Türk Telekom Akademi Mükemmellik Merkezi Oldu

Deathalone

Banned
Türk Telekom bilgi ve iletişim teknolojilerinde insan kaynaklarının eğitimi alanında, çok sayıda ülkeyi ve bölgeyi içerecek şekilde, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) Mükemmellik Merkezi (Centres of Excellence) olarak hizmet verecek.

Türkiye’nin öncü yakınsama ve iletişim teknolojileri kuruluşu Türk Telekom, bilgi ve iletişim teknolojileri konularında hükümetler arası Birleşmiş Milletler kuruluşu olan ve 191 üye ülke ile 700’den fazla sektör üyesi bulunan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından, insan kaynakları eğitiminde dünyada en önemli iş ortaklarından biri olarak seçildi.

ITU’nun, çok sayıda bölgeyi kapsayan ve ilk kez uygulayacağı bu yeni model ile Türk Telekom Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Bağımsız Devletler Topluluğunu kapsayan bölgelere eğitim hizmeti sunacak.

Türk Telekom Grubu eğitim birimi Türk Telekom Akademi bu işbirliği kapsamında, bilgi ve iletişim teknolojilerinde insan kaynağını geliştirme amacıyla Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgelerinde eğitim ve gelişimin merkez üssü olacak ve ITU’nun Mükemmellik Merkezi (Centres of Excellence) olarak hizmet verecek. Türk Telekom Akademi, bu anlaşma ile şimdiye kadar Türk Telekom çalışanlarına, orta ve üst düzey yöneticilerine sunduğu eğitimlerin yanı sıra çağrı merkezleri, satış ve pazarlama teknikleri, uluslararası mevzuat gelişmelerine ilişkin birçok konuyu ve bu alandaki bilgi birikimi ve deneyimi yurtdışına da açmış olacak. Bu eğitimler bilgi ve iletişim teknolojilerinin yeterince gelişmediği ülkeler için önemli bir hizmet oluştururken, aynı zamanda bu alandaki en son yeniliklerin ve düzenlemelerin tartışıldığı bir platform haline dönüşecek.

“Türkiye şimdi bölgenin, yakın zamanda da dünyanın eğitim merkezi olacak”

Türk Telekom ile ITU arasındaki işbirliği anlaşması, Hindistan’ın bilişim merkezi olarak konumlandırılan Haydarabad kentinde yapılan ITU Dünya Konferansı sırasında imzalandı. Anlaşmaya Türk Telekom Grubu adına Regülasyon ve Destek Hizmetleri Başkanı Şükrü Kutlu ve İnsan Kaynakları Başkanı Gökhan Bozkurt, ITU adına Geliştirmeden Sorumlu Direktör Sami Al Basheer Al Morshid imza attılar.

Türk Telekom Grubu İnsan Kaynakları Başkanı Gökhan Bozkurt, ITU ile işbirliği içinde bu alanda bilgi ve iletişim teknolojilerini geliştirmeyi ve yaygınlaştırmayı amaçladıklarını belirterek “Bu alanda insan sermayesinin geliştirilmesine hizmet edecek bu işbirliği anlaşması ile Türk Telekom Grubu sadece Türkiye için değil çok geniş dünya bölgesi için önemli bir eğitim ve uygulama merkezi haline gelecek” diye konuştu. Konunun altı ay önce gündeme geldiğini belirten Bozkurt, şöyle devam etti: “Türk Telekom Akademi şimdiye kadar Türk Telekom Grubu çalışanlarına her düzeyde eğitim verdi ve bu alanda gerçekten büyük bir deneyime sahibiz. Şimdi bu deneyimi uluslararası bir ortakla birleştirerek eşsiz bir konuma getiriyoruz. Ayrıca Akademinin olanaklarını ve deneyimini Türk Telekom dışındaki tüm bilişim ve iletişim teknolojisi paydaşlarına da açıyoruz. Türk Telekom Akademi bir anlamda şirketler ve kurumlar üstü bir bağımsız yapıyla tüm sektörün eğitiminde çatı kuruluşu haline geliyor”.

“Uzaktan eğitim ile dünyanın birçok ülkesine eğitim vereceğiz”

Eğitim süreçleri sonunda katılımcılara ITU ve Türk Telekom Akademi ortak imzalı sertifikaların verileceğini ifade eden Bozkurt “Bu sayede sektör çalışanları deneyim ve mesleki becerilerini uluslararası bir kuruluş eliyle tescil ettirmiş de olacaklar. Türk Telekom Akademi’nin özellikle uzaktan eğitim dediğimiz e-learning konusunda ciddi bir deneyimi ve içerik bilgisi var. Şimdi öncelikle bu programları internet üzerinden işbirliği kapsamındaki tüm ülkelerin bilgi ve iletişim teknolojisi çalışanlarına ve yöneticilerine açacağız. Bu sayede bölgeler arasındaki bilgi farklarının daha hızlı kapanması ve temel teknik bilgilerin aktarılması kolaylaşacak” dedi.

“Türkiye ile yeni ve farklı bir model deneyeceğiz”

ITU kapsamında eğitim programları ve mükemmellik merkezlerinden sorumlu olan Robert Shaw ise işbirliğine ilişkin şu görüşleri dile getirdi: “İstanbul’da Türk Telekom Akademi'nin faaliyetlerinden ve sektörün eğitimi konusunda gösterdiği performanstan çok etkilendik. Özellikle başta ‘Vitamin’ olmak üzere yeni ürünlere gerçekten büyük hayranlık duyduk. Türk Telekom’u çok bölgeli eğitiminde iş ortağı olarak seçmekten ve bu teklifimizin kabul edilmesinden de büyük mutluluk duyduk. Türkiye ile yeni bir model deneyeceğiz. ITU’nun şu anda dünyada 60’dan fazla bölgede mükemmellik merkezi bulunuyor. Ancak bu bölgeler sadece kendi içinde bulundukları bölgelere hizmet veriyorlar. Türkiye ise çok geniş bir coğrafyada bir çok ülkeye bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda ITU ile ortaklaşa eğitim verecek. İstanbul bu yönüyle birçok dünya ülkesi için hem çok güzel hem de kolay ulaşılabilir bir eğitim merkezi olacak”.

ITU Direktörü Sami El Beşir El Mürşid ise anlaşmayı değerlendirirken “Türkiye artık ITU’nun en aktif üyelerinden biri haline gelecek. Bilgi ve iletişim teknolojileri arasındaki gelişim farklarının kapatılmasına yönelik çabalarımızda çok sayıda ülkeye ve bölgeye hizmet verileceği için bizim için de yeni bir durum söz konusu. Bu yönüyle ITU’nun eğitim modeline de yeni bir açılım getireceğini düşünüyoruz” dedi.

ITU, 1865 yılından bu yana faaliyette

1865 yılında kurulan ITU, Birleşmiş Milletler ailesinin en eski organizasyonu olarak biliniyor. ITU yaygın iletişim ağı ve uluslararası işbirlikleri ile ekonomik ve sosyal gelişime sağladığı katkıyı “ITU Academy” bünyesinde verilen bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü alanlarında özel eğitim ve gelişim faaliyetleri ile destekliyor. ITU Academy, telekomünikasyon piyasası düzenleyici kurumlarına, sektörün üst düzey yöneticilerine, teknik ve operasyon çalışanlarına yönelik uzmanlık programları sunuyor.

ITU Academy’nin eğitim ve gelişim faaliyetleri, yürütme ve iletişim sağlama konularında önemli rol üstlenen “ITU Centres of Excellence” (ITU Mükemmellik Merkezleri) tarafından destekleniyor.

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri