Peygamberimiz (sav)'in Gördüğü Rüyalar -2

Nuyageva

Bayan Üye
Peygamber Efendimiz hayatının vahiyden sonraki kısmında da pek çok rüya görmüş, bu rüyalarını da ashaba nakletmiştir. Efendimiz bu rüyaları bazen bizzat kendisi tâbir eder, bazen da meşhur tabircilerin ilk sırasında yer alan Hz. Ebu Bekir’e anlatır ve tabir etmesini isterdi.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Hıra mağarasında “İkra!” (Oku!) emri ile vahye ilk muhatab oluşundan sonra, yaklaşık altı ay boyunca görmüş olduğu her rüya aynen çıkmaya başlamıştı.

Allahu Azimüşşan, bu nevi rüyalarla Habib-i Ekrem’i dünyanın en mühim vazifesine hazırlamaktaydı.

Hz. Aişe validemiz o devrede görülen rüyalar için şöyle demektedir:

“Resulullah (s.a.v.)’de vahyin baslangıcı salih rüya olup, herhangi bir rüya gördüklerinde sabah aydınlığı gibi aynen zuhur ederdi.”

Peygamber Efendimiz hayatının sonraki kısmında da pek çok rüya görmüs, bu rüyalarını da ashaba nakletmiştir. Efendimiz (a.s.) bu rüyaları bazen bizzat kendisi tâbir eder, bazen da meshur tabircilerin ilk sırasında yer alan Hz.Ebu Bekir’e anlatır ve tabir etmesini isterdi.

Rüyada merdiven çıkılması

Peygamber Efendimiz, Ebu Bekir Hazretlerine hitaben söyle buyurmuştur:

“Ya Ebu Bekir, öyle bir rüya gördüm ki, güya ikimiz bir merdivenden çıkıyormuşuz, ancak ben seni iki basamak geçmişim.”

Hz. Ebu Bekir bu rüyayı şu şekilde tâbir etmisti:

“ Ya Resulallah, Allah sizin ruhunuzu alıp rahmetine kavuşturduktan sonra ben iki buçuk sene daha yaşarım.”

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri