Osmanlı Iskencelerı

h.i.m.e.s.54

Kayıtlı Üye
1- idam edilecek adamın yanı başında bir sac hazırlanırmış ve bu sac allttan verilen ateşle iyice kızdırılırmış...kafası kesilen adamın kafasını kestikten hemen sonra bu saca bastırırlarmış...sıcaktan dolayı kan beyinde 2 saniye kadar dolaşacağı için adama yerde duran cansız bedeni son defa gösterilirmiş...

2- suçlunun derisini yüzüp denize atarlarmış...(acıyı tahmin edin artık)

3- suçlu ortası delik bir sandalyeye cıplak bir şekilde oturtulurmuş...bu delik yere içinde fare olan bir kase yerleştirilirmiş...ve kaseyi alttan yavaş yavaş ısıtırlarmış...tabiki sıcağa dayanamayan fare çıkacak biyer bulamayınca suçlunun makattan kemirmeye başlayıp en son ağzından çıkarmış...

4- suçlu güneşin altına ellerinden bağlı biş şekilde yatırılırmış...suçlunun saçları kazınıp kafasına deve derisi geçirilirmiş...deve derisi güneşte eriyip suçlunun kafasına yapışırmış...saçlar deve derisi yüzünden dışarı doğru çıkamayıp içeri doğru çıkmaya başlarmış...bir süre sonra saçların kafatasını delmesiyle beyne ulaştığı anda adam ölürmüş...

5- suçlunun sığabileceği bir çukur kazılır ve suçluya tıkabasa yemek yedirilirmiş...dışkısını da o çukura yapmak zaorunda kaln adam bir süre sonra dışkılarının bedenini çürütmesiyle ölürmüş...

6- suçlunun kafası kazınırmış ve suçlu bir direğe hiç hareket edemiyeceği şekilde bağlanırmış...ve üstten damlalar halinde soğuk su damlatılırmış...damlalar bir süre sonra balyoz etkisi yaptığından adamın delirmesi sağlanırmış...

7- suçlunun göz kapaklarına iğne batırılırmış...ve adam bir süre sonra daynamayıp gözlerinin kapatır ve kör olumuş...(adamın biri 2 günün dayanmış)

8- suçlu 10 metre karelik bir odaya kapatılırmış...ve burdan hiç çıkartılmazmış...yemeği düzenli olarak verilen adam tuvalet olmaması nedeniyle tuvaletini odanın bir kenarına yapmak zorunda kalırmış...bir süre sonra yaptığı dışkı ve idrarların zehir salgılamalarından dolayı adam zehirlenerek ölürmüş...

9- suçlunun göz kapakları açık kalacak şekilde tutuluruş...ve belli bir mesafeden ellerinin adamın gözüne doğru ileri geri sallarlarmış...saatlerce süren bu olayın sonunda adam kafayı yermiş....

10-at hırsızlarını önce sırtından kırbaçlarlarmış sonra çölüm ortasında tuzlu bi direğe keçi derisiyle bağlarlarmış ve önünede bi tas su koyarlarmış adam suyu almak için eğildiğinde keçi derisi esnek olduğu için adamı direğe yapıştırırmış

bu konuyu şiddetle kınıyorum. Osmanlı Devleti şanlı bi devlettir. kesinlikle bu tarz insanlık dışı yollara başvurma gereği duymamıştır. biraz araştırma yaparsanız bu işkencelerin çinlilerden geldiğini görürsünüz. Bi insan geçmişini böyle kötüleyemez...

bu konu yıllardır tartısılıor zaten sanal alemde net kaynak yok..
osmanlı da ceza olarak bildiğim şey,birisi suç işliyorsa atına,silahına el konur,hapise atılırdı diye biliyorum ben.daha sonra o kişinin bütün aileside cezalandırılırdı,böyle bir evlat yetiştirip sahip çıkamadıkları için.ibret olsun manasıyla suçludan çok ailesinede ceza verilirdi,herkes birbirine sahip çıksın maksadıyla...yani cezaları bile eğitici bir unsur olmuştur,kaldı ki böyle saçma sapan işkenceler yapılsın,imkanı yok...

paylasım yapılmıs arkadasımızın kötü niyetli oldugunu zanetmiyorum yani osmanlıyı kötülemek amacıyla değilde ilginç gelmiştir kendisine paylasıma acmıstır

Sandor Takats isimli bir Macar Tarihçisinin Türk-Macar aleminden çizgiler isimli eserinden;
Türk uç(sınır ) kalelerinde işkence aleti nedir,işkence ustalığı nedir bilinmez...Öyle olmasına rağmen Türk işkencelerinden ve zalimliklerinden bahsetmemek Hıristyanlığa aykırı idi.Her Hıristyan Alman kalesinde ise mutlaka işkence mahzeni,aletleri ve ustaları vardı(s.54)
Türkler esirlere ve mahkumlara insanca muamele ederlerdi.Yakınlarıyla mektuplaşmalarına izin verirlerdi.Zengin esirler kendilerine para ile uşak bile tutabilirlerdi.Yiyecek hatta Türk dinine aykırı olmasına rağmen şaraplarını dışarıdan getirebilirlerdi.Ziyaretçi kabul edebilir hatta yakınlarına hediye bile yollayabilirlerdi.
Mahkuma ve esire insanca muamele eden Türkler askere de askerce muamele ederlerdi.
1663 de Uyvar kuşatması sırasında kurtulma ümidi kalmayan Almanlar ile yapılan anlaşma gereği Köprülü Fazıl Ahmet Paşa kaledeki Almanların kaleden ayrılmasına hatta bondo çalarak izin vermişti.İstese işkence yapamaz mıydı...???
Bir başka yerde ...
Türk kalelerinde esirler ancak biribirlerine kötü muamele ederlerdi.Venedikliler çok edepsizdi.Kendileri dışındaki mahkumları aşağılıyorlardı.15 Mayıs 1667 de bu nedenle çıkan bir kavgayı Türk kale dizdarı Alman ve Macar esirlerine kendi odasını vererek durdurmuştu.
Bundan başka Budin Beylerbeyi Ferhat Paşa 9 şubat 1590da Arşidük Enrts'e yolladığı mektupta şöyle der;''Elinizde ki Türk esirler açlık,pis su ve soğuktan kırılıyor.Bizim elimizde de ileri gelen Alman esirleri var.Ama bunların hiç bir şikayeti yoktur.Hatta kendilerine esir muamelesi bile yapmıyoruz sadece alıkoyuyoruz.''
Almanlar ise Türk esirleri burun ve kulaklarını keserek Türk Paşasına yolluyorlardı(s.110)
Bunun üzerine Ferhat Paşa Alman İmparatoruna sadece kral diye hitap ettiği ki bu onun ne kadar kızdığına dalalettir)23 Nisan 1590 daki mektubunda şunları yazmıştı.(Kısaltıyorum );
''Biz kral Palgfy'nin sarayda yetiştiğini duymuştuk ve iyi eğitildiğini...Bu nedenle mertlikten anlar,insanlık öğrenmiştir sanıyorduk.Ama görüyoruz ki kral cellat yanında yetişmiş ve ondan ders almış.Çünkü geçen zavallı esirlerimizin ağzından söktürdüğü dişleri Budin'e yollamış.Bizde de çok Alman esiri var.Ama biz onları parmak ucuyla bile dövdürmedik.Çünkü dinlerimiz ayrıda olsa Allah'a inanıyoruz.Ondan korkarız ve onun yarattığı canlılarız''
Ve işte bir Alman Beyi Maximilian Von Weltz Türklere esir düştü.Bu adam Türklerin her gün onun yanına gelip kurtuluş gününün yakın olduğunu,Allah'ın takdirine sabır göstermesi gerektiğini ve kendisini teselli edip moral verdiklerini mektubunda yazıyor(s.84)
Ama ben İşkence iddialarını ortaya atanların kaynağını biliyorum.
Şu;Reşat Ekrem Koçu(Tarihçi bile değil Edebiyat Öğretmenidir.)'nun İstanbul Ansiklopedisi adını verdiği ve 1970 lerde sanırım Cumhuriyet gazetesi ekinde verdiği bir dergi(sonradan toplanıp cilt yapıldı.G harfine kadar var.)Tamamen hayali çizim ve iftiralarla dolu,kaynakçası olmayan bir yazı dizisi.Şimdilerde sadece sahaflarda bazı nüshaları bulunabiliyor.
Orhan Pamuk(yan) ta bu eserden Hatıralar ve şehir adlı eserinde bahseder.Özellikle Koçu Osmanlı padişah ve insanlarının oğlan düşkünü olduğu iddiasını ve işkence iddialarını dile getirip çizer.Öyle ki Orhan Pamuk bile(????) Koçu'nun eserlerinde bu oğlanları ballandıra ballandıra anlatmasını onlara bir kadına bile zor yazılacak iltifatları yazmasını yadırgar.
Sanırım iddiaların ve yukarıda ki çizerin kaynağı bu olsa gerek.Onu taklit etmiş.
Hammer bile Türklere nazaran Almanların barbar olduğunu söylüyor.

Sadece biraz araştırma yeterlidir...

---> Osmanlı Iskencelerı

6.madde cin iskencesi
osmanlida bu sekilde olaylar kesinlikle yoktur..

---> Osmanlı Iskencelerı

- suçlu 10 metre karelik bir odaya kapatılırmış...ve burdan hiç çıkartılmazmış...yemeği düzenli olarak verilen adam tuvalet olmaması nedeniyle tuvaletini odanın bir kenarına yapmak zorunda kalırmış...bir süre sonra yaptığı dışkı ve idrarların zehir salgılamalarından dolayı adam zehirlenerek ölürmüş

BunLar çok iğrenç yöntemLer.OsmanLıda bu şekiLde adaLetszLk oLduğunu hiç mi hiç sanmıyorum :/

---> Osmanlı Iskencelerı

Bunlar osmanlı işkenceleri değil orta çağ işkenceleri konu başlığını sen seçtiysen alıntı olduğu için başka bir yerde daha ayrıntılı okumuştum osmanlı bukadar vahşi bir işkence yapmazdı genelde kafa uçurma ve asma ile mehşurdu genelde avrupa ülkelerinde olurdu tarih araştırmadan kendi tarihinizi karalamayın arkadaşlar.. bunlar orta çağda ingiltere kırallıkları vikingler moğollar ve saxon kabilesi tarafından uygulanan profesyonel işkencelermiş.....çinliler işkence konusunda en ünlülerdir diğer arkadaşlarımızında dediği gibi

Son düzenleme:
---> Osmanlı Iskencelerı

Bazılarını cin işkencesi kitabında okumuştum...Çinlerin işkenceleridir yani...Osmanlı işkenceleri diye hiçbir kitapta okumadım nette tarihi bilgiler yada dini bilgiler ne kadar dogrudur tartışılır...İnanmadım kısacası

---> Osmanlı Iskencelerı

Ben de bu konunun takipini bir çin işkencesi belgesel kitabında okumustum osmanlı bunu yapacak kadar acımasız değil. 7 kıtaya hükmeden millet nasıl olurda böyle acımasız insafsız olur azcık düşünelim, galıba arkadaş konu başlığını yanlış almış olucak...

---> Osmanlı Iskencelerı

:D :D :D Hahahahsdğofffffajil çok komik bunlar arkadaş :)
Bunu yazan bir ermeni,yahudi veya rum uydurmuş dostum. bi müslüman böyle ceza vermez. komedi

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri