sir.altan

.gunluk yuruyus yapmak iyi geliyor.iyicene alisinca belli saat basi gelince,beynim hadi kalk yuruyuse git diyo,persembe sabahi bir yuruyus yapmistim,hava nin yagislin olacagini biliyordum sabah yuruyusumde yanima semsiye aldim,ogleden sonra 15,30 hadi biraz daha yuruyeyim dedim evden ciktim disarsi gunluk guneslik,semsiye filan almadim,yuruyerek evden yarim saat filan uzaklastim,ortalik karardi gok gurlemeye basladi,eyvah iste simdi yagmura yakalanacagim dedim ve hizli adimlarla geri donus yaptim,yagmurda cilemeye basladi,3-4 dakika otede alis veris merkezi var evime yakin biraz oraya siginirim dedim,derken sirtima kafama bir seyler vurmaya basladi,kucuk kucuk dolu taneleri,tak tak tak dusuyorlar bazilari sirtima basima vuruyor,cok fazla doluya yakalanmadan kendimi plaza ya attim 5-6 dakika sonra yagmur durdu ev 300 mt filan uzakta hizlica eve geldim,aradan bes dakika gecti,bakiyorum pat kut bir seyler oluyor once misket buyuklugunde dolu yagmaya basladi,biraz gecti ceviz tanesi gibi oldular,arabaya vuruyor kiremitlere vuruyor.iyiki donmusum dedim yoksa siginacak bir yer bulamazsam kafam kirilirdi bir kac dakika ceviz gibi dolu yagdi, ve durdu,birazcik gunes siritti yaz gunundeyiz 30 derece sicaklik var,7-8 dakika sonra yine dolu yagmaya basladi,bu sefer cevizden biraz daha buyuk taneler,tamam dedim bu sefer kremitleri kirara arabaya zarar verir,bir kac dakikada boyle yagdi bahcem kar yagmis beyaza burundu,yine sansliydik ne cam kirildi ne kiremit nede arabaya zarar geldi,boyledir bizim buralar bazen yaz gunesinde hava degisir dolu yagar.

...18 yasimdan beri lotto oynarim tr.de spor totoydu,burda baska isimle oldu,sonra lottolar cikti,bende bir gun milyoner olurum diye,hic bikmadan usanmadan oynadim,nasil kazanabilirim diye dusundum,hatta formulunu buldum,tutturmak icin cok buyuk para yatirmak lazim,benim icin imkansiz tabi,para oldu yatirdik diyelim,sansimiza bir suru insan bildi,bizim parada havaya gider.numaralai lottolarin sistemi var kazanmak icin milyoner olmak lazim.
...2018 yilinin basinda lottoya verdigim parayi azalttim, ayni zamanda.pc de bir sayfa Actim,ne verdim ne kazandim yazdim,eh yil sonuna geldik dunde senenin son lotosunu oynadim,bu aksam cekilecek... bir yil icinde 585 dolarlik lotto oynamisim ve koca yil icinde 3 sefer kazanmisim kazandigimda 51.00 dolar karli is degilmi.
...kendimden ziyade lotto kazanirsak cocuklara faydasi olur diye oynuyorum,az miktar olarak oynamaya devam edecegim,arasira lotto yatirmak icin gazeteciye giderim,lotto oyniyanlara bakarim, efendim bu lottodan 25 dolarlik ver obur lottodan 40 dolarlik ver filan hemen hemen 100 dolarlik lotto oyniyanlari gorurum,hmm paralari cok diye dusunurum, cok para yatiranlarin coguda benim gibi yasli ve emekli kisiler.
...2018 yilini tek bir hawayi tatili ile kapattik sayilir.onumuzdeki haftalarda bir haftacikda olsa bir yerlere gidip kucuk bir tatil yapabilsem dunyalar benim olacak.
..bazi okullar 3 hafta once bazi okullarda bir hafta evvel tatile girdiler,okul tatilleri basladimmi butun kiralik tatil daireleride fiatlarini arttiriyorlar.

..iki goz ameliyatindan sonra gozlerin biraz dengesi bozuldugu icin fazla yazamiyorum,gozlerimde gozluk degilde o buyutec seklinde ucuz gozluk var,yeni gozluk icin biraz zaman gecmesi lazimmis,neyuse iki gun evvel gozlukcuye gidip muayene oldum ve yakinda yeni okuma ve yazma gozlugum olacak.araba kullanirken veya tv izlerken gozluge ihtiyacim kalmadi.
...yeni yla gireli 3 hafta oldu,bizim memlekette bu gunlerce acayip sicaklar var,gece yarisi bile 25 derece,saglik olsun,sabah erken kalkip yuruyusumu yapiyorum...yilbasi gecesinde her kes bir tarafa gitti,kimsenin bir evde toplanip yeni yila beraber girelim fikri olmadi, oglum bir tarafa gitti, diger kizim ailesiyle sehirdeki havayi fisek gosterilerini gormeye gittiler,kucuk kizim bir ka c arkadasiyla anlasmis,onlarda sehire yakin bir plaja gideceklermis erkenden gidip bazilari masalari kurmuslar,kucuk kizim anasinida goturunce ben evde yalniz basima kaldim,azicik viski ile yeni yila girerim dedim, saat 21.00 filan bir firtina bir yagmur basladi,eh yeni yila boyle girilir dedim, sydney sehrinin ghobegine ve yakinlarina hemen hemen bir milyon insan toplanmis,
,yagmur baslayinca plaj tarafina giden kizim ve diger aileler her seyi topluyorlar 4 arac bir hayli uzaktaki bir akrabalarin evine gidip yeni yila oyle giriyorlar, diger kizim ve esinin aileside sehir icinde su gibi olmalarina ragmen inat edip kaliyorlar,islak mislak havayi fiseklerin atilmasini izliyorlar.
.....benin evin yakinlarinda bir kac park var, ayrica isteyen havayi fisek alip atabiliyor, parkda bir luna park var her yil gelir bir ay kalip gider,burdan fisekler atilmaya basladi sanki benim evin tepesine bombalar dustu,yakinlarda zannedersem komsularda bir hayli fisek attilar yeni yla girene kadar bombalandik adeta,galiba sydney belediyesi tarafindan 5-6 ton fisek atilmis,cok masrafli olmus ama masrafi cikarip kar etmisler...
....bir kac gun evvel forum ortadan kayboldu,eyvah dedim bu forumda kapaniyor galiba bir hayli uzuldum,yillardir bir cok forumlarla hasir nesir oldum,cogu kapandi,kapanmiyanlarda in-cin top oynuyor,kendin yaz kendin oku gibi oluyor.

..zaman hizla gecip gidiyor iste, 9 ay evvel turkiye tatili icin bilet almistim 6 ay gecti geriye 3 ay kaldi,bundan sonra gunler yaklastikca yavas yavas heyecanda artar.fazla heyecan yok ama ucagin yolculugun ilk etabi hic durmadan 15 saat yakin surecek,yani havada ucagin icinde 15 saat koltukta cakilip kalacagiz,gerci iki saatte bir kalkip kisa bir yuruyus yaparim,gerci yuruyus yapacak yerde yok hani.
...turkiyeye en son gitmemiz uzerinden 5 yil filan gecmis oluyor,turkiyede bir kac yere gitmek istiyorum,tur fiatlati otel fiatlari hemen hemen 3 misli olmus.istanbul cok kalabalik bir sehir,belli bolgelerde de cok yabanci dolmus,avrupali yabancilar turistir,gorevlidir filan ama asyalilar var afganlilar varmis afrkalilar varmis,bazi bolgeler istanbul olmaktan cikmis yani.fazla kalabaligi sevmedigim icin sehir disinda bir kac tatil yapmak iyi olur diyorum.
...australyadada bu ay eyalet hukumet secimi var,secim geldigini yol kenarlarina asilan tabelalardan anliyorum,bolge adayi bazi yerlere kendi resmini koyup bana oy verin diye yaziyor.Bastaki liberal parti hukumeti fena degil,galiba bu seferde onlara oy verecegim..secim gunu cumartesi gunu olur,23 marta secim yapilacakmis..
..aralik,ocak subat aylari burda yaz aylaridir,bu yil subat ayida iyi sicak yapti,hep rutubetli sicaklar yapis yapis terletiyor insani.Mart ayina girdik ama sicaklar devam ediyor-25-30 arasi,bazi bolgelerde dun 40 derece olmus.arasira turkiyedeki yakinlarimizla telefonla gorusurken ya biz donuyoruz burda diyorlar.

....2019 yilinda biraz foruma uzak kaldim gibime geliyor,sebebini kendimde bilemiyorum,yani pek paylasimci olamadim,her seye ragmen her gun foruma bir goz atiyorum.Oyle boyle derken senenin ortasina geldik sayilir,gunler cabucak gelip geciyor,calistigim zamanlar hep saate bakar paydos zamanini beklerdik yani vakit cok yavas geciyormus gibi gelirdi,emekli olduk dan sonra aradan 12 yil gecmis kendimde anlamadim,hayat devam ediyor vakit su gibi akip gidiyor.yapacagimiz islerde projelerde elimizi cabuk tutmak lazim,demek istedigim bu gunun isini yarina birakmamak lazimdir,yarinlarin neler getirecegig,neler goturecegi hic belli olmaz.
....28 mayis sali aksami saat 21.oo e turkiyeye gitmek icin ucagimiz kalkacak,uzun zaman evvel ucuz bilet almistim,bekledik bekledik ve gun geldi.en son turkiye tatilne gidisim uzerinden 5 yil gecti,ana vatani ozledimmi ozlemedimmi kendimde bilmiyorum,biraz ozel olsun dedik,hatun 70 lik nine olacak,evlilik 50 yilini dolduracak,gurbetlik 45 yilini tamamladi,iste 3 kutlamayi turkiyede yapalim dedik.
..Qatar hava yollari ile gidiyoruz,hic durmadan 15 saatlik bir ucustan sonra katarin doha sehrine inecegiz orda 4 saat bekledikten sonra baska bir ucakla istanbul saw a inecegiz,uzun bir yolculuk olacak,uzun ve sikic ama mecburen katlaniyoruz cunku baska bir alternatifi yok...bayramin iki gununu istanbulda gecirdikten sonra ,kayseriye gidip 4 gece kalacagiz,ordanda otobusle konyaya gidip 4 gecede orda kalip ucakla istanbula donecegiz,daha sonra nerelere gideriz bilemem bir program yok.azerbeycana gitmeyi cok istiyordum,ama istedigim tarihlerde ve istedigim hava alanindan ucak bulamadim,ara rar beni stres yapti vaz gectim,yine belli olmaz ..
...australya da hayat devam ediyor,bir hafta evvel federal hukumet secimleri yapildi,her 3 yilda bir yapilir,bastaki liberal parti az bir farkla secimi kazanip memleketi yonetmeye devam ediyor.sonbaharin sonundayiz ama havalar sahane gunduzleri 20 derece filan millet hala kisa kollu gomlekler ve kisa pantolonlarla dolasiyor.
...6 hafta yoku kalin saglicakla.

....nerde kalmistim deyip,kisisel sayfama devam etmek istiyorum,once turkiye tatilimden giris yapayim,ondan sonrasi allah kerim.

....28 mayis gunu sydneyden ucaga bindik,biletimiz qatar hava yollarindan alinmisti,sydneyden qatar in bas sehri doha ya kadar 14-15 saatlik bir ucus olacak gercekten ucak icinde havada 15 saat kalmak zor,cabucak uykuya dalanlar icin problem yok ama ben yolculukta kolay kolay uyuyamam..bizi guturecek ucak 4 motolru 800 kisilik A380 air bus di gercekten cok buyuk ucak iki katli,gumrukten pasaporttan gecip yolcu salonuna gittik,saati geldi boarding yapildi koltugumuzu bulup yerlestik. siralarda 10 koltuk var, 3 lu cam kenari 4 lu ortalarda,bizimki cam kenariydi ama cam kenarinda olan koltuga bir yasli hanim yolcu geldi,koltuklara ingilizce seat denir ucagin sag tarafindan baslar ilk koltuk a dir b-c-d-e diye koltuk sayisina gore devam eder
abc ise cam kenaridir,koltugun ustunde yukarda kucuk cantalari koyacak dolaplar vardir burdada koltuk numaralari yazar,koltugu bulmak icin koltuga degil yukari bakmak lazimdir.
.....katar hava yollari biraz ucuza yolcu tasidigi icin ve ayrica turkiye icinde ve avrupadada bir cok sehire servis yapmasi dolayisiyla bindigimiz ucak hemen hemen doluydu,bazen bos koltuk cok olunca ucak kalktiktan sonra yolcular bos koltuklara uzanirlar ama bu ucusta oyle sans yoktu..ucagin servisi guzeldi ucak kalktiktan sonra icecek ikram ettiler,cay kahve meyva suyu,sarap bira viski,onumdeki koltukta iki ingiliz genc vardi bir hayli ictiler eyvah bunlar boyle icip icip sohbet ederlerse millet uyumiyacak diye dusundum ama iki saate kalmadan ikiside derin uykuya daldilar.hic durmadan havada 15 saat,galiba aksam yemegi verdiler ucak yemekleri malum,ya yumurtali bir seydir yada pilicli bir sey,yalniz qatar in yemekleri bir hayli baharatliydi.
.....ucakta bir kac saat uydugumu zannediyorum,uclu koltugun ben ortasinda oturuyorum,yanimdaki yasli bayanda uyuyor, sabaha karsi sabah kahvaltisi verdiler,ucaga bindigimizd e yanimdaki bayanla sadece selamlasmistik,sabahleyinde sohbete basladik,iki saat kadar sohbet ettik,vakit gecermi gezmezmi ya 14-15 saat nasil gececek derken doha hava alanina indik,valizler otomatik olarak transfer edilecek bizde el cantalarimiz aldik ve bizi turkiyeye goturecek ucagin kalkacagi kapiyi aramaya basladik,doha hava alani ni pek gezme firsatim olmadi cunku,ucaktan inen yolculari transfer kapisina yonlendirdiler,transfer kismini bulduk,burda cantalar rontgenden kendimizde sensorlu makineden gectik,cantalarimizda su dolu siseler vardi,musluk gibi bir sey koymuslar,burda sulu seyleri bosaltin diye yazmislar,bosalttik sisedeki suyu oyle kontroldan gectik,ondan sonra kapiyi aramaya basladik cok uzun bir hava alani yuru yuru bitmiyor,ust katta kucuk bir tren varmis ama cok gec farkina vardik.
...inisimizle diger ucagin kalkmasi arasinda 4 saat fark var bekliyecegiz,asagilarda bir salonda oturduk beklemeye basladik,biraz shoplara baktim,cantamizda buskuvit vardi yedik,boyle bekleme zamanlarinda sanki vakit gecmiyor gibi olur her bir kac dakikada bir saate bakma ihtiyaci duyulur.Salonda bir kac su icme muslugu vardi sisemizi suyla doldurduk...yanimdaki koltukta oturan bayanin ucagi bir saat icinde kalkacakti almanyaya gidiyordu baktim etrafta dolasiyor hayrola dedim ,ucak kalkisi iki saat ileriye alinmis tehir olmus,ucak tehir olunca o ucagin yolcularini icerdeki bir restaurantta kahvalti etmeye cagirdilar,masrafi havayolu karsiliyor,helal olsun dedim.
.......doha saati sabah 8 filandi ucaga binecegimiz kapi hareketlendi,yani boarding saati geldi bizde yuruduk,kartimiz isaretlendi kapidan gectik aha karsida otobus duruyor bindik otobuse,otobus 7-8 dakika gidip uzakta bir yerde bir ucagin yaninda durdu,hadi buyrun binin dediler kamyon uzerine yerlestirilmis merdivenden ucaga ciktik kucuk bir ucak geldigimiz ucakla kiyaslayinca attan inip essege binmis gibi hissettim.doha ile istanbul arasi 5 saate yakin,bu ucakta sirada 6 koltuk var 3 sag 3 sol neyse cok bos yer vardi ucak havalandiktan sonra bos bir cam kenari buldum,burda sandovic ve drink meyva suyu verdiler galiba birde kucuk cikolata zannediyorum,cam kenari oldugu icin asagilari seyrettim ve vakit cabuk gecti sayilir,bir gol uzerinden gectik o an nerde oldugunu bilmiyordum golun kenarlari beyaz kopuk kopuk,allah allah ilk defa boyle bir gol gordum dedim,turkiyede yegenime anlatinca golun ismini soyledi cok harika bir sey dedi ismi bu an aklima gelmiyor...
..arkasi gelecek saat simdi kahvalti saati, bye bye

Son düzenleme:
konu turkiyeye gidiyorum.devam.
....katar hava yollari ile 5 saate yakin bir yolculuktan sonra istanbul sabiha gokcen havalimanina indik.valizimizi aldiktan sonra pasaport kontroluna yuruduk,bende yabanci pasaport var ama turk vatandaslari sirasina yurudum,bir kiosk yani masa da kimseler yoktu bir memur vardi,gunaydin deyip pasaport ve nufus kagidimizi verdim,bakti bilgisayara gecip pasaport ve kimligimizi geri verdi,tesekkur ederim iyi gunler dedim,dedim ama adamda buz gibi surat var,ne bir sey soyler ne de tebessum eder buz gibi bir memur,kendi kendime hosgeldin vatana dedim.
......cantalarimiz aranmadan caddeye ciktik,baktim kalabaligin arasindan hatunun yegeni teyze eniste diye bagirdi,sagolsun gelmis bizi bekliyor,neyse bir taksiye bindik ve kalacagimiz evin yolunu tuttuk,mesafe ne kadar uzun pek bilmiyorum ama ana yoldan cikip evin sokagina sapacagimiz yerde bir hadise oldu,taksi soferi ince sakalli genc bir delikanliydi bayagi makas ata ata bizi getirdi,tam o noktada kucuk bir ticari vasitanin arkasina hafifce tikladi,her iki soferde vasitalardan indiler,eh iste simdi hapi yuttuk bir birlerine girerlerse felaket olur dedim,neyse her iki arabada gozle gorunur hasar yokmus,problem cikmadan devam ettik.
..mayis ayinin sonu ve haziran ayinin basi mubarek ramazan gunleriydi,onun icinde ramazan dolayisiyla tatil yapamiyacagimi dusunup bir program yapmamistim,bir nevi cekinmistim,eskiden ramazanda insanlar bir seyler yiyip icerken biraz cekinir ve oruc tutanlara saygi duyarlardi,ama 16 milyon nufuslu istanbulda kimse kimsenin umurunda degil,ramazan filan yine isteyen istedigini yeyip iciyor..
...bir kac gun muhitte carsi pazar gecirdik ve bayram geldi,birinci gun yakinlarla bayramlastik,ikinci gun hadi sehire gidip bir bogaz turu yapalim dedik,ana caddeye ciktik cevizli.atalar,burdan sahil yolu gecer ve bostanciya kadar sahilden gider,iki katli otobus geldi bindik,yazmayi unuttum, turkiyede 65 yas ustu insanlar icin devlet vasitalari bedava imis, bizde pendige gidip beyaz masa denen ofisden kendimize bedavaci karti cikarttik galiba 10 lira ucret odedik,bu sayede istanbulda devlet vasitalarina hep bedava bindik iyi oldu,bir hayli maddi bakimdan karimiz oldu.
..iki katli ozel otobus ile kadikoy iskelesinde indik,bogaz turu yapacagiz,informasyon kulubesi var tur teknesi nerden kalkiyor diye sordum,karsidaki iskeleyi gosterdi bir bayan memur,iskeleye yuruduk 3 kisiyiz,aman allahim aman allahim, bogaz turu yapacak tekne eminonunden kalkiyormus,biz iskeleye yururken binlerce insanda iskeleye yuruyor,bayram dolayisiyla tum vasitalar belesmis,bedavaymis,colugunu cocugunu alan sehir merkezine gelmis,bir siraya girdik girdik ama girecegimizede pisman olduk onumuz dolu arkamiz dolu,geri donme sansimiz yok kalabalik icinde sakir sakir terlemeye basladik,ite kaka kapiya geldik,vapur dolmus kapi kapandi,neyse ikinci gemi geldi onde oldugumuz icin cabuk binip kenar koltuklara oturduk,millet akin akin geliyor gemi cok kisa zaman icinde doldu ve hareket etti,bende bol bol resim cektim,neyse karsiya geldik, tekne galata koprusu altindan gecip karakoy iskelesine yanasip yolcu indirdi,sonra karsida eminonu iskelesine geldi,yakin yerde bogaz turu yapan tekne gorunuyor ama binlerce insan sirada, vapurdan indik,bu kalabalikta adim atilmiyor,en iyisi biz geri donelim dedik,metro sirkeci istasyonunu sorduk,o kadar kalabalikki yolda yuruyemiyoruz kaldirimlar dolu cadde dolucaddede arabalarin arasindan yuruyoruz kimisi korna caliyor kimisi kufur ediyor,ama millet yuruyor,sora sora istasyonu bulduk, yaw belediye iscisi temizlik yapiyor kardes istasyon nerde,surdan git burdan git oralarda bir yerde filan,istasyonu bulana kadar 5-6 kisiye sorduk,istasyon bir kac dakikalik mesafede.
...eh istasyona gidiyoruz bizim gibi binlerce insanda metroya yuruyor,yuruyen merdivenlerden bir hayli asagiya indik,ana anam peronda bir yigin insan,diger yandan insanlar akin akin geliyor,hatun hep beni istanbulda gezdirmiyorsun derdi,bu hali gorunce bir daha hic gezdir dedigini duymadim.Tren halkali istasyonundan kalkiyor sirkeciye gelene kadar bir yigin istasyon var her istasyonda yolcu aliyor,tren geldi,eh mubarek ici tika basa dolu,peronda bekliyen bir yigin insan var,tika basa bindik trene,ayaktayiz,bogazi denizin icinden gecip uskudara geldi ondan sonra ayrilik cesmesi,yine ayni rezalet,ayrilik cesmesi istasyonunda treni bosaltin diye anons yapildi her kes indi,yine ayni dilemma,trenden inenler yeni gelen yolcular,birde dop dolu gelen tren,15 dakika bekledikten sonra tren geldi yine ayni terane,cevizli istasyonuna kadar geldik ama nasil geldik birde bize sorun,lanet olsun boyle geziye dedim,aksam haberlere bakarken,bayram dolayisiyla vasitalarin ucretsiz oldugu icin milyonlarca insanin yollara dokuldugunu ve izdihami gosteriyordu.bende kendi kendime iyi b ir gun secmisiz diye dusundum. devami gelecek.

turki turki turkiyem devam edelim.

...istanbul ah istanbul.son 3 turkiye gezimizde,hatunun ablasinin evinde kalmistik,kalacak degisik akrabalarimiz var ama,abla kardes birbirlerini daha iyi anladiklari icin hep kapagi oraya atiyoruz,sag olsunlar,yuzlerinden hic bir zaman tebessumu eksik etmediler,2007 yilinda gittigimizde apartmanin 3 tafafi bos arsaydi,coluk cocuk bos arsada oynuyordu,2014 de gittigimizde 2 bos arsaya yuksek apartman yapilmis,yine bos bir arsa kalmisti zavalli cocuklar burda top oynamaya calisiyorlardi,yil 2019 oldu yine tatile gittik, eh be son bos arsayada 10 katli bir apartman dikilmis,insaati yapan arsa sahibiymis,duvarlar orulmus ve para bitmis,insaat oyle kalmis allah kolaylik versin,vel hasil kaldigimiz apartman pencerelerinden sadece karsi apartman pencereleri gozukuyor,bakilacak goz guzelligi olarak bir sey kalmamis....
....dogdugum buyudugum topraklar hep beton yiginlariyla dolmus,dedem mezardan kalkip gelse burasi neresi yavu niye beni bu bilmedigim yere getirdiniz der.
....sogutlu cesmeden gebzeye kadar giden eski tren hatti yikildi,yenisinin yapimi 5 yildan fazla surdu,ve gebzeden karsi tarafta halkaliya kadar yeni tren yolu yapildi bazi eski istasyonlar kaldirilip ayni yere veya degisik noktalara yeni istasyonlar yapilmis,yeni ilave istasyonlar eklenmis,cok guzel bir sey her 15 dakikada bir tren geliyor,yeni tren vagonlari cok guzel ama oturulacak yerden cok millet ayakta duruyor,yeni usul once yadirgamistim ama bu sistem yani bu tur vagonlar sydneyde de var,eger tren duz yolda giderse son vagondan en onde giden vagonu gormek mumkun cunku vagon kapilari yok.trenlere bindik yaw bayram tatili her kes sehir disina cikti trenler otobusler bu kadar kalabalik olmaz diyorlardi,aksine is saatlerinde balik istifi gibi..tren ayrilik cesmesi istasyonundan sonra yer alti tuneline giriyor bogazi suyun icinden gecip sirkeciden yeni kapidan sonra toprak ustune cikiyor.
...neyse istanbula zaman zaman devam ederiz... australyadayken turkiyeye gidince gormedigimiz bir iki sehiri gorelim deyip program yapmistim,kayseri ve konya sehrini gorecektik,daha evvelden ucak bileti aldik otellerde odamizi ayirttik,galiba bayramin son gunuydu,bizim sahil yolundan gecen ve sabiha gokcen havalimanina giden otobus varmis,yarim saatte bir geciyormus,netten baktik numarasini buldum E-9...ev yola yakin yinede 15 dakika filan yurunuyor,ciktik caddeye otobus geldi bindik 30 dakikalik yolculuktan sonra hava alaninda olduk, buyuk valizimiz yok bir backpack birde carry-on valiz ucagin kabinine alinacak tipten,gittigimiz hava yolu buyuk valizleri 15 kiloya kadar kabul ediyor fazla agir olursa ek para istiyor.
...hava alaninda daha giriste aramadan gectik,sonra iceri girip hava yolu sirketinin check in yerini bulduk,boarding kartini aldik ve ucagin kalkacagi kapiyabir aramadan gectikten sonra gittik,gidecegimiz yer kayseri,galiba bayram tatili dolayisiyla iki kisilik ucak biletine 700 lira odemistik,goz gore gore kaziklanmak ,donusumuzde konyadan olmustu donus icinde 300 tl odemistik.ucagin kalkmasina zaman var bu arada bende biraz hava alanini kesfedeyim dedim,shoplara baktim oraya buraya baktim,benim gibi yasli bir vatandas elinde boarding karti elektrikli tabelalara bakip gidecegi kapiyi ariyor,belki okuma yazmasi yok,tabelada kapi numarasi yaziyor ama adam tereddutlu baktim yardima ihtiyaci var,nazikce nereye gidiyorsun diye sordum karsa gidiyormus,,gel benle deyip ucagin kalkacagi kapiya kadar goturdum.birde alt kat var bazi kapilarda orda,bir genc saga sola bakip kosuyor,amca bu kapi nerde ya dedi,ucagi kaciracagim diye korkuyor olmali,geri git asagi in dedim,kosa kosa geri dondu,eh hayir melegi olduk yine koylu tipinde yasli bir zat ayni elektronik tabelalara bakiyor oda karamsarlik icinde onada nereye gidiyorsun diye sordum,bende mus,a gidiyorum dedi,boarding kartina baktim kapi numarasini buldum onuda ucaginin kalkacagi kapiya biraktim. binanin en uc tarafinda yine bekleme salonu gibi bir yer var,hmmm burda epey yolcu var bakim nereye gidiyorlar diye merak sardi,yurudum gittim,orasida sigara icme salonuymus onun icin kalabalikmis.
....saat geldi ucaga bindik 1,15 saatlik yolculuk,koltuklar uclu solumda cam kenarinda bir bayan oturuyor,ucak havalandiktan sonra musaade istedi kalkti arkadasinin yaninda bos koltuk varmis gitti,cam kenarida bana kaldi,cam kenarindan asagilara bakmak zevkli oluyor,tabiki sehirler ve kasabalar uzerlerinden gecerseniz,kayseriye kadar asagilara baktim,kucuk kucuk kasabalar veya koyler,bir kasabadan dagilan yollar,bir kasaba uzerinden gecerken 8 tane yol saydim hmmm demekki buradan sekiz ayri bolgeye gidiliyor.
.....vakit cabuk gecti kayseriye indik ucaktan ciktik,bir taksi tutup otele gideyim diye dusunuyordum,derken beyaz gomlekli kravatli biri geldi nereye gidiyorsunuz diye sordu,otelin ismini soyledim,tamam ordan geciyoruz sizi birakiriz dedi,havas aracinin gorevlisiymis, daha emniyetli deyip bindik buyuk minibuse kisi basi 12 lira eh verdik 24 lirayi, 5-6 dakika gidince yol kenarinda durdu abi,sizi burda indirecegiz bu yoldan biraz yuruyun oteliniz cok yakin dedi,indik ana caddede,bir yere gitmeden evvel gidecegim yerin kucuk haritasini cikarirdim,bu sefer yapmadim gerci internetten baktim bulunmasi kolay bir otel,hava alani aracindan inince 15 dakika kadar sicak gunes altinda yuruduk taksi tutsaydim hem daha ucuza gelir hemde otelin onune kadar gelirdik,neyse kayseri isi oldu dedim.
..arkasi gelecek.

....Kayseri ah kayseri..devam.havas minubusu bizi ana yol kenarinda birakti.
..kisa seyahat oldugu icin iki kucukcanta ile isi idare ediyoruz,yani elimizde agir valiz filan yok.oteli ariyorum ana caddeye yakin bir yerde,ama onunde kale surlari var,saga sola bakip yururken yanimdan yasli bir bey ve hanim geciyor,yabanci turist,buyuk valizlerinin bir tekeri kirilmis,baktim kadin ona buna bir seyler soruyor,elinde bir kagit var,galiba bir eczaneye girdi kadin bende yavasladim,eczanedeki gorevli cep telefonundan internete girdi,nazikca arkadas ne soruyorlar belki yardimci olabilirim dedim, eczaci otel soruyorlar abi dedi,kadina ingilizce biliyormusun dedim,biraz dedi,aradiklari otelde ana caddede heykelin karsisinda buyuk bir otel,neyse kadina yolun karsisina Gecip 5-6 dakika yurumesini ingilizce soyledim anladi ve hizli hizli yollarina devam ettiler..
..eh vatandasa yardim ettik peki bizim otel nerde,kendime guvenip cok hemen cabucak bulurum diyorum,gercekten otel yakinimizda ama ben bir kac kisiye sordum,kimi dogru tarif etti kimi bilmiyorum dedi,neyse dukkanlarla dolu bir ara sokaga girdim,ona soruyorum bilmiyorum diyor digerine soruyorum allah allah boyle otel adi hic duymadim diyor,her dukkanin onundede bir kac kis var,galiba bir ayakkabi boyacisiydi sen biliyonmu agam diye sordum,ya $u koseyi don otel orda dedi,hayirli isler deyip tesekkur ettim,biraz geride kafami kaldirip baksaymisim koskoca otel tabelasini gorurmusum..
.bulduk oteli,gercekten kale duvarlari arkasina saklanmis,otel secerken biraz titizlik yaparim,merkeze yakin olsun diye bu oteli secmistim,ismini vermiyorum ama,otelden gercekten memnun kalmadim,calisanlar icin sozum yok hepsi saygili hurmetkar elemanlar,otelde musteri yoktu,sabah kahvaltisi vardi ama cok seyler bayat,otelin sol tarafinda kahvehaneler var galiba okey filan oynaniyormus,bir sefer onlerinden gectik kaba kaba konusan insanlar,diger seferlerde sokagin diger ucundan otele girdik ve ciktik.
....Turkiyede bir cok sehirlerde bulunmustum,bu defada kayseri ve konyayi gorelim dedik,internet forumlarinda cok kayserili arkadaslarla tanismistim,kimileri cok guzel yer derlerdi ,kimileride gelmeye degmez derlerdi,banada bir hatira oldu, 4 gun kaldim sehir merkezinden disari cikmadim,buyuk bir alis veris merkezi var bir kac sefer oraya gittik,bir iki sefer oglen yemegi yedik,vaktimiz oldukca diger sokaklari ve pasajlari gezdim,bol bol resimler cektim,belki gorulecek cok yer vardir ama ben gormemisimdir.koskoca bir meydan var,uzerinden karsiya gectik,tramvavlar var,gecislerde dikkat etmek lazim.buyuk meydanin karsi tarafinda meydanin altina inen merdivenler var,bir kisi yukari cikiyordu,ya arkadas bu meydanin obur kapisi nerde diye sordum ya abi asagida bir suru sokak var ve bir surude yukari cikis kapisi var deyince,ya allah hadi bizde bir inip bakalim dedim,megerse meydanin alti kocaman bir carsiymis,kucuk sokak sokak carsiyi dolasmaya basladik,hemen hemen ordaki dukkanlarin %80 i fake spor malzemeleri satiyorlar,yani futbol formalari esortmanlari sahte guzel markali spor ayakkabilar,nike rebok,diger meshur olmus markali giyecekler filan,dukkan cok ama kaba tabir hepsi sinek avliyor,yani musteri yok,bir zamanlar kendimde esnaflik yaptigim icin bunlara hep icimden alah kolaylik versin diyorum,yer alti carsisinda sokaklari dolastiktan sonra,otelimize donduk,ertesi gun yine dolastik,bir aileye tarif ettigim buyuk otelin altinda buyuk bir carsi var orayi dolastik,ust katta teras var ordan biraz resim cektim,yine uzun bir kapali carsiya girdik,alacagimiz bir sey yok bakiciyiz.
...kayseride en cok dikatimi ceken yapimlari cok eskiye dayanan kucuk kucuk mescitler,camiler,bahsettigim buyuk otelin oralarda kocaman agaclikli bir park var ama ici aylakcilarla dolu,insan yiyecekmis gibide bakiyorlar,cok fazla bir yerleri gormeden,4 gun geciverdi,kayserinin bir kasabasinda yegenim var,ama ne adresi ne telefon numarasi olmadigi icin gidip goremedik.
...otelden cikip buyuk alis veris merkezine giderken yolun saginda ve solunda cok dukkanlar magazalar restaurantlar vardi,en cok olanida balik restaurantlariydi,bir seferinde hatun hadi gel suraya girelim balik yiyelim dedi,mecbur olmadikca disarda yemek yemek pek hosuma gitmiyor,bos ver istanbulda yeriz deyip hatunu atlattim,istanbuldada balik yemek kismet olmadi,kayseriden bahsedince de hatun o kadar balik yemek istedim yedirmedin diye kafama kakar velhasil.

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri