Kitaplarla İlgili Yorumlarımız

mystic

Bayan Üye
Bu bölümde önceden okuduğunuz, kitaplar hakkında fikir sahibi olduğunuz,tavsiye ettiğiniz, okumak istediğiniz kısacası kitaplar hakkında herşeyi paylaşabilir,tartışabilirsiniz.

Ben başlayayım.
Şuan okuduğum kitap;
melekler_ve_big.jpg

Başlayalı 2-3 gün oldu ama muhteşem bir kitap.
Harika bir kurgusu var.Daha önce de Dan Brown'un Da Vinci'nin Şifresi'ni okuduğum için bu yazarın kitabını gönül rahatlığıyla aldım.Kitap, gerçekten varolan gizli geçitlerden ve İlluminati Kardeşliği'nden bahsediyor.
Özellikle de bu ambigramı görünce çok etkilenmiştim.Her açıdan aynı yazıyı okuyabiliyorsunuz.
untitled2fz1.jpg

İlluminati

Sizin de fikirlerinizi alalım (bu ya da başka bir kitap da olabilir ) :)

---> Kitaplarla İlgili Yorumlarımız

9753168179b.jpg

1972 tarihinde darağcına çıkış öyküleri ve idam anları çok patetik bir üslupla anlatılmıştır. Bazı bölümlerinde şiirlere de yer verilen kitapta 30 sayfa Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın fotoğraflarına (siyah-beyaz) ayrılmıştır.

Darağacında Üç Fidan, Mayıs 1976'da yayınlandı. Bu yapıt aynı adla (Darağacında Üç Fidan) belgesel anlatı tarzında on sekiz gün süren bir dizi yazıdan sonra kitaplaştırılmıştı. Dizi, yayını süresince hemen her gün ağır cezalık dava ve toplatma konusu ediliyordu. Kitaplaşan yapıt ağır baskılara uğradı. Sonunda kitap yasaklandı, dağıtılan ilk altı baskıdan raflarda kalanlar toplatıldı. Yedinci basımının kurşun dizgileri baskı makinesinden sökülerek el konuldu. 1980 Darbesi, kitap ağır ceza davaları ise sıkıyönetim mahkemelerine devredildi. Bunun üzerine yazar, 1980 yılında yurtdışına çıkmak zorunda kaldı ve 17 yıl politik sürgün hayatı yaşadı.

Darağacında Üç Fidan, 1988 yılında Yürekleri Şafakta Kıvılcımlar adıyla yeniden yayınlandı. Ama tekrar toplatıldı. Uzun süren hukukî mücadeleler sonrasında kitap için beraat kararı çıktı. Yazar Nihat Behram da 1996 yılında Türkiye'ye geri döndü. Tutuklandı, fakat kitabın beraat kararını kanıtlayarak serbest bırakıldı.

Darağacında Üç Fidan, 1998 yılında şu anki yayınevi tarafından yeniden piyasaya sürüldü. Kitabın yeni baskılarında, 30 sayfalık galerideki resimlerden birinin posteri bulunur.​

kapak_150_yorgun-demokrat.png

Gökçe Fırat
Artık Susma Yorgun Demokrat

Bak acı bir şey söyleyeceğim sana, belki işkencede direnmiş satmamıştın davanı ama böyle yaparak satmadın mı sence?

Hani bizim kitabımızda “evde ağlayanların gözyaşlarını” düşünmeden, davaya adanmak vardı.

Bak, sakın içimizden dönek olanları örnek gösterip de, kendi reformculuğuna bahane üretme.

Bizi yıkan içimizden çıkan dönekler değil, sen ve senin gibilerin reformculuğu oldu.

Dönekler hep azınlıktaydı, üç beş kişiydi.

Ama binlerimiz reformculaştı.

Açık konuşalım kendi rahatını düşündün daha çok.

Evet çok bedel ödemiştin ve kendince bunların karşılığını görememiştin.

Ama biz zaten karşılık beklemeden koyulmamış mıydık bu yola?

Aslında davayı bırakmanın hiçbir mazeret yoktur, sen de biliyorsun.

Aslolan devrimci olmak ve devrimci kalmaktır.

Ölürken bile devrim için ölmektir, devrimci olarak ölebilmektir.

Sen, davayı satanları ya da bize gereken desteği vermeyen halkı bir kenara bırak ve kendi hesabını ver?

Verebiliyor musun?

İçindekiler

- “Artık Susma Yorgun Demokrat”
- Evet, En Ağır Travma Bu
- O Bu Dünyanın Gördüğü Tek Yıldızdı
- “Kürtler”in Nâzım’ı Yok mu?
- Kanla Arınırdık Kanla Kirleniyoruz
- Sine-i Millete

Şiirler
- Ahmet Kaya-Artık Susma Yorgun Demokrat.
- Ahmet Telli-Soluk Soluğa
- Arkadaş Z. Özger-Aşkla Sana
- Nâzım Hikmet-Mektup
- Nâzım Hikmet-Kuvâyı Milliye Destanı Beşinci Bap: 920'nin 16 Martı ve Manastırlı Hamdi Efendi ve
Reşadiyeli Veli Oğlu Memet'in Hikâyesi

kapak_67_savunma.jpg

Deniz Gezmiş Savunma

Türkiye’nin bağımsızlığından başka bir şey istemedim. Ve bu sebeple Amerikan emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı mücadele verdik. Bundan dolayı da ölümden korkmuyoruz. Onu ancak işbirlikçiler düşünsün. Ve ancak onlar kendi canının telaşına düşsün. Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye’nin bağımsızlığına armğan etmekten onur duyuyorum. Bu bağımsızlık düşüncesini mezara kadar götüreceğiz.
Sayın Savcı,
1. Amerikan emperyalizmi gayrî millîdir.
2. Ona ortaklık edenler ulusumuza ihanet etmişlerdir.
3. Emperyalizme karşı mücadele suç değildir, silahlı mücadele ise Anayasayı ihlâl değildir.
4. Gayrî millî olan emperyalizm ve ortaklarının sömürüsü, Anayasaya aykırıdır.
Buna göre iki şey var:
1. Eğer belli bir hata sonucu, iddianame ve mütalaayı hazırladınızsa, dikkatli
olunuz; idamını istediğiniz kişiler kasaplık koyun değildir ve siz savcısınız…
2. Yok eğer yaptığınızın bilincinde iseniz; yolunuz açık olsun.

eroinle_dans.jpg

Eroinle Dans, yalnızca bir eroin öyküsü değil. Sigara ve içkiyle başlayıp esrar, kokain, sakinleştirici ya da uyarıcı haplarla süren, uzun, upuzun bir yolun son noktası eroin.
Merak, macera arayışı, çarpık ilişkilerin yaşandığı arkadaş çevreleri, rastlantı sonucu içinde bulunulan topluluğa uyum çabaları, bu konulara en uzak duran kişileri bile nasıl da içine çekebiliyor. Romanın iki kahramanı Eylül ve Dünya’nın başına gelenler de bunlardan farklı değil.
Eylül, ailesinin biricik prensesi el bebek gül bebek büyütülmüş en iyi okullarda okutulmuş pırıl pırıl bir genç kız. Yolundan sapmasını haklı çıkaracak hiçbir dayanağı yok. Ancak, çok güçlü arkadaşlık ve dostluk bağları bazen bataklığa sürükleyebiliyor insanları. Eroinle Dans, hem güçlü bir arkadaşlığı, hem de böylesine güçlü bir arkadaşlığın sonuçlarını anlatıyor.

Okumanızı tavsiye edebileceğim en güzel kitaplar ;)

Diğerlerini bilemem de Eroinle dans güzele benziyor :)

Şaşırarak tebrik ediyorum sevgili KeLebek_çıkmAzı
Güzel seçimler ve tavsiyeler :1:

Diğerlerini bilemem de Eroinle dans güzele benziyor :)
Harika bir kitap Eroinle dans bir gece içinde bitirmiştim sabah kadar okumuştum.Çok sürükleyici bir kitap.Canan Tan'ın bütün kitapları harika okumanızı tavsiye ediyorum.

Şaşırarak tebrik ediyorum sevgili KeLebek_çıkmAzı
Güzel seçimler ve tavsiyeler

Şaşılacak olan nedir :)

vxynnwi6jg.jpg

Tarih bilinci dünü, bugünü ve yarını kapsayan bir süreklilik içinde kavranmalıdır. Gelecekle ilgili kaygılar taşıyan ve/veya geleceğini tasarlayan toplumlar tarih bilincinden, tarihi kavrama iradesinden vazgeçemez. Çünkü tarih dünü anlayıp, bugünü geliştirmek ve geleceğin nasıl olacağını belirlemekte işe yarayan en önemli kaynaktır. Bu belgeselde siyasi bir kararla 25 yaşında idam edilen Deniz Gezmiş'in kısa ama dopdolu yaşamına, kararlılığına, mücadeleciliğine tanıklık ediyoruz. Deniz'in yaşam öyküsünün tarihin bir dönemini aydınlattığına inanıyoruz.

MARE NOSTRUM

En uzun koşuysa elbet Türkiye'de de Devrim
O, onun en güzel yüz metresini koştu
En sekmez lüverin namlusundan fırlayarak...
En hızlısıydı hepimizin,
En önce göğüsledi ipi....
Ama aşk olsun sana çocuk, AŞK olsun!...

CAN YÜCEL

Ben de size Polisiye/Gerilimin en güzel yazarı olan Tess Gerritsen kitaplarını öneririm.
İlk 3'ü devam kitabı.Bestseller (en çok satan) kitapları hemde.Ben sadece bunları okudum.Cinayetler falan çok etkileyici.Morg da var tabi :)

222356_k_2718.jpg
259533_k_7221.jpg
277901_k_4301.jpg
238633_k_6243.jpg

Elif Şafak-AŞK = Mevlana ve Şemsin birbirine olan o meşhur hayranlığını mistik bir havayla anlatan Sayın Şafak,bunun yanı sıra Boston'da yaşayan evli bir kadının bir başkasına olan aşkınıda anlatmış kitapta..İki farklı çağa gidip geliyorsunuz...Anlatımını zaten belirtmeme gerek yok..''Elif Şafak''deyince anlatımı mı tartışılır_? :)

''Çatı'' Serisi--V.c.Andrews= Kitap 4 seriden oluşmakta..Küçük yaştaki 4 çocuğun yıllarca tavanarasında yaşamasını ve bu çocukların ilerdeki hayatlarında neler yaşadıklarını anlatıyor...Eski bir seri aslında..Ama hala günümüzde bi hayli okunan kitaplar arasında...

Cerrah-Çırak-Günahkar-Tess Geritsen : Bendeniz pek gerilim kitapları okumam..O gerilim romanlarında meşhur olan stephen king ve agatha cris.lerin bile bitirebilmiş olduğum bir kitabı yoktur...
Fakat Tess Gerritsen tam anlamıyla bende bağımlılık yaptı..Gerilim kitaplarına yönelmeme sebep oldu..Kurgusu anlatımı çok iyi... Saçma değil,mantıklı gerilim kitaplarından.. Kesinlikle tavsiye ederim..Cerrah kitabından başlamalısınız :)

Hasbahçede Sonbahar-Zekeriya Yıldız: Osmanlı'nın Lale Devri'ni Roman tarzında akışkan bir tarzla anlatmış olan sayın Yıldız, her ne kadar Damat İbrahim Paşaya karşı biraz acımasız davranmış olsada, en beğendiğim kitaplar arasındadır..Kitapta küçük bür aşktanda bahsediliyor..

Bab-ı_Esrar-Ahmet Ümit : Mevlana ile Şemsin hikayesini mistik bir tarzda anlatan kitaplardan biri daha.. Ahmet Ümit'in okuduğum ilk kitabıydı..Ve bu kitabı bitirdikten sonra Ahmet Ümit'in bütün kitaplarını aldım..Her ne kadar Kar kokusu isimli kitabı beni biraz sıkmış olsa da Bab-ı Esrar'ı ve ''Sis ve Gece'' isimli kitaplarını tavsiye ederim...

Alacakaranlık-Stephenıe meyer : Kitabın konusunu az çok bildiğim için,ön yargılı davranıp,''çocuk kitabı yahu'' demiş olsam da yinede aldım ve okudum..Böyle çok gerçek dışı kitaplardan hoşlanmam pek aslında...Önyargıyla okumaya başlamama rağmen,sonralarında kitap beni bir aldı götürdüü.... :)
Anlatım güzel,heyecanla okunuyor..Ve kitabın sonunda İsabel'e sinir,Edward'a da hayran oluyorsunuz (:)
Serinin devamını da okuyacağım kararlıyım..:)
Yazar hakkında acizane fikrim,yazarı çok başarılı buldum,bence ütopik konular içeren kitaplarının yanı sıra,realite içeren kitaplarada parmak atsa kütüphanemin raflarını dolduracağından hiç şüphem yok.. :)

Türkiye'nin Siyasi İntiharı-Yeni Osmanlı Tuzağı--Cengiz Özakıncı : İlk yabancı sermaye_? Hangi dönemde topraklar yabancılara satılmaya başlandı_?
Abdülmecid'in dış ülkelerle ''zararımıza'' olan ilişkileri...Arap Lawrence'nin Osmanlı'ya ihaneti...Naziler..Adolf Hitler'in politikası ve ölümüyle ilgili güzel bilgiler..Amerika'lı Henry Ford'un Hitler'le olan özel ilişkileri...Osmanlı'yı sırtından vuranlar...Osmanlı'ya elini uzatanlar...Vs...Her bilginin,her anlatılanın resimli belgeleri de mevcut kitapta...Dosya,arşiv ve sıra no.larıyla birlikte....
Şimdiye kadar okuduğum en muhteşem siyaset kitabıdır..Politikaya ve siyasete aynı zamanda tarihe ilgisi olanlara ''Mutlaka okumalarını'' tavsiye ederim..
Kitap 600 küsür sayfa ama kitabı bitirdiğinizde öyle bir bilgiyle doluyorsunuz ki...

Cerrah-Çırak-Günahkar-Tess Geritsen : Bendeniz pek gerilim kitapları okumam..O gerilim romanlarında meşhur olan stephen king ve agatha cris.lerin bile bitirebilmiş olduğum bir kitabı yoktur...
Fakat Tess Gerritsen tam anlamıyla bende bağımlılık yaptı..Gerilim kitaplarına yönelmeme sebep oldu..Kurgusu anlatımı çok iyi... Saçma değilmantıklı gerilim kitaplarından.. Kesinlikle tavsiye ederim..Cerrah kitabından başlamalısınız :)

Aynen hayatımda böyle kurgusu geniş ve güzel bir gerilim kitabı okumadım.Tess gerçekten çok başarılı.En çok satanlar listesinin vazgeçilmesi olmasından belli
Sonunda Çırak'ı da okudum :p

Günahkarı Çıraktan önce okudum,kafam karıştı :D
Çırak'ı okuyunca anladım 3 serilik olduğunu

Sen Kan Gölü'nü okudun mu mükemmel bir kitap :)

Günahkarı Çıraktan önce okudum,kafam karıştı :D
Çırak'ı okuyunca anladım 3 serilik olduğunu

Sen Kan Gölü'nü okudun mu mükemmel bir kitap :)

Kan gölünü okudum..Ama onu pek beğenmedim ya :)

Ne bilim cerrah ve çıraktan hemen sonra onu okumuştum..Pek sarmadı beni :)

Onun ardından da mefisto kulübü'nü okumuştum..O da pek sarmadı :)

Ama günahkar'ı çok beğendim :)

Kan gölünü okudum..Ama onu pek beğenmedim ya :)

Ne bilim cerrah ve çıraktan hemen sonra onu okumuştum..Pek sarmadı beni :)

Onun ardından da mefisto kulübü'nü okumuştum..O da pek sarmadı :)

Ama günahkar'ı çok beğendim :)

Evet gerçekten güzel :)
Ama artık Tess okumamam;en önemli 3 kitabını okudum
Fark ettin mi,en heyecanlandıran bölümleri son 20 sayfa ;)

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri