Ritim Nasıl Tutulur?

sensiz olmaz

Kayıtlı ÜyeRitim müziğin zaman içindeki akışına denir. Yani biz her ayağımızı vurduğumuzda aslında şarkının vuruşlarını yaparız. Vuruşlar müziği eşit zaman aralıklarıyla böler ve tekrar ederler. Bu vuruşlar müzik türlerine göre değişir. Eğer bir rock parçası dinliyorsak vuruşlar çok daha belirgin ve serttir, ancak daha yumuşak country veya klasik tarzlı bir şarkı dinliyorsak vuruşlar da daha düşük olacağından belirsiz kalacaktır.

Vuruşları notalarla ilişkilendirebiliriz her bir notayı bir vuruş olarak düşünerek birlik, ikili, dörtlük ve sekizlik notalarımızı her bir vuruşla belirtebiliriz.

Şarkılarda solistin veya enstrumanlar susma(es) değerleri vardır bunlarıda vuruslarımızla ifade edebiliriz. Yani kısacası ayağımızla vurduğumuz herbir vurus bir nota vuruşlarımız arasındaki boşluk ise es değerleridir.

Ritim genel olarak enstruman çalan veya şan eğitimi almış kişilerin kolaylıkla anlayabileceği şeylerdir. Ancak ritim aslında"müzik kulağı" dediğimiz şeyle bağlantılıdır. Hepimiz farketmişizdir bazen biz bi şarkıya yetişmeye çalışırken çuvallarız ve çıkardığımız ritim tam olarak şarkının kendisiyle örtüşmez. Ancak başka bir arkadaşımızın ritmi şarkı ile tam örtüşmekte ve hatta şarkıyı tamamlamaktır.

Nasıl bazılarımız daha güzel bir ses e sahip doğarken, bazılarımız da müzik kulağıyla doğar. Ritimleri şarkılar arasındaki duraksamaları ve vuruşları çok daha kolaylıkla anlayabilir bunlarda çoğunlukla çocukluk çağlarıda çok etkilidir. Müzik ile büyüyen bir çocuğun müzik konusunda ilerlemesi daha yüksek ihtimallidir .
 
takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri
Üst