dininiz için ülkenizi verirmisiniz

---> dininiz için ülkenizi verirmisiniz

vatan ugruna ölen herkes şehit sayılıyorsa ve cennetin en üst mertebesi ile ödüllendiriliyorsa.
böyle bir durumda kesinlikle ülkem agır basar

ey gidi..yürü be .)
hem dini kim kime verebilir,kim kimden alabilir ? ne mantıktır ? din bi giyisi bi maske midir? ruhani bişeydir,soyuttur ve akla,fikre dayanır..cımbızla falan çekilip alınmaz..elbette vatan.(soru enteresan)

ey gidi..yürü be .)
hem dini kim kime verebilir,kim kimden alabilir ? ne mantıktır ? din bi giyisi bi maske midir? ruhani bişeydir,soyuttur ve akla,fikre dayanır..cımbızla falan çekilip alınmaz..elbette vatan.(soru enteresan)

Genel olarak katılmaktayım...

Evet din bir giysi,bir maske değildir ..Fakat dininde bazı gereklilikleri vardır...
İbadetler gibi...Sadece ruhaniyette bitmez olay... Hac,zekat,namaz,kuran,vs.ibadetleride gerektirir...Ve siz ülkenizde bunlar için yasak alıyor ve zulüm görüyorsanız,Ve başka ülkelerde dinin gerekliliklerini rahatça yerine getirecekseniz,,Tabi ki tercihim canım yanarakta olsa,Din değil,Ülke değiştirmek olurdu :)

Genel olarak katılmaktayım...

Evet din bir giysi,bir maske değildir ..Fakat dininde bazı gereklilikleri vardır...
İbadetler gibi...Sadece ruhaniyette bitmez olay... Hac,zekat,namaz,kuran,vs.ibadetleride gerektirir...Ve siz ülkenizde bunlar için yasak alıyor ve zulüm görüyorsanız,Ve başka ülkelerde dinin gerekliliklerini rahatça yerine getirecekseniz,,Tabi ki tercihim canım yanarakta olsa,Din değil,Ülke değiştirmek olurdu :)

gayet bilincindeyim,varsayalım ibadetler örneklediğin gibi yasaklanmış ve yerine getiremiyosun..

'-şüphesiz ki o affedendir,esirgeyendir..'

sorayım o halde:yok mudur buna müsamaha ?

gayet bilincindeyim,varsayalım ibadetler örneklediğin gibi yasaklanmış ve yerine getiremiyosun..

'-şüphesiz ki o affedendir,esirgeyendir..'

sorayım o halde:yok mudur buna müsamaha ?

Muhakkak....O merhametlilerin en merhametlisi,adeletlilerin ise en adeletlisidir..

Amenna...

Fakat, yasaklanması işine gelmiş gibi,''yasak''diyerek oturduğun yerde oturuyorsan,kusura bakma da haşa dalga geçmek olur bu..

Senin dediğin şey gibi... Yav yapayımda nasıl olsa Allah affedicidir...Deyip günahları işleyip,tevbesiz ve yine yapmaya devam ederek, af dilemek gibi....

Hayır... Tevekkül diye birşey vardır.. Önce üzerine düşeni yapacaksın ondan sonra ''Rabbim sana güveniyorum,sana emanet ediyorum''diyeceksin...

Senin,yükümlülüklerini yerine getirmen için fırsatın varsa,,o fırsatın peşinden koşacaksın..

Hatırlatırım... Rabbimin merhameti olduğu gibi,azabıda vardır :)

üzerinde oynanmamıştır.bir daha okuyuver arkadaşım..
'getirmiyosun' değil 'getiremiyosun' yazmakta ki sadece bir varsayımdır.
böyle bi soru için tevekkül tanımına kadar gitmeye ne gerek .)
konuyu dağıtmış veya uzatmış isem hata etmişimdir,affola..

üzerinde oynanmamıştır.bir daha okuyuver arkadaşım..
'getirmiyosun' değil 'getiremiyosun' yazmakta ki sadece bir varsayımdır.
böyle bi soru için tevekkül tanımına kadar gitmeye ne gerek .)
konuyu dağıtmış veya uzatmış isem hata etmişimdir,affola..

Estağfurullah...
''getirememenin''sebeplerine bakmak lazım...
Peki o zman sonuç olarak şöyle bağlıyalım...

''Yerine getirebilmek için seçeneklerin varsa kullanmalısın...'''

Ama seçeneklerin YOKSA muhakkak Rabbim herşeyi gören ve işitendir...

UYGUNMUDUR SİZİN İÇİN :)

VazqecTim.
ÜLkemi değiştiririm ancak dinim değiştiRmem.

Son düzenleme:

Bana göre saçma bi konu ülke olmadan dinimizi nasıl yaşayalım...
Ülke ve din birbirini tamamlayıcı unsurlardır.O yüzden ki vatan olmadan dinin yaşayamazsın azınlık altında kalıp kaybolmaya yüz tutarsın.Hemen hemen bu konuyla yakın olan bi örneklede açıklamak isterim bu olayı ;
Eski Türk kavimlerine bakacak olursak Şimdi ki Macarlarda eskiden Türktü fakat şu anda benliğini yitirmiş bi halde Türklükten tamamen ayrılmışlardır.
Bu yüzden önce vatan olmalı ki dinini serbestçe o topraklar üzerinde yaşayabilesin

Son düzenleme:

Bir arkadaş soyut varlığı somut varlığa tercih etmem demiş. O zaman ben de o arkadaşa soruyorum. Hürriyet, namus, para. İkisi soyut biri somut. Hangisini tyercih edersin.

Bu arada arkadaşlar! Soru tamamen farklı yönlere çekilmiş. Soruda "dininiz için ülkenizi verirmisiniz" diyor. Ama çoğu arkadaş soruyu "Dininizi mi tercih edersiniz, vatanınızı mı" şeklinde cevaplamış. Eğer soran arkadaş ikinci sorudaki şekli ile sormak istedi ise tabi ki dinim. Allahın resulü nasıl dini için doğup büyüdüğü toprakları terkedip hicret etti ise benzer durumda aynısını yaparım. Yok soru birinci sorudaki şekli ise soru saçma ve mantıksız. Dinim için vatanımı kime vereceğim. Ne diye vereceğim. Hem dinim benden böyle saçma bir şeyi neden istesin. Yüce dinimiz hiç kimseden mantıksız bir şey istemez. Ama biz böyle mantıksız sorular sorarak hem dine zarar veriyoruz hem de bazı art niyetli kişilerin dine laf uzatmalarına fırsat veriyoruz. Yine tekrarlıyorum. Bu soru mantıksız ve ben bunu daha önce açıklamıştım. Daha önce yazdığım cevabı aşağı kopyalıyorum. Okumayan arkadaşlar tekrar bakabilirler.

Arakadaşlar lütfen bu şekilde kafa karıştırıcı konular açmayalım. Bir kere vatan sevgisi imandandır. Bu hadisi şeriftir. Bu soru şuna benziyor. Din uğruna kendini ateşe atar mısın?
Din zaten insanları ateşten kurtarmak için gelmiştir. yani dinimiz insandan böyle saçma bir şey yapmasını beklemez.
Daha açık söylemem gerekirse dinimiz hiç kimseden dini uğruna vatanını vermesini yada benzeri bir şey yapmasını istemez. Her ne şekilde olursa olsun vatanına ihanet eden dinen büyük bir vebale girer. Bir kere bırakın vatanını vermesini, vatanı uğruna savaşıp ölen şehit olur ki, şehitlik peygamberlikten sonraki en büyük mertebedir.
Yani arkadaşım konu açarken bazı art niyetli (sözüm yanlış anlaşılmasın, forumda var demiyorum) kimselerin dine durduk yere laf atmalarına sebep oluruz ki bunun da sorumluluğunun altından kalkamayız.

kimse bizden hiç bir şey alamazki bi seçim yapmak zorunda kalalım biz öldüğümüzde neden şehid oluruz mümin olduğumuz. inancı az yada çok önemli değil herkez Allahın kalplerimize koyduğu muhabbetin tecellisiyle vatana sevdalanıyoruz ben böyle düşünüyorum inançlı kimse inancının kalpteki tecellisiyle vatanını vermez o vatan uğruna imanıyla şehit olur ...

dinlerin en rahat yaşansığı ülkedeyiz :)

sana katılıyorum :)

ben ikisini de vermezdim:)

ama din olmasa vatan sevgisi olmaz demişin ona katılmıyorum:)

dinlerin en rahat yaşandığı ülkede miyiz eminmisin ya ??
dinimizi rahat yaşayablseydk ülkemzde en başta türban sorun olmazdı.yabancı ülkelerde bile okullarda türbana izin veriyolar.bide biz müslüman ülke olmamıza ragmen yasak senin rahatlık anlayışın bumu..???:91:

din insanın içindedir dinimi vermekte ne demek insanın içindeki bi şei zorla çıkarıp almazsnz....tabiki ülkem ..

dinlerin en rahat yaşandığı ülkede miyiz eminmisin ya ??
dinimizi rahat yaşayablseydk ülkemzde en başta türban sorun olmazdı.yabancı ülkelerde bile okullarda türbana izin veriyolar.bide biz müslüman ülke olmamıza ragmen yasak senin rahatlık anlayışın bumu..???:91:

mantıklı..=)

bayigram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al Buy Followers
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri