Türk Bayrağı Nasıl Oluştu? [Resimli Anlatım]

Debresif

Bayan Üye
f08[1].gif
1. Kosova Savaşı sonrasında savaşta ölen Türk askerlerin kanının bir çukurda toplanması sonucunda Ay ve Yıldız'ın yan yana gelmesi ile oluştuğu söylenmektedir. Yapılan tüm varsayımlar arasında 1. Kosova Savaşı'nın sebep olması en büyük ihtimallerden biridir lâkin bu savaşın akşamında gökyüzünde Jüpiter ve Ay yan yana nadir anlarından birini yaşamıştır. Bu savaş sonunda ele geçirilen bir Sırp askeri dönemin padişahı Murat Hüdavendigar'a Sırp savaş planlarını vereceği taahhütü ile yaklaşmış; hançeri ile Osmanlı İmparatorluğu galibiyeti ile sonuçlanan savaş sonrasında şehit edilmiştir. Yerine büyük oğlu Yıldırım Beyazıt geçmiştir.

Gökyüzündeki Ay ve Yıldızaslında Ay ve Jüpiter'dir.

14. yüzyılda Astronomi konusunda dünyaca ilerleyememiş olmamız; halen dünyanın yuvarlak olamaması gibi vahim sorunlar yüzünden kan çukurunda gözüken yıldıza benzeyen parıltı da doğal olarak yıldıza benzetilmiştir. Jüpiter her ne kadar eski zamanlardan beri bilinmesine rağmen ilk olarak 1610 yılında Galilei tarafından Jüpiter'e ait 4 Ay keşfedilmiştir. Jüpiter'in gözükebilen 4 ay'ının da etrafında kısmen parlaması (basit bir teleskopla gözükebilir ancak çıplak gözle en iyi ihtimal Jüpiter'e yakın bir parıltı gözükür); büyük bir ihtimal Jüpiter'i köşeli bir yıldıza benzetilmesini sağlamıştır.Güneş'in herhangi bir gezegen üzerindeki yansımasının Dünya'daki insanlar tarafından parlak bir yıldıza benzetilerek de izlenebilir. Uranüs gezegeni de bu süre içerisinde Jüpiter'e olan yakınlığı (her ne kadar çıplak gözle gözükmesi çok zor olsa da küçük bir parıltı olarak gözükebilir); Jüpiter etrafında farkedilebilir 5 köşe gözükmesine sebebiyet verir.

Eğer ki bu yansımayı olası bir kan çukuru üzerinde düşünürsek de; bize Türk Bayrağı'nın şu anki hali gözükür. Bunun için gece yarısı saatlerindeki gökyüzü görüntüsünü dikey ve yatay olarak tersine çevirirsek (Ayı arkanıza alarak kan çukuru üzerindeki yansımayı izlemek isterseniz) karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi bir görüntü çıkar ve Türk Bayrağı ile arasında müthiş bir benzerlik vardır.
bryk2pc.jpg

1.Kosova Savaşı sırasında Kosova'dan gökyüzü görünümü - Akşam saatleri.
byrk25re.jpg

1.Kosova Savaşı sırasında Kosova'dan gökyüzü görünümü - Gece saatleri.
byr32gx.jpg

. Kosova Savaşı sırasında Kosova'dan gökyüzü görünümü - Geceyarısı saatleri.
trkbayrai5ze.jpg

Kosova Savaşı sırasında Kosova'dan gökyüzü görünümünün olası bir kan çukuru üzerindeki yansıması ve Türk Bayrağı ile karşılaştırılması
 
---> Türk Bayrağı Nasıl Oluştu? [Resimli Anlatım]

cok guzel bir anlatim olmus.emegine saglik.hep duyardik.
 
---> Türk Bayrağı Nasıl Oluştu? [Resimli Anlatım]

Cok güzeL bi payLasım (Y)
 
takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri
Üst