Sitede kimLer aLevi...

---> Sitede kimLer aLevi...

İlk başta aleviyim, bunu belirteyim. Hatta melezim diyebilirim, baba alevi anne sünni. Bazı yazılanları okudum, çok ilginç geldi. Alevilerin namaz kılmadığına dair. Bu düşünce gerçekten çok yanlış. Tüm aleviler için namaz kılmıyor denilemez. Bir kısım aleviler namaz da kılıyor, Ramazan Ayı'nda oruçta tutuyor. Camiye giden alevilerde var. Ben kendi akrabalarımdan ve kendimden yola çıkaracak belirtiyorum bunları. Hz.Ali'nin namaz kılarken sırtından bıçaklandığı söylenmiştir her zaman. Aleviler müslüman değil diyenlerde vardır her zaman, madem aleviler bu kadar kötü o zaman Peygamber efendimiz neden kızını Hz.Ömer'e değil de, Hz.Ali'ye vermiş. Hz.Ömer ve Hz.Ali , Peygamber efendimizin kızı yüzünden birbirlerine düşman kesilecek dereceye geldiklerinde. Peygamber efendimiz neden Hz.Ali'ye vermiş kızını? Aleviler bu kadar mı kötüymüş yani. Hristiyanlara gösterilen saygının 4'te 1'i bile gösterilmiyor alevilere. Her alevi aynı kefene konuluyor ve ben bundan çok rahatsız oluyorum.

Katılıyorum yazdıklarınıza .
Koyu puntoladığım yere gelecek olursak . Sadece hristiyan değil bütün dindeki insanlara olan saygı,tutum malesef Alevilere gösterilmediğine inanmaktayım.Buda insanların eğitimsizliğinden ve önyargılarından kaynaklanıyor.

Katılıyorum yazdıklarınıza .
Koyu puntoladığım yere gelecek olursak . Sadece hristiyan değil bütün dindeki insanlara olan saygı,tutum malesef Alevilere gösterilmediğine inanmaktayım.Buda insanların eğitimsizliğinden ve önyargılarından kaynaklanıyor.

Önceliklle düşüncelerime katıldığın için teşekkür ederim. Sonrasında ise, çok haklısın. Ben bu tür konuları, siyaseti felan genellikle yüz yüze konuşmayı seven bir insanım. Anlatılmak istenen burda yeterince anlatılamayabiliyor. Lale Devrinden tutun, öncesi sonrası çok bilgim var bu konularda. Ama namaz kılmıyorlar, yok oruç tutmuyorlar diyenleri kınıyorum. Herkesin ibadeti, inancı kendinedir. Onun için herkes işine baksın, kimsenin kimseyi bilip bilmeden karalamaya hakkı yok.

Cansın, teşekkür ederim fıstığım. Ama gerçekler bunlar. Kimseyi karalamak istemiyorum, burda sünnilerin alevilere yaptığı gibi. Ama ben alevilerden görmediğim iğrençlikleri, sünnilerden görmüş insanım. Fakat bu yanlış anlaşılmasın 'sünniler' derken, kimseyi karalamıyorum herkes bir değil. Ayrıca ayrım yapmayı hiç seven bir insan değilim. Sadece aleviler kötü diyenler için, sünniler'den örnek veriyorum. İnsan insandır sonuçta artı ve eksileriyle. İnsanlar böyle eğitimden yoksun, bilinçsizce konuştukca cinlerim tepeme çıkıyor birden. Alevilerin günahını ala ala bitiremediler. Yok mum söndü, yok kardeş kardeşe. Siz ne biliyorsunuz ki ne konuşuyorsunuz? Kaç kez ortama girdiniz, kaç kez Cem'e gittiniz? Bilip bilmeden öten insandan nefret ediyorum. Önce içimize bi girin, ön yargıyla yaklaşmayın herkesi bir tutmayın ondan sonra konuşun bıdı bıdı. Alevilerin kıldığı namaz, yada tuttuğu oruç daha çok sevap kazandırıyor belki de, sünniler böyle düşündükçe. Muharrem ayı oruçlarımız var, hiç tutmadığım bir oruç. Ramazan Ayı orucundan bile daha önemli olduğunu biliyorum o 12 günün. Fakat ben yinede Ramazan orucu tutuyorum. Eeee aleviler namaz kılmaz, oruç tutmazdı noldu :)

Cem`e gitmek isteyen arkadaslara yardımcı olalım gayem :) bizim cenazelerimiz cem evinden kalkar mesela. Cenaze namazi orada kılınır hani aleviler namaz kalmazdı? Alevilik demek Hz. Ali (r.a) nin yolundan gidip ehli beyti örnek almak demektir. Bilmeyenler öğrensın. Ateizm ile Alevilik karıştırılmasın.

Cem'e gelen kim olursa olsun kapımız her daim açık. Erkeklerle bayanlar bile birarada oturmaz. Cenazelerimiz ordan kalkar, ölüler için Kur'an'da orda okunur, yemeklerde orda verilir, namazda orda kılınır. Daha bilinmedik birçok şey var. Ama dediğim gibi aylinim, insanlar bilmiyor. Beyinleri yıkanmış adeta. İçimize girmeden bilemezler. Okuyanlarda, ne diyor bunlar diyebilir. Tövbe haşa sanki Allah'ı saymıyoruz. Biz biliriz Allah'ı anıpta, Allah'ı tövbe haşa hiçe sayan. Atezimle alevilik farklı kulvarlarda koşuyor. İnsanlar cahil işte tatlım, öğrenmeleri için yüz yüze anlatmam lazım :) Burdan beyinleri işlemez.

Merhaba. Ben bazen anlayamıyorum. Lütfen cahilliğimize verin.
Aleviyim diyen veya başka bir mezhepten olduğunu belirten arkadaşlarımız, neden bölücülük yapıyor. Ben Müslümanım dese ne olur?. Veya ne olmaz. Hepimiz birlik olsak olmaz mı?. Ne farkımız var birbirimizden?.
Neden,neden,neden?.. Saygılar.

Merhaba. Ben bazen anlayamıyorum. Lütfen cahilliğimize verin.
Aleviyim diyen veya başka bir mezhepten olduğunu belirten arkadaşlarımız, neden bölücülük yapıyor. Ben Müslümanım dese ne olur?. Veya ne olmaz. Hepimiz birlik olsak olmaz mı?. Ne farkımız var birbirimizden?.
Neden,neden,neden?.. Saygılar.

Başka bir mezhepten olduğunu söyleyenin bölücülük yaptığı kanısına nasıl varıyorsunuz ?
Ben ; sunni,hanefi mezhebindenim dediğim de , diğer mezheptekileri dışlamış,bölmüş mü oluyorum ?

Kimseenin kimseden bir farkı yok. Sunniler den hanefisi de şafisi de ; Alevisi de etle tırnak gibidir !

Son düzenleme:

Başka bir mezhepten olduğunu söyleyenin bölücülük yaptığı kanısına nasıl varıyorsunuz ?
Ben ; sunni,hanefi mezhebindenim dediğim de , diğer mezheptekileri dışlamış,bölmüş mü oluyorum ?

Kimseenin kimseden bir farkı yok. Sunniler den hanefisi de şafisi de ; Alevisi de etle tırnak gibidir !

Aslansin + :)

Alevi değilim alevi tanıdıklarım var, namaz kılan oruc tutanlarda var namaz kılmayan oruc tutmayan gusul abdesti almayanlarda var oldugunu söyleyenlerde var...daha öncede yorum yapmıştım sanki...kendi aralarında da ayrılıyorlar sanırım gerçek alevilik Hz Ali örnek alıp onun yolundan gitmek ise dinen bir sakıncası yok neden olsun ki? aynı şekilde Hz ömerin ve Hz Ebubekirin yolundan yada diger sahabelerin yolundan gidenlerde var...Ne diyor Resulullah (s.a.s) Ashabımın hepsi birer yıldızdır hangisini kendinize rehber edinirseniz aydınlıga kavuşuırsunuz...(Hadis_i şerif)

Fakat bazıları aleviligin Hz Aliyi peygamber kabul etmek ve Resulullah (s.a.s) kabul etmemek olarak biliyor durum böyleyse eger o zaman orada biraz durmak lazım...Çünkü imanın şartlarından biridir peygamberlere iman etmek eger etmiyorsan imanın eksiktir...

Benim bildigim bu kadar alevilik hakkında fazla bilgim yok alevi bir kaç kişiden duyduklarım ve birkaç okudugum cümleden ibaret yazdıklarım...En iyisini Allah bilir elbette..Yol Allah yolu olduktan sonra isim olarak ne oldugu çok önemli degil bence...Ben hanefi olurum sagdan giderim falanca şafi olur soldan gider filanca başka birşeydir yukardan gelir nasılsa Allah yolunda buluşuruz...yeterki kalpler Allah için ve Resulu için çarpsın

Merhaba. Galiba biz ifade edemedik. Şimdi kırk mezhep olmak farklı, tek olmak farklı. Biz onları, onlar bizi dışlıyor demedik. Mezhepler hep başkaları tarafından kullanılıyor. Hepimiz kuranı kerimin getirdiği ve peygamberimiz Hazreti Muhammedin tebliğ ettiği dindeniz, Yani Müslümanız desek, ne olur?. Peygamberimizin mezhbi olmadığını biliyoruz. Bizim de onu her konu da örnek almamız gerekmiyor mu?. Ben hepimizin bir olduğunu söylüyorum. Alevi neden alevi?.Hanifi neden Hanefi?. İşte sorun burada. Biz Müslümanız diyelim. İbadeti ise herkes bildiği gibi yapsın. İsteyen iki rekat istiyen 42 rekat kılsın namazını. Herkes camiye gitsin, herkes cem evine de gitsin. Aslında birleştirilip bir kültür merkezi yapılabilir. Hepimiz bir isek ben biriz diyorum, mezhep ön plana çıkarılmamalı. Müslüman kimliği öne çıkarılmalı. Yani aynen türk kimliği gibi. Atatürk söylemiş, ben türküm diyen türktür diye. Bizde Müslümanım diyen herkes Müslümandır diyoruz nokta. Yok ben şundanım, yok ben bundanım dendiğinde işte ne hale getiriyorlar bizi. İbadetini nasıl istiyosa öyle yapsın. Ama hepimiz Müslümanız densin. Bizim ifade etmek istediklerimiz böyle kısaca. Belki tam olarak ifade edemedi isek tüm kardeşlerimizden bağışlamalarını rica ediyorum. Ben biriz, bir olalım diyorum. Herkese saygılar.

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri