şu kaderi bana anlatın ... Ama şirke düşmeden aman diyim konu çok derin...:::)

---> şu kaderi bana anlatın ... Ama şirke düşmeden aman diyim konu çok derin...:::)

BeN Allah aklı bize verdiyse neden biliyor diyorum.

Bu düşünceni kurcalayan sorunun makûl bir soru olup olmadığını bir düşün bakalım :)

---> şu kaderi bana anlatın ... Ama şirke düşmeden aman diyim konu çok derin...:::)

arkadaşlar bu konu çok saptırılıyor. kardeşimize şunu söylemek istiyorum.
kader e inanmayan dinden cıkar ya inanacaksın yada islam dininden cıkacaksın baska alternatif yok.
kader şu şekilde tecelli eder derinliği büyük olsada genel olarak ALLAH (CC) yarattığı her canlının insan cin haycan aklınıza gelen tüm canlıların geçmişten geleceğe ezelden ebede yaşamış olan sonradan doğacak olan her canlının her an her saniye ne yapacağını bilir. fark olarak insanlara akıl vermiştir. hayvanlar da ise güdü vardır. onlar güdüleriyle biz aklımızla hareket ederiz. o açıdan bizler yapacaklarımızdan sorumluyuz. ALLAH (cc) yaratacağı kulunun doğruyu yanlışı hak ve batılı kendi hür iradesiyle kendi nefsi seçimleri ile ne yapacağını bilir. onu allah yap demez. insan yapar allah bilir. allahda bu insanın böyle bir iyilik veya kötülük her ne ise bunun yapılacağını önceden bildiği için kaderimize yazar. allah yapmamız için yazmaz. bizleri her zerremize kadar bildiği için önce sonra her an her hareketimizi bilir ve yazar.
şimdi insanlar diyoki ben gidip intihar edeyim nasılsa allah kaderime yazmış. hayır böyle değil. bu örnekler çoğaltılabilir.
ALLAH(CC) bizlere akıl vermiş ama hür iradede vermiş ister yoldan cıkar istersen gidersin. seçim bizim ama gaybı allah bilir. ve yazar.
işte buda kaderdir.

bayigram takipçi satın al instagram beğeni satın al instagram takipçi satın al tiktok takipçi satın al Buy Followers
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri