidir. –Erasmus

Deli bir köpek saldırdığında her insan bilgedir; deli bir kadın kovaladığında daha azı bilgedir; delice bir zannın saldırısına ise ancak en bilge olanlar dayanabilir. –Robertson Davies

Delirmek bazen gerçekliğe verilebilecek en uygun tepkidir. –Philip K. Dick

Tüm akıl hastalıklarının temelinde, meşru acıları yaşamayı reddetmek yatar. –Carl Jung
Delilik aynı şeyi tekrar tekrar yapıp, farklı sonuçlar beklemektir. –Albert Einstein

İstatistiklere göre dünyada her dört kişiden birinin psikolojik sorunları varmış.. En yakın üç arkadaşınızı düşünün. eğer onlarda sorun yoksa, o sizsiniz. –Rita Mae Brown

Delilikten muzdarip değilim, her anının tadını çıkarıyorum. –Edgar Allan Poe

Deli olmanın, delinin kendisinden başka kimsenin bilemeyeceği bir zevki var. –John Dryden

Delilerle baş ederken, aklı başındaymış gibi davranmak en iyisi. –Hermann Hesse

Tam anlamıyla deli olduğum söylenemez çünkü aralarda aklım tamamen, hatta öncesinden de normal oluyor. Ama ataklar sırasında durum iyice kötülüyor ve her şeyin bilincini yitiriyorum. Ne var ki tehlikede olan bir madencinin işini hızlandırması gibi, bu da beni çalışmaya ve ciddiyete itiyor. –Vincent Van Gogh

Azizlerin tarihi temelde delilerin tarihidir. –Benito Mussolini

Hepimiz deliyiz. Her birimizin bir parça anormal olduğu doğru olmasa, herkese ayrı bir isim vermenin anlamı olmazdı. –Ugo Betti

Delilik bireylerde ender rastlanan bir durumdur ama gruplarda, partilerde, uluslarda ve devirlerde bir kuraldır. –Friedrich Nietzche

Bana aklı başında bir adam gösterin, size onu iyileştireyim. –Carl Jung

Sarımsak turşu için neyse, delilik de sanat için odur. –Augustus Saint Gaudens

Deli ol. –Salvador Dali

-AFiLi LÜGAT : Cahillikler Kitabı Ekibinden

Tanrı, yok etmek istediğinin önce aklını başından alır. –Euripides

Ara sıra delirmek bile ne kadar güzel! –Seneca

İnsanoğlunun doğasında akıllılıktan çok delilik vardır. –Francis Bacon

İnsanlar her zaman deli olacaklardır; onları iyileştirebileceklerini sananlar da zırdelilerdir. –Voltaire

Kaçık arıyorsanız tımarhaneye gitmeniz gerekmiyor, gezegenimiz evrenin tımarhanesi zaten. –Johann Wolfgang von Goethe

Deli deliliğinde diretse, bilge olur çıkar. –William Blake

Bir yerde herkes az çok delidir. –Rudyard Kipling

Dünyadaki bütün büyük işler nevrozlular tarafından yapılmıştır; dinlerimizi kuranlar da, başyapıtlarımızı yaratanlar da yalnızca nevrozlulardır. –Marcel Proust

Ancak deliler kendilerini çok ciddiye alabilirler. –Max Beerbohm

Deli, aklını yitirmiş insan değildir. Deli, aklından başka her şeyini yitirmiş insandır.
-G. K. Chesterton

Zihnin bedene uyguladığı şiddet herhalde sayılamayacak kadar çok insanı delirtmiştir. –D.H.Lawrence

Bir deliyle benim aramda bir tek fark var. Ben deli değilim. –Salvador Dali

Hepimiz deli doğarız. Bazılarımız deli kalırız. –Samuel Beckett

Deha ile delilik arasında incecik bir çizgi vardır. Ben bu çizgiyi sildim. –Oscar Levant

Bu dünyada hangi akıllı aklını kaçırmadan yaşayabilir ki? –Ursula K. Le Guin

Bu, tımarhanenin bahçesinde oldu: Solgun benizli, harika görünümlü, hayranlık uyandıran bir delikanlıya rastladım.
Ve oturduğu sıraya, yanına oturdum ve dedim: ‘Niçin buradasın?’

Bana şaşkınlıkla baktı ve dedi: ‘Bu yakışıksız bir soru fakat buna rağmen cevap vereceğim. Babam, kendisinin bir kopyası olmamı istedi. Amcam da öyle. Annem ise ünlü babasının bir sureti olmamı istedi. Ve kızkardeşim de denizci kocasından izlemem gereken en mükemmel model çıkarmak istiyordu benim için. Erkek kardeşim de kendisi gibi dikkate değer kahraman bir sporcu olmam gerektiğini düşündü.

Ve hocalarımın durumu da aynı: Felsefe doktorundan, musiki üstadına ve mantıkçıya kadar. Hepsi kararlıydılar. Her biri kendisinin aynadaki yansıması olmamı istedi.

Ve bu yüzden bu yere geldim. Ve burayı huzurlu ve sağlıklı buluyorum. En azından başkası değil kendim olabiliyorum burada.

Sonra birden bana döndü ve dedi: ‘Fakat söyle bana; seni de buraya başkalarının nasihatleri ve seni eğitme istekleri mi sürükledi?’

Ona cevap verdim: ‘Hayır, ben ziyaretçiyim.’

Dedi: ‘Öyleyse sen de duvarın öte tarafında bulunan tımarhanede yaşayanlardan birisin.’

-AVARE : Halil Cibran

"Cehalet" Aforizması

Cahillik
v Gerçek bilgi,insanın ne kadar cahil olduğunu bilmesidir. –Konfüçyüs

v Cahillik aklın gecesidir, ama aysız ve yıldızsız bir gece. –Konfüçyüs

v Tek iyilik bilgi, tek kötülük cehalettir. –Sokrates

v Cehalet cesurdur, bilgi vakur. –Thukydides

v Bir şeyi ne kadar bilmiyorsak, o kadar korkarız ondan. –Livius

v Cahil için susmaktan iyisi yoktur. Eğer bunu bilseydi cahil olmazdı. –Sadi

v Hayatında hiç nehir görmemiş insan, ilk gördüğü nehri deniz sanır. –Michel de Montaigne

"Cehalet" Aforizması

v Yoktur daha tehlikelisi cahil bir dosttan,Çok daha değerlidir bilgili bir düşman. –Jean de la Fontaine

v Hiçbir şey öğrenemeyeceğim kadar cahil birine hiç rastlamadım. –Galileo Galilei

v Delilik ve cahillik, insanlığın ortak laneti. –William Skakespeare
v Cahiller kamile sen bilmezsin deyip Onun için kaybettiler irfanı. –Pir Sultan Abdal

v Ne kadar cahilsen o kadar cesur olursun. –Thomas Fuller

v Pek az şey bilen, onu sık sık tekrarlar. –Thomas Fuller

v Cehalet her zaman kendine hayran olmaya hazırdır,
O yüzden eleştirel dostlar bulun kendinize.
-Despreaux

v Bu adam çok cahil olmalı, ne sorulsa yanıtlıyor. –Voltaire

"Cehalet" Aforizması

v Cahilin soru sorduğu görülmemiştir. –Benjamin Franklin

v Cehaletini bile bile sürdüren, cehaletten doğan

bütün suçlardan suçludur. –Samuel Johnson

v Akıl, kendine boyun eğer; cehalet ise kendine dayatılan her şeye. –Thomas Paine

v Eğitim için ödenecek vergi, halkı cahil bıraktığımız zaman aramızdan yükselecek olan krallar, din adamları ve soylulara ödenecek vergilerin binde biri bile değildir. –Thomas Jefferson
v Cahiller akıllı insanların bin yıl önce yanıtladığı soruları sorarlar. –Johann Wolfgang von Goethe

"Cehalet" Aforizması

v Eyleme geçmiş cehaletten daha korkunç bir şey yoktur. –Johann Wolfgang von Goethe

v Ne kadar okuyup öğrenirsek, o kadar anlarız cahilliğimizi. –Percy Bysshe Shelley

v Ehl-i kemal ile cefa çekmesi Yeğdir cahil ile safa sürmeden. –Seyrani

v İnsanın cehaletinin farkında olması, bilgi yolunda atılmış büyük bir adımdır. –Benjamin Disraeli

v Cahillik tüm kötülüklerin anasıdır. –Henry Ward Beecher

v Mucizelere duyulan inanç, cehalet toprağında yetişir. –Robert G.Ingersoll

"Cehalet" Aforizması

v Ben on dört yaşındayken babam o kadar cahildi ki varlığına bile katlanamazdım. Yirmi bir yaşına geldiğimde, yedi yılda o kadar çok şey öğrenmiş olmasına şaştım kaldım. –Mark Twain

v Hayatta başarılı olmak için iki şey gerekir: cehalet ve kendine güven. –Mark Twain

v Herkes üç ciltlik bir roman yazabilir. Tek gereken, hayat ve edebiyat konusunda tam bir cehalettir. –Oscar Wilde

v Birçok cahilin emin olduğu yerde bilmiyormuşum gibi yapmam – bilinmezcilik budur işte. –Clarence Darrow
v Hepimiz cahiliz, ama farklı konularda. –Will Rogers

v Altmış yıl önce her şeyi biliyordum, şimdiyse hiçbir şey bilmiyorum; eğitim cehaletin yavaş yavaş keşfedilmesidir. –Will Durant

v Cahil insan gül ise de koklama. –Aşık Veysel

"Cehalet" Aforizması

v Bilgimizin önünde sonunda bir sonu vardır, ama cahilliğimizin asla sonu yoktur. –Karl Popper

v Neyi bildiğimiz ya da neyi bilmediğimizden çok daha önemlisi, neyi bilmek istediğimizdir. –Eric Hoffer

v Cümlemiz cümle değildir,
Çoğumuz bir kelime bile etmez,
Ümmidir kendileri,
Bakmayın aydından saydıklarına! –Can Yücel

v Bilmediklerimi ayaklarımın altına alsaydım başım göğe değerdi. –İmamı Azam

v Kitap okumayan bir insanın, kitap okuyamayan bir insan karşısında hiçbir üstünlüğü yoktur. –Mark Twain
v Yeter derecede eğitime sahip olmalısın ki etrafındaki insanları lüzumundan fazla büyük görmeyesin; fakat bilge olacak kadar da eğitim görmüş olmalısın ki onları küçük görmeyesin. –M.L.Boren

"Cehalet" Aforizması

v Cehaletimin gerçekliği dışında hiçbir şey bilmiyorum. –Sokrates

v Her şeyden bihaber olma felaketinden kaçınabilmek için, birçok şeyden bihaber olma cesaretini gösterin. –Sydney Smith

v Tüm cehalet bilginin içine doğru kayar ve yeniden cehalete doğru tırmanır. –E.E.Cummings

v Belki de yalnız cahil adam yaşamı yaşamla çiftleştirme şansına sahiptir. –Wallace Stevens

v Hakikat cehalet ile bilinir. –Heinrich Suso

v Bildiğim şu azıcık şeyi cehalete borçluyum.
–Sacha Guitry

v Keşfin önündeki en büyük engel cehalet değil, bilgi yanılsamasıdır. –Daniel J. Boorstin

"Cehalet" Aforizması

v Başka adamın bilgisindense, kendi cehaletimi tercih ederim çünkü benimki çok daha fazla. –Mark Twain

v Dünya üzerinde yeni hiçbir şey yok ama bizim bilmediğimiz çok şey var. –Ambrose Bierce
v Cehalet saadet olsa, dünyada çok daha fazla mutlu insan olurdu. –Victor Cousin

v Hiçbir şey hakkında yüzde birin milyonda biri kadar bir şey bilmiyoruz. –Thomas Edison

v Hiç durmadan yüz yıl, hatta bin yıl resim yapsam, yine de kendimi hiçbir şey bilmiyormuşum gibi hissederim. –Paul Cézanne

v Bir danışman olarak en güçlü yönüm cahil olmam ve birkaç soru sormamdır. –Peter Drucker

v Yalnızca her şeyi bilmediğini bilen insanlar bir şeyler öğrenecek kadar meraklı olur. –Virginia Postrel

ÖZGÜRLÜK Aforizmaları

Özgürlük, sabah yedide zil çalınca gelenin Gestapo değil, sütçü olduğunu bilmektir. –Georges Bidault

Özgürlük yanılabilme hakkıdır, yanlış yapma değil. –John Defenbaker

İnsanlık geçmişte de olduğu gibi köleler ve özgürler diye ikiye ayrılır.
İster devlet adamı olsun, ister tüccar, memur ya da akademisyen, kendine günün üçte ikisinden azını ayıran herkes bir köledir. –Friedrich Nietzche

Özgürlüğün değerli olduğu doğru. Öyle değerli ki dikkatle pay edilmeli. –Lenin

Herkes sanki Özgürlük Anıtının yalnızca meşalesini fark ediyor, ayak bileklerindeki kelepçeleri değil. –Roger L. Green

İnsan için en büyük zorluklar, istediğini yapabildiği zaman başlar. –Thomas Henry Huxley

ÖZGÜRLÜK Aforizmaları

Suç savaşçıları suçla, yangın savaşçıları (itfaiye) yangınla savaşıyorsa, özgürlük savaşçıları neyle savaşıyor? O kısmı bize hiç söylemezler, değil mi? –George Carlin

Kendine ışık ol ve özgürlüğünü ihtimamla ara. –Buda

Semirmiş bir köle olmaktansa, özgür biri olarak açlıktan ölmek yeğdir. –Aisopos

Mutluluğun sırrı özgürlüktür, özgürlüğün sırrı ise cesaret. –Thukydides

Özgürlük kendi kendine yeterli olmanın en yüce meyvesidir. –Epikuros
Peki, kim özgür öyleyse? Yalnızca kendi kendinin buyruğunda olan, yoksulluktan, ölümden ve zincirlerden korkmayan, kendi tutkularına meydan okuyacak ve rütbeye nişana değer vermeyecek kadar güçlü, yetkin, olgun ve çok yönlü, akıllı adam. –Horatius

ÖZGÜRLÜK Aforizmaları

Her insan ne ister ki? Güvende olmak, mutlu olmak, baskı görmeden ve çekinmeden dilediğini yapmak. –Epiktetos

Kendinin efendisi olmayan hiç kimse özgür değildir. –Epiktetos

Özgürlük yasaların izin verdiği her şeyi yapma hakkıdır. –Charles de Montesquieu

İnsanoğlu özgür doğdu ve her yerde zincire vuruldu. –Jean-Jacques Rousseau

Son kral son rahibin bağırsaklarıyla boğuluncaya kadar insanlar asla özgür olmayacak. –Denis Diderot

Kölelik her yerde, her toprakta yetişen bir ayrıkotu. –Edmund Burke

Güzel bilgi yüklü bir arşiv arada girip incelemek lazım..Teşekkürler :)

ÖZGÜRLÜK Aforizmaları

Özgürlüğünüzü güvence altına almak istiyorsanız, düşmanınızı bile baskılardan korumalısınız; bu görevi yerine getirmezseniz, o baskıya önünde sonunda siz de uğrarsınız. –Thomas Paine

Özgürlük ağacı zaman zaman yurtseverlerin ve zorbaların kanıyla sulanmalıdır. Bu onun doğal gübresidir. –Thomas Jefferson
Dünya tarihi, özgürlük bilincinin gelişiminden başka bir şey değildir. –Georg Wilhelm Hegel

Özgürlük biricik gerçek zenginliktir; bütün öteki zenginliklerin hem efendisi, hem de kölesiyizdir. –William Hazlitt

Özgürlük ve düzen hiçbir zaman hiçbir yerde bir araya gelmedi. Ama ikisinden de hiçbir zaman vazgeçilmedi. –Alfred de Vigny

Yeni edinilen özgürlüğün yol açtığı kötülükleri yok etmenin bir tek yolu vardır, o da özgürlük. –Lord Macaulay

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri