Aleviler Namaz Kılar Oruç tutar mı?

Debresif

Bayan Üye
Bir çok alevi arkadasımın bile aralarında tereddüte düştüğü bir husus. Kimi kılmaz kılan alevi olmaz derken kimide olurmu hepimiz müslümanız müslüman secdeye küsermi diyor. Kendimce yaptığım bir araştırma;

Aleviler neden Ramazan orucu tutmaz namaz kılmaz?
İslam'ın emirlerini Kitabımız Kur'an ve Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (s.a.) sünnetinden öğreniyoruz. İslamın şartları bellirlenmiştir. İsmi ne olursa olsun hangi grup, hangi fırka namazı ve orucu inkar edemez. Bu sebebten dolayı burada tatmin edici bir cevap zaten olamaz. Bir Müslüman ancak Kur'an ve Sünnet ile tatmin olur. Bunun dışında tatmin edici bir delil yoktur.
.
Ayrıca tüm aleviler için namaz kılmıyor oruç tutmuyor denilmez. Bir kısım aleviler namaz kılıyor ve Ramazan orucu tutuyorlar.
Alevi müslümanlar elbette camiye giderler. Ama cami burada bir simge gibidir. Asıl mesele “namaz” dır. Eğer kendisine aleviyim diyen birisi namazını kılıyor da, camiye gitmiyorsa, bu onun tercihidir, çünkü namazı illaki camide kılmak farzlarından değildir.

Esasen anadoluda bir çok alevi canlarımız Şeriat kapısının üçüncü makamı olan namazlarını kılarlar ve cami (mescid)lere giderek, Allah rızası için cemaat ile namazlarını eda ederler. Fakat namaz kılmak için Camiye gitmediğini söyleyen az bir kısım aleviler vardır ki; Aslında anadolu aleviliğinde olmayan birşeydir ama her nasılsa içimize bir şekilde sokulmuş ve bazı aleviler de ne yazıkki buna inanmıştır.

Bu az bir kısım aleviler camide namaz kılınmayacağını söylemelerine neden olarak, Hz. Ali’nin (r.a.) camide(mescidde) öldürülmesini gösterirler. Hiçbir mantığı olmayan bu cümleye kimsenin inanmayacağı malumdur. Ancak bu noktadan yola çıkan bazı fitneci gruplar, Alevilerde namaz olmadığını iddia edecek kadar ileri gitmiş, bu ilk çıkış noktasını da unutturarak tamamen meselenin inkarına yol açmışlardır. Bunun Yahudi kaynaklı ve onların bir fitnesi olduğu açıkça bellidir. Yoksa, Hz. Ali(r.a) evde öldürülseydi, eve girmeyip de dışarda mı yaşayacaktık?

Bunu bu şekilde söylemek, “Hz. Ali(r.a.) için dinimdem, imanımdan,islamdan vazgeçerim, gerekirse cehenneme giderim” demek ile aynı hükümdedir. Oysa Hz. Ali(r.a.), islam için hayatını feda etmiş, ölümü uğruna namazını terketmemiştir, eşsiz hayatıyla bizlere örnek olmuştur. Şimdi Hz. Ali (r.a.) ahirette karşılarına geçtiğinde, aleviyim diyerek namazı terk edenler, Hz. Ali’ye (r.a.) ne diyecekler? Böyle bir sevgiyi Ne Allah (c.c.), Ne Peygamber (a.s.m.) ne de Imam-ı Ali (r.a.) kabul eder.

Netice olarak, alevilikte (ufak farklılıklar olsada)namaz vardır, cami dahil yeryüzü bir mescittir, ibadet edilir, cemevi dergahlarımızda zikirlerimiz, cem ayinlerimiz vardır.​

---> Aleviler Namaz Kılar Oruç tutar mı?

alevi olmayanlar bile,
namaz kilip oruc tutmazken,
alevi diye kirmizi bir cizgi cekmenin anlami yok kanimca :D

ben alevi degilim,
dogrusunu soylemek gerekirse,
namaz da kilmiyor,
oructa tutmuyorum..

ben alevi degilim,
dogrusunu soylemek gerekirse,
namaz da kilmiyor,
oructa tutmuyorum..

İbadet gizlidir. Kimse kimseyi sorgulayamaz ama bir muhabbet sırasında aleviler kılmaz. deyip HZ Ali nin ölümü ile namaz kılmamayı ilişkilendirdikleri için merak etmiştim. :)

hocam oncelikle bu konuya hakim olan biri degilim,
lakin gunumuz modern dunyasin da
bu konulari nezaman irdelemeye kalkisirsam bi sonuca baglamama aliskanligi gozledim hep.
o nedenle

Aleviler diye ayrım yapmaya gerek yok bence. Alevi de müslümandır. Hades'in dediği gibi
alevi olmayanlar bile
namaz kilip oruc tutmazken
alevi diye kirmizi bir cizgi cekmenin anlami yok kanimca
. Ben bi alevi olarak orucumu tutuyorum. Dayım bütün inancıyla namazını kılar orucunu tutar vs.
Ha ama şu var. "Bizim orucumuz değil. Biz namaz kılmayız çünkü ..." gibi söylenimler var. Bu şekilde aleviler var yanii.
HZ Ali nin ölümü ile namaz kılmamayı ilişkilendirdikleri için

Bu bahaneyle namaz kılmayan da vaaar , bu hususu ibadetini eksiltmeye yeterli görmeyenler de. Şu da var ki alevi olmayanlarında bi kısmının pek umrunda değil namaz oruç vs. Öyle. :H

Cümle bozukluğu yapmış olabilerim. xD
Çok konuştum bay.

Seνdα`Lı;3294982' Alıntı:
Aleviler diye ayrım yapmaya gerek yok bence. Alevi de müslümandır. Hades'in dediği gibi. Ben bi alevi olarak orucumu tutuyorum. Dayım bütün inancıyla namazını kılar orucunu tutar vs.
Ha ama şu var. "Bizim orucumuz değil. Biz namaz kılmayız çünkü ..." gibi söylenimler var. Bu şekilde aleviler var yanii.

Bu bahaneyle namaz kılmayan da vaaar , bu hususu ibadetini eksiltmeye yeterli görmeyenler de. Şu da var ki alevi olmayanlarında bi kısmının pek umrunda değil namaz oruç vs. Öyle. :H

Cümle bozukluğu yapmış olabilerim. xD
Çok konuştum bay.

Evet söylediklerinize katılıyorum.Konuya hiç hakim değilim o yüzden küçük bir araştırma yaptım :) Paylaştım. İslamiyet sunnilik şafilik alevilik ayrımından uzak tek yaradana son peygambere son kitabı kurana inançla olur :)

Evet söylediklerinize katılıyorum.Konuya hiç hakim değilim o yüzden küçük bir araştırma yaptım :) Paylaştım. İslamiyet sunnilik şafilik alevilik ayrımından uzak tek yaradana son peygambere son kitabı kurana inançla olur :)

Kesinlikleee. :)

Vay Be..Hemen Yakıp KatLetmeLi..
Neden Namaz KıLmaz , Oruç TutmazLar..

İbadet Kul iLe Rab Arasında Olur..İnsanLar İLahLa Kıyasete mi Çıkarmı$Lar Nedir KendiLerini ?
Herkesi Kendine ßırakın..Sizene KıLan Kendine KILar..KILmayan KILmaz ?
Şimdi ALevi ve Oruç Tutmadı Diye ÖLdürüLen ASkere de Hak etmişti derLer..Bu Kadar Dar DüşünceLi ßir TOpLumuz İşte..

said nursi de bir alevi idi ve en ileri gelmis ilimcilerden birisidir.

aleviler aslinda namaz kilip oruc tutar bildigim kadariyla ama eskiler yani yeni nesilleri inkar ediyorlar hz. ali bizim yerimize kildi diye.. oyle olsa hz muhammed s.a.v. dan cok ummetini sevenmi var , o kilardi ummeti yerine. tobe tobe.

burdada tanidigmiz aleviler var muslumanlar.. ama yeni nesil aleviler inkar ediyorlar namazi orucu.

alevilik mezhepler arasinda degilki... alevilik mezhepte degil dinde degil... altta yazdiklarim 4 mezhep.

1-) HANEFİ MEZHEBİ - İmam-ı Âzam, Ebu Hanife
2-) MALİKİ MEZHEBİ -İmam Malik
3-) ŞAFİİ MEZHEBİ - İmam Şafii
4-) HANBELİ MEZHEBİ -Ahmed b. Hanbel

Copy Paste Yapmışsın Arkadaşım..Şimdi Çıkıyorum..Yarın Bu Konuda Soruna Yanıt Vermek Üzere GeLirm..

hickimseyi ilgilendiymiroye dil irk inant meselesi....

konuyu acanda kabahat.

ew arkadasım alevi orucunuda tutuyo namazınıda kılıyor ... + bencede kımseyı ılgılendırmezz ..

ilgilendiriyor ilgilendirmiyor diye birsey degil ki...
yorumlarin hepsini okudum, hic kimse bir yargilama yapmamis...

kim namaz kiliyor kim kilmiyor elbette hic kimseyi ilgilendirmez ama bunlari konusmak abes degil.
hiristanlik musevilik vs. hakkindada konu acilip uzerinde konusabilinir. bunda ne sinirlenecek ne alinacak nede yadirgayacak bir durum var.

Ben sahsen alevi olmus olsaydim. bu yorumlari okdugumda kizmaz, sadece alevilik hakkinda bilgilendirirdim... belkide bu tur konularin acilmasi alevilik yada herhangi baska bir dinlerin (ki alevilik bir din degildir) on yargilarin ortadan kalmasina bile yarayabilir cunki gercek alevi bildigilendirdiginde bizlerde ogrenmis oluyoruz yanlis bildiklerimizi...

asil konuyu acanda kabaht demek bana abes geliyor.

forumda alevi kardeslerim varmi bilmiyorum ama varsa eger, aydinlatirlar olur biter bizlerde ogrenmis oluruz.

Ayrica, aleviler oruc tutar mi? namaz kilar mi? sorusunda rahatsiz oldugunuz konu ne anlamadim... bu cok normal bir soru...

Eger soru , hangi aleviler namaz kilar oruc tutar yada alevilerden kim diye sorulmus olsaydi ozaman derdikki sana kardesim kim tutarsa tutar kim kilarsa tutar...
bu boylede olabilir.
muslumanlar oruc tutarmi namaz kilar mi??? diye de bir soru olabilridi . cevabi evet olurdu ama kimse kim tutuyor yada kiliyor diye soramazdi ayni alevilere sorulmayacagi gibi...

birseyin genelinde yapilip yapilmadigini sormak farklidir bir sahsin yapip yapmadigini sormak farklidir. Ben bu konuda rahatsiz edici bir unsur goremedim kendi adima.

atiyorum (ornegin) bir kisi gelip size muslumanda hacca gitmek varmi diye sorsa, siz boylemi cevaplayacaksinzi? sana kardesim ister giderler ister gitmezler... diyemi cevaplayacaksiniz?

alevilik mezhepler arasinda degilki... alevilik mezhepte degil dinde degil... altta yazdiklarim 4 mezhep.

1-) MEZHEBİ -Ahmed b. Hanbel

tşk arkadaşım konu güzel açıklık getirdin.

burada konuya herkes kişisel bakıyor kanımca banane namazını kılan kılar diye,birşey yokki namazını kılacaksın kılmayanıda güzel güzel anlatacaksın teşvik edeceksinki namazın güzelliğini huzurunu bilsin kılmayan insanda, alevilikle sunniliği karşılaştırmadan önce müslümanız elhamdulliah önemli olan bu

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri