ölümden sonra hayat var mı

---> ölümden sonra hayat var mı

ölümden sonra hayat tabikide var kabir hayatı başlıyor.. kıyamet koptuktan sonra da hepimiz için ahiret hayatı başlayacak.
yai yok diyen arklar size Kuranın mealini okumanızı tavsiye ediyorum..!!

Kur’an-ı Kerim’in ölüm kavramı hakkındaki verilerini incelersek;

kafirlerin ölümü korkulacak bir şey olarak gördüklerini (Bakara, 2/19);
ölümden sonra dirilmeyi (Bakara, 2/56; 259; Hud, 11/7; Ankebut, 29/19; Buruc, 85/13);
ehl-i kitabı ölümü temenni etmek konusunda Peygamber karşısında samimi olamayacakları meydan okumasını (Bakara, 2/94-95; Münafikun, 63/6-7);
ölümün hukuki (fıkhi) boyutlarını (Bakara, 2/180; Maide, 5/106);
ölüm korkusunu (Bakara, 2/243);
insanların ölümünün Allah'ın bilgisi haricinde olmayacağını ve ölüm zamanını Allah'ın bildiğini (Al-i İmran, 3/145; En’am, 6/2; Vakıa, 56/60; Münafikun, 63/11);
her canlı ve insanın öleceğini (Al-i İmran, 3/168; 185; Nisa, 4/78; İbrahim, 14/17; Enbiya, 21/35; Ankebut, 29/57);
ölüm anı gelmeden önce insanın yaptıklarından dolayı tevbe etmesi ve bolca hayır işlemesi gerekliliği (Nisa, 4/18; Münafikun, 63/10);
Allah yolunda hicret edenlerin ölmeleri halinde mükafatlarının Allah tarafından verileceği (Nisa, 4/100);
ölüm meleklerini (En’am, 6/61, 93; Secde, 32/11);
insanın öleceği vakte kadar Allah’a ibadet etmesi gerekliliğini (Hicr, 15/99);
ölümün çeşitli sıkıntıları olduğunu (İsra, 17/75; Ahzab, 33/19; Muhammed, 47/20; Kaf, 50/19);
salih amellerin ölümsüz olduğunu (Kehf, 18/46);
Allah'ın ölümsüz olduğunu (Furkan, 25/58);
ölümden kaçış olmayacağını (Ahzab, 33/16);
ölümün sadece bu dünyada olduğunu, ahirette olmadığını (Saffat, 37/58-59; Vakıa, 56/17; İnsan, 76/19; Duhan, 44/56);
ölenin canının / ruhunun Allah katında tutulduğunu (Zümer, 39/42);
ölümün ve hayatın insanları imtihan etmek için yaratılmış olduğunu (Mülk, 67/2) görürüz.
Yanı Yuce Kıtabımız Kur’an’ın ölüm hakkındaki verileri, ölümün kaçınılmazlığını gösterdiği gibi, bir son olmadığına da işaret etmektedir. Yani Yuce Kıtabımız Kur’an ölümden sonraki hayatın varlığını açıkça dile getirmektedir.
Kur’an’a göre ölüm bir son değil, sonun başlangıcıdır ve ölümden sonra artık yeniden ölüm yoktur. Yani bu dünya hayatını tamamlayarak ölen kimseler, artık ahiret aleminde yaşamaya geçerler ve orada ölüm yoktur. Eğer bu dünyada yapmış olduğu işlerin karşılığı cennet ise ölümsüz olarak, ebedi bir biçimde cennette kalacaktır, yok eğer cehennem ise orada ebedi kalacaktır.
Burada akla şöyle bir soru gelmektedir: Allah’a ve ahirete iman ederek Müslüman olmasına rağmen, dünyada cenneti kazanamayan kimselerde mi cehennemde ebedi kalacaklardır? Kelam ve akaid alimleri bu konu hakkında, kalbinde iman olan kimselerin cehennemde ebedi kalmayacaklarını, dünyada yaptıkları kötü işlerin cezasını çektikten sonra cennete gireceklerini söylemektedirler. Ama nasıl olsa sonuçta cennete girecekmişiz gibi bir anlayışla bu dünyada cenneti kazanmak için gayret sarfetmeyenlere benim önerim ellerini yanan mumun ateşine tutmaları olacaktır. Bakalım dayanabilecekler mi?
Vesselam :)

bilinmeyen hakkında yorum yapmak ne kadar sağlıklı olur ...

insan öldüğü an bedenen hayat kavramını sıfırlamış olur

insanın ruhunun sürdüreceği bir hayat olabilir ....

ölümden sonra bir hayat vardır ve bunun bizim şuan içinde bulunduğumuz hayat formundan çok daha farklı olcağı kesin.

Kur’an-ı Kerim’in ölüm kavramı hakkındaki verilerini incelersek;

kafirlerin ölümü korkulacak bir şey olarak gördüklerini (Bakara, 2/19);
ölümden sonra dirilmeyi (Bakara, 2/56; 259; Hud, 11/7; Ankebut, 29/19; Buruc, 85/13);
ehl-i kitabı ölümü temenni etmek konusunda Peygamber karşısında samimi olamayacakları meydan okumasını (Bakara, 2/94-95; Münafikun, 63/6-7);
ölümün hukuki (fıkhi) boyutlarını (Bakara, 2/180; Maide, 5/106);
ölüm korkusunu (Bakara, 2/243);
insanların ölümünün Allah'ın bilgisi haricinde olmayacağını ve ölüm zamanını Allah'ın bildiğini (Al-i İmran, 3/145; En’am, 6/2; Vakıa, 56/60; Münafikun, 63/11);
her canlı ve insanın öleceğini (Al-i İmran, 3/168; 185; Nisa, 4/78; İbrahim, 14/17; Enbiya, 21/35; Ankebut, 29/57);
ölüm anı gelmeden önce insanın yaptıklarından dolayı tevbe etmesi ve bolca hayır işlemesi gerekliliği (Nisa, 4/18; Münafikun, 63/10);
Allah yolunda hicret edenlerin ölmeleri halinde mükafatlarının Allah tarafından verileceği (Nisa, 4/100);
ölüm meleklerini (En’am, 6/61, 93; Secde, 32/11);
insanın öleceği vakte kadar Allah’a ibadet etmesi gerekliliğini (Hicr, 15/99);
ölümün çeşitli sıkıntıları olduğunu (İsra, 17/75; Ahzab, 33/19; Muhammed, 47/20; Kaf, 50/19);
salih amellerin ölümsüz olduğunu (Kehf, 18/46);
Allah'ın ölümsüz olduğunu (Furkan, 25/58);
ölümden kaçış olmayacağını (Ahzab, 33/16);
ölümün sadece bu dünyada olduğunu, ahirette olmadığını (Saffat, 37/58-59; Vakıa, 56/17; İnsan, 76/19; Duhan, 44/56);
ölenin canının / ruhunun Allah katında tutulduğunu (Zümer, 39/42);
ölümün ve hayatın insanları imtihan etmek için yaratılmış olduğunu (Mülk, 67/2) görürüz.
Yanı Yuce Kıtabımız Kur’an’ın ölüm hakkındaki verileri, ölümün kaçınılmazlığını gösterdiği gibi, bir son olmadığına da işaret etmektedir. Yani Yuce Kıtabımız Kur’an ölümden sonraki hayatın varlığını açıkça dile getirmektedir.
Kur’an’a göre ölüm bir son değil, sonun başlangıcıdır ve ölümden sonra artık yeniden ölüm yoktur. Yani bu dünya hayatını tamamlayarak ölen kimseler, artık ahiret aleminde yaşamaya geçerler ve orada ölüm yoktur. Eğer bu dünyada yapmış olduğu işlerin karşılığı cennet ise ölümsüz olarak, ebedi bir biçimde cennette kalacaktır, yok eğer cehennem ise orada ebedi kalacaktır.
Burada akla şöyle bir soru gelmektedir: Allah’a ve ahirete iman ederek Müslüman olmasına rağmen, dünyada cenneti kazanamayan kimselerde mi cehennemde ebedi kalacaklardır? Kelam ve akaid alimleri bu konu hakkında, kalbinde iman olan kimselerin cehennemde ebedi kalmayacaklarını, dünyada yaptıkları kötü işlerin cezasını çektikten sonra cennete gireceklerini söylemektedirler. Ama nasıl olsa sonuçta cennete girecekmişiz gibi bir anlayışla bu dünyada cenneti kazanmak için gayret sarfetmeyenlere benim önerim ellerini yanan mumun ateşine tutmaları olacaktır. Bakalım dayanabilecekler mi?
Vesselam :)

katılıyorum teşekkürler

Tabii ki var ama iyi rahat eder,kötü yanar şeklinde değil.Her şey o kadar basit değil.Dünyada iyi veya kötü gibi bir kavram yoktur,olumlu veya olumsuz gördüğümüz her şey gerekliliktir.Yani cezalandırılma gibi bir durum da olamaz.

Bu bedeni terkediş sonrası ise evrim durumuyla alakalıdır.Kimi varlıklar evrimleri için farklı alanlara gönderilecek kimileri ise daha büyük oynayacak.Herkes için geçerli tam olarak net bir ölüm sonrası yok.

öldüğümüzde bizi cansız varlıklardan ayıran sinir sistemi durur.düşünce ve benlik yok olur geriye sadece cansız madde kalır.ölüm yok oluştur.

Son düzenleme:

Hocanız felan değilim ben sizin.takma ismimle hitap edebilirsiniz.
ama buna değicek bişi olsun mümkünse söylediğiniz şey.yukarıdaki mesajınızda espri mi yapıyorsunuz ya da ne zırvalıyorsunuz anlayabilmiş değilim..
Müslümanlardan fazla mı şey bekliyorum acaba? nerde bunlarda düzgün konuşma, mantık, espri anlayışı..

Son düzenleme:

ama buna değicek bişi olsun mümkünse söylediğiniz şey.yukarıdaki mesajınızda espri mi yapıyorsunuz ya da ne zırvalıyorsunuz anlayabilmiş değilim..
Müslo lardan fazla mı şey bekliyorum acaba? nerde bunlarda düzgün konuşma, mantık, espri anlayışı..

Konuşma tarzım dostum...Bunu sen değiştiremezsin..Çok dert edinirsende muhattap olmazsın...!!!

Sen anlamazssın yukarda ne demek istediğmi... anlayan anladı... (;

Mantık,espri,düzgün konuşma..Hepsi sizden 2kat daha fazla mevcuttur...Lakin adam olana gösteririz... (;

vayyy "siz" diye hitap etmeye başladınız hoş gelişme..
Sen anlamazssın yukarda ne demek istediğmi... anlayan anladı... (;
ama benim anlamam gerek değil mi efendim? cünkü cevap bana yazılıyor anlayan anladı ne demekmiş..

Mantıkespridüzgün konuşma..Hepsi sizden 2kat daha fazla mevcuttur...Lakin adam olana gösteririz... (;

aman efendim ne gerekliliği var.. ne siz beni o gereksiz "adam" sıfatına koyun. ne de esprilerinizi düzgün konuşmalarınızı duyayım..zaten ne kadar basit olacaklarını tahmin edebiliyorum şu 2-3 mesajınızı okuduktan sonra..

Müslo lardan fazla mı şey bekliyorum acaba? nerde bunlarda düzgün konuşma, mantık, espri anlayışı..

Müslo derken ne demek istediğini açıklarsan yorumumu ona göre belirleyeceğim.

ayfatata senin gibi boşboğazlık edip saçma sapan konuşsaydı müslo müslo olarak kalırdı. ama düzgün bi biçimde düzeltmemi istedi ben de vereceği cevabı merak ettiğim icin düzelttim..
işte.. allahtan dinden yana söyleyecek bişeyiniz kalmıyor. bu yüzden sözlerime takıyorsunuz. açık arıyorsunuz.konu allah değilmiydi..asıl tükürdüğünü yalamak diye buna derim ben.

bayigram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al Buy Followers
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri