Ölmeden önce okumanız gereken 30 kitap!

---> Ölmeden önce okumanız gereken 30 kitap!

Herkesin okuma sebebi farklı tabi.
Ama Anafikre değinmişsin.
Gerçekten kitap okumanın en faydalı yanı hayat tecrübesi kazandırması.

Forumda böylesi güzel sohbetleri görmek oldukça hoş.

Mesele kitaplar olunca dikkat edilmesi gereken hususların başında okunulan eserlerin ne olduğu geliyor.
Aslında toplumuzda "oku da ne olursa olsun" algısı yerleştiğinden bunu kabullendirmek zor gelebilir.
Fakat, işin aslı öyle değil.

Mesela, bir yazar milli hüznümüz Sarı Kamış'ı yazıyor. Kitaptaki bilgiler arama motorlarında ilk sıralarda çıkan sitelere yükleniyor. Bilgi paylaşımına açılık hale geliyor. Sarı Kamış, falanca ilkokullarda araştırma ödevi olarak veriliyor. Öğrenciler ilk buldukları sitedeki bilgileri alıp ödevi tamamlıyor ve istatistik anlamda geneli yanlış bilgileniyor. Aralarından bazıları yetişkin oluyor ve siyasetle tarihle ilgili tartışmalara giriyor ve eksik bilgiyle ya yanlış bilgilendiriyor ya da batılı savunuyor. Bu gibi yoruma açık olmayan konularda kitap yazan yazarları iyi ayıklamak gerekmektedir.

Tasvir yaparken herhangi bir gerçeklik veya doğruluktan söz edilemez.
Bu sebeple onları okumak düşünce dünyamızı zenginleştirir.
Tarih, bilim gibi önemli konuları okurken veya yazarken bilgilerin en azından %80 oranında doğru-nesnel olmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Aksi takdirde herhangi bir olası tartışma başlatmak istemediğimden "yanlış bilgiler" öğrenebilirsiniz. Bunlar rakamlar veya olayların akıbetiyle alakalı olabilir. Şayet, Osmanlı Devleti hakkında bilinen ve sahnelenen onlarca yanlış şeyle ilgili, duyarlı olmak gerekir.

Osmanlı arşivleri bir gecede yok edildiğinden(yakılarak ve nehre dökülerek) gerçekliklerin saptırılması kolay olmaktadır.
Tarihimize sahip çıkmak bizi biz yapar. Yürürken ecdadın kanıyla yüreğiyle ve en önemlisi inancıyla salladığı bu şehirler anısına en azından onların yaptıklarına sahip çıkmak gerektiğine tüm kalbimle inanıyorum. O üstünden ezanın eksik olmadığı gerçekten muhteşem bir devletti ve torunları ona maalesef sahip çıkamadı.
Konumuz kitap ve okumak güzel.. Doğru şeyi ve güzel şeyi okumak daha güzel..

Saygı ve sevgiyle.

Bir kaç eser daha;
- Celcelutiye - Kubilay Aktaş
- Sislerin Vampiri - Christie Golden
- Yerdeniz Üçlemesi - Ursula K. Le Guin
- Ejderha Mızrağı - Kesişen Yollar (Fantastik Macera)
- Macera - Jack London
- Taras Bulba - Nikolay Vasilyeviç Gogol
- Şu Çılgın Türkler - Turgut Özakman

Son düzenleme:

Sürekli kitap okuyan kitap kurtlarında 300 nedir ki? Bir senede 300 kitap bulunur zaten okuyacak. 300 e ulaşmasam da yaklaştığım zamanlar vardı :)

[MENTION=162261]XPeke[/MENTION] aynen öyle. Bir dünya lise olur uzar gider. :)

ne kitaplar var bir oturusta bitirdigim. kitaba düşen bir damla gözyaşıyla ne kadar okudugumu anlardim. o derece baglayıcı kitaplar var

bir kitapta ben önereyim;

Jack London- Adem'den önce

ne kitaplar var bir oturusta bitirdigim. kitaba düşen bir damla gözyaşıyla ne kadar okudugumu anlardim. o derece baglayıcı kitaplar var

bir kitapta ben önereyim;

Jack London- Adem'den önce

Jack London :3dgxk: Teşekkür ederim. :)

Şeytanın Fısıldadıkları - Emre Yılmaz

[MENTION=163209]Jander[/MENTION] Ellerine sağlık. Okuyacaklarım arasında eklendi bir iki tane daha.

Rica ederim.
Kitaptan, bilgiden bahsedeceksek her zaman bir sandalye daha boş bırakın benim için. :)

Rica ederim.
Kitaptan, bilgiden bahsedeceksek her zaman bir sandalye daha boş bırakın benim için. :)

Buyurunuz efendim meydan sizin olsun. Konu bilgilenmek olunca herkese açık bu konular. :) Değerli bilgilerinizi esirgemeyin bizlerden.

Eğer genel manada bilgilenilecek bir konudan bahsediliyorsa varım demek istedim. Yoksa,
Brifing vereceğim demedim :) Kitapların ismini verelim. Bir de kitapların derinliklerine inelim diyebiliriz. Bu başlıktan olmayabilir ama sözcüklerde yatan anlamlar irdelenebilir. Şayet, her aklın çalışma şekli farklıdır.
Belli ki hepimiz başka başka kitapları elden geçir-miş-iyoruz.
Bununla birlikte kitaplarda yatan anlam nedir ve nasıl hayata zerk edilmelidir?
Önemli detaylardır..
Hep birlikte inceleyebiliriz..

Eğer genel manada bilgilenilecek bir konudan bahsediliyorsa varım demek istedim. Yoksa,
Brifing vereceğim demedim :) Kitapların ismini verelim. Bir de kitapların derinliklerine inelim diyebiliriz. Bu başlıktan olmayabilir ama sözcüklerde yatan anlamlar irdelenebilir. Şayet, her aklın çalışma şekli farklıdır.
Belli ki hepimiz başka başka kitapları elden geçir-miş-iyoruz.
Bununla birlikte kitaplarda yatan anlam nedir ve nasıl hayata zerk edilmelidir?
Önemli detaylardır..
Hep birlikte inceleyebiliriz..

:hi: İnceleriz irdeleriz.

Rica ederim.

Merhaba. Jander & puurple kardeşim.

:4::4::4::4:

Niyet ve cevaptaki güzellik çok hoş.
Evet yakışır,benim güzel arkadaşlarıma.
Herkese Örnek olmalarını istiyorum.

İşte benim bu formda bulunma nedenim.

Saygılar.

[MENTION=156636]mavikalem34[/MENTION] teşekkür ederim. Hepimiz bu konuda ortaklaşa bir başlıkta birleşelim.
Kimin açtığı önemli değil belli bir pasajı alıp onun üstüne olası yaşanmışlıklar kurgusu yapalım.

[MENTION=163862]nur9696[/MENTION] evet mükemmel kitap onlar sağ olasın. :)

[MENTION=163824]Fth93[/MENTION] Biz de o kadar güzel kitaplar var ki. Listeyi yapan yabancılar. Bizi katmamışlar. O liste uzar gider yazmaya başlarsak :)

Eklenecek cok sey var hakikaten birtanem ama ellerine saglik o kadar guzellerini bulup yazmidsin ki hepsi de zevkle okudugum kitaplar

Sanırım o yüzden en başta Otomatik portakal...

İyi okumalar :R

Sanırım o yüzden en başta Otomatik portakal...

İyi okumalar :R

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri