Atatürk'ün başörtülü kadınlara bakış açısı

TSunami_61

Kayıtlı Üye
Yer: İzmir. Tarih: 31 Ocak 1923. Atatürk konuşuyor...

Yazar Özdemir Çallı'nın kaleme aldığı "Yakın Tarihimiz" adlı kitapta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 31 Ocak 1923'te İzmir'de Gümrük Binası'nda halkla yaptığı konuşmada, başörtülü kadınların, hayatın tüm alanlarında yer alması gerektiğini anlatıyor. Atatürk, "Dinin tavsiye ettiği örtünme hem hayata, hem fazilete uygundur" diyor.

Kitaba göre, batılı ülkelerin "Türk kadını her şeyden mahrum bırakıldı" suçlaması karşısında Atatürk şunları söylüyor: "Gerçekten memleketimizin bazı yerlerinde, en çok şehirlerimizde, giyiniş tarzımız, kıyafetimiz bizim olmaktan çıkmıştır. Şehirdeki kadınlarımızın giyinişlerinde iki şekil ortaya çıkıyor: Ya çok kapalı, ya da çok açık. Bunun her ikisi de şeriatin tavsiyesi, dinin dışındadır. Bizim dinimiz kadını her iki aşırılıktan da hariç tutmuştur. Şeriate uygun örtünme, kadınlar için güçlük vermeyecek, kadınların toplum hayatında, iktisadi hayatta, gündelik hayatta erkeklerle işbirliği etmesine engel olmayacak şekilde bulunacaktır. Bu basit şekil toplum hayatımızın ahlak ve usullerine de aykırı değildir."

Özdemir Çallı, araştırmaları sırasında Atatürk'ün İslam'a ve baş örtüsüne son derece olumlu baktığını gördüğünü söyledi. Bu konuşmanın daha önce yayınlanmadığını anlatan Çallı, "Atatürk'ün annesi de başörtülüydü. Atatürk, Hıristiyanlık'ta ve Yahudilik'te olduğu gibi İslam dininde de ibadetler olduğunu ve bunlara uyulmasının normal olduğunu düşünüyordu" diye konuştu

konuyu sitede araştırdım bulamadım eğer yazıldıysa özür dileriz.. ayrıca bu konunun sabitlenmesini istiyorum

vesselam

veddua

burda onemlı olan atarurkun mukemmellıgı degıl(ters manada soylemedım)onemlı olan bas ortusune karısmaması yanı herkesın ıstedıgı gıbı davranmasına ızın vermesı..ama zamanımızda ataturkun tırnagı olamayacagı adamlar mılletın basına karısıyor..

---> Atatürk'ün başörtülü kadınlara bakış açısı

burda onemlı olan atarurkun mukemmellıgı degıl(ters manada soylemedım)onemlı olan bas ortusune karısmaması yanı herkesın ıstedıgı gıbı davranmasına ızın vermesı..ama zamanımızda ataturkun tırnagı olamayacagı adamlar mılletın basına karısıyor..

Kesinlikle size hak veriyorum Paylaşım için teşekkürler

Atatürk'ün başörtüsüne bakışını şimdiki dinazorlar da biliyor da işlerine gelmiyor. Bi de utanmadan Atatürk'ü kullanarak kinlerini kusuyorlar. Bunlara Atanın adını ağızlarına almak bile yasaklanmalı.

Atatürk'ün başörtüsüne bakışını şimdiki dinazorlar da biliyor da işlerine gelmiyor. Bi de utanmadan Atatürk'ü kullanarak kinlerini kusuyorlar. Bunlara Atanın adını ağızlarına almak bile yasaklanmalı.

+

çarptıranlar utansın kardeeeşş :)

sen gelde bunu askerinin basindakiiiiiiiiiiii komutanlara anlatttttttttttttttttttttttttttttttt

anliyan anlar :))

tamam o zaman herkes uysun bunlara. Söz 1923te söylenmiş 1 yıl sonra Anayasa Çıktı 1924 anayasası var mı acaba bunlar için :)

ANASI KAPALIYDI...

kapanan kapanir.kapanmiyanda kapanmaz

kimin neededigi onemli degildir..

bizim dinimiz nediyor? KAPANIN diyor.

bunun ustune lafmi olur??

Kapalı olmakla türbanlı olmak aynı sey değildir.

turban yani basi ortuluydu.demekki KAPALIYDI

ki ap acik ortadadir..kapali yada turbanlik ayni seydir..basini kapanmaktir.

benim ne sacini kapatanla sorunum var

nede ...tunu acanla

ama basini kapatana hayir kapatmicaksin diyenle

HARBI HARBI SORUNUM VAR>..

Kimse kimseye bu konuda birşey diyemez zaten.Kimsenin de haddine değildir.

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri