Kader Dediğiniz Nedir... ?

---> Kader Deidiğiniz Nedir... ?

imamnam

düşünün

örneğin hırsızlık haramdır günahtır diyonuz kitabınızda

doğumdan ölüme kadar yaşadığınız herşey tanrının senaryosudur siyonuz dimi

e demekki tanrı kadere hırsızlık yazmış

ee noLdu

adamın suçu olmadı

öle diil dicekler şimdi

kader var diyonuz hırsızlık günah diyonuz

eee ben bi acıklama ıstıyorum kardesım

imamnam

düşünün

ee noLdu

adamın suçu olmadı

öle diil dicekler şimdi

Senin gibi düşünen kimseler bir zamanlar kaderiye isminde mezhep kurmuşlar. Onlar da ynı fikri savunuyorlarmış.
Sorunun cevabı basit. İyiyi de kötüyü de yaratan Allahtır. Allah insanlara bir irade (cüz'i irade) vermiş. Gönderdiği peygamberler ve kitaplar ile de ( ...ki en son Peygamber Hz. Muhammed ve son Kitap Kur'an-ı Kerimdir) insanlara iyiyi kötüyü, doğruyu yanlışı, helali haramı göstermiş. Bize düşen Rabbimizin bize verdiği irade ile iyiyi ve doğruyu yapıp yanlışı terketmektir.
Peki yaptığımız kötü şeyler bizim anlımıza yazıldığı için mi biz yapıyoruz. İki tür kader vardır. Birisi kesinlikle elimizde olmayan konular. Mesela deprem olup evinin yıkılması veya senin o depremde yaralanman gibi.
Bazı hususlar ise bizim elimizde olan kaderdir. Hırsızlık yapmak gibi. Rabbimiz bize hırsızlığın yanlış olduğunu öğretmiş ve yapmamamızı emretmiştir. Biz de bize verilen irade ile o işi yapmamalıyız. Ha yapınca da kaderimizde olduğu için mi yaptık. Rabbimiz bizim doğumdan ölene kadar bize verilen irade ile ne yapacağımızı önceden bildiği için kendi irademiz ile yapacağımız şeyleri de kaderimize yazıyor.
Yani o kötülükleri biz kaderimize yazıldığı için yapmıyoruz. Biz yapacağımız için onlar kaderimize yazıldı.
Ha yine aklıma yatmadı ise gidip konunun uzmanlarına danışabilirsin. Öğrenmekten zarar gelmez. Hem belki ahiretini de kurtarabilirsin.

trexe bilmemek ayıp değil

öğrenmemek ayıp

bilgin az oldugunu dusunuyorum dın konusunda.

eğer ihtiyacın ve sorun olursa sana cok bılgılı dostlarımın adreslerını verebılırım aklına gelen her soruya cevap alırsın

buradada ayfatata gıbı bılgılı dostlarımız cevap verecektır

abı tavsıyesı emın olmadıgın konularda yorum yapma

Geç Kalınmış bir üzüntü yaşamanı istemem

---> Kader Dediğiniz Nedir... ?

kader,evet yaradanın cc sonsuz ilmiyle herşeyi önceden bilmesi....
fakat arkadaşın dediği gibi hırsızlık yapıp,alkol kullanıp da sonra bu benim kaderimde varmış,,alın yazısıymış ki başımıza geldi denmez....kendini yaptıklarından sorumsuz tutamaz ...evet levh-i mahfuza da bu yazılıdır... fakat şöle bişey bu...
diyelim ki yolda bi adam yürüyor... 100 metre sonunda büyük bir çukur var önünde... yüksek bi binanın tepesinden baktığınızda bu adamın 100 metre sonunda o çukuru farketmediğinde o çukura düşeceğini bilirsiniz demi??? farkettiğinde de dikkat edip yolunu değiştireceğini....işte yaradan da cc örnekteki gibi her zaman çukuru önümüzde görüyor....ve o çukuru farkedip farketmeyeceğimizi muhteşem ilmiyle biliyor...yani insan iradesine etki yok
;)

Allah Herşey İçin Bir Kader Belirlemiştir

"Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık" (Kamer Suresi, 49) ayetiyle haber verildiği gibi, Allah canlı cansız tüm varlıkları kaderleriyle birlikte yaratmıştır. Allah'ın belirlediği bu kader dışında hiçbir varlığın gerçekleşecek olan bir iyiliği ya da kötülüğü engellemeye ya da tersine çevirmeye gücü yetmez.

"...Allah'ın emri, takdir edilmiş bir kaderdir. " (Ahzab Suresi, 38)

Yüce Allah'ın kulları için bir öğüt verici ve rehber olarak indirdiği Kuran'da emredilen güzel ahlakı bilmeyen ve bu nedenle birçok konuda yanlış ve eksik bilgiye sahip olan kişilerin en büyük yanılgıya düştükleri konulardan biri kader gerçeğidir. İnsanların kaderin gerçek anlamını her konuda doğruyu gösteren Kuran'dan öğrenmemeleri, kaderi kavramanın kendilerine kazandıracağı rahatlık ve huzurdan da mahrum kalmalarına neden olmaktadır.

Kader, Allah'ın yarattığı her canlının geçmişte yaptığı ve gelecekte yapacağı herşeyi, her hareketi, düşünceyi, konuşmayı en ince ayrıntısına kadar bilmesi ve kontrol etmesidir. İnsanlar daha doğmadan, hayatları boyunca görecekleri ve yaşayacakları herşey Allah Katında belirlenmiş ve planlanmıştır. Allah, herşeyi bir kader dahilinde yarattığını "Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık" (Kamer Suresi, 49) ayetiyle bildirmektedir. İnsan hayatı boyunca Allah'ın kendisi için dilediği ve yarattığı olaylarla karşılaşır ve tamamen Allah'ın dilediği bir şekilde hayatını sürdürür. Allah bu gerçeği ayetlerinde şöyle bildirmektedir:

"Onların işlemiş oldukları herşey kitaplarda (yazılı)dır. Küçük, büyük herşey satır satır (yazılı)dır." (Kamer Suresi, 52-53)

Yüce Allah'ın ayetlerde bildirdiği üzere, tüm insanlar tamamen Allah'ın kontrolü ve hakimiyeti altında yaşamaktadırlar. Bir başka ayette ise Allah, tüm insanların Rabbimiz'in belirlediği kader doğrultusunda bir yaşam sürdüklerini şu şekilde haber vermektedir:

"Onları siz öldürmediniz, ama onları Allah öldürdü; attığın zaman sen atmadın, ama Allah attı. Müminleri Kendinden güzel bir imtihanla imtihan etmek için (yaptı). Şüphesiz Allah işitendir, bilendir." (Enfal Suresi, 17)

Bu nedenle, insanın dilediklerini değiştirmesi, kaderinin dışına çıkması söz konusu değildir. İnsanların kaderleri, kaderleri dahilinde karşılaştıkları herşey ve verdikleri her tepki, Allah'ın bir 'emri'dir. Allah bu gerçeği "...Allah'ın emri, takdir edilmiş bir kaderdir" (Ahzab Suresi, 38) ayetiyle bildirmiştir. Bu yüzden tüm insanlar kadere teslim olmak durumundadırlar. İnsanlarla beraber tüm canlılar Allah'ın belirlediği kadere göre yaşamaktadırlar.

Kadere Teslimiyet

İnsanlar, olayları doğru değerlendirmedikleri zaman, karşılaştıkları her olaya olumsuz bir bakış açısıyla yaklaşarak umutsuz ve karamsar bir yapıya bürünürler. Bundan kurtulmanın tek yolu ise kadere tam anlamıyla teslim olmak, her olaydaki hikmetli yönleri görebilmeye çalışmaktır.
Başlarına gelen herşeyin kendileri için bir deneme olduğunun ve Allah'ın herşeyi hayırla yarattığının farkına varamayan ve Alah'a ve kadere teslimiyet içerisinde olmayan insanlar, hoşlarına gitmeyen olaylarla karşılaştıkları zaman şuursuzca isyan edebilirler. Bu da bu kimselerin sıkıntılarını ve huzursuzluklarını daha da artırır. Kaynağını bilmedikleri, sebebini anlayamadıkları olaylarla karşılaşmak ve bunun sonucunda yaşadıkları sözde sıkıntı, gerçekte Allah'ın inkar edenlere dünya hayatında verdiği bir karşılıktır. Böylece Allah'ı gerektiği gibi tanıyıp takdir edemeyen, O'na kulluk etmekten kaçınan insanların azabı daha dünyadayken yavaş yavaş başlamış olur. Allah Kuran'da bu gerçeği şöyle bildirmektedir:

"Andolsun, Biz onlara belki (inkarcılıktan) dönerler diye o büyük (uhrevi) azaptan önce, yakın (dünyevi) azaptan da tattıracağız." (Secde Suresi, 21)

Unutulmamalıdır ki insanın kadere olan inancı, güveni ve Allah'a olan teslimiyeti ne kadar güçlüyse, duyacağı rahatlık, huzur ve güven de o derece büyük olacaktır. Bir ayette "... Allah Kendi (dini)ne yardım edenlere kesin olarak yardım eder..." (Hac Suresi, 40) şeklinde bildirilmesi, olayların mutlak surette inananların lehinde sonuçlanacağını haber vermektedir. Çünkü Allah iman edenlerin dostu ve velisidir. Allah'ı vekil edinen, yalnızca O'na dayanıp güvenen müminler dünyada ve ahirette bu yardımın mutlaka kendilerine ulaşacağını hiçbir zaman unutmazlar. Özellikle de ilk bakışta aleyhlerine gibi gerçekleşen bir durum söz konusu olduğunda, bu ahlaklarında kararlılık gösterir, bunda bir hayır olduğunu bilirler. Bu nedenle müminler Allah'ın izniyle dünya hayatındaki imtihanları süresince hem dengeli bir ruh haline sahip olur hem de karşılaştıkları olayların hayır ve hikmetlerini daha iyi görürler. Müminlerin tüm olaylar karşısında sahip olmaları gereken ahlak Kuran'da şöyle bildirilir:

De ki: "Allah'ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim mevlamızdır. Ve müminler yalnızca Allah'a tevekkül etmelidirler." (Tevbe Suresi, 51)

Allahın başımıza gelecek olayları önceden bilmesi kader günü geldiğinde gerçekleşmesi de kazadır

bence,
yaşam:tanrının bizim kaderlerimizi önceden bildiğinin bir göstergesi olarak sunulmuş birçeşit kanıt.
kader ise şöyle bişey : 'Ben sizleri irade sahibi kullarım olarak dünya adında bir yerde uyandırsam.hepinizin o iradeyle neler yapıcağınızı bilirim.iyi veya kötü,aklı salim yaşamlarınızı ve kararlarınızı önceden bilirim,kanıtı ise hepinize bunu yaşatmam,sizlere bunu algılayabilmeniz için dünya üzerinde sonlu birer hayat vermiş olmamdır.!gibi birşeydir...

bence,
yaşam:tanrının bizim kaderlerimizi önceden bildiğinin bir göstergesi olarak sunulmuş birçeşit kanıt.
kader ise şöyle bişey : 'Ben sizleri irade sahibi kullarım olarak dünya adında bir yerde uyandırsam.hepinizin o iradeyle neler yapıcağınızı bilirim.iyi veya kötü,aklı salim yaşamlarınızı ve kararlarınızı önceden bilirim,kanıtı ise hepinize bunu yaşatmam,sizlere bunu algılayabilmeniz için dünya üzerinde sonlu birer hayat vermiş olmamdır.!gibi birşeydir...

Güzel yazmışsın arkadaşım...Teşekkürler..

imamnam

düşünün

ee noLdu

adamın suçu olmadı

öle diil dicekler şimdi

önünde iki yol vardır, Allah o yollar boyunca ve yolların sonunda ne olacağını bilir ama sende de irade ve akıl vardır senden de bunları kullanıp hangi yolu seçeceğine karar vermeni bekler. yani tezin çürüdü.

Kader hangi ırktan dinden milletten cinsiyetten kiminle evlenecegimiz budur
dünyaya geldigimizden ölene kadar yaptıgımız tercihlerde kazadır

kader diye bişi yok gelecek her zaman gizemlidir. geleceği belirleyen de bugündür.ne ekersen onu biçersin hesaaaabı..

kader diye bişi yok gelecek her zaman gizemlidir. geleceği belirleyen de bugündür.ne ekersen onu biçersin hesaaaabı..

Hm ne ekersem onu biçerim..O doğru da..
Şimdi ben bütün maymunları katledersem,ya da darwine küfredersem, benim geleceğim,ektiğim nasıl biçilmiş olur dostum_?

önünde iki yol vardır, Allah o yollar boyunca ve yolların sonunda ne olacağını bilir ama sende de irade ve akıl vardır senden de bunları kullanıp hangi yolu seçeceğine karar vermeni bekler. yani tezin çürüdü.

aynen katılıyorum

Tabii ki dünya başı boş değildir,dünyayı etkileyen genel olaylar hep bir sistem çerçevesinde gerçekleşir.Hiçbir şey boşuna değildir.Mesela 2. Dünya Savaşı belki 45 milyon civarında insan öldü ama bu sayede dünya ırkçılığın ne korkunç bir şey olduğunu gördü,iyi bir ders aldı.Dinlerde anlatıldığı gibi insan hayatının birebir programlandığını düşünmüyorum,çoğu insan sistemin doğrultusunda bir yerlere sürüklenebilir ama dünya üstünde her insan serbesttir.Yalnızca o varlık için burada oluş sebebine göre zemin hazırlanır,gerisi ona kalmış.

Hm ne ekersem onu biçerim..O doğru da..
Şimdi ben bütün maymunları katledersemya da darwine küfredersem benim geleceğimektiğim nasıl biçilmiş olur dostum_?
katletmek! küfretmek! çok yakışıyor böyle bir dinin mensuplarına.Gaddarlığı da allahtan öğrendiniz sanırım. O da bizi katletme yerine ateşle korkutmaya calışıyor ya hani.Korku ile yönetiliyorsunuz. allahtan değil ateşten korkuyorsunuz. Canınız cok yanar yoksa cehennemde değil mi?

katletmek! küfretmek! çok yakışıyor böyle bir dinin mensuplarına.Gaddarlığı da allahtan öğrendiniz sanırım. O da bizi katletme yerine ateşle korkutmaya calışıyor ya hani.Korku ile yönetiliyorsunuz. allahtan değil ateşten korkuyorsunuz. Canınız cok yanar yoksa cehennemde değil mi?

Abi şakamısın sen ya :11:

Ne cennet tasası...Ne cehennem..Sadece Allahın rızası...!!!

Dinime zarar verilme söz konusu olduğunda,herşeyi yaparım dostum..
Ben dinimi KORUMAK ve YAŞAMAK için varım...!!

ben sizin abiniz de değilim..neden bu kadar yılışıksınız?

"Ne cennet tasası...Ne cehennem..Sadece Allahın rızası...!!!"

bu kafiyeli sözleriniz bayağı etkiliyor beni..bi de anlam yükleseniz söylediklerinize herşey tıkırında olacak..

ben sizin abiniz de değilim..neden bu kadar yılışıksınız?

"Ne cennet tasası...Ne cehennem..Sadece Allahın rızası...!!!"

bu kafiyeli sözleriniz bayağı etkiliyor beni..bi de anlam yükleseniz söylediklerinize herşey tıkırında olacak..

Sen terbiye sınırlarını aştığının farkında mısın.
Sen ne anlarsın Allahın rızasından. İşte bizim farkımız burada.
Kimisi dünyaya yemek içmek ve zaruri bazı ihtiyaçlarını gidermek için geldiğini düşünür. ...ki bunu en iyi hayvanlar yapıyor zaten.
Kimisi de yaradılış geyesini en iyi bir şekilde yerine getirmek için gelmiştir.
Fark burada.
Kuruyan bir buğday tanesine hayat veren yaratıcının seni diğer alemde yeniden canlandıramayacağını mı zannediyorsun.
firavun bile köşeye sıkışınca iman etmeye kalkıştı.
Biraz etrafınıza bakın. Dünyaya bakın. Uzaya bakın. Herşeydeki ahenk ve düzene bakın. Kendi kendine bir kesme şeker tanesi bile olamazken bu alem kendiliğinden oldu öyle mi?
İnsaf insaf.

Kader vardır .İnanırım.Kader bence insanın aLnında yazan yazıdır.

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri