Tanrı mı İnsanı yarattı İnsan mı Tanrıyı?

---> Tanrı mı İnsanı yarattı İnsan mı Tanrıyı?

Ovss işte bu süperdi.

Ayrıca hayatımda bu kadar saçma bi soru ne duydum nede gördüm İnsan nasıl Allah'ı yaratabilir hangi akla hizmet açtınız bu konuyu çok merak ettim doğrusu.

İnsanın Tanrı' yı yaratmaktan kastı;

İnsanoğlunun korktuğu, kendini yalnız hissettiği anlarda sığındığı bir hayali arkadaş, dost, ilahidir. Sen ne dersen artık.
İnsanoğlu kan, yıkım, şiddet, felaketlerden ötürü dünyanın daha yaşanılabilesi bi yer olma amacıyla ilahi bir yaratıcının olduğunu ve bu yaratıcının kötüleri cezalandıracağını bu sebeple insanların kötülük yapmamaları gerektiğini söylemişlerdir. Dolayısıyla bu kadar kötülüğü bir nebze cehennem korkusu nedeni ile azaltmışlardır.

vay be bu anket 21 sayfa olmus
:) herkez hem fikirken bukadar sayfa nasil dolmus hayret ettim gercektende :)

bence uzerinde fazla konusulmamasi gereken bir konu.
ALLAHin varligini ispatlamak, ispatlamaya gerek duymak niyeki? suphemiz yok ki, ama tabiki soranlara anlatmak gerek degilmi...

neyse anket acan arkadas okumusmudur bu yorumlari acaba merak ettim.

Tövbe tövbe..
allahim sen affet..
tabiki bizleri allah yarati..

Böyle bir konuyu tartışmam bile..

Herkesin görüşü kendine olmakla beraber, bunu tartışmayı bile gerek duymuyorum kendi inancıma göre.

Tabiikide herkesin inancı kendine. ''Neden?'' diye sormamdaki kasıt ''kesinlikle tartışmam'' diyip kestirip atmandı :)

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ

Bismillâhirrahmânirrahîm
Allah: "İnsanları ve cinleri Allah'a kul olsunlar diye yarattım." buyuruyor. Kul olmak "abd" kelimesiyle, ibadet etmek "abid" kelimesiyle ifade edilir. Zumer-17'de Allah, sahâbenin şeytana kul olmaktan kurtulup Allah'a kul olduğunu ifade ediyor. Sahâbe böylece bu âyetteki emri yerine getirmiştir.

39 / ZUMER - 17: Vellezînectenebût tâgûte en ya’budûhâ ve enâbû ilâllâhi lehumul buşrâ, fe beşşir ıbâd(ıbâdi).
Ve onlar ki; taguta (insan ve cin şeytanlara) kul olmaktan içtinap ettiler (kaçındılar, kendilerini kurtardılar). Çünkü Allah'a yöneldiler (Allah'a ulaşmayı dilediler). Onlara müjdeler vardır. Öyleyse kullarımı müjdele!

İnce ve Tartışması BiLe Adamı Dinden ÇıkartabiLecek Bir Konu , Biz Kimiz Ki Ne haddimize Zümmaşa TövbeLer Tövbesi SaçmaLık .

Bazı derin konulara girmek insanı küfre götürür.. Doğru

Yaradan herşeyi sorgusuz sualsiz kabul etmeyin Okuyun diyor. Böyle konuları görünce töbe hümme haşa kafir zındıka bak diyip kaçmamanız dininiz hakkında bilgili olmanız için. Bura bu konuyu tartışmak insanı küfre götürmez yaradanı inkâr etmek küfre götürür. Tanrı insanı yarattı diyorsan bu konu hakkındaki bilgilerinide aktarki inanmayanlar için cevap olsun.

Tabiikide herkesin inancı kendine. ''Neden?'' diye sormamdaki kasıt ''kesinlikle tartışmam'' diyip kestirip atmandı :)

Yaptığım tartışmadan tecrübe edinmek isterim. Varsa bilmediklerim öğrenmek isterim. Karşımdakine bir şeyler vermek isterim. Ama bu konuda tartışmam, çünkü siyahla beyaz gibi zıt görüşler. Ne ben bu saatten sonra başkasının görüşünü değiştirebilirim, ne de başkası benim. Tartışıldıkça sonuca ulaşılamayacak bir konu olduğu için kestirip attım.

Yaptığım tartışmadan tecrübe edinmek isterim. Varsa bilmediklerim öğrenmek isterim. Karşımdakine bir şeyler vermek isterim. Ama bu konuda tartışmam, çünkü siyahla beyaz gibi zıt görüşler. Ne ben bu saatten sonra başkasının görüşünü değiştirebilirim, ne de başkası benim. Tartışıldıkça sonuca ulaşılamayacak bir konu olduğu için kestirip attım.

Konu hakkında gerçekten bilgileysen şayet tartışmalısınki karşındakinin aklında ''acaba'' sorusunu bırakabilesin :) Özellikle bu konuda

Tabi ki tartışmak gerekiyor fakat öyle insanlar var ki duracağı yeri bilmez.. İşte ondan sonrası küfür olur.. Ben okulda öğrendiklerimi aktardım sonuçta ayetler bizim en güzel ışığımızdır. Ki peygamberimiz veda hutbesinde miras bıraktı.. Allah insanları yaratmıştır kuranda açıkca vardır.. İkra yani okuyun diyor Allah oku dedi okumak gerek ama bilinçli olarak.. En güzel ışık Kuran-ı Kerim..

Tabi ki tartışmak gerekiyor fakat öyle insanlar var ki duracağı yeri bilmez.. İşte ondan sonrası küfür olur.. Ben okulda öğrendiklerimi aktardım sonuçta ayetler bizim en güzel ışığımızdır. Ki peygamberimiz veda hutbesinde miras bıraktı.. Allah insanları yaratmıştır kuranda açıkca vardır.. İkra yani okuyun diyor Allah oku dedi okumak gerek ama bilinçli olarak.. En güzel ışık Kuran-ı Kerim..

Sen inandığın sürece küfür olmaz. Karşındakinide hakk a hidayet ettirmek için tartışmaya girmiş olursun üstelik sevap kazanırsın inancına göre. Allah' ın insan ları yarattığını sadece Kur'an değil İncil ve Tevrat ta yazıyor.

İnsanlar Tanrıyı yarattı.

Neden?

Konu hakkında gerçekten bilgileysen şayet tartışmalısınki karşındakinin aklında ''acaba'' sorusunu bırakabilesin :) Özellikle bu konuda

Bu konular öyle forumda, özellikle herkesin okuduğu bir yede yapılamaz bence. Nedenine gelince, kimse genelde kolay kolay konu ne olursa olsun kendi görüşünden vazgeçmez. Kabullenmiş, yenilmiş görünmek istemez. Birde böyle herkesin okuduğunu biliyorsa kabullenmesi daha zor olur karşıt düşünceyi. Bu tarz tartışmaları çok kez reelde yapan biri olarak, Allah'ın varlığına inanmayan birisi yeri geliyor senin söylediklerinle alay ediyor. Bunun için derin bir ilme ihtiyaç var. Ki bu biraz maneviyat işi. Yani gönülden inanmak istemeyene somut örnekler vermek, versende kabullendirmek zor. Birisi gerçekten biraz olsun inanmak istiyorsa araştırmalı bence. Burda her önüne gelenin yorum yaptığı bir yer için hassas bir konu gibi geldi bana. Allah elbeteki sorgulayın der, ama insan mantığının algılayamayacağı şeyler var. Materyalist birine bunu bu ortamda kimse anlatamaz, anlatsa da inanadıramaz bence. Benim görüşüm.

Sen inandığın sürece küfür olmaz. Karşındakinide hakk a hidayet ettirmek için tartışmaya girmiş olursun üstelik sevap kazanırsın inancına göre. Allah' ın insan ları yarattığını sadece Kur'an değil İncil ve Tevrat ta yazıyor.

Neden?

İncil ve Tevrat bizi bağlamaz .. inneddine indallahil islam.. Allah katında tek din islamdır.. Ki onların ne kadar bozulmaya uğradığını biliyorsundur.. Biz kendi kitabımıza bakarız..:)

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri