Kürtçe Bir Dil midir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
naled_ hepsine katılıyorum yorumlarının..

KÜRTÇE TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE YAŞIYORSAK VE YAŞADIĞIMIZA GÖRE DİL KESİNLİKLE DEİĞİL..bunu inkar eden arkadaşların türklük bilgisini biraz daha geliştirilmeli diyorum..aslında tartışlsın diyede açmadım en uygun bölüm burası diye açtım.

kanıtmı kardesim alsana kanıt türkcede ingilizlerden oluşmuş kelimeller vardır türkcenin yarısı ingilizceden alınmıstır :p ve simdiki özenti genclik sayesinde de türkce die bişi kalmamıstır :p :160:

burda sen türkçeyi savunacağına kürtçeye karşı türkçeyi aşağı çekmeni anlamış değilim! Kürtçeyi bir dil olarak görüyorsun tamam bişi demiyorum ama neden türkçeyi ezip kürtçeyi yüce göstermek istiyosun 1.cisi
2.cisi
Bir kere Türkçe gibi 8500 yıllık bir tarihi olduğu kabul edilen bir dille, henüz dil olmadığı ortada olan bir dilimsinin veya dilcenin karşılaştırılması bile gaflettir. Türkçedeki deyimler bile, kürtçenin bütün söz varlığından daha zengindir. Türkçedeki toplam 105 bin sözcüğün, sadece 15 bin tanesi yabancı kökenlidir. Bu da Türkçedeki yabancı sözcüklerin oranının ortalama % 14 olduğunu göstermektedir. % 97′si yabancı kökenli sözcüklerden oluşan bir dilce nerede, % 14′ü yabancı olan Türkçe nerede? Ayrıca, Türkçedeki yabancı sözcükler olduğu gibi kullanılmaz. Alıntılanan yabancı sözcükler, Türkçenin ses ve şekil özelliklerine uyacak biçimde dile alınır. Fakat kürtçedeki temel sözcükler bile alındığı dildeki biçimiyle aynıdır.
;)

Kürtçede var olduğu söylenen 8308 sözcükten; 3080 tanesi Türkçe, 2000 tanesi Arapça, 1200 tanesi Zent Lehçesi, 1030 tanesi Farsça kökenlidir. Geri kalan yaklaşık 1000 sözcüğün ise yaklaşık 700 tanesi Ermenice, Çerkezce, Gürcüce, Pehlevice… gibi dillerden geldiği bilinmektedir. Bu sözcükler de çıkarıldıktan sonra, geriye yalnızca 300 tane sözcük kalmaktadır. Yani kürtçede var olduğu söylenen 8308 sözcükten, yalnızca 300 tanesinin kökeni bilinmemektedir. Bir sözcük kümesinin “dil” olarak sayılabilmesi için, onun ciddi anlamda bir söz varlığının olması gerekmektedir. Bu anlamda <%> 97 si yabancı dillerden alıntılanan sözcüklerden oluşan bir söz varlığıyla bir dilin olduğunu düşünmek, gerçekten kabul edilir bir şey değildir. Ben bu tartışmaları bile komik buluyorum doğrusu:D
Dil olabilmesi için vatan lazımdır. Kürdistan diye bir toprak parçası olmadığına ve OLAMAYACAĞINA göre hiç tartışmaya gerek yok;)

Son düzenleme:
bu kadar açıklamaya rağmen hala kürtçe resmi dil diyen varsa..algılama sorunu oldu düşünürüm yanii :D

Haddinizi biLin..

İnsani Sinirlendirmeyin.

Güzelce Tartiscaksaniz tartisin

Tartismicaksaniz Oyun Bölümüne Takılmaya Devam!

valla diesel benim mesajlarım duruyordu keşke silmeseydin hakaret varmıymıs ama organıksekerın yazdıkları kendi seviyesini gösteriyor..

Laf Gidecegi Yere Gitti..

Bi Kelime ediyorsaniz Cogul Konusmayin..

Vadi Filan..

Vadide Kimseyi Zor Tutmuyoruz ;)

Lütfen Tartiscaksaniz Düzgün , Seviyeli Bir Şekilde..

Kişiye Hakaret , Karsidakinin Düsüncesine Tecavüz Etmeden Tartisalim Rica Ediyorum..

soru resmi dil midir demiyor dilmidir diyor

bence dildir cunku ben kurtceyi anlamiyorum buda onlarin dili..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri