Türkçenin Yozlaşması

Purgatory

Forum Prenses
Bayan Üye
Merhaba arkadaşlar,

1) Türkçenin yozlaşması hakkında ne düşünüyorsunuz?
2) Forumlarda, Facebook'ta, Twitter'da, e-posta yazışmalarınızda ve/ya farklı internet platformlarında Türkçeyi gerekli özeni göstererek kullanmaya/yazmaya çalışır mısınız?
3) Zaman zaman, internet üzerinde çeşitli oluşumlarda sorumluluk projelerine benzer atılımlar gerçekleşiyor. Türkçeyi "Türk"çe kullanalım, dilimizi yozlaştırmayalım. Yabancı kökenli sözcüklerden arındıralım ve dilimize sahip çıkalım gibi söylemler ortaya atılıyor ancak nitelikli bir proje olmadı şimdiye dek. Bu projeler hakkında görüşleriniz nelerdir?

Katılımlarınız için teşekkürler, iyi forumlar dilerim.

---> Türkçenin Yozlaşması

dahi anlamına gelen 'de' yi ayırma çalışmalarıyla başlayabilir bu proje.

edit: projenin bile adam akıllı Türkçe karşılığı yok.

edit2: her yerden açık veriyoruz :d editmiş :M

Son düzenleme:

düzgün konuşulduğu sürece, önemli olmayan mecralarda yapılan hatalar bence önemlideğil

Çok yakın bir tarihte aynen kelimesinin bile "aynn" şeklinde kısaltıldığına, sebebini sorduğumda ise "ara sıra" cevabı ile konunun öneminin geçiştirildiğine şahit oldum. Bir harf yahu, bir harfin mi tasarrufunu yapıyoruz? Pes..!

ben güzel türkçe duymak isterim konuşurken açıkçası. yazarken falan çok önemli değil.

bu konuda soylenecek cok soz var..
herkes bı yerde bı eksıklık yapıyor . yazı dılınde sanalda bende noktalı harflerı kullanmıyorum kısaltmalar yapıyorum.vs
tabıkı olmaması gerekır ama dıkkat etmıyoruz ıste

Bence durum gayet iyi şu sıralar..
2007-2012 arası msn zamanları özellikle felaketti.

Üniversite mezunlarının bir kısmı bile gerekli özeni göstermiyor bu konuda. Güzel dilimizi koruyalım ve bunun için ne gerekiyorsa onu yapalım.

Şahsen özen gösteriyorum. Yapılabilecek belirli hatalar olabilir ama şahsen bağlaçlardan önce ya da sonra gelen virgüller, ayrı yazılmayan "şey", gereksiz ünsüz yumuşaması, yanlış de - da ayrımı, herkes, yalnız gibi belli başlı kelimelerin yanlış yazımı beni şahsen çileden çıkartan hatalar.
Geliyom, gidiyom vs. bunlara çok takılmıyorum mesajlaşırken samimiyete göre ben de kullanıyorum ama yukarıda bahsettiğim hatalar bir insandan soğuma nedenimdir.
Başıma bir şey gelmeyecekse böyle insanlarla arkadaş dahi olmamayı tercih ediyorum.

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri