Sitede kimLer aLevi...

---> Sitede kimLer aLevi...

arkadaşım alevi değilim ama bu mshep farkı herkes kendi inancını yaşıyo sonsuzda saygımız var ama işte büyüklere bunları anlatmak cok buyuk sorun ve en önemlisi gelecek sorunu var hadi 3-5 yıl ıyı ya sonrapatlak verınce bıyerden nolcak sanad ao cocugada yazık sevıyo olabılırsınız aşkınız cok kuvvetli olabılır ama cok ıyı dusunmen gerekıyo kımsenın üzülmesını ıstemem ayrılmanıza istemem ama iş sende bitiyo ıkı secenegın var gibi gözukuyo ıkısındne birine rest ama hakkınd ahayırlısı olsun :) Allah hakkında hayırlı olanı gönlüne razi, gönlünde olanıda hakkınd ahayırlı eylesin arkadaşım :)

yukarda belirttiğim gibi terbiye, ahlak sınırını aşmayacaksa aşk engel tanımaz, aile bile bu şahsı kabul eder, sevdiğine sonsuza dek sahip çıkacak anne babayı hiç bir zaman üzmeyecek en güzel aile tablosu bu olması gerekir.

cok zor bir durum ama en güzeli Yorum yapan arkadaşların içinden geçtiği gibi :)

alevı olan aılelerden kız almak zordue ama erkek vermek kolaydır genelde bu konu uzerınde cok dururlar alevı aılelerın kızları kesınlıkle alevı bır aılenın ogluyla evlenmelıdır gorusu vardır nedendır anlamıyorum....

ama nedense kendılerı cok kolay kız alabılıyorlar dıger mezheplerden ve hıcte alevı sunnı dıyede bakmıyorlar...

alevı degılm bu arada..

ya alevilerde insan sadece bazı inançlarımız farklı biz 3 aylarda oruç tutuyoruz onlar belli bir ayda vs... hem ben ailemide çok seviorum onuda ne onu reddeblcek kadar güçlüyüm nede ailemi... off çok zor bi durum tek yapmam gereken şey ailemi bi şekilde ikna etmek.... nese zamanla hepsii olck inşş..

hıı anladım şimdi ya ufff :s evet ailem alevi birisyle oldumu duycak olsa tepkileri çok kötü olur bunu çook iyi bliorum... artı dahada ilerleiyip ciddileşince evlilik olsa vermez ailem çok ii bliorum :(:( napcam yaaaaa

canım benim........
ben onlara kız verdim.2 bebüşümüz var..
ilk başta kattiyen olmaz dedik,nasıl yaşamları olduğunu bilmiyorduk,hiç fikrimiz yoktu.ama kızım 18 imi geçtim.gider evlenirim deyince.çenemizi tuttuk....
iyikide evlenmiş.......
kaynana benim kızımı diğer 2 gelinden ayırd ediyor....
-onun yeri ayrı,sizden üstün,babasını dinlemedi,yabancı olarak,aramıza,oğluma geldi diyor....
ufak tefek değişiklikler oldu.....aman iyi olsunlarda....
mesela bizim oruç günlerimiz farklı onların farklı,bebeklerimize 40 okuması yapıyoruz,onlarda yok.eşim camiye,damat cem evine gidiyor.cenazeleri cem evinden kalkıyor. akrabalarıda çok samimi,iyi insanlar.
bebekler büyüyünce,sorun çıkarmı bilmem ?
ama neden çıksınki.......
ama kızım,ben onların içine girdim el bebek,gül bebek....
ama 2 kızımı aleviye vermek isterim,çok ezerler,kötülük yaparlar diyor...

alevı olan aılelerden kız almak zordue ama erkek vermek kolaydır genelde bu konu uzerınde cok dururlar alevı aılelerın kızları kesınlıkle alevı bır aılenın ogluyla evlenmelıdır gorusu vardır nedendır anlamıyorum....

ama nedense kendılerı cok kolay kız alabılıyorlar dıger mezheplerden ve hıcte alevı sunnı dıyede bakmıyorlar...

alevı degılm bu arada..

ben,içlerinde biri olarak cevabını hemen yazayım.....
kendi ağızlarından hemde...
biz onlara kız verirsek.....hor görülür,işkence yapılır.
ama kız alırsak,onların kızına,el bebek gül bebek davranırız....
valla doğru....kaynana,kızımın karşısında ,el pençe duruyor...

Bu düşünceler eskilerde kaldı artık arkadaŞLar bende şahsen aleviyim dayıma bu yüzden kız vermediler kaçırdı şimdi mutlu mesut yaşıyolar ayrıca bu ayrım yapmaları anlayamıyorum gitti

Kim aleviden kız almış da işkence yapmış madem işkence yapıcak nie alıyor. Aleviler bu düşüncelerden sıyrılsın bence :)

Ne fark Eder Alevi Veya Müslüman Falan Filan Ilk Basta Insan Olmak Gerekir ... Ailesi Düzgün Olsun Yeter ... Ne Müslümanlar Var Müslümanlikla alakalari yok...
Her Koyun Kendi Bacagindan asilir...

Sen Kendi Inancini Yasa Oda Kendininkini...Ama Iste Büyükler Farkli Düsünüyor... Yinede Anne Baba Sözünden Cikmamak Gerekir

Hepimiz kardeşiz öncelikle sonrasında alevi değilim ama alevi arkadaşlarım var aleviler çok iyi niyetli insanlar oluyo şimdiye kadar tanıdığım insanlara göre;)

Hepimiz kardeşiz öncelikle sonrasında alevi değilim ama alevi arkadaşlarım var aleviler çok iyi niyetli insanlar oluyo şimdiye kadar tanıdığım insanlara göre;)

ben,içlerinde biri olarak cevabını hemen yazayım.....
kendi ağızlarından hemde...
biz onlara kız verirsek.....hor görülür,işkence yapılır.
ama kız alırsak,onların kızına,el bebek gül bebek davranırız....
valla doğru....kaynana,kızımın karşısında ,el pençe duruyor...

Bunu genele yaymak yanlış olur
Eğer yayacaksakta sebep olarak işkence göstermeniz yanlış olur
Fazla abartmışsınız :)

Koçumsun..

Ben Alevi değilim. Ama alevi birçok arkadaşım var.
Hiçbirinden fiziki yada sözle bir zarar görmedim.
Yanlış anlama vs olmuştur o ayrı konu ama alevi sevgilimde oldu.
İlişkilerde sorun çıkıyor illaki normal 2 müslüman arasında da çıkıyor bunu kimse hristiyanda olsa alimde olsa engelleyemez.
Ama şu kadarını söyleyim Aleviler çoğu Sünni ve Şafiden kat kat daha Vatansever.
Milli konularda falan taktir ediyorum. Bu vatanda ayrım yapılamıyacak tek kesim deseler kesinlikle aleviler derim kaldıki onları ayrı da görmüyoruz Dini görüşlere her zaman saygılıyız ki onlarında çoğu öyle.

aleviyim:)

ama türkmen değil zaza alevisi...

kız arkadaşlarım arasında sadece bir kez alevi kız arkadaşım oldu, gerisi ya sünni ya da hristiyan,yahudi vs..

sonuçta önce aşık olup sonra öğreniyoruz dinini, mezhebini..ya da ben de öyle oluyor:)

olimpiyat sen ateist oldugunu söyleyen arkadaş değilmisin ben seni öyle hatırlıyorum sanki...aleviyim yazdıgnı okuyunca sormadan geçemedim
neyse konuya dönecek olursam ben alevi değilim...

ya bizim aleviler arasında azımsanmayacak oranda ateist vardır, hepsi değil tabi.kimisi ise deisttir(sadece tanrı ya inanır dinlere değil)...ama inancı kuvvetli aleviler sanırım çoğunluğu oluşturur...
şehirde gençler arasında ateizme kayış azımsanmayacak orandadır..ama kırsal kesimde dedelik sisteminin yaygın olması nedeni ile inanç olgusu kuvvetlidir..
aslında bu aleviliği nasıl tanımladığına bağlı..yani eğer alevilik hz. ali den gelir dersen alevilik ve ateizm bağdaşmaz..ikisinden birisiyim demelisin..

ya alevilikteki ali ifadesinin , islam öncesi döneme ait olgu olarak görürsen o zaman sorun yok..nasıl tanımladığına bağlı..ama bu ikincisi bayağı teferruatlı ve açıkçası doğru mu değil mi bilmiyorum..

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri