Kitaplardan Alıntılar

---> Kitaplardan Alıntılar

Bir insanı gerçekten sevmek,onun tuhaflıklarını başka hiç kimsenin,kendisinin bile benimseyemediği hatta fark etmediği huylarını sevmektir.

İnsanların en esaslı yönleri uyumsuzluklarında saklıdır çünkü.

Aslı Erdoğan / Mucizevi Mandarin

Aptallar cennetinde mutlu olmayı beceremediğim için mi kınanacağım?
Benden uzak olsun böylesi bir mutluluk!
Asırlık hüznüme karşılık teklif edilen sözüm ona bir couplelik yaşam sevincini şiddetle reddediyorum. Başka bir nedenim yok, insan olmayı başaramamaktan korktuğum için reddediyorum.

Dücane Cündioğlu / Hz. İnsan

Bilmediğim
ve
ne yapacağı belli olmayan
bir duyguyla
hırpalanıyorum boyuna..

Bize ağır gelen kendimizdir.

Cahit Zarifoğlu / Yaşamak

Ne yapayım da ailemin Şems’i benim gözümle görmesini sağlayayım? Tarifi olmayanı nasıl tarif etmeli? Şems benim Rahmet Ummanım, Lütuf Güneşim. Aramızdaki dostluğun derinliği Kuran’ın dördüncü okuması gibi; ya içindesindir kapılır gidersin, ya dışındasındır, neye benzediğini bilemezsin. Zahiren anlamak kabil değil, ancak yaşanınca var.
...
Ben Şems’de ruhdaşımı buldum. Böylesi bir buluşma hayatta ancak bir kez olur. Otuz yedi yılda bir kez! Herkes bana Şems’i niye bu kadar sevdiğimi sorar. Nasıl cevaplayabilirim ki? Kim ki bu soruyu sorar, demek ki anlamaz; kim ki anlar, zaten bu soruyu sormaz.

Elif Şafak
AŞK

Beni, neden yine,
"niçin"li
bir aleme çevirdiniz.?

Maddi alem,
ben'im emrime mahkum.!

Manevi alem de
benliğimin esiridir..

Benim vicdanımı tırmalayan soruların

rastgele cevapları yok,

olamaz da...

A'mak-ı Hayal / Filibeli Ahmet Hilmi

Şimdi...

ne yokluğundan yakınmak,

ne varlığını kazanmaya çalışmak; sanki...

sadece içinde olmak yetecekti

hep arzulanmış, hiç yapılamamış yolculuklara çıkıp,

başka başka diyarlara gidip gelmek için.

"... Öyleyse seninle kalayım, ne olur .! Aradığım SEN'sin! "

"Katiyen olmaz," demiş boşluk.

"Sen benimle kalırsan, boşluğumu doldurursun,

Zühre : " Derler ki; aşk da unutulurmuş her şey gibi.

Hem de yaşanıp bittikten sonra değil,

tam da doludizgin devam ederken unutulurmuş aşk.."

"...gözlerim sebepsiz doluvermiş..
bir de bakardım ki saçılmışım oraya buraya.
eğilip tek tek toplardım parçalarımı;
ama her zaman
dağılanlar topladıklarımdan fazla çıkardı.!
ne kadar dikkat edersem edeyim,
daima bir şeyler kalırdı geride.
evet bir şeyler hep yarımdı, hep iğreti, hep eksik..."

Elif Şafak / Mahrem

Evet, Dorian, her zaman seveceksin beni. Cunku ben senin işlemeyi goze alamadıgın tum gunahları simgeliyorum.
The Picture Of Dorian Gray - Oscar Wilde

Biliyorum beni sarhoş sanıyorsunuz!... Saçma! Yani... ben fena halde sarhoşum, ama sorun bu değil; ben içkiden sarhoş değilim. Sizi görünce içki başıma vurdu..
Dostoyevski - Suç ve Ceza

-neden beni hic aramadin? diye sordu.
-seni dusunmekle o kadar mesguldum ki, aramayi unuttum.
-beni dusunmeni degil,aramani isterdim.
-seni dusunmezsem, arayamam ki.
-beni dusundugunde de aramiyorsun.
-biliyorum, mukemmel bir ikilem bu.

Aralik Roman - Gokcen Yilmazturk

İntikam sosyolojinin,mantığın,hukukun,kısacası medeniyetin sınırlarını 'insanlık namına' ihlal etmektir.intikamcı,kabadayıdan kesin çizgilerle ayrılır.bir olgunlık imtihanıdır intikam.haysiyetimizin kesinlik kazanmasıdır.kindarlıkla değil,salihlikle[barışçılık];sapkınlıkla değil,itidalle;toylukla değil;kemalle alakalı bir olgudur.savunmasızlığın,biçareliğin ve kısırlığın püskürtülmesidir.zorbalığın bozuk ağzına çakılan gümüş bir belağat çivisidir.kalbin,ruhun ve vicdanın havzasında biriken meşrutiyet tortusudur.hakikatin muazzam cilvesidir.merhametin mevcudiyetinin,nüfuzunun ve itibarının sağlanmasıdır.aşkla,bilgelikle,sanatla çelişmez...intikamın kuru bir asabiyetten doğduğunu sananlar utanmalı.

lakin

unutulmamalı

intikam bir denge kurmanın ötesine geçti mi,bahanesi hazır bir acımasızlığa dönüşür.

Korkma Ben Varım / Murat Menteş

"Hayalin hakikatı ile hakikatın hayalinin birleşip kaynaştığı bu evrende;neyin gerçek,neyin gerçek olmadığını kim bilebilir ki?"

Aşkın Tuna / Oku Ama Neyi

Şimdi acının ne olduğunu gerçekten biliyordum.
Ayağını bir cam parçasıyla kesmek ve eczanede dikiş attırmak değildi bu.
Acı,insanın yüreğini paralayan ve sırrını kimseye anlatmadan birlikte ölmesi gereken şeydi.
Kollarda, başta en ufak güç bırakmayan,
Yastıkta kafayı bir yandan öbürüne çevirme cesaretini bile yok eden şeydi.

Jose Maura De Vasconcelos / ŞekerPortakalı

Kaybediyorum sürekli…

Durduramadığım bu akışın dışına çıkmak ve sabitlenmek istiyorum.
Bir sarkacın merkezi misâli..

Bir sarkaç sağa da sola da, ileriye de geriye de vursa,
ben ne yerinden, ne anlamlarından, ne de anılarından kaybeden olayım.

Mümkün mü bu?

Melek Paşalı / Camtutan

“Öyle güzel ki uçmak... Öyle güzel ki tüyden hafif, uçurtmadan serseri, buhardan oynak, toz zerresinden kıvrak, kar tanesinden savruk olabilmek gökkubbede. Niyetim daha, daha da yükseklere çıkmak. (…) Niyetim gökyüzünde fersah fersah yükselip güneşin gölgesine değerek, bembeyaz bulutların üzerine çıkıp bağdaş kurmak ve bir de oradan bakmak dünyaya. Çünkü bilmek istiyorum aşağıda olup biten her şey görülüyor mu buradan bakıldığında? Merak ediyorum arka bahçelerde sırlanmış sırlar, işlenmiş kabahatler, yarım kalmış oyunlar kaydediliyor mu satır satır, kelime kelime? Bilmek istiyorum bir mahremiyeti var mı insanoğlu-insankızının, insan olmanın?”

Mahrem - Elif Şafak

İnandığını sevenlerden misiniz, sevdiğine inanmayı yeğleyenlerden mi? Ya inanca endeksli sevgilerin ussal dayanağı hakkındaki düşünceniz? İnanmadığı halde sevmekle, sevdiğine bir türlü inanamamak arasında kaldınız mı hiç?
İşte inancın duygularla mücadelesi ve bilinç altı tepkilere direnen bir zihnin serüveni. Tanrı’ya inanmama ile kötü insan olma arasındaki “meçhul” mesafede gezintiler. Vefanın zarif dokunuşu… Ve sözün derinliğinde hayat bulan bir aşk!

Sözün Gülüşü - Nilgin Aslan

Kaç kitap okuyunca alim, kaç diyar görünce gezgin, kaç hezimetten sonra bezgin olurdu insan? Kaç olunca çok, kaçta kalınca azdı rakamlar?...

Mahrem - Elif Şafak

'Hiçbir gerçek , bir şizofrenin yaLanıyLa başa çıkamaz . '

' -Benim memLeketim senin kaLbin !
-Hayır , senin kaLbin benim cennetim .. '

'PLatonik aşk , bir hayaLe aşık oLmaktır . gördüğünLe , sandığın yer değiştirir . Uzaktaki büyür gözünde ve yakLaştıkça küçüLür , kayboLur ..'

Cem YıLmaz Turan .. Benim MemLeketim Senin KaLbin

güzel günlüklerim vardı,birde günlüklerim kadar güzel olamayan günlerim..(elif şafak-medcezir yazıları)

''Aida teyze yedi veya sekiz yıl önce öldü.Yaşı fazla değildi ama erken bunamadan muzdaripti.Son aylarda artık kimseyi tanımıyordu ve aile bu duruma çok üzülüyordu.Bütün günlerini sallanan sandalyede sallanarak geçirdiğini anlatmışlardı.Fiziksel olarak fena değilmiş,ama kafası artık hiç çalışmıyormuş.Bir ara''Cebel'e gitmek istiyorum'' diye tutturuyormuş.Murad ve Tania oraya götürüyorlarmış,ertesi gün ''şehre gitmek istiyorum'' diye tutturuyormuş.O zaman geldikleri yolu geri dönüyorlarmış...Başlarda,buna ölmekte olan birinin son istekleri diye boyun eğmişler.Ama bu olay en az on kez tekrarlanınca hepsi pes etmiş;o zaman doktor ''Onun durumundaki biri nerede olduğunu kesinlikle bilmez ve iki yeri birbirinden ayıramaz.Bir dahaki sefere taşınmak istediğinde, iskemleyi üç dört kez döndürün,sonrada, işte geldik,deyin''demiş.Gerçekten de böyle yapmışlar. Ne zaman gitmek istese olduğu yerde döndürüyor ve ''Şehre geldik'' veya ''Cebel'e geldik'' diyorlarmış,o da inanıp memnun oluyormuş.
''Birkaç ay sonra zavallı kadın öldü.Başsağlığına gittim.Salonda Tania'nın yanına oturdum ve sohbet olsun diye eğilip kulağına''Kayınvaliden şehirde mi öldü Cebel'de mi?'' dedim.Tania kendini tutamayıp katıla katıla gülmeye başladı,rezil olduk.Murad ona kızdı,sonra ikisi birden bana kızdılar.Halbuki yemin ederim o sırada salıncaklı iskemle hikayesini,hatta Aida'nın rahatsızlığını bile bilmiyordum.Onları hemen hiç görmüyordum,ilişkimiz kalmamıştı,sadece bir gazetede ölüm ilanını okumuştum ve başsağlığına gitmiştim.Ama Murad hayatının sonuna kadar benim annesinin cenazesinde çok tatsız bir şaka yaptığıma inanmaktan vazgeçmedi.Sanırım bu yüzden beni hiç affetmedi.''

Doğu'dan Uzakta / Amin Maalouf

"Sıcak bir ele ihtiyacın olduğunda diğer elini tut. Kimseden fayda yok bu devirde" - Can Dündar

Sen kokusunu alır mısın hüznün? Sonbaharda ıhlamurlarım son çiçeği gibi. İlkbaharın erguvanın son moru gibi. Dalgaların kıyıya yayılan son köpükleri gibi...

Eriyen kar,batmakta olan güneş,kırılan bir dal,gökyüzünde nereye gittiğini bilmediğim bir bulut bir kuş gibi...

Nermin BEZMEN - Gönderilemeyen Aşk

Dağa çıkacağım sonunda.
Yanıma şu çocukların adlarını saydığı,
benim bir türlü öğrenemediğim
plastik tabancalardan alıp hepinize su sıkacağım.

Sulayacağım ki çiçek açsın.
İçimizdeki kurumuş odunsu parçalar yumuşasın.

Yıldız Ramazanoğlu / Kırmızı

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri