Ne Olacak Bu Suriyeliler

Critic

Kayıtlı Üye
Ülke düzenini bozdular bunlar kimseyi geri çevirdiğimiz yok ama ülke kurallarına uymadıkları sürece ülkede bulunmaları sakıncalı. tehlike saçtıklarına gözlerimle şahit oldum kaç defa bu düzenden çok rahatsızım şahsım adına . Sizlerin görüşleri nedir bu durum hakkında ? ( Objektif olalım lütfen ) :ltfeen:

---> Ne Olacak Bu Suriyeliler

istiklal de uyuyolardı az önce ben gelirken . Kardeşim olay şu iç savaş var fakir insanların kaçmaktan başka çaresi yok ve türkiye tek çareleri idi. Ama gel gelelim istanbula ayak uyduracak düzeyde değiller düzeni bozdular türk işçileri çıkarıldı yerine suriye asıllı işçiler alındı vs bir sürü şey var yine de türkiyeye kabul edilmeleri doğru davranıştı ;

eğilen baş kesilmez.

Evet ülke adına bize yakışır bir şey yaptık fakat ülkenin refahı ciddi anlamda sarsılmakta tez zamanda bu tür sorunların kalkması dileğiyle .

Kendi Ülkemde Kendimi Yabancı Hissediyorum.[/QUOT

Bu sözü bir cok arkadaşlarımdan duydum.
Allah acı günler yaşatmazsın. Durum gidişat iyi degil. Üniversite mezunu iş bulamazken ,suriyeli çalışan görmek mümkün magazalarda.

En cok kızdıgım ve sinir küpü oldugumda Allah rızası için diyip ikinci evlilik yapanlar,bunu kabul eden suriyeli bayanlar.

Savaştan kaçıp ülkemize ortak oldu anladım . Yuvaya ortak olmasını anlamadım ve kabulde etmiyorum..

Abi Her İsteyen Gelebilir Ülkemize Irkçı Fln Değiliz Tabi Gelsinler Ama Eğer Ülkenin Düzenini Bozacaklarsa Kusura Bakmasın Kimse Bunu Kabul Etmek Mümkün Değil.

Ben hiç sevmiyorum.Kendi ülkeleri gibi rahatlar geldikleri yerdeki sessizliği bozuyorlar.Bu ararlar kötü olaylar(Hırsızlık, Tecavüz,Gasp) yapıyorlar.

Beyazitta artik suriyeli adamlar is yapar oldu
Babam meslegi yuzunden Lale piyasasina calisiyor.
Ve suanda iyi is yapan magzalarin sahipleri hep suriyeli.
Kapali Carsi esnafida bu durumdan sikayetci fazlasiyla.
Adamlar her seyi ucuza yaptiklari icin musterileri onlar kapiyorlar.
Gazete okuyorsaniz bilirsiniz belki cogunuz bu Suriyeliler yuzunden hastaliklar artmis.
Dogal adamlar yikanmiyorlar mikrop uretiyorlar fazlasiyla.
Ve gecen aylarda cok tartisilan bir konuda Suriyelilere burslu universite okuma imkani saglanicakmis.
Tamam bizim ulkemize sigindilar ama ulkece onlari barindirabilcegimiz yerler kalmadi.
Sahil yolunda cimlerin uzerinde yasaiyorlar.

Ve en acisida yakin bir zamanda hepsine vatandaslik vericekler.

Kardeşim olay şu iç savaş var fakir insanların kaçmaktan başka çaresi yok ve türkiye tek çareleri idi. .

Merhaba.

"" Fakir insanların kaçmaktan başka çaresi yok "".

Bunu söylemezden önce;

Kurtuluş savasında,
kaç vatandaşımız savaştan?,
Kaç insanımız ölümden kaçmış?,
Acaba?.

Bir araştırmak,
Bir bakmak gerekir.

Yaptıklarını ise öylemek istemem.

Vebali de,
Bu insanları buraya getirenlerindir.

Saygılar.:hi:

Beyazitta artik suriyeli adamlar is yapar oldu
Babam meslegi yuzunden Lale piyasasina calisiyor.
Ve suanda iyi is yapan magzalarin sahipleri hep suriyeli.
Kapali Carsi esnafida bu durumdan sikayetci fazlasiyla.
Adamlar her seyi ucuza yaptiklari icin musterileri onlar kapiyorlar.
Gazete okuyorsaniz bilirsiniz belki cogunuz bu Suriyeliler yuzunden hastaliklar artmis.
Dogal adamlar yikanmiyorlar mikrop uretiyorlar fazlasiyla.
Ve gecen aylarda cok tartisilan bir konuda Suriyelilere burslu universite okuma imkani saglanicakmis.
Tamam bizim ulkemize sigindilar ama ulkece onlari barindirabilcegimiz yerler kalmadi.
Sahil yolunda cimlerin uzerinde yasaiyorlar.

Ve en acisida yakin bir zamanda hepsine vatandaslik vericekler.
Acının en acısı.. :(

Merhaba.

"" Fakir insanların kaçmaktan başka çaresi yok "".

Bunu söylemezden önce;

Kurtuluş savasında,
kaç vatandaşımız savaştan?,
Kaç insanımız ölümden kaçmış?,
Acaba?.

Bir araştırmak,
Bir bakmak gerekir.

Yaptıklarını ise öylemek istemem.

Vebali de,
Bu insanları buraya getirenlerindir.

Saygılar.:hi:

Saygı bizden

Öncelikle size bir suriyelinin hikayesi ile başlayayım.

G.Antepli bir abimiz lokantası vardı, evimizin altın. Mehmet abi memleketi bırakıp buraya geleli bir kaç yıl olmuş. Geçen sene ara ara sohbet eder hasbi-hal yapardık. Bir ara epey yoktu ortalıkta. Memlekete gitmiş, kardeşinin düğününe. Geldiğin de kardeşinin evlendiği kızın babasını anlattı bana. Suriyeli olan bu adam, suriye ordusunda jet kullanan bir pilot. Maddi durumu iyi olan ve refah bir hayat süren adam, iç karışıklıklar çıktıktan sonra Esad rejimi yüzünden uçak ile halkı bombalaması istenmiş. Adam da ben masum insanları öldüremem deyip her şeyini bırakıp ülkesinden kaçar. (kalırsa hainlik ile suçlanacak) Bu gerçekten zor bir karar, yıllarca yaşamını geçirdiğin yerlerden ve kurduğun düzenden bir anda kopup gelmek. Aklı başında olan kimse kendi ülkesinde bir karışıklık çıksın istemez. Kimse başka inanışı var diye komşusunu öldürmek istemez. Herkesin tek derdi, biraz rızık ve özgür bir yaşamdır. Bunlar sağlandıktan sonra kimse kimseye karışmaz aslında.

Başta her şey iyi gibi gözüküyordu. Suriyelilere kucak açmış insanlık ve dinimizin bir görevini yerine getirmiş olduk. Ama bunu da devletin her zamanki gibi eksik politikaları yüzünden elimize yüzümüze bulaştırdık. (Tabii burada siyasi çıkarları için yapılan şeyler de yok değil) Artık suriyeliler belli bir sığınma kampında değil Türkiyenin her köşesindeler.

Suriyeliler her yerdeler, sokakta mahallemizde hatta evimizde, sohbetlerimizde, camii önlerinde, çocuklarımızın arkadaşları listesinde bile bulabiliriz. Evet aynen dediğim gibi. Bizim mahallede tamamen yerleşime geçtiler ve görüyorum.
Yerleşim olduğu için ve yeni bir hayat kurmak için ailenin en az 3-4 üyesi çalışmak zorunda, çünkü her hangi bir sosyal hakları yok ve aldıkları maaş çokta yüksek değil. Tabii mesleki becerisi iyi olanlar hariç. Onlar zaten kendilerine şimdiden dükkan açmış ve ticaret işlerine başlamışlardı bile.

Suriyelilerin çalışmasında ne sakınca var. Zaten işsizlik sıkıntısı olan ülkemizde ucuz işçi çalıştırma fırsatını yakalamış patronların ekmeğine yağ bal oldu. Ve Sigorta gibi bir ek masrafta yoktur. Aynı şekilde dükkan açan suriyeliler vergi verme durumu olmadığı için daha çok kazanıyor ve daha ucuza iş yapıyorlar.

Aslında ilk suriyelileri dilenirken tanımaya başladım. Dilenen suriyeliler bu işi çok profesyonelce yapıyorlar. Bizim dilencilerin işleri bile kesat gitmeye başlamıştı. (Bu aralar onlarda suriyeli ayağına yatıyor) Benim tahminimce birileri bunları fırsat bilip kullanıyor. Bir de mahalle aralarında yerleşmiş ve normal hayat sürmek isteyen suriyeliler var. Geçenlerde bir tane bayanla konuşma fırsatım oldu. Suriye de öğretim görevlisi olan ablamız Türk dili okumuş ve güzel bir Türkçesi var. Derdini rahat anlatabiliyor. O da kaçıp buralara yerleşmiş ve bir konfeksiyonda 500 lirayı kabul etmiş. Ülkemizde ki suriyelilerin eski ve yeni yaşamları ile ilgili çok hikayeler yazılabilir. Şuan onlar iste-sekte, isteme-sekte aramızdalar. Biz de batılı ülkeler veya İran gibi sırtımızı dönüp yardım etmeye bilirdik. Ama o insanlara atılan kimyasal gazlar yüzünden nasıl öldüğünü bir tek biz gördük. Şuan Gazzeyi yine biz görüyoruz. (devlet olarak değil millet olarak) Mazlumun ve haklının yanında olmak ve onu korumak bize atalarımızdan kalmış. Din kardeşinin yanında olmayı dinimiz emretmiş.
Şimdi ya suriyelileri tekrardan ülkelerine gönderip ölümlerini izleriz.
Yada daha yapıcı politikalar ile onlardan faydalanıp ülkemize yarar sağlarız.
Karar bizim...

her 10 adımda bir suriyeli dilenci hepsi aynı çıktıyı almış dileniyor bi zararlarını görmedim hatta işimize bile yarıyorlar ama cidden gittikçe sayıları artıyor ilerisi için sıkıntı

Bizden daha iyi yaşayacaklar. Bodoslama gelip ülkeye hoop Türk vatandaşı olup bizim bile zor yararlandığımız şeylerden yararlanacaklar. Biz yıllarca kendimizi paralayalım onlar puansız bir şekilde en iyi üniversitelerin en iyi bölümlerini okuyabilecekler. Fakat yarın bir gün bir şey olsa ülkeden ilk nefret eden ve en çok zararı verenler onlar olacak. Olay bu.

Bizden daha iyi yaşayacaklar. Bodoslama gelip ülkeye hoop Türk vatandaşı olup bizim bile zor yararlandığımız şeylerden yararlanacaklar. Biz yıllarca kendimizi paralayalım onlar puansız bir şekilde en iyi üniversitelerin en iyi bölümlerini okuyabilecekler. Fakat yarın bir gün bir şey olsa ülkeden ilk nefret eden ve en çok zararı verenler onlar olacak. Olay bu.

kesinlikle

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri