Aforizmalar // Düşünce Kutsaldır ..

ashli

Bayan Üye
“Her kim ki utanmaktan ve acı vermekten sakınır, soyunanların bağırmasından, çıplaklığın çirkinliğinden korkar, o kimse son sırrı hiçbir zaman keşfedemez. En sonuna kadar gitmeyen her hakikat , köktenciliği olmayan her doğruculuk, ahlaki değerden yoksundur.
İçtenlik olmadan bilgi olmaz, kararlılık olmadan içtenlik olmaz, “düşünce vicdanlılığı” olmaz. “içtenliğin bittiği yerde, körümdür; bilmek istediğim yerde aynı zamanda içten olmakta isterim, yani sert, sıkı, dar, hunhar ve acımasız”.
Tutku varolmaktan değerlidir, hayatın anlamı hayatın kendisinden değerlidir.
Kabuk değiştirmeyen yılan, ölür. Aynı şekilde, düşüncelerini değiştirmesine engel olunan kafalar da kafa olmaları son bulur.
Düşünen için zararlıdır, bir tek kişiye bağlı olmak. İnsan kendini bulunca, zaman zaman kaybetmeyi ve sonra yine bulmayı denemeli.”

Stefan ZWEIG

(Yıldızının Parladığı Anlar)

---> Aforizmalar // Düşünce Kutsaldır ..

'Kimileri, peri göründüğünde korkup siner
kimileri dayanamayıp ayrılığa perinin elinden ölümü diler
sonunda hepsi, çelik örtülü bir zalim olmakta birleşirler
zalimler şehrinde, işte bu yüzden, nadirdir iyilikler
herkes etinde bir peri kesiği gizler.'

Kıyı

“İnsanların mutluluk, aşk, sevinç olarak adlandırdıkları şeylerin hepsinin yanlış faraziyeler üzerine kurulu, yanlış hesapların bir birikimi olduğunu keşfeden herkes, kalbinde sadece bir boşluk bulacaktır. Bu serserilikten kurtulmanın yegane yolu ise kendisinin ve başkalarının hayatlarıyla kumar oynamaktır.”

Vladimir Bartol

"Aşk dediğin şeyin yeri insanın kalbi değil, kasıklarıdır.."

"İtiraf ruha iyi gelir, ruhu boşaltır ve yeni günahlar için yer hazırlar."

"Sahtekarlık, serserilerle ve kalleş tüccarlarla dolu bir dünyada yaşayabilme aracı olduğu kadar, fazla ciddiyeti ve fazla içtenliği yüzünden ilginç olmayan bir kişiliği de ilginç hale getirebilir.."

"Evrende değişmez olan soğuk ve karanlıktır, ışık ve sıcaklık birer kıvılcım kadar küçük ve kısadır. Aynı şekilde yalnızlık ve içine kapanma da insan hayatının değişmezleriydi. Gençlik ve aşk geçici şeylerdi. Değerli olmaları çabuk bitmelerine dayanıyordu zaten. İnsanın kendini kaptırıp bu güzellikleri ebedi sanması çok kolaydı. Tabi sonunda bittiği zaman upuzun bir süreyi acılara boğularak geçirmek, kaderin bize kalleş davrandığını düşünmek zorunda kalmasaydık.

Sonunda insan imrenmelerin ve umutların etkisinde kalıyor. Bunlar uzun süreli oluyor ve içimize kapandığımızdan sakin kalmamızı bile engelliyordu."

Trevanian

Katyanın Yazı

"Zekâ rüzgârda unutulan mum, bencillik fânûs. Senin fânusun yok. Ve şuurun hasta bir hayvanın korkularını aksettiren kırık bir ayna."

"Arzudan tutuşan parmaklarınla dallara boşuna uzanma Tantal. Meyveleri koparamazsın. Hem böylesi daha iyi değil mi?

O altın meyveler boyalı birer top. Serâbın büyüsü yok vâhada; rüyası muhteşem suyun, kendisi değil."

"Gandi'nin sesi de zulmün duvarlarını devirmedi mi? Bana öyle geliyor ki, ak saçlı Arya çobanları Tanrılara bu sesle yalvarmışlardı; Vedalar bu sesle okunur, Upanişatlar bu sesle fısıldanırdı. Britanya adalarında kurt sürüleri dolaşırken, Himalaya dorukları bu sesle ürpermişti. Bu seste bütün Hint var; bütün Hint, hattâ bütün insanlık. Berrak, telaşsız, sakin ama İsrafil'in sûru kadar heybetli. "

"Önce sükût vardı; kelâm değil. “Tanrı sükûttur” diyor bir Hint bilgesi. Söz, ki sonsuz arasında çırpınış. Hayat gibi sıcak ve dost. Kutupların sessizliğinden bana ne?"

"Münakaşa eden iki insan, aynı graniti yontan iki heykeltıraş, hakikati arayan yol arkadaşı. Hedefi, tahrip değil, terkiptir bu kavganın. Mağlubun muzaffer olduğu tek yarış.

Yanıldığını kabul etmek, yeni bir hakikatin fethiyle zenginleşmektir: parçadan bütüne, karanlıktan aydınlığa geçiş."

"Sen düşüncelerin bulutlaştığını bilir misin? Bulutlaşır, cıvıklaşır, katranlaşır. Tedailer zikzak çizer boyuna. Kafatasında musîkisi biter kelimelerin, uğultu başlar, şuuraltının veya şuursuzluğun uğultusu. Hayat, uyku ile uyuşukluk arasına rakseder. Tehlikeye düşen vücut için, şuur bir safradır. Külçe gibi, leş gibi yaşamak da yaşamaktır. Zekânın sürekli isyanlarından bîzar olan madde, bu şımarık, bu geveze, bu mütecessis meşaleyi bir üfleyişle söndürür. Cinnet maddenin zaferi."

"Kim maziyi değiştirmeden anlatabilir ki? Kelimeleşmeyen “zevk-i tahattur”, bir rüya kadar soluk ve fâni. Ama yaşayan insanla, hatırlayan insan aynı mı?"

"Kendimizi tanımak… Ruhumuzun mahzenlerinde bizden habersiz yaşayan bir alay misafir var. Berhanenin bazen bir, bazen birkaç odası aydınlık. Işık binanın üst katlarında. Kendini tanımak. Kendini, yani eriyeni, dağılanı, dumanlaşanı. Sen acıların, utançların, zilletlerinle aynısın. Rüyaların, hayallerin dileklerinle bir başkası."

"Gideceksin. Tanrılar bile rolünü bitiren aktörler gibi kâh birer birer, kâh hep beraber çekiliyor bu sahneden. Senin zavallı gölgen zaman perdesine belki bir kere bile aksetmeden, oyuna katılmaya bir kukla gibi unutulup gidecek."

"Sensiz giden trenler, ufuklarda kaybolan birer ümit

Nehir gibi akmıyor günler Heraklit Heraklit.
Zaman masal kuşlarına benziyor…
Abûs, kocaman, sâkit.
Ve geceleri
Alnında dolaşır biteviye
Kirli, soğuk pençeleri.
Yıldızları söndürmüş fırtına,
Batan gemidesin;
Senden ne kalacak yarına!
Kıyılardan imdat isteyen sesin."

Cemil Meriç

Bu Ülkeden

"Ölüme son çare olarak bakmalısın. Hiç kimsenin seni alıkoyamayacağını bil. Ama ölüme gidebileceğin için onu yedekte tut; sonuna kadar.

Diyelim ki gece bir kâbus gördün. Bunun bir kâbus olduğunu bilirsin ve kurtulmak için başını biraz oynatman yeter. Her şey daha basit, daha dayanılır hâle gelir ve bir bakarsın en korktuğun şeyden zevk alır olmuşsun. Hayat seni korkutuyorsa, içini yakıyorsa, en yakınların çirkin maskeler takmışsa...

Hayat budur de,

ikinci kez çağrılacağın bir oyun olduğunu söyle. Zevk verici ve acı çektirici bir oyun, inanç ve aldatmaca oyunu, maskeler oyunu. Onu sonuna kadar oyna, ister oyuncu olarak, ister izleyici olarak. İzleyici olman daha iyi, içinden kolay çıkarsın. "Son Kurtuluş Çaresi" yaşamama hep yardımcı olmuştur. Elimin altında olduğu için, bu çareye hiç başvurmadım. Ama ahretin direksiyonu elimin altında olmasaydı, kendimi tuzağa düşmüş hisseder ve bir an önce kaçmaya bakardım."

Amin Maalouf

Doğunun Limanları

Sanat, Gerçek'in gözümüzü almasıdır: Geriye kaçan hilkat garibesi maskelere düşen ışıktır gerçek, ondan ötesi değil.”

"A. büyük bir ustadır, tanığı Tanrı.”

“İyi, bir yanıyla rahatsız edicidir.”

“Gülünç olan, bu dünya için koşum takman.”

"Çevremizdeki acıları bizim de çekmemiz gerekmektedir. Hepimizin ortak bir vücudu yoktur, ama ortak bir büyümesi vardır: bu ise, şu ya da bu biçimde acılar içinden çekip götürür bizi. Nasıl ki çocuk belli bir gelişim sonucu yaşamın tüm evrelerinden geçer(her evrede, istek ve korku bakımından bir önceki için erişilmez görünür aslında), yaşlanır ve sonunda ölürse, biz de bunun gibi(insanlıkla aramızdaki bağ, kendimizle aramızdaki bağdan güçsüz değildir) yaşadığımız dünyanın tüm acılarından geçerek gelişiriz. Bu konuda adalete yer yoktur, acılardan ürkmeye ya da acıları üstünlük diye yorumlamaya yer yoktur."

"Yok, edilmez bir tek şeydir; her insan tek başına bu yok edilmezdir; beri yandan, bütün insanlarda ortak özelliktir yok edilmez; dolayısıyla, insanları birbirine bağlayan eşsiz bir bağ bulunmaktadır."

“Doğru yol gergin bir ip boyunca ilerler; yükseğe değil, yerin az üzerine çekilmiştir ip. Üzerinde ilerlemekten çok insanı çelmelemek için çekilmiş gibidir.”

Franz Kafka

Yaratı hayat verir, buluş hayatı keşfeder.
Parıldama bayağılığın sığınağıdır.
Bir anın içinde hapsolmuş buluş için en kusursuz kaşif, geçmişin izlerini, şimdiki zamanın gücünü ve geleceğin sezgisini bu an içinde birleştirmeyi bilendir.
Zerafet, eylem halindeki güzelliktir, davranışları, tavırları ve güzelliği devinimlerini tamamlar.
Bilgiç, cadaloz ya da şirret olmaksızın beğenisini canlı tutmayı becerebilen bir kadın ve zihnini kadınsı bir çağa egemen olan uyduruk görüntülere adamayı reddeden bir beğeni adamı: bu ikisi birlikte yaşayabilir.
Sıkıcılık anlatımın bir parçasıdır, şaklabanlık sıkıcılığı da aşar. Yavanlık aptallığın, tuhaflık deliliğin akrabasıdır.
Armoni düzenler, melodi ortaya çıkarır.
Tamamlayabilenin ardından, tamamlayamadığını gizleyebilen gelir.
Sizden aşağıdakilere önem kazandırmak istiyorsanız saldırılarına cevap verin.

Johann Heinrich Fussli

" Dost`a Giden Yolda Yürek Üsümez..."

Güllerin lalelerin karanfilli çiçeklerin solduğu bahçe de...demirin kırılıp çeliğin büküldüğü gerçekte tek solmayanım kırılıp bükülmeksizin canımla can verip kanımla dirilttiğim tek solmayanım; dostluğum dostlarım gönül bahçemde..

Hep dokundum güllere...okşadım sevdim ve tutup yüreğime koydum koparmaya kıyamadan...Yüreğime koydum ki; ora da buram buram hasret koksun aşk koksun ve en çok da dost...dost koksun dostluk koksun yürek dalımda asılı öylece...

Gül yaprağında ki çığ damlaları bana hep göz yaşını anımsatır; bazı sevinçten bazı kederden ama en çok da sevdiğim canlarımın yokluğuna insanın vefasızlığına döktüğüm gözyaşını...

Nedense canımı yakanlar sizin de dediğiniz gibi 'hayatında bir güle dokunamamış katı yürekliler' oldu hep. Bir güle dokunamamış...bir gülün dokunulduğu anda el yakan sıcaklığıyla elini ısıtamamış yüreğini o sıcaklıkla dolduramamış katı yürekliler...

Yüreğimin her kanayışında başımı kaldırıp baktım umutla gögerttiğim semaya sevecenlikle dolu olarak...Serçe kuşların özgürce kanat çırptığı semaya...Bir serçe kuş nedir ki; el kadar bir şey! ? ..Ama kocaman yüreği var...seven hisseden kırılan..sevdiğine yanan ağlayan ve ölen serçe kuş...İşte o serçenin sevecen sıcaklığıdır avuçlarımı yakıp yüreğime akan..Sevince mutlu kanat çırpışlarına beni de ortak eden ve yüreğime güç veren serçe...

Yaşamım boyunca ne bir gül ne başka bir çiçek koparmadım dalından. Onları dalında sevdim okşadım canıma sardım sevgimle çoğaltarak..Belki de benim avuçlarımda ki bu gül kokusu da ondan...

Dostluğun en belirgin özelliği ' vefa ' deriz de hep nedense bir türlü vefalı dostlukları yürütemeyiz başaramayız; iyi kötü günde varlıkta yoklukta bu ölçeği bir türlü tutturamayız. Oysa dostluk vefa duygusu olmadan yaşatılabilir mi? ..Beklentisiz yürekten gelen sevginin gereğidir vefa...ve yaşam içinde karşılıksız uzatılan bir dost eli; döner geri sana gelir umulmadık bir anda..Zira sıcacıktır dar günde sana uzanan o el...

Ne çok dostluklar gördüm beni yerden yere vuran; vefasızlıklarıyle ölmeden öldüren..
Ne kadar azdı çıkarsız dostlarım canlarım; beni yerden kaldırıp yüreğine saran..
Yitirdiğim dostlar hep bitimli ömrün benden kopardıklarıydı..Fani dünyanın yolcuları...güllerle donanmış sevgi bahçemde gömülü onlar...

Düşünceye câzip ve parlak bir biçim vermek küçültür düşünceyi. Büyük yazar içinden gelen sesi olduğu gibi haykırandır. Kelimeleri kullanırken avamın hoşuna gidip gitmeyeceğini düşünmez. - Cemil Meriç

Körlerin ve sağırların birbirini ağırlamasından sakının. Sevilme ve kabul görme gibi kaygılarınız olmasın. Toplum kabuğundan sıyrılarak bireysel varoluşu gerçekleştirin.

Phoibos

Kafka'dan Seçme Aforizmalar

“Kusurların hepsi, sabırlı olamamak, çalışılan işteki kurallara uymaya işi başarmadan önce boş vermek ve çıkacak dertleri sözde bir barikatın ardına hapsetmektir.”

“İnsanın asıl olarak iki günahı vardır, diğer günahlar bunlardan kaynaklanır: Sabırsızlık ve tembellik. İnsanlar sabırsızlıklarından dolayı Cennet'ten atıldılar, geri dönemeyişleri de tembelliklerinden. Günahlarının sayısı tektir belki: Sabırsızlıktan atıldılar, yine sabırsızlıktan geri dönemiyorlar.”

“Ecel köprüsünden atlayanların çoğunun gölgeleri, ölüm ırmağının çırpıntısına dokunup geçer; neden denirse, ırmak bu dünyadan öte yana doğru akar ve hala bu dünya denizlerinin tuzunu taşır. Irmak iğrenerek kabarır birden, akıntı tersine döner, ölüler yaşamın içine kusulur. Ne var ki, ölüler mutludur, öfkeden kudurmuş ırmağı teşekkür ezgileriyle, yumuşacık severler.”

“Bir noktadan sonra vazgeçmek olanaksızdır. Erişilmesi gereken nokta da, orasıdır.”

“İnsanın gelişiminin son noktasına varacağı an, daima bir yinelenme içindedir. Devrimci öze sahip düşünsel devinimlerin, geride bırakılan her şeyin anlamını yitirdiğini söylemeleri, bu yüzden doğrudur, çünkü o anda bile, gelişimini tamamlayan tek bir şey yoktur.”

“Savaşmaya davet, Kötü'nün sahip olduğu en çekici silahtır. Bu kadınla savaşmaya benzer, sonu yatağa çıkar.”

Paulo Coelho'ya Göre Sevmek

" SEVMEK;

Uyuşturucu almak gibidir.
Başlangıçta kendini iyi hissedersin, bütünüyle verirsin.
Ertesi gün, daha fazlasını istersin.
Henüz zehirlenmemiş, o duygudan hoşlanmışsındır ve onun üzerindeki egemenliğini sürdürebileceğini sanırsın.

Sevdiğin kişiyi iki dakika düşünür,sonraki üç saat boyunca unutursun.
Ama yavaş yavaş onun varlığına alışır, ona bütünüyle bağımlı hale gelirsin.
Böylece onu üç saat düşünür, iki dakika unutmaya başlarsın.
Yakınında değilse, bağımlıların uyuşturucu bulamadıkları zaman hissettikleri şeyi hissedersin.

Uyuşturucu bağımlılarının, gerek duydukları şeyi bulamadıkları zaman hırsızlık yaptıkları gibi,
AŞK için herşeyi yapmaya sen de hazırsındır."

PAULO COELHO

Franz Kafka: Kafka'dan Seçme Aforizmalar

“Sayısı belirsiz itin anası, çocukluğumda en değerli şeyim olsa da şimdi az çok çürümüş bedenli, hala peşimden bağlılıkla seğirten, onu tekmelememek için yavaş adımlarla geri kaçtığım, nefesinin kokusuna bile katlanamadığım berbat kokan bir kancık; ne var ki, zıddına davranamadığım sürece, şekilsiz bir gölge olarak serpildiğini izlediğim kuytuya çekiyor, paramparça ediyor beni, üzerime çıkıyor ve artık üzerimde, bunu bir onur saymaktan emin olamasam da, dili elimde, bende sona eriyor.

"Burnu Kaf dağında A'nın, İyi'nin peşinde epeyi yol aldığı zannında, neden denirse, çekiciliğinin her geçen an arttığına inandığından, her geçen an daha çok ayartıyla karşılaştığını duyumsuyor, üstelik bu ayartıların şu ana dek hiç bilmediği köşelerden saldırdığını sanıyor. Nedir, asıl neden, içine yerleşen büyük şeytan ve onun hizmetine koşuşturan sonsuz küçük şeytanların varlığıdır.”

“Bir elma, biri diğerinden değişik görünümlere sahip olabilir: Kafasını uzatıp masanın üzerindeki elmayı görmeye çalışan çocuğun görüşü ve bunun yanında, hiç sakınmasız, elmayı yanındakine verebilen evin efendisininki.”

“Ölüm arzusu, bilgeliğe kavuşulduğunun ilk belirtisidir. İçinde bulunulan yaşam katlanılmazdır, başka bir yaşam ise, ulaşılmaz. Ölmek isteğinin eklentisi utanç biter artık; nefret edilen eski hücreden alınıp, ilk iş olarak nefret edeceği yeni hücresine geçmeyi arzular, bunun için yalvarır. Eski inançların tortuları da bu düşüncede etkilidir; yeni hücreye nakledilirken efendi ortaya çıkacak, mahkûma göz ucuyla bir bakacak ve karar verecektir: ''Bu adamı yeni hücreye götürmenize gerek yok, artık benim yanıma geliyor o.”

“İlerlediğim yol dümdüz olsaydı, ilerlemek için tüm çabalarıma rağmen geriye doğru hareket etseydim, çaresizlik bu olurdu; ama sen, aşağıdan da ayırtına varabileceğin gibi, dik bir yokuşu çıktığına göre, adımlarının geri geri gitmesi, kayman, tırmandığın yerin dikliğinden kaynaklanabilir, eğer böyleyse umutsuzluğun zamanı değildir.”

Johann Heinrich Fussli: Aforizmalar

Dinginlik kişiliği kendi içinde eritir, durmak bilmeyen bir gerilim ise onu paramparça eder.

Sanat inançlı bir millette kutsal kalıntılar, savaşçı bir millette madalyalar, tecimsel bir millette ise tüketim malları üretir.

Antik sanat Mısır’ın diktatörü, Yunan’ın metresi, Roma’nın uşağı olmuştur.

Sağlığın renklerinde ne kadavranın soğukluğu ne de göktaşının kızıllığı vardır.

Sanat tıpkı aşk gibi, her türlü rekabeti yok sayar, insanı kendine mahkum eder.

Bir ermişe rastlamanın normal insana rastlamaktan daha kolay olduğu dönemlerde, dinden hiçbir şey beklenmez; işçiden çok sanatçı üreten bir dönemden de boş yere sanat beklemeyin.

Düşgücünün Cennet’inden haz pınarları fışkıranlar için gerçeklik, düşkırıklıkları ile doludur.

Çocukların tüm hareketleri, tavırları zerafet taşır, çünkü bu jestler, anın, yapmacıklıktan ve büyük tutkulardan uzak, dolaysız ve cesur meyveleridir.

Güzelliğin temeli orantı ya da simetri; zerafetin temeli ise adalettir.

Aforizmalar'dan

Jean Paul Sartre - Bulantı

“Geleceği görüyorum. İşte orada, sokakta. Şimdiden daha silikçe. Daha ne bekliyor gerçekleşmek için sanki? Gelecek, bu ihtiyar kadına daha fazla ne sağlayabilir ki? İhtiyar kadın topallayarak uzaklaşıyor. Aniden duruyor. Başörtüsünden sarkan aklaşmış bir tutam saçı yana doğru itiyor. Yeniden yürümeye koyuluyor. Demin oradaydı, simdi ise burada… Hiç anlayamıyorum içinde bulunduğum durumu: Hareketlerini gerçekten görebiliyor muyum, yoksa onları tahmin mi ediyorum? Şimdiyi gelecekten hiç ayırt etmiyorum artık. Çünkü, sürüp gidiyor bu, yavaş da olsa gerçekleşiyor; ihtiyar, koskocaman erkek ayakkabılarını sürüye sürüye ilerliyor issiz sokakta. Budur iste zaman, hem de çırılçıplak zaman, yavaşça varoluyor. Kendini beklettirir ve geldiğinde de tiksinti verir. Çünkü, zaten, uzun süredir onunla birlikte bulunulduğunun farkına varılır. İhtiyar, sokağın kösesine yaklaşıyor. Ufacık kara bir kumaş yığınından başka bir şey değildir artık o. Evet, doğru, bu, yeni bir şey. Demin orada değildi. Ama bu, insanı şaşırtmayan tatsız ve silik bir yenilik. Sokağın kösesini dönmek üzere ihtiyar kadın, dönüyor iste…bitmek bilmeyen bir süreden beri.
Pencereden söküp atıyorum kendimi. Sallana sallana odada başlıyorum dolaşmaya; birdenbire aynaya yapışıp kalıyorum, kendime söyle bir bakıyorum, tiksiniyorum kendimden: Hala bitmez tükenmez bir süre daha. Sonunda, bu görüntümden kurtulup yatağın üzerine yığılıyorum. Tavana bakıyorum, bir uyuyabilsem.

sakin, sessizlik..."

Usta Şairlerin Yalnızlık Hakkındaki Tanımları

Cahit ZARİFOĞLU: Ah şu yalnızlık, kemik gibi ne yana dönsen batar.

Can YÜCEL: Yalnızlığım, benim sidikli kontesim.

Cemal SÜREYA: Bir ovanın düz oluşu gibi bir şeydir, yalnızlık

Edip CANSEVER: Bir kişi bile değilim yalnızlıktan.

Louis ARAGON:Yalnız insan merdivendir,hiçbiryere ulaşmayan.

Özdemir ASAF: İnsanın kendine mektup yazmasıdır, yalnızlık.

Sezai KARAKOÇ: Ve yalnızlık, sigara külü kadar yalnızlık!

Şükrü ERBAŞ: Yalnızlık! Seni bir gün biz seçeceğiz, o zaman güzel olacaksın.

"Güçsüz karakterlileri öldüren zehir, güçlü karakterde olanları kuvvetlendirir."
Nietzsche

"Ancak raksedebilen bir Tanrıya inanırım..."
Nietzche

"Gerçek bazılarımızın onsuz yaşayamayacağı bir yanılsamadır.."
Nietzsche

"Elmas yontulmadan, insan da yanılmadan mükemmelleşemez."
Konfüçyüs

"Neticeler karşısında korkaklık; modern bir kusur."
Nietzsche

"Düz bir yolda yürüyor olsaydın, tüm ilerleme isteğine rağmen hala gerisin geriye gitseydin, o zaman bu çaresiz bir durum olurdu; ama sen dik, senin de aşağıdan gördüğün gibi dik bir yamacı tırmandığına göre, adımlarının geriye doğru kayması, bulunduğun yerin durumundan ileri gelebilir, o zaman da umutsuzluğa kapılmana gerek yoktur."
F.Kafka

''Kişioğlu da ağaca benzer, ne denli yükseğe ve ışığa çıkmak isterse, o denli kök salar yere, aşağılara, karanlığa, deliliğe, kötülüğe.''
Nietzsche

"Aklın bağlamadığı dostluğu, akılsızlık kolayca çözebilir."
Shakespeare

"Derin olduğunu bilen kimse, kolay anlaşılır olmaya çalışır. Kalabalığa derin görünmekten hoşlanan kimse ise anlaşılmaz olmaya çalışır. Kalabalık dibini görmediği her şeyi derin sanır çünkü."
Nietzsche

"Kolay yaşamak istiyor musun ? Sürüde kal ve sürü sevgisi uğruna kendini unut.."
Nietzsche

"Dünyanın acılarından uzak tutabilirsin kendini, böyle yapmakta özgürsün ve senin doğana kalmıştır bu, ama kaçınabileceğin bir acı varsa işte bu da belki bu kendini uzak tutuştur."
Kafka

"Az şey bilirsek bir şeyin doğruluğuna emin olabiliriz, bilgi artınca kuşku da artar."
Goethe

Son düzenleme:

"Akılsızlar hırsızların en zararlılarıdır. Zamanınızı ve neşenizi çalarlar."
Goethe

"Büyük yanılgılar da- tıpkı halatlar gibi-küçük yanılgıların örgülerinden oluşur "
Victor Hugo

"Kuşkularınızı azaltmak için çok dinleyin; boş şeyler söylememek için düşünerek konuşun; o zaman sık sık hata işlemezsiniz."
Confucius

"En büyük yanlış yanlışlıkların farkında olmamaktır."
Carlyle

"Yaşam yollarında kendimizle tekrar tekrar, binbir kılıkta karşılaşırız."
Carl Jung

"Hayatı sevmiyor musunuz..? Öyleyse zamanı israf etmeyiniz, çünkü hayat ondan yapılmıştır "
Beethoven

"En insancıl davranış nedir? -Birisinin utanmasını önlemek."
Nietzsche

Yalnızlık Üzerine | Aforizmalar
Kalbin gerçek, derin barışı ve tüm ruhun huzuru sadece yalnızlıkta bulunur. -Schopenhauer

Zeki bir insan yalnızlıkta, düşünceleri ve hayal gücüyle mükemmel bir eğlenceye sahiptir. -Schopenhauer

Yanlızlık paylaşılmaz, paylaşılsa yanlızlık olmaz. -Asaf

Aşk köprü kurmaktır. İnsanlar köprü kuracakları yerde, duvar ördükleri için yalnız kalırlar. -Newton

Türdeşi yaratıklarla temelli olarak ilişki kurmaktan kaçınan çok mutlu bir adam o. -Schopenhauer

Çocukken kendimi yalnız hissederdim; hala da öyle hissediyorum çünkü bazı şeyleri biliyorum ve bunları hiç bilmedikleri ya da bilmek istemedikleri anlaşılan insanlara bazı ip uçları vermeye çalışıyorum. -Carl Gustav Jung

Yalnızlık, insanın çevresinde insan olmaması demek değildir. İnsan kendisinin önemsediği şeyleri başkalarına ulaştıramadığı ya da başkalarının olanaksız bulduğu bazı görüşlere sahip olduğu zaman kendisini yalnız hisseder. -Carl Gustav Jung

Tadı kendi kanın ve terin gibi acı olsa da kadehini yalnız başına iç ve yaşamı
susuzluğu armağan ettiği için takdir et. Çünkü susuzluk olmasa yüreğin ancak kurumuş bir denizin kıyısıdır, şırıltısız ve gelgitsiz. -Halil Cibran

Hiçbir insan asla yalnız değildir. Çünkü arkasında fark etmeden bıraktığı izleri muhakkak biri farketmiştir. - Arthur Schopenhauer

Delilik Üzerine Aforizmalar

[FONT=&quot]DEL[/FONT]İ[FONT=&quot]L[/FONT]İ[FONT=&quot]K[/FONT]
all_the_world__s_a_stage_by_benheine-d3dwi6b.gif

Nasıl delirdiğimi soruyorsun. Şöyle oldu: Tanrıların çoğu daha doğmadan çok uzun zaman önce bir gün, derin bir uykudan uyandım ve bütün maskelerimin- kendi yaptığım ve yedi hayatta taktığım maskelerin- çalınmış olduğunu gördüm, kalabalık sokaklarda,’Hırsızlar, hırsızlar, Tanrı’nın cezası hırsızlar,’ diye bağırarak koştum.
Erkeklerle kadınlar bana güldü ve bazıları korkup evlerine kaçtı.

Ve Pazar yerine vard
ığım zaman bir genç bir çatıda dikilip, ‘O bir deli,’ diye haykırdı. Onu görmek için yukarıya baktım; güneş çıplak yüzümü ilk defa öptü. İlk defa için güneş çıplak yüzümü öptü ve ruhum güneşe karşı sevgiyle tutuştu ve bir daha maskelerimi aramadım. Ve kendimden geçercesine haykırdım, ‘Şükürler olsun, maskelerimi çalan hırsızlara şükürler olsun.’
İş
te böyle delirdim.

Ve delili
ğimde hem özgürlüğü hem güvenliği buldum; yalnızlığımın özgürlüğünü ve anlaşılmazlığın güvenliğini. Bizi anlayanlar bizden bir şeyleri tutsak ederler çünkü.
Fakat güvenli
ğimle çok kibirlenmeyeceğim. Zindandaki bir Hırsız bile başka bir hırsızdan güvendedir.

- DELİ: Halil Cibran

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri