Tanrı mı İnsanı yarattı İnsan mı Tanrıyı?

---> Tanrı mı İnsanı yarattıİnsan mı Tanrıyı?

insan oğlunu zaptedecek bir sistem gerekiyordu çok denediler güneş olmadı putlar olmadı ay olmadı belli bir zaman idare etti bunlar çünkü onları görebiliyorduk bu yüzden zaman ilerledikçe sistemde çatlaklar oluşmaya başladı insan oğlu farkettiki görünmeyen duyulmayan bir seyden korkmak ona itaat etmek daha iyi bir çözümdü çünkü ne olursa olsun bu teori çürütülemezdi inandırmak için ya varsa dediler istedikleri gibi birer insan olmaları için cennet diye bir ödül verdiler korkutmak içinde cehennem ve böylece sistem tam anlamıyla yerine oturdu korku üzerine kurulsada ya varsa...

Tanrı Ne ?

Tanrı Kim ?

Hristiyanmıyız biz ALLAH'a tanrı diyoruz

ALLAH'ın 99 Tane ismi Var

Bunların icinde TANRI Diye bir ismi yoktur..

ayrıca böyle bir sacma soruda olmaz

Tabiki O bizleri yarattı..

biz kimizki yaratalım ne haddimize ?

sonuna kadar katiliyorum

insan oğlunu zaptedecek bir sistem gerekiyordu çok denediler güneş olmadı putlar olmadı ay olmadı belli bir zaman idare etti bunlar çünkü onları görebiliyorduk bu yüzden zaman ilerledikçe sistemde çatlaklar oluşmaya başladı insan oğlu farkettiki görünmeyen duyulmayan bir seyden korkmak ona itaat etmek daha iyi bir çözümdü çünkü ne olursa olsun bu teori çürütülemezdi inandırmak için ya varsa dediler istedikleri gibi birer insan olmaları için cennet diye bir ödül verdiler korkutmak içinde cehennem ve böylece sistem tam anlamıyla yerine oturdu korku üzerine kurulsada ya varsa...

Güneş dediler...Baktıklar ki oldukça büyük ve erişilemez..Evet evet budur Tanrı dediler...Lakin gece olduğunda güneş kaybolunca Bu olamaz Tanrı dediler...Çünkü Tanrının varlığının daim olması gerekti....

Gece olunca Ay'ı gördüler...Evet evet Budur Tanrı dediler...Lakin gündüz olunca baktılar ki ay da yok ortalıklarda Bu olamaz Tanrı dediler...

Sonra kendi elleriyle Putlar yaptılar...Adamın biri putlara küfretti,Hadi size küfrediyorum..Hadi beni cezalandırın dedi...Olmadı...Tuttu yerden yere vurdu onları...Baltalarla paramparça etti.. Hadi Tanrıysanız size zarar veriyorum hadi cezalandırın beni dedi...Ne bir ses var ne bir seda...Ne de bir ceza... Sessizliğin ardından gelen cümleler ''Hayır hayır bunlarda olamaz Tanrı''..

Korkmak veya korkutmak için değildi bu arayış... Bilinmezlikti sebebi...Sığınmaktı asıl amaç... Ellerini uzattıklarında,ellerini tutabilecek bir güçtü istedikleri...

Zaman zaman elçiler geldi... Bakın işte anlatıyorum Budur Tanrımız dedi... İşine gelmeyenler inkar etti... Mucizelerle gönderilmiş elçiler dışlandı,küfür yedi.. İnananlar ise,arayışın son bulmasının huzuru ile,dillerinde zikirleri ile kapadılar gözlerini....

Dediğiniz gibi Ya Varsa ? demekte bir beceri.. İyi sorgulayabilen bir beyin Ya varsa'yı, Evet Var'a döndürür...

Korkmak ve sevgi... İnsanoğlunun yaratılışına bir bakın hele... Düşünün ki bir işyerinde çalışansınız...Patronunuzun istemediği şeyleri ona olan sevginizden mi yapmazsınız,yoksa korkunuzdan mı ?
Düşününki evli bir çift... Birbirlerini pek seven... Diyelim ki adam eşini aldattı.. Pek sevdiği halde,nefsine yenik düştü... Eşi de bunu öğrendi.. Evi terketti.. Uzun süren ayrılıktan sonra kadın onu affetti ve geri döndü...Şimdi bu adam bir daha aldatır mı ? Aldatmaz ise sevgisinden midir,yoksa terkedilme korkusundanmı ? Madem sevgisi vardı neden aldattı? Demekki aldatmaması için sevgiyle beraber,korkuyu da yaşaması gerekti...

İslam dini korkudan önce sevgiye dayanır.... Zaten İslamiyeti iyi kavrayabilmiş biri bunu gayet tabii iyi ayırabilir... Yaratılışı ve yaratılış gayesini çözebildikten sonra korkudan ziyade,sevgiyle bağlanır kul sahibine...
Lakin Allah dendiğinde önce korku duyuyorsa insan, İslamiyeti iyi kavrayamadığındandır...

Elif Şafak der ki kitabında :
Allah dendiğinde sevgiyi merhameti hissediyorsan,,sende de bunlardan bolca var demektir... Lakin Allah dendiğinde önce korkuyu hissediyorsan, dönüp yaşamını bir sorgulaman gerek...
Nitekim korkulacak bir çok iş yapmışsın ki Allah dendiğinde ilk duyduğun hissiyat korku oluyor...

Cennet cehennem ise korkutmak için vadedilmiş yerler değil,,tam tersi adaletlilerin en adaletlisinin,,adaleti en güzel şekilde yerine getireceğinin bir kanıtıdır...

Allah aşkıyla yanmanız dileğimle... :)

Tanrı Ne ?

Tanrı Kim ?

Hristiyanmıyız biz ALLAH'a tanrı diyoruz

ALLAH'ın 99 Tane ismi Var

Bunların icinde TANRI Diye bir ismi yoktur..

ayrıca böyle bir sacma soruda olmaz ;)

Tabiki o bizleri yarattı..

biz kimizki yaratalım ne haddimize ?

bana diyecek bir türçr karakter kalmadı......dieseL yönecimiz güzel bir nokta koymuş..yüregine saglık...selametle kalın...

---> Tanrı mı İnsanı yarattı İnsan mı Tanrıyı?

biz yarattık ve biz öldürdük.

soru da sorulmak istenen tanrının varlığı gerçek mi? yoksa tanrı yı sadece belli bir sistem kurmak için mi biz ortaya attık yönünde herhalde...Tabi insanoğlu hiç bir zaman yalnız kalmamıştır kalamazda herkesin inanacak bir şeylere ihtiyacı vardır.Güneş,ay,inek veya gerçek anlamda kutsal kitabı olan ilahi dinlerden biri,bu ülkede yaşamak veya bu evrende yaşamak müslüman olmayı gerektirmez (elhamdülillah müslümanım) dinimizde zorlama yoktur kimseye bu soru veya verilen cevaptan ötürü yadırgayamayız.Ne demiş mevlana hazretleri''Ne olursan ol,yine gel'' herkes bir gün doğru yolu bulur en azından kendine göre doğru yolu bulur.Benim kndi düşüncem Tanrı insanı yarattı insan şeytana uydu kendini değil tanrıyı sorgulamaya başladı(ne haddineyse)

Tanrı mı İnsanı yarattıİnsan mı Tanrıyı?

»Tanrı mı insanı yarattı yoksa İnsan zor anlarında sığınacak bir varlık mı hayal etti?

“Süphe yok ki göklerde ve yerde mü’minler için (Allah’ın varlığına dair) deliller vardır. “ (Casiye : 3)

Nasıl bir resim gördüğünüz zaman o resmi yapan bir ressam oldugunu kabul edersek kâinattaki resimlere de bakacak olursak kâinattaki varlıkları da bir yaratanın oldugunu kabul etmemiz gerekir.

Soru:Allah her şeyi yaratandır. Peki (haşa) O’nu yaratan kimdir,var mıdır? Allah yaratan olduğu ,yaratılan olmadığı için Allah’tır. Eğer bir tanrı yaratılan ise,o zaman o tanrı değildir, O’nu yaratan ,ama yaratılmayandır Tanrı ..Her seyin başı,bir,tek,vahidül-ehad olan Allah’tır.
4 - 3 - 2 - 1 - 0
4’ün var olması için 3’e ihtiyaç vardır.3 olmadan 4 olmaz.3’ün var olması için 2’ye , 2’nin var olması için (iki adet) 1’e ihtiyaç vardır.1 olmadan 2, 2 olmadan 3 olmaz. Fakat;1’in var olması için sıfır’a ihtiyaç yoktur. Çünkü sıfır hiç ,yok, boşluktur. Boıtan,hiçten bir olmaz. O halde ,her şeyin başi 1’dir. Bir’den 2 ,ondan 3 çıkmıştır. O Bir’de Vahidu’l-ehad olan Allah’tır

Nasıl oluyor da Allah'ı inkar ediyorsunuz? Oysa ölü iken sizi O diriltti; sonra sizi öldürecek, yine diriltecektir ve sonunda yalnızca O'na döndürüleceksiniz.

Za'fa uğratılanlar da büyüklük taslayanlara: “Hayır, siz gece ve gündüz hileli düzenler (kurup) bizim Allah'ı inkar etmemizi ve O'na eşler koşmamızı bize emrediyordunuz.” dediler. Azabı gördüklerinde pişmanlıklarını içlerine atarlar. Biz de küfredenlerin boyunlarına halkalar takarız. Onlar, yaptıklarından başka bir şeyin mi cezasını çekerler?

Ya arkadaşım beni banlamayın ama bu konuyu açan MAL mı?

Ulan git ota böceğe hayvanlara kendine bak kim yaratmış anlarsın anasını satayım apple bi ipod yaptı milletin kafası karıştı bunları hep teknoloji yapıyo:D

Allah yarattı sen sonundan başlama önce dinini tanı sonra gel sor.

Ya arkadaşım beni banlamayın ama bu konuyu açan MAL mı?

Ulan git ota böceğe hayvanlara kendine bak kim yaratmış anlarsın anasını satayım apple bi ipod yaptı milletin kafası karıştı bunları hep teknoloji yapıyo:D

Allah yarattı sen sonundan başlama önce dinini tanı sonra gel sor.

Böyle insanları yargılamakta dinimize göre çok yanlış. Bilmemek değil öğrenmemek ayıp. Belki soranın amacı farklı ama bizim amacımız da belli olmalı. En doğru şekilde islamı anlatmak

Böyle insanları yargılamakta dinimize göre çok yanlış. Bilmemek değil öğrenmemek ayıp. Belki soranın amacı farklı ama bizim amacımız da belli olmalı. En doğru şekilde islamı anlatmak

Sizede hak veriyorum ama onca örneğe kanıta rağmen bu soruyu soruyosa bende o kişinin hakkında iyi düşünemem..

Allah'ın bizleri yarattığı konusunda kaç örnek vereyim acaba bunu öğrenememiş ayıp etmiş arkadaş...

Sizede hak veriyorum ama onca örneğe kanıta rağmen bu soruyu soruyosa bende o kişinin hakkında iyi düşünemem..

Allah'ın bizleri yarattığı konusunda kaç örnek vereyim acaba bunu öğrenememiş ayıp etmiş arkadaş...

Sabır sadece. Niyeti ne kadar kötü olursa olsun insanın bizler onun karşısında onun gibi olup küfre dalalete düşmeden sabırlı sakin ve doğru cevaplar vererek gerçeği anlatmalıyız. Zaten yazılanlardan niyet ortaya çıkıyor :) Arkadaşın amacı öğrenmek değil kafa bulandırmak

Kimseyi Allah inancı olmadığı için yargılayamazsınız!....
Nasıl ki Şimdi insanlar doya doya dinini yaşayamıyorsa (bi 300 yıl öncesine oranla)ve sen ben bi camiye gideyim de namazımı kılıp geleyim dediğinde nasıl insanların o suratlarındaki küçümseme ve nasıl yani? bakışı seni rahatsız ediyorsa emin ol ki sen niye Allah'a inanmıyorsun dediğinde birine oda aynı duyguyu hissediyor unutma !
Şeytan sunar... İnsan seçer..
Bende burada kalkıp kardeşim sen ne achil adamsın nasıl inanmazsın ona bak buna bak diye hatta olasılık teorisiyle bile dini inancın mantıklı olduğunu gösteririm ki ztn pascal bunu kanıtladı...
Ama adama dinime küfreden müslüman olsa demezler mi?
Benim her yerim doğru olmadan kimsenin eğrisine bişey diyemem...

off hayaTımın 1,5 dk sı bosa qitti. Ya kardesim snn kafadan probLeminmi var ? Tamam Tartısma konusu ama buNunda 1 sınırı var.Sen kendi keNdine mi oLdun ? Hepimizi ALLAH (c.c) Yaratmıstır.Bu Tartısma koNusu biLe oLamaz kıNıyoRum. kınnnn xD

Sabır sadece. Niyeti ne kadar kötü olursa olsun insanın bizler onun karşısında onun gibi olup küfre dalalete düşmeden sabırlı sakin ve doğru cevaplar vererek gerçeği anlatmalıyız.

Katılmaktayım...

Karşındaki hangi bilinçte olursa olsun,aşağılamadan anlatacaksın,karşındakinin amacı ne olursa olsun,,dalga geçmek mi ? kafa bulandırmak mı? her ne ise amacı... Sabır ve sebat ile gerçekleri anlatacaksın...
Yanlız anlatırken onun safına da ağır saldıralarla hakaret etmeyeceksin....Bu olumsuz geri bildirime sebep olur...

Anlattın,çabaladın...Elindeki herşeyi kullandın mı ?
O halde yeter,bırak gayri,cebelleşme...
En nihayetinde, ''Leküm diniküm veliyye din'' (Senin dinin sana,benim dinim bana)

En nihayetinde, ''Leküm diniküm veliyye din'' (Senin dinin sana,benim dinim bana)

böYLe konu mu olur yahu.
Yeri,göğü ve herşeyi yarandan Allah'tır.

Kilitleyin Şu konuyu.

:)

Nedir bu sert çıkışmalar...?

Evet, yeri,göğü herşeyi yaratan Allah..
Sana bunu iyi öğretebilmişler..
Öylesine iyi kavrayabilmişsin demek ki,,sen sorgulama yapmadan, buna inanmışsın..

Ya bilmeyenler..Ve anlayamayanlar..

Bakın.. Allahu Teala bu aklı boşa yaratmadı... Bu akıl,soracak,sorgulayacak,düşünecek ki doğruyu mantığıyla bulup inanacak..

Böyle sorular soran kişiler,inancı ne olursa olsun,bir boşluğu doldurma çabası içindedir.!

Kendimden örnek vererek açıklayacağım bizzat..

Bana da çocukluğumdan beri, Allah birdir,herşeyi o yaratmıştır dendi.. İnanarak mı büyüdüm ? Evet inanarak büyüdüm.. Ama kendi mantığımla ve kendi seçimimle değil..
Öyle öğretildiği için... Bana öyle aşılandığı için...
E ben gelmişim belli bir yaşa... Şimdi mantığımı kullanma sırası..
Ben bunların sorgulamasını yapmadan,çocukluktan öğretilenlerle inansam, hakkaten gerçekten bilerek,anlayarak ve kabul ederek mi inanıyor olacağım ?
Sizce ?

Evet... Bana sadece Allah birdir,herşeyi o yaratmıştır dendi..
Büyüdüm.. Mantığımı kullanabilecek yaşa geldiğimde sordum,sorguladım...
Allahın varlığını da, kainatın var oluşunu da,cenneti de cehennemi de, peygamberleri de ibadetleri de herşeyi,,önce kafamda sorguladım,sonra oturdum araştırdım okudum...

Çevremdekilere de sorular sordum...
Ben bu boşlukta iken ; ilk zamanlarda
bana, 'O nasıl soru...Dinden çıkarsın..Öyle şeyin şüphesimi olurmuş'' cevabını verenler,,O içimdeki boşluğu daha da büyüttüler ve bu boşluğu doldurmada beni geciktirdiler..

Sonra anladım...Bu konularda böyle kişiler olmamalı muhattabım...
Sonra anladım.. Bu konularda ki muhattabım,, ''Evet tamam..Bak şu ayette şöyle yazar..Bunun manası şudur.. Bu ayetlere şu şu sebeplerden dolayı güvenebilirsin... Hayatta bunun örnekleri şunlardır...'' diyen, asla eleştirmeyen,yargılamayan insanlardır...
Benim doğru yolu bulmama böyle insanlar vesile oldu...

Şimdi bende asla böyle soruları soranları eleştirmem,yargılamam..
Tam tersi,bu soruları soran insanların bir ele ihtiyaçları vardır.. Onlara mümkün olduğu kadar ılımlı yaklaşmalı, ve onları doğru yönlendirmeliyiz...

Bu kişiler,denizin ortasındaki yelken misalidir.. Muhattap olacağı kişilerde rüzgar... Siz rüzgar olarak bu yelkene yön verensiniz.. Ya çok sert esip devireceksiniz bu yelkeni,ya da tatlı ve yumuşak esip olması gerektiği gibi onun yönünü ayarlayacaksınız....
Karar sizin....

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri