Ultima'ya Yeni Başlayanlara [Rehber]

CaSPeR35

Kayıtlı Üye
Ultima Online’ye ilk defa başlıyorsanız ve ne yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız burayı okumanızı tavsiye ederm Sırayla başlayalım:

Öncelikle UO nun bir cd sine ihtiyacınız olacak. eğer ki yoksa internetten yükleyebilirsiniz. Bunun için forumda gerekli topicler var. Fakat siz en garantili olarak http://www.uo.com/uoml deki downloads bölümünden son sürümü olan Mondain's Legacy'i indirebilirsiniz.
Uo yu yüklerken en sonlara doğru account açmak istiyomusunuz diye bir soru yöneltir buna hayır diyerek geçin ve uo yu çalıştırın (registeration code ister burada. Bu reg codu OSI (orijinal) Serverlarında oynamanızı sağlar ve paralıdır. Orijinal bir cd aldığınız zaman reg code beraberinde gelir.). İlk açıldığı zaman patch işlemi için bir pencere açılır. Serverlarda sorunsuz bir şekilde oynayabilmek için bu patchi sonuna kadar yapın.(bitme süresi internetin hızına göre deişir.) Herşey bittikten sonra sıra geldi bir server bulmaya. En önemli karar da budur zaten. Türkiyede şu an bir çok server var, seçimi de size kalmış. Fakat serverlar da 2 ye ayrılıyor. Birisi sphere diğeri runuo. Bunlar ne diyecek olursak bu ikisi de birer emulatördür. yani ultimayı çalıştıran server (cs serverı gibi düşünebiliriz. Her serverın kendine göre özelliği olduğu gibi) tek tek açıklayacak olursak:
Sphere: Türkiyedeki ilk açılan serverın kullanıldığı emulatör. Çok eskilerden açıldığından dolayı günümüz uo suna ayak uyduramamış ve birçok hilesi bulunan bir emulatör.
Runuo: Sphereden sonra çıkmış bir emu olmakla beraber spheredeki bozuklukları görüp buna karşı önlem almış ve günümüz uo su ile beraberce ilerleyen bir emu.dur.

Anlatımımdan da anlaşılacağı gibi runuo daha güzel gözüküyor. Fakat spherenin pvp si (player vs player (oyuncular arası savaş)) daha güzeldir. Runuo nun ise pvm si (player vs monster) sphereden daha güzeldir, çünkü spherede pvm adına bişiy yoktur nerdeyse

Şimdii serverlara nasıl girileceğini anlatacak olursak: Her serverın farklı bir giriş yöntemi vardır. Runuo serverlara uogateway veya razor isimli programla, sphere serverlara ise kendi sitelerinde bulunan programlarla bağlanabilirsiniz.

Serverlara gelirsek UoGateway isimli programdan da bir çok server bulabilmeniz mümkün. Fakat bütün serverlar bu programın içinde değildir. Genelde runuo serverlar bulunur. Sphere serverların bir kaçını ise ( ultima-strike .com/baglantilar-c-uoservers.html ) (en günceli burası olduğundan burayı verdim) adresinde bulabilirsiniz.
Bu arada runuo serverlara girmek için en önemli programlardan biri olan uogatewayı da anlatiim. UoGatewayı açtığınız zaman ilk açılışta küçük bir yükleme yapacaktır. Açıldıktan sonra public serverlist bölümüne girin. Orada "lang"ın altında TR yazanlar türk serverlarıdır. İstediğiniz bir tanesini seçerek oynayabilirsiniz. Bu arada unutmadan her server free acc değildir. Üye olmanız gerekebilir. Bunun için uogatewaydaki serverların yan tarafında bulunan "web" tuşuna basınız.

Bir server seçtik. Şimdi oynamaya başlıyacağız, sırayla gidersek: İlk karakter açtığınız zaman sizden ilk skillerinizin oluşturulması istenecektir (ilk ekranda ninja, samurai, warrior flm yazar. bunlar hikaye advanced şahane ) Advancedi seçmenin nedeni zor olan skilleri daha önceden alabilirsiniz anlamına geliyor. Yani mesela warrior tuşu ile açtın dielim, orada sana 35 healing otomatik olarak verir ama healing zor bi skill olduğu için advancedden 50 ile başlayabilirsin. Skileri oluşturduk diyelim bir de bunların yanında str, dex, int de var. Şöyle bir açıklama yapacak olursak:

Str (strenght): oyun içindeki güçlülüğünüzdür. Silahla verdiğiniz zarara etkisi vardır. Aynı zamanda str’niz ne kadar yüksek ise hit pointin (canın) de o kadar artar. Taban sayısı 100 dür. Yani mesela str’n 60 ise hit pointinin hesaplanması= 100 – 60 = 40, hp= 60 + 40/2 = 80 dir. Veya 120 dielim. 100-120= -20, hp=120 + (-20/2)= 110.

İnt (intelligence): oyundaki zekanızdır. İntin ne kadar yüksek ise manan da o kadar olur. Aynı zamanda yaptığınız büyülerin güçlülüğüne de etki eder. İnt=60 ise mana = 60 dır. Mana büyü yapmanın yanında bazı special ağabeylitylerin kullanımında da lazımdır. Yani ben saf warriorum lazım olmaz bana diyemezsiniz.

Dex (dexterity): oyun içindeki hızınız ve stam’ınız (stamnia)dır. 60 dex varsa 60 stam var demektir. Dex daha çok savaşçılar tarafından kullanılır. Ne kadar fazla ise o kadar daha hızlı vurursunuz. Stam ise oyundaki dinçlik seviyenizdir diyebiliriz. Mesela koştuğunuz zaman stamınız düşer. Çünkü yorulursunuz. Aynı şekilde ağır bir darbe aldığın zaman koşmaya başladığında stamınız daha hızlı düşer. Stamınız 0 olduğu zaman ise hiç hareket edemezsiniz. Adamlar gelir sizi taciz ederler. Elbette bir çaresi var focus skilini kastıysanız stamınız ve mananız daha hızlı artar. Veya refresh potionunu kullanarak 0 olan stamınızı direk yükselterek kaçmaya devam edersiniz Ayrıca mace silahları ile her vuruşta belli bir miktar stamınız düşer.

Bu arada unutmadan bir stat (str,dex,int) en fazla 125 e kadar çıkabilir. Ve stat toplamınız (stat ps’si basılmadığı taktirde) 225’i geçemez.. Nasıl kasacaz biz bunarı derseniz kendine özgü skilleri ile kasılabilirsiniz. Mesela stealing (hırsızlık) skilini kasıyorsan dexin artar. Çünkü hırsızlık el çabukluğu gerektiren bişiydir. Skilerde ayrı ayrı anlatırım. Bir başka yol ise provisionerde satılan kindlingleri yakmaya çalışarak artar. Bu arada dikkat etmeniz bir kural: hangi statınızı arttırmak istiyorsanız onun oku yukarı olsun. Diğerleri kilitli kalsın.

Bu arada uo için bazı gerekli programlar:

http://www.uogateway.com/

http://www.uoam.net/

http://www.runuo.com/razor

http://www.easyuo.com/

UO hakkındaki öğrenmek istediğiniz her şey için http://uo.stratics.com/ adresine bakabilirsiniz. (İngilizce içerik)​
 
takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri
Üst