recm_?

---> recm_?

recm kelime olarak kuran-ı kerimde gecer. H.z Muhammet (s.a.v.) efendimiz ve 4 halife dönemine kadar bu ceza sadece 4 defa uygulanmıştır. recm cezasini uygulamak için ilk şart şeriat kanunlari ile yönetilen bir ülkede yaşanılmasi lazım. 2.si her zinaya recm cezasi uygulamasi yoktur. dinimizde recm cezasi uygulanabilmesi için kadının ewli olmasi şarti vardir. iki bekar gencin zindsanında recm cezasi uygulanmaz. ewli bir kadinin bekar yada ewli bir erkekler ilişkisi recm gerektirir. en az 2 kişinin gözümüzle gördük beyani şarti aranır. h.z ömer (r.a.) kendi oğlunu recm etmiştir. 2 yahudinin yalanci beyanlari sonucu. 70 değnek yiyen oğlu ölünce recmi uygulayanlar birakır h.z ömer (r.a.)değneği alir ve 100 tamamlar.

---> recm_?

benim emmioğlu imam bi konuşmasında şahit oldum işte zina bekar birisiyle yapılırsa 100 deynek evli ile yapılırsa cezası recm miş.

---> recm_?

RECM nedir bilmiyorum bilgim yok ama alperin yazdiklari dogru ise yani taslanarak öldürme ise bunun bizim dinimizde bir yeri olabilecegini düsünmüyorum zina etmek dinimizce yasaktir günahtir ama cezasinin ölüm oldugunu sanmiyorum benim bildigimde zina edenlere ceza olarak 100 deynek cezasi uygulanirmis...

katılıyorum

---> recm_?

kuran-ı kerim'deki pek çok hüküm o günün şartlarına göre bildirilmiştir.hepimiz biliriz ki biranda gökten inmemiştir.bir sorun çıktığında ona cevaben inen ayetlerle oluşmuştur.bence o zamanın değnekli veya recm gibi cani çözümlerini ısrarla bu zamana empoze etmeye çalışmak yanlıştır.

---> recm_?

kuran-ı kerim'deki pek çok hüküm o günün şartlarına göre bildirilmiştir.hepimiz biliriz ki biranda gökten inmemiştir.bir sorun çıktığında ona cevaben inen ayetlerle oluşmuştur.bence o zamanın değnekli veya recm gibi cani çözümlerini ısrarla bu zamana empoze etmeye çalışmak yanlıştır.

Kuranı Kerim o günün şartlarına göre indirildi evet..Peki sadece o dönememi gönderildi Kuranı kerim_?
Sen bugün Kuranı kerimden,ayetlerden,O'nun emirlerinden mes'ul değilmisin_?

Diğer bir konu...Bu konuyu çok araştırdım...Ve güvenilir kaynaklardan elde etiğim bilgiler şunlardır...

1.Recmin asıl kökenindeki sahipleri araplar değil,yahudilerdir...Yani recm yahudilerden çıkma bir gelenektir...

2.Kuranı kerimde recm ile ilgili bir ayet yoktur..Zina edene 100 sopa cezası vardır..Fakat şahitlerle tespit edildiği sürece...

3.İslam dini insana önem veren,zorlukların kolaylaştırıldığı,bir dindir..Affedilmeyen tek günah şirktir..Allahu teala zina edene bile,tevbe edin bağışlayayım derken,yeryüzündeki insanların ne haddine zina edenin canına kıymak_?

Ve iki örnek..

Birgün bir kadın efendimize gelir ve der ki..
'Ya Muhammed ben bir günah (zina) işledim..Ne olur beni bu azapan kurar..''
Efendimiz der ki 'git tevbe et'
Kadın bir süre sonra tekrar gelir ve 'Ya Muhammed beni bu azapan kurtar'
Efendimiz aynı cevabı verir..''Git tevbe et''

Kadın yine gelince..Efendimiz sahabeler döner ve der ki : ''İçinizde hiç günahı olmayan,günahsız olan kişi taşı atsın''...Kimseden ses çıkmaz...Çünkü günahlıdırlar..Ve efendimiz kadını 'git,evbe et diyerek gönderir...

Bir diğer örnek...

Bir kadın daha gelir efendimize günah işlediğini(zina) söyler..Cevap aynıdır..Git tevbe et..Kadın tekrar gelince efendimiz sahabeler buyurur..İçinizde günahsız olan taşı atsın..Biri çıkar ve taşı atar..Kaın kafasından yaralanır ve ölür..Peygamber efendimiz hiddetlenir..''Sen ne yaptın_?'' der...

Müslümanlara türlü eziyetler eden müşriklere bile hoşgörü ile davranan efendimiz ve dini, recm gibi bir olayı nasıl uygular_?

Merhametlilerin en merhametlisi olan Allah kuluna böyle bir eziyet çektirir mi_?Tevbe edin bağışlayayım derken.._?

---> recm_?

Kuranı Kerim o günün şartlarına göre indirildi evet..Peki sadece o dönememi gönderildi Kuranı kerim_?
Sen bugün Kuranı kerimden,ayetlerden,O'nun emirlerinden mes'ul değilmisin_?

ey güzel arkadaşım,şunu ciddi ciddi yazdıysan eğer ben susayım..

3.İslam dini insana önem veren,zorlukların kolaylaştırıldığı,bir dindir..Affedilmeyen tek günah şirktir..Allahu teala zina edene bile,tevbe edin bağışlayayım derken,yeryüzündeki insanların ne haddine zina edenin canına kıymak_?

buna da tüm kalbimle katılıyorum.ama yukarılarda bir yorumda,hz. ömer'in oğlunu öldürdüğünden bahsediliyodu.ah,işte bunlardır benim gibileri dinden soğutan.bu tip uydurma veya yanlış örnekleri ibret olarak sunan insanlar..

teşekkürler.

---> recm_?

ey güzel arkadaşım,şunu ciddi ciddi yazdıysan eğer ben susayım..

buna da tüm kalbimle katılıyorum.ama yukarılarda bir yorumda,hz. ömer'in oğlunu öldürdüğünden bahsediliyodu.ah,işte bunlardır benim gibileri dinden soğutan.bu tip uydurma veya yanlış örnekleri ibret olarak sunan insanlar..

teşekkürler.

Judacım :)
Canımcım .. :)
Ciddi yazdım.. Çünkü öyle bir his uyandırdın bende... Kuran-ı Keirmin her satırından sorumluyuz...Fakat bazı emirler devlet yönetiminin ''Şeriat'' olmasını gerektirir..Yani Şeriat olmadan yapamayacağınız bazı görevler vardır..

Diğer konu için de...
Hz.Ömer ve diğer sahabeler... Hepsinin hataları oldu...Kızlarını diri diri bile gömdüler..Ama cahiliyye devrinde iken..İslamiyetin gelmesiyle tüm sahabeler gibi,Hz.Ömer'de İslamiyetin gerekliliklerine uyarak yaşamışlardır...
Onlar ki Cennetle müjdelenen kişiler...Onlar ki İslamiyeti en doğru bilen,anlayan ve uygulayan kişilerdir...
Onlardan nasıl İslamiyete ters düşen hal ve hareketler bekleyebilirsiniz ki_?

Şuna inanmaktayım her zaman...
İslamiyetin pasifleşmesi için elinden geleni yapan güçler,fetvalar vererek ve uydurma rivayetler ortaya atarak,amaçlarına ulaşmaya çalışmaktadırlar...

Bazı şeyleri bilen,anlayan insanlar için,,bu tür şeylerin önemi yoktur...Çünkü Allah insana akıl ve mantık bahşetmiştir...Bununla beraber peygamber göndermiştir...Ve yine bunlarla beraber bir de kitap göndermiştir...

-Akıl ve Mantık..
-Peygamber
-Ve kitap...

Eeee yanlışı,doğruyu ayırt edebilmek ve neye inanacağınızı bulmak için yeterli değilmidir bunlar_?

---> recm_?

Fakat bazı emirler devlet yönetiminin ''Şeriat'' olmasını gerektirir..Yani Şeriat olmadan yapamayacağınız bazı görevler vardır..

peki bu şeriat olmadan yapamıyacağımız görevler hanemize eksi olarak mı yansıyacaktır ?

ki benim anlatmaya çalıştığım,yamulmuyasam(bundan da şüphe etmeye başlıyorum)şeriat ile yönetilmiyoruz .) o sebeple recm gibi bi cezanın başka alternatifleride kullanılabilir.lakin nası oldu da bunu 'sen bunlardan mesul değilmisin _?' gibi bi cümleyle bağladın anlamıyorum..recm hakkında senin kadar bilgili değilim.böyle bir vahşetin dinime yakışmıycağını düşünüyorum sadece.sen de kuranda geçmediğinden bahsediyosun,ve iyi şeyler söylemiş oluyosun.

Diğer konu için de...
Hz.Ömer ve diğer sahabeler... Hepsinin hataları oldu...Kızlarını diri diri bile gömdüler..Ama cahiliyye devrinde iken..İslamiyetin gelmesiyle tüm sahabeler gibi,Hz.Ömer'de İslamiyetin gerekliliklerine uyarak yaşamışlardır...
Onlar ki Cennetle müjdelenen kişiler...Onlar ki İslamiyeti en doğru bilen,anlayan ve uygulayan kişilerdir...
Onlardan nasıl İslamiyete ters düşen hal ve hareketler bekleyebilirsiniz ki_?

varan 2.benim bi beklentim yok direniş hanım.seninde bildiğin gibi hepsinin gayet islama ters düşen hal ve hareketleri olmuştur vakt-i zamanında.(cahiliye döneminde diyelim)
daha önce yazdığımdan farklı bişey de yazmıycam.ben bu olayları islam ahlakına örnek gösteren insanlardan bahsediyorum.
'islamda recm vardır.kuran'da da geçer,hz. ömer kendi oğlunu bile öldürmüştür hatta' diyen insanlardan bahsediyorum..ey gidi direniş..
bunlar tartışılabilecek şeyler ama fazla muhalefet gerektirecek şeyler değil.kaldı ki pek farklı şeyler konuşmuyoruz senle..

-Akıl ve Mantık..
-Peygamber
-Ve kitap...

Eeee yanlışı,doğruyu ayırt edebilmek ve neye inanacağınızı bulmak için yeterli değilmidir bunlar_?

özetle recm'i dinime yakıştırmıyorum,ki kuran'da geçmediğini söyleyip huzur veren arkadaşlarımda var.akıl ve mantık yeterlidir bir vahşeti ahlak olarak kabul etmemeye..allah vermiştir,allah alır.

---> recm_?

çok kötü ve çağdısı bi uygulama bnce :s
insanları tasa tutarak öldürmek ne kadar mantıklı olabilirki :s

---> recm_?

Juda..Benim lafım direkt olarak sana değil ki :)

Kişisel sorun gibi lanse etmeye gerek yok ki :)

Evet aynı şeyleri düşünüyor ve aynı şeyleri söylüyoruz..

Ben genel olarak yapılan yorumlara cevap veriyorum..

Sorun yok,Problem yok dostum :)

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri