Her Güne Bir Dua

---> Her Güne Bir Dua

‎"Estağfirullah el azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etûbu ileyh tevbete abdin zalimin li nefsihi la yemlikü li nefsihi mevten vela hayaten ve la nuşura."

Bu duanın anlamı:

"Kendisinden başka ilah olmayan, hakikî hayatla diri olan Hay, her şeyi ayakta tutan Kayyum olan büyük Allah’dan beni bağışlamasını istiyor ve -bütün benliğimle- ona tövbe edip, yöneliyorum; nefsine / kendine zulmetmiş, üstelik nefsi için ne ölümü, ne hayatı ve ne de öldükten sonra dirilmeyi elinde tutamayan bir kulun tevbesiyle / yönelişiyle (tevbe ediyorum)

---> Her Güne Bir Dua

Büyük velîlerden Hasan Basrî Hazretleri göz değmesine karşı (Kalem Sûresinin 51-52. ayetleri olan) şu âyetleri okurdu:

"Ve in yekadullezîne keferû leyuzlikûneke biebsarihim lemmâ semiu'z-zikre ve yekulûne innehu le mecnûnun ve ma huve illâ zikrun lil âlemîn."

"Gerçekten o küfredenler Kur'an-ı işittikleri zaman az kaldı seni gözleriyle yıkacaklardı. "O, mutlaka bir mecnundur" diyorlar. Oysa Kur'an bütün alemler için büyük bir uyarıcıdır.." (Kalem Sûresi, 51-52)

Yine bazı eserlerden öğrendiğimize göre Resûl-i Ekrem Efendimiz, torunları Hasan ve Hüseyin (r.a.)'e, nazar değmesin diye duâ okurlarmış. Bu duâyı şu şekilde tesbit etmiş bulunmaktayız:

"Euzu bi kelimâtillâhi't-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh."

"Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah'a sığınırım."

---> Her Güne Bir Dua

Allah’ım !!
Güçsüz ve günahkar çalıyorum kapını.
Kapın ki kimseye kapanmadı..
Kapın ki Nur oldu, Rahmet oldu, ümit oldu..
Kapında köleyim, bir garip divaneyim Ya Rabbi Lütfet de Senin aşkınla öleyim
Ya Rabbi..Edep bilmedim, aczimi giyindim geldim…
Dağ gibi günahıma katından bir mağfiret dilenirim…Taşıyamadığım yükümü bir alıversen
Ya Rabbi…Haddimi bilemedim, nefsimi terbiye edemedim..Sus, dediğin yerde konuştum; konuş , dediğin yerde sustum…Öyle açtım ki kapılarını kalbimin, gizliyi saklıyı söyledim…Tohumu topraktan çıkardım, meyvem hani, dedim..Sırrımı ifşa ettim, Senin haremgahına başka kapılar araladım..Olmadı Vallahi, dayanamadım, Billahi dayanamadım..
Senin nazarının değdiği yere başka sevmeleri yakıştıramadım..
Hak verdim Yunus’a, dedim ben dahi:
Bana Seni gerek, Seni..
Bana Seni gerek, Seni..
Bir anlık temayülüm bitirdi beni, anladım ki gönlüm Seninle diri…Kalbimin Sahibisin, onu terk etme Ya Rabbi, nazarın ki en kutsal misafirim,
Yüreğimi konuksuz, onu Sensiz, onu ıssız bırakma Ya Rabbi…
Amin..

---> Her Güne Bir Dua

Nefisten şeytandan sana sığındık

Aciz kullarına yardın et ya Rabbi

Uzun zaman şer ateşiyle yandık

Şu fitne zamanda bir medet ya Rabbi...

Bir hakikat için çeksem bin çile

Dağlasalar bizi kızgın şiş ile

99 köyden kovsalar bile

Doğru söylemeyi nasip et ya Rabbi...

Camidir evimiz mukaddestir durağımız

Ömrümüzün sonunda er geç varacağız

Nasıl olsa sana kavuşacağız

Secde de ömrümüze son ver Allah’ım...

Nasip eyle ya Rab kavuşmayı yarin yaranına

Gel yetiş ya Muhammed bizlerin imdadına

Asuman kan ağlıyor bir çare feryadına

İsmi Azam hürmetine dualarımızı kabul et ya Rabbi...

---> Her Güne Bir Dua

Ey beni en en çok sevenim
Ey beni en en çok kollayıp gözetenim
Ey sesimi hep duyanım! Yaralarımı saranım
Eyy hiç darılmayanım! Çağırınca koşarak gelenim!

Ey bana benden yakınım! Ey beni en çok bilenim!
Ey en çirkinimden sonra bile gel diyenim!
Eyy! Dünya terketse, hiç terketmeyenim!

Ey en en vefalım Ey Sevgili, en sevgili! Meded!

Ahh Ey kadrini hiç bilemediğim!
Ahh Ey nefsimin ilk şahlanışında bir kenara ittiğim
Ahh Ey Sendeyim deyip, ülfetlerde kaybettiğim!
Ahh Ey Yalnız Sana deyip, gayrısına kulluk ettiğim

Ahh Sevgili! En en Sevgili
Ahh ya Vedud! Ya Rahim! Ya Sabur.
Ahh ya Tevvab! Ya Afuvv
Ahh ya Rabbi! Ahh Allah'ım Af Allah'ım!
Tut sana müştak yüreğimi, affet beni

Hani Rabbim, bir anne nasıl korur-kollar evlatlarını, onlar istemeden ulaştırır ihtiyaçlarını

Bilir neye ihtiyaçları olduğunuHep hazır ve nazırdır hani
Hep verir, hiç düşünmez canını

Hani Rabbim, yavrusunun canı acısa canı yanar annenin
Hasta olsa yavrusu, kalkmaz eli-kolu, hüznünden kalbi acır hani?

Ey Annelerin kalbine, onları "anne yapan" merhameti, sevgiyi koyan Rabbim!
Onlar, okyanusundan bir zerre ile böyle iseler Sen nasılsın kimbilir?

Bu duyguyla, gözyaşlarımla kapındayım Rabbim
Geri çevirme sana müştak yüreğimi, kabul eyle dileğimi

Ya Rahman! Ya Vedud! Ya RahimYa Latif

Tut yüreğimi, bırakma beni..

---> Her Güne Bir Dua

Allah´ım kalbimi nurlandır, kulağımı nurlandır, gözümü nurlandır, saçımı nurlandır, derimi nurlandır, etimi nurlandır, kanımı nurlandır, önümü nurlandır, ardımı nurlandır, altımı nurlandır, üstümü nurlandır, sağımı nurlandır, solumu nurlandır, Allahım! nurumu artır, bana nur ver. Ey nurun nuru ey merhametlilerin merhametlisi Allahım merhametinle beni nur et." Amin

(Bu dua, ismi güzel, cismi güzel, teni güzel, canı güzel, ruhu güzel, huyu güzel
Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesellem)´in dilindendir.)

---> Her Güne Bir Dua

Allah'ım; Ölümü ve hayatı sen yarattın; hangimizin daha güzel iş yapacağını denemek için(el-Mülk:2).
Bizler için bir fırsat kıldın bu fani hayatı; ebedi hayatın güzelliklerini kazanmamız için. Ama bir çoğumuz, ahireti verip dünya hayatını satın alma gafletine düştük...(el-Bakara,86). Halbuki, gerçekte; "Dünya hayatı, sadece bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. Müttakiler için elbette ahiret yurdu daha hayırlıdır"(el-En'âm, 32).
Allah'ım; ahiret yurdunu kazanmamız için; "Andolsun; sizi korku, açlık, mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme gibi şeylerle deneriz. Sabredenleri müjdele!"(el-Bakara,155) buyuruyorsun. Bize sabır ve metanet gücü ver. Musibetler karşısında; "Biz, Allah içiniz ve biz O'na döneceğiz"(el-Bakara,156) diyebilme şuuru ve teslimiyeti nasib eyle!..
Âlemlere Rahmet olarak gönderdiğin Sevgili Peygamberimiz de ; "Allah, bir kimseye hayır murad ederse onu musibete uğratır"; "Allah, bir kulunu sevince (onu imtihan için) ona musibet verir. Musibet verince de, ona sabretme gücü verir"(R. Salihin,39)buyuruyor.
Allah'ım; başımıza gelen musibetleri, hakkımızda hayır ve rahmete vesile eyle!..

Aminnnn

---> Her Güne Bir Dua

Bismillahirrahmanirrahim

« Hasbünallahu ve ni'mel vekil, ni'mel mevlâ ve ni'mennasîr, ğufrâneke Rabbena ve ileyke'l masîr ... Allah bize yeter, O ne güzel vekildir, ne güzel yardımcı ve ne güzel dosttur, Bizi bağışlamanı diliyoruz, Ey Rabbimiz dönüş yalnız Sanadır ...
(Al-i İmran Suresi, 173.) Amin

---> Her Güne Bir Dua

@-maktül allah razı olsun şuan sahur yapnlar için hep yaptığım yemek duasını arz edeceğim değerli forumdaşlara:)
Elhamdülillah Elhamdülillah
Ey bizi nimetleriyle perverde eden sultanımız!Bize gösterdiğin numumelerim ve gölgelerin asıllarını ve menbalarını göster,bizi makarr-ı saltanatına celbet bizi bu çöllerfe mahvettirme bizi huzuruna al,bize merhamet et burada bize yedirdiğin leziz nimetleri oradada yedr.Bizi zeval ve teb`id ile tazip etme.Sana müştak ve müteşekkir şu muti raiyyetini başıboş bırakıp idam etme.Ya Rab!Kusurumuzu affet bize kendine kul kabulet.Emanetini kabzetmek zamanına kadar emanette emin kıl.
Ruhumuzu cesedimize kalbimizi aklımıza hakim eyle lezzeti şükür isteyen kullarından eyle.Resul-ü Ekrem a.v.s ın bereketi hürmetine bize ihsan ettiğin maddi ve manevi rızkımıza bereken ihsan et.
Amin.Allaah kabul etsin inşaallah

Son düzenleme:
---> Her Güne Bir Dua

@-maktül allah razı olsun şuan sahur yapnlar için hep yaptığım yemek duasını arz edeceğim değerli forumdaşlara:)
Elhamdülillah Elhamdülillah
Ey bizi nimetleriyle perverde eden sultanımız!Bize gösterdiğin numumelerim ve gölgelerin asıllarını ve menbalarını göster,bizi makarr-ı saltanatına celbet bizi bu çöllerfe mahvettirme bizi huzuruna al,bize merhamet et burada bize yedirdiğin leziz nimetleri oradada yedr.Bizi zeval ve teb`id ile tazip etme.Sana müştak ve müteşekkir şu muti raiyyetini başıboş bırakıp idam etme.Ya Rab!Kusurumuzu affet bize kendine kul kabulet.Emanetini kabzetmek zamanına kadar emanette emin kıl.
Ruhumuzu cesedimize kalbimizi aklımıza hakim eyle lezzeti şükür isteyen kullarından eyle.Resul-ü Ekrem a.v.s ın bereketi hürmetine bize ihsan ettiğin maddi ve manevi rızkımıza bereken ihsan et.
Amin.Allaah kabul etsin inşaallah

rica ederim ben teşekkür ederim

---> Her Güne Bir Dua

Her şeyden evvel, varlığı varlığımızın sebebi, ululuğu kainatları ihata etmiş, ışığı her yerde nümâyan âlemlerin Rabbi’ne hamdediyor; Sevgili Habîbi’ni, onun pak ailesini ve nezih ashabını salât ü selamlarla yâdediyoruz.
Rabbimiz! Senden güzel isimlerin ve ulvî sıfatların hürmetine bizi affetmeni, nefislerimizi dizginlemeni ve bizim emrimize vermeni, işlerimizi kolaylaştırmanı ve insanlardan ve cinlerden bize düşmanlık besleyenleri izale etmeni dileniyoruz.
Ey bütün mülk ve melekût (varlık ve varlık ötesi) kabza-ı tasarrufunda bulunan.. ey hayat sahibi Hayy.. ey varlığının asla bir başlangıcı olmayan Kadîm.. ey ölüm Kendisi için katiyen sözkonusu olmayan Bâkî! İhtiyaçlarımızı gider.. bize lütfunla muamelede bulun.. başımızdaki bütün belaları def ü ref’ eyle.. bizim yanımızda ol, aleyhimizde olma.. bizi dînî ve dünyevî musibetlerden koru.. dünyayı en büyük derdimiz, tasamız ve kendisi için en fazla gayreti sarfettiğimiz bir meta’ kılma.. kılma ki bizim en büyük işimiz Senin rızanı kovalamak olsun.
Bizi sevdiğin ve hoşnut olduğun amelleri işlemeye muvaffak kıl, Rabbimiz!
Efendimiz Hazreti Muhammed’e, aile efradına ve bütün ashab-ı güzînine salât u selam ederek bunları Senden dileniyoruz; dualarımızı kabul buyur Rabbimiz!..

Amin.

---> Her Güne Bir Dua

Bismillahirrahmanirrahim

« Hasbünallahu ve ni'mel vekil ni'mel mevlâ ve ni'mennasîr ğufrâneke Rabbena ve ileyke'l masîr ... Allah bize yeter O ne güzel vekildir ne güzel yardımcı ve ne güzel dosttur Bizi bağışlamanı diliyoruz Ey Rabbimiz dönüş yalnız Sanadır ...

(Al-i İmran Suresi 173.) Amin

---> Her Güne Bir Dua

Allah’ım..
Bana ve benimle beraber bu duâ’yı okuyan herkese iman, ihlas, huzur, sağlık, mutluluk, helal kazanç; güç ve sabır ver.

Âmin.

---> Her Güne Bir Dua

tumblr_mv76uw9rGG1swee64o1_500.png

---> Her Güne Bir Dua

İsmi Âzam Duası

Peygamber(s.a.v) Efendimiz,bir adamın(ki bu Ebû Mûsa el-Eş’arî’dir) şöyle dua ettiğini işitince buyurdu ki:

“Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki,bu adam Allah’tan ism-i âzamıyla istedi.O ism-i âzam ki,onunla istenildiği zaman Allah verir.Onunla dua edildiği zaman Allah ona icabet eder.”

Dua şudur:

Allâhümme innî es’elüke bi-enneke entellâhül-ehadüs-samedül-lezî lem yelid ve lem yûled ve lem yekün lehû küfüven ehad.

Anlamı:Allah’ım!Ben senin zatında,sıfatlarında ve fiillerinde tek olup benzeri ve ortağı olmayan,her şeyden müstağni olup tüm varlıkların muhtaç olduğu;doğurmayan,doğrulmayan ve hiçbir şey O’na denk olmayan Allah olduğunu itiraf ederek senden(hayır) isterim.

Rasûlullah(s.a.v) Efendimiz,bir adamın aşağıdaki duayı okuduğunu işitince buyurdu ki:

“O mağfiret edildi.O mağfiret edildi.O mağfiret edildi!”

Dua şudur:

Allâhümme innî es’elüke yâ Allâhül-ehadüs-samedül-lezî lem yelid ve lem yûled ve lem yekün lehû küfüven ehad.En teğfiralî zünûbî inneke entel-Ğafûru’r-Rahîm.

Anlamı:Ey Allah’ım,bir ve samed olan,doğurmayan ve doğurulmayan,eşi ve benzeri de olmayan Allah’ın adıyla senden istiyorum.Günahlarımı mağfiret et,sen Ğafûrsun,Rahîm’sin.

Rasûlullah(s.a.v) Efendimiz,İsm-i Azam’ın şu iki ayet olduğunu söylemiştir:

Ve ilâhüküm ilâhün vâhidün lâ ilâhe illâ hüver-Rahmânur-Rahîm.

Anlamı:İlahınız,tek olan ilahtır,ondan başka ilah yoktur.O Rahman ve Rahîm’dir.

Elif Lâm-Mîm Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel-Hayyul-Kayyûm.

Anlamı:Elif Lâm-Mim.O Allah ki,O’ndan başka ilah yoktur.O Hayy ve Kayyûm’dur.

Rasûlullah aleyhisselam,sahabeden birinin aşağıdaki duayı okuduğunu işitince sordu:

“Bu adam neyi vesile kılarak dua ediyor,biliyor musunuz?”

Ashab-ı Kiram:”Allah ve Rasûlü daha iyi bilir.”dediler.

Peygamberimiz(s.a.v) buyurdu ki:”Nefsimi kudret elinde tutan Zât’a yemin ederim ki,o Allah’a,İsm-i Âzam’ıyla dua etti.O İsm-i Âzam ki,onunla dua edilirse Allah icabet eder,onunla istenirse Allah verir.”

O dua şudur:

Allâhümme innî es’elüke bi-enne lekel-hamdü lâ ilâhe illâ entel-Hannânül-Mennânu bedî’us-semâvâti vel-ardı yâ zel-celâli vel-ikrâm yâ Hayyu yâ Kayyûm.

Anlamı:Ey Allah’ım,hamdlerim sanadır,nimetleri veren sensin,senden başka ilah yoktur.Sen semavat ve arzın celâl ve ikrâm sahibi yaratıcısısın,Hayy ve Kayyûm’sun.Kainatı ayakta tutan hayat sahibisin.Bu isimlerini şefaatçi yaparak senden istiyorum!

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/muslumanlik-islamiyet/461497-dualar-ismi-azam-duasi.html#ixzz3rmBoJdeF

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri