Tanrı mı İnsanı yarattı İnsan mı Tanrıyı?

---> Tanrı mı İnsanı yarattı İnsan mı Tanrıyı?

cok düsünme yav yazık Allah insanı yarattı..

kulları kul olsa..

hayretle tek tek okudum üşenmeden.....
fikirler,inanışlar,düşünceler ne ayrı.

eşiminde halasının damadı var.acayip dalga geçer,cennetle,cehennemle,allahla,namazla......
bunlara inananları düpedüz geri zekalılıkla suçlar,hemde gizli konuşmaz,aile toplantılarında,cenaze için başsağlığına gittiğimiz yerlerde...
adam orda,yerde yatıyor,millet dua okuyor....saçmalamayın yaaaa diye,kıkır kıkır gülüyor,yerlere yatıyor.
ağzım açık,adamı izliyorum.....
hani inanmazsında,bazan inanmayanlar abartıyorlar bu işi.....
ordaki yaşlı,dua eden kadınlarla dalga geçemezsin.....

yoksa herkesin inancı kendine....
herkese saygım var......

Her şeye gücü yeten yüce Allah; elbette peygamberi, ayetleri, dini ve müminleri alaya alanları cezasız bırakmaz. Alaycılar tövbe etmedikleri takdirde, dünyada ve ahirette cezalandırır. Bunu ifade eden pek çok ayet vardır. Dünyada cezalandırması ile ile ilgili şu ayetleri zikredebiliriz: "Peygamberleri onlara apaçık deliller getirince, sahip oldukları bilgi ile şımardılar (ve onları alaya aldılar). Sonunda alaya almakta oldukları şey kendilerini sarıverdi. Azabımızı gördükleri zaman; "yalnız Allah'a inandık; O'na ortak koşmakta olduğumuz şeyleri inkâr ettik", dediler. Fakat azabımızı gördükleri zaman inanmaları, kendilerine fayda vermedi. Bu,Allah'ın kulları hakkında eskiden beri yürürlükte olan kanunudur. İşte orada inkârcılar hüsrana uğradılar." (Mümin, 83–85; bk. Enbiya, 41; En'âm, 10; Enbiya, 41; Hud, 8, 38; Nahl, 34; Şuara, 6; Casiye, 33; Ahkaf, 26)
"Andolsun, (ey Muhammed!) Senden önce nice peygamberler alaya alındı da Ben, inkâr edenlere bir süre/mühlet verdim, sonra da onları azap ile yakalayıverdim. Benim cezalandırmam nasılmış (gördüler)!" (Ra'd, 32)
"Allah, müminlerle alay edenlerle alay eder/alaylarından dolayı onları cezalandırır, azgınlıkları içinde bocalayıp dururlarken onlara mühlet verir." (Bakara, 15; bk. Hicr, 95)
Alaycı kâfirlere ahirette ise acıklı bir azap vardır ve onlar cehennemde cezalandırılacaklardır:

"İnsanlardan öylesi vardır ki, bilgisizce Allah yolundan saptırmak ve Allah yolunu eğlenceye almak için, eğlencelik asılsız ve faydasız sözleri satın alır. İşte onlar için aşağılayıcı bir azap vardır." (Lokman, 6; bk. Casiye, 9; Tevbe, 79; Casiye, 9, 33–35)
"İşte böyle. İnkâr etmeleri, ayetlerimi ve peygamberlerimi alay konusu yapmaları yüzünden, onların cezası cehennemdir."(Kehf, 106; bk. En'âm, 70)
Bu ayet, peygamber, ayetler ve dinî değerlerle alay etmenin inkâr ile eş değerde olduğunu ifade etmektedir. Çünkü cehenneme atılış sebebi olarak iki şey zikredilmiştir: Biri inkâr diğeri alaydır. Öncesindeki ayetlerde bu kimselerin inkâr ve alayları sebebiyle ziyana uğradıkları ve amellerinin boşa gittiği bildirilmektedir.

Alaycıları cezalandırmasına karşılık yüce Allah, alay edilen müminlere ahirette sabretmelerinin mükâfatını verecektir. Şu ayet bunun açık delilidir:

"Kullarımdan, "Ey Rabbimiz! Biz iman ettik, bizi bağışla, bize merhamet et, Sen merhamet edenlerin en hayırlısısın." diyen bir grup vardı. Siz onlarla alay ediyordunuz. O kadar ki onlar, size Beni anmayı unutturdu. Onlara hep gülüyordunuz.Sabretmeleri sebebiyle, bugün Ben onları mükâfatlandırdım. Şüphesiz onlar kurtuluşa erenlerdir."(Müminun, 110)

ALINTIDIR...

Tanrı diyince ne oluyor ki :)Önemli olan niyettir Allah kalplere bakar ;)Kesinlikle bizi o yarattı.

bu anketin bile burda olması yanlış...

insan tanrıyı yarattı. Allah tanrı değildir. diğer 99 isminde tanrı diye bi isim geçmiyor

insan tanrıyı yaratabilir ama allah c.c. uyu yaratamaz çünkü tanrı tapılan demektir tapılan yaratılır allah kesinlikle tanrı değildir yaratilmaz yegane varlığın yaratıcısı ve yüneticisidir siz tanrt diyenlere aldırmayın çünkü onlar putlara taptıkları için onların süylediklerinin bizim allahımız c.c. alakasıyok bunubilin yeter tartışmaya gerekyok onlara tanrı deme allah c.c. de demeyin yanlış olur çünkü put tanrıdır puta allah c.c.denmez selamlar

bu yoruma katılıyorum,

bende çokça değişik yerlerde konuşuyorum, tanrı ile allah çok farklı tanrı allahı temsil edemez.

acıyorum sana bu yaşta öqrenememişsin...
Yaratmak Allaha Mahsustur!
sen Müslüman değilmisin tanrı diyosun. Allah (C.C) biraz kitap oku. öğrenirsin.

neden ayipliosun arkadasi? belki ögrenme asamasinda hala? bilmemek ayip degil ögrenmemek ayip :2:

tabiki allah (cc) isimleri arasında tanrı gecmez fakat burada sorulan soru Yaratıcı anlamında sanırım yani bir yaratıcı yokmuş fakat insanlar hayal ürünü olarak onu benimsemişler mi diye soruyor arkadaş...yaratmak kelimesi başlı başına bir yanlış cünkü yaratmak allaha mahsus...fakat anket açan kişinin ögrenmek amacıyla açtıgını düşünerek cevap versek daha hoş olur..

Bence saçma olmamış başlık.Sonunda ateistlerinde olduğuna eminim bu forumda.Tartışmak istemiş olabilirler.

Sorunun cevabına gelince.Bence kesinlikle Allah insanları yaratmıştır.Bu dünyanın böyle mükemmel çalışmasında tesadüflerin olamayacağı düşüncesindeyim u.u

tabiki allah (cc) isimleri arasında tanrı gecmez fakat burada sorulan soru Yaratıcı anlamında sanırım yani bir yaratıcı yokmuş fakat insanlar hayal ürünü olarak onu benimsemişler mi diye soruyor arkadaş...yaratmak kelimesi başlı başına bir yanlış cünkü yaratmak allaha mahsus...fakat anket açan kişinin ögrenmek amacıyla açtıgını düşünerek cevap versek daha hoş olur..

:1:

---> Tanrı mı İnsanı yarattıİnsan mı Tanrıyı?

Tanrı Ne ?

Tanrı Kim ?

Hristiyanmıyız biz ALLAH'a tanrı diyoruz

ALLAH'ın 99 Tane ismi Var

Bunların icinde TANRI Diye bir ismi yoktur..

ayrıca böyle bir sacma soruda olmaz ;)

Tabiki o bizleri yarattı..

biz kimizki yaratalım ne haddimize ?
.

tehlikeli sular da yuzmenin bir anlami yok arkadaslar...

Bunu ancak ölünce bilebiliriz belki vardır belk yoktur ama ben olduğuna inanıyorum çünkü bu mükemmel dengeyi yaratan biri olmalı ama o insna olmamaz çünkü biz olsaydık ölmezdik vsvs

konunun kapatılması taraftarıyım.

tartışılacak mantıklı birşey olduğunu düşünmüyorum.

sevgiler.

Bu soru pekte saçma değil bence. Bu düşüncenin tam tersine yaşayanlar var ise bu düşünce ile hayatlarını idame ettiren insanlarda var. Eğer İnsan olsaydı düşüncesinde Tanrı'yı yaratan nereden geldik? Nereye gidiyoruz? Bu kâinat nasıl "VAR"oldu? hücrelerin hareketlerinde milyarda bir sapma olması halinde dilinin karnından çıkması gerçeğini bu kadar ince hesaplayıp ayarlayanda kim? Diye sorarlar adama tabiki.

İnsan Tanrıyı !
Bizi ALLAH CC Yarattı 99 isim Bitti Tanrıya mı geldi Sıra Özentilik Resmen bu.

Yaratan'ın keyfiyetini tam manâsı ile karşılayabilecek hiç bir isim yoktur. Kendisinin bizlere bildirdiği 99 ismi şerif-i dahi bu keyfiyeti tam manâsı ile karşılayamaz. Allah düşüncemizde şekillenebilecek ve düşüncelerimizde kavrayabileceğimiz her türlü sıfat ve isimden münezzehtir. O'nun keyfiyetini yalnızca Allah ismi şerif-i karşılar ki bunun tam olarak manâsını bizler bilemiyoruz. Tanrı kendisine tapılan manasına geliyor yahut Yaratıcı. 99 ismi şerif'te bulunması zorunlu değildir. Her kavim kendi Lisanı ile anar O'nu. Yunus Emre Çalab demiştir Allah manâsında. Eğer 99 isimde yok diye bakılırsa O'na seslendiğimiz bir çok ismin 99 ism-i şerif'te bulunmadığını kolayca görürüz. Şöyle ki: bugün gayr-i müslim olanlarında Tanrı demesine binaen bizler bize has olan ism-i Azam ile "Allah" O'na seslenmeyi adet edinmemiz gerekir. Bu babta Üstad Necip Fazıl "Allah Tanrı'nın cezasını versin" demiştir. Yinede Tanrı ddeniyor olmasını yadırgamıyorum.

lan dandik ateistsen ateistliğini bil burası müslüman mahallesi. öldüğün zaman sana bu sorunun cevabını verirler hiiiiiç merak etme. kendin gibi dandik bir konu açmıssın.

bayigram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al Buy Followers
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri