siz nasıl anlatırsınız?

şu eşsiz muhteşem kainat...

bu kainatta 4 mevsimin olması ..
ve bu mevsimlere ait olayların tıkır tıkır işlemesi
niye güneş görevini şaşırıp hiç gece doğmuyor_?
ya da ay ve yıldızlar nasıl görevini şaşırıp gündüzleri çıkmıyor_?
veya insan vucüdü....en muhteşem kanıtlardan biri... böyle bir muhteşem makinayı hadi yapsın son teknoloji....
sağlıkçı olduğum için insan vucudu hakkında baya bilgiye sahibim..ve hayranım böyle muhteşem bir organizma yaratan yaratıcıya....

ve bunların yönünü şaşırmaması,,tüm bunların tıkır tıkır yolunda gitmesi..bir yaratıcının varlığını göstermezmidir_?

gösterir ama ateistten bassediyoruz

tabi nanmadığı için ona kızamam

yetiştirilme tarzı öle olabilir

ama ben kendi inancımı sölerim

gösterir ama ateistten bassediyoruz

tabi nanmadığı için ona kızamam

yetiştirilme tarzı öle olabilir

ama ben kendi inancımı sölerim

yetiştirilme tarzı demek yanlış olur...
nasıl yetişirsen yetiş..belli bi yaşa geldikten sonra insanlar doğruyu yanlışı ayırt edebiliyorlar ;)

---> siz nasıl anlatırsınız?

şu eşsiz muhteşem kainat...

bu kainatta 4 mevsimin olması ..
ve bu mevsimlere ait olayların tıkır tıkır işlemesi
niye güneş görevini şaşırıp hiç gece doğmuyor_?
ya da ay ve yıldızlar nasıl görevini şaşırıp gündüzleri çıkmıyor_?
veya insan vucüdü....en muhteşem kanıtlardan biri... böyle bir muhteşem makinayı hadi yapsın son teknoloji....
sağlıkçı olduğum için insan vucudu hakkında baya bilgiye sahibim..ve hayranım böyle muhteşem bir organizma yaratan yaratıcıya....

ve bunların yönünü şaşırmaması,,tüm bunların tıkır tıkır yolunda gitmesi..bir yaratıcının varlığını göstermezmidir_?

gösteriyor tabiki..:)

ama önemLi oLan bunLarı bu güzeLLikLeri bizim görebiLdiğimiz gibi onLara gösterebiLmek..

peki nasıL?

yetiştirilme tarzı demek yanlış olur...
nasıl yetişirsen yetiş..belli bi yaşa geldikten sonra insanlar doğruyu yanlışı ayırt edebiliyorlar ;)

mesela 10 yaşındaki bi çocuğa allah yok desen

din yok desen çocuk o nerdne bilcek

öle zanneer

gelir bi liseye üniverteye kendi kararını kendi verir reşit olunca...

onuı demek istiyo:)

ama tani haklısın belli bi yaştan sonra reşit olunca dıyım

kendi bildiğini okur çünkü öğrrnmiş olur

1. önerme : Tanrı en mükemmel olmayı gerektirir.

2. Önerme : Mükemmel olmak zorunlu olarak varolmayı gerektirir.(Çünkü yok olan bir şey mükemmel olamazç)

3. Önerme : Tanrı mükemmeldir.

__sonuç

O halde TANRI vardır.

İnsanın yaratıcıyı tam olarak anlamaktan aciz olduğunu savunan Augustinus: ''Kavrayamadığınız bir şeye nasıl inanıyorsunuz?'' diye sorulduğunda ''Kavrayamadığım için.'' demiştir.

Ona göre insanın kavrayabileceği ve aklı ile çözebileceği bir varlık onun yaratıcı olamazç Dolayısıyla aklımız almadığı için ona inanmalıyız.

anlatabilmek için önce kendin iyi anlamalısın

ben tam olarak anlatablcemi sanmıyorum :/

Cahile yanlış olduğunu anlatmak deveyi sudan geçirmek kadar zordur o yüzden bildiğini okusun derim...

Anlatsamda sözlerim kifayesiz kalır o yine kendi bildiğini okur

anlatılabilinir aslıda ama sabırlı olmak lazım ki o da bende yok__:S

Cahile yanlış olduğunu anlatmak deveyi sudan geçirmek kadar zordur o yüzden bildiğini okusun derim...

Anlatsamda sözlerim kifayesiz kalır o yine kendi bildiğini okur

Zordur evet....
Fakat bildiğini okusun demek yanlış olur bence...

Çünkü,her ne kadar onu ikna edemeyeceğinden emin de olsan,,gerçekleri anlatmak görevindir..

Karşılaştığımız inançsız,ya da yanlış inanan kişilere gerçekleri anlatmadıysak,mahşer alanında rahman soracak... Gerçekleri anlattınmı diye..

Her ne kadar o kişiyi ikna edemesenizde,,''Evet,ben anlattım..'' demeniz karşılığında Allahın rızasını siz kazanırsınız...
Rahmanın cevabı da ''Onların kalpleri mühürlüdür...Ve gözleriinde de perde vardır..'' olacaktır...

Hiç şüphesiz,hidayet Allahtandır... Fakat her müslümanın bir görevide İslamiyeti,anlatıp yaymaya çalışmaktır...

ALLAH'ın varlığını öyle sözle mözle anlatmak pek işe yaramaz...kişi ALLAH'ı hissetmeli,,,hissetmeyen kişiye anlatmak çok zor...

ßenim ßir aRkadaŞım vaRdı.. Onun kuZeni ateiSTti..heP Şey deRDi..
ßen heR DinDenim FaKat hiÇßir meZhePten degiLim...Hatta ßiz OruC TutuyOruZ diye geÇer karşımıZDa ßişiLer yeRdi daLga geÇerDi vs...
ßi güN SinirLendim ßen ve ÇıkmaZ sOruLar sOrDum KendiSine...
cevaßı ßuLanamayaN.. cOgraFya ßiyOLOji vß ßiLim daLLarınDan CevaP vermeye ÇaLıŞıyOrDu... ßende aTeiStLik ne ßana sÖyLeSene dedim.. yHa iŞte TanRıyı inkaR eTme iNanmama Dedi.. Peki inaNÇSızLıkTa ßir inaNç degiL mi Dedim...SapTırma FaLan Dedi... sOnra ßu ßi güN duŞ aLırKen aLLah eGer varSan ßana Kendini Şimdi gÖsteR demiŞ.. sOnra gÖrdükLeri karŞısınDada..
şaun 5 vakiT namaZ kıLıyOr...

anLatıLanların hePsi geRçek...
Valla bende merak ettim ne görmüşki.
Küçükken bize anlatılan şeker ve çay hikayesi aslında ateistlere anlatılacak en güzel örnek ama anlamıyorlar ve köşeye sıkıştıran sorular soruyolar gerçekten.

Anlayana sizrisinek saz demişler. rabbimiz bizlere Kuran'da sivrisinek örneği veriyor. Vicdanlı bir ateist bile sivrisineği bilimsel olarak incelese yaratıcıya inanır. Daha büyük örneğe gerek duymuyorum bile. İnanmayan zaten inanmaz.
Peygamberimizin avcunda şehadet getiren taşları bile görüp inanmamış müşrikler varken ben bu aciz halimle ne yapabilirim.
allah ıslah etsin derim ancak.

VaLLa hiç kendimi yoRmam. Sonucta herkezin beyni varsa doğru yoLu buLur. ßen kendim inanıyorum ßiLiyorum kimse ßana ßu yoLu seç dediği için isLamı secmedim. ßen müsLüman doğdum. Doğru ßir din diyemi hiç araştırmadım .Cünkü düşündüğümde akLa mantığa sığıyor. O yüzden onLarLa bir konuşma içerisine dahi qiremem. SinirLerim tepeme çıkar .

Soruya daha genel yaklaşayım,belirli bir yaştan sonra insanların inançlarını değiştirmeniz çok zordur.Bu inançlar en başta ailelerden onun ardından yakın çevreden kazanılır.Kimsenin doğduğundan beri duyduğu şeylerden bir anda sizin sözünüzle vazgeçmesini bekleyemezsiniz.Her insan kendi inandığı şeyin en mantıklı olduğunu düşünür.

Şuradaki yorumların çoğunu okursanız da bu belli,çoğunluk kendi inandıkları şey hakkında bilgi sahibi değil yalnızca duyduklarını tekrarlıyorlar.

Topluma kazandırılmak adına yeniliklere açık bir insansa zaten birsey yapmamıza gerek kalmadan kendisi hisseder Allah'ı . bunu söyle düsünün mutlu sonla biten filmlerde her ne kadar kötüler oyunu son raddeye kadar tasısalarda en sonunda iyiler kazanır ve kötüler yenilmis bir halde boyun bükerler çünkü yaptıkları kötülük yetmemistir onlara ( bu arada mutsuz sonla biten filmlerde var ama her nedense azınlıkta )
Bana gelirse bnm için önemli bir kisiyse her yolu denerim onu kazanmak için çnkü insanlar bos değildir ve her söyledigniz söz onların beyinlerinde yer eder o an için senle dalga geçmis bile olsa tek basına kaldıgında bunları düsünür yani siz tohumları atarsınız sadece gerisi o kisiyle Allah arasında kalır ve psikolojik savas orada başlar. Bizim görevimiz de o savaşın tohumlarını atmak bence...

bayigram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al Buy Followers
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri