'Olmasaydı da olurduk' ilanını veren kişi konuştu

---> 'Olmasaydı da olurduk' ilanını veren kişi konuştu

Forumda kiyamet koparacak bir konu.

Eger yazdiklarimi cimbizlayacaksaniz kimse yazdigimi alinti yapmasin. Tamamen kendi sahsi fikrimdir.
Duzgunce anlayarak okuyup oyle alinti yapin veya cevap yazin.

Adamin bazi dediklerine katilmiyorum. Katildigim tek konu. Evet. Olmasaydida olurduk.
Evet olurduk cunki bir ulkeyi sadece 1 kisinin kurtarmasi imkansiz birsey. Elbette liderligi vardir ama bir ordu silah arkadaslari vardir.
Ataturk olmasaydi baska bir okadar vasifli bir komutan olurdu Ataturkun yerinde buyuk ihtimal. Turkler yeteri kadar yurekli ve vatam asigi bir millet. Eminim birsuru kahran vardir.

Ataturk olmasaydi olurduk evet ama belki farkli sartlarda olurduk.
Olurduk cunku Turkiye Ataturk ile birlikte baslamadi. Bilmem kac bin sene Osmanli hukum surmusturm

Ozaman soylede dusunebiliriz. Osmanli olmasaydi ataturk olmazdi. Ataturk olmasaydi biz olmazdik.
Ozaman boyle bir mantik olmasi lazim
.ataturk olduguna gore ondan oncekiler sayesindedir.

Yani Ataturk olmasaydida olurduk. Ataturk kurtardi demek biraz haksizlik oluyor silah arkadaslarina. Ataturk onderligi ile ordusu kurtarmistir turkiyeyi.
Ama ben silah arkadaslarindan hic birini tanimiyorum. Taniyan var mi?
Okulda sadece Ataturku ogrendik. Silah arkadaslarini tanimiyorum.ben.

Ataturk turkiye icin buyik adimlar atmis ileriye tasimis turkiyeyi ve avrupa karsisinda dik bir durusu olmustirmataturke elbette minnattiriz. Dedigim gibi okurduk ama belki farkli sartlarda..

Evet Atatürk'ün siyasi bir kişiliği var lafımız olamaz ona.Şahsım olarak Atatürk düşmanı değilim şimdi birileri çıkıp yazdıklarımı yanlış anlar ki bunu belirttiğim halde de yanlış anlamak isteyenler çıkacaktır.

Ama herkes kabul etmeli ki doğruları olduğu gibi yanlışları da var.Yanlışlarından kastım özel hayatı değil o bizleri ilgilendirmez.Sonra birileri çıkıp da doğulu olmamızla düşüncemizi bağdaştırır falan.

İster Atatürk olsun ister Fatih Sultan Mehmet olsun kim olursa olsun olmasaydı olmazdık denmesini doğru bulmuyorum.Zira olmasaydı olmayacağımız tek kişi var.

Eğer bu düşünceyle hareket edecek olursak Osmanlı olmasaydı Atatürk olmazdı.

Sultan Alparslan olmasaydı Anadolu'da yaşıyor olmazdık.
Osman Bey olmasaydı Osmanlı Devleti olmazdı.
Fatih Sultan Mehmed, Kanuni Sultan Süleyman gibi büyük padişahlar olmasaydı Osmanlı Büyük bir imparatorluk olamazdı.
Osmanlı "Hasta Adam" olmasaydı tarih sayfaları Mustafa Kemal'i yazmazdı.
Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı Türkiye Cumhuriyeti olmazdı.
Bunu diyen şahız olmasaydı da bunları tartışıyor olmazdık.

(Bu bu kadar kesin ve net. Ayrıca herkes insan herkesin doğrusu yanlışı vardır. Kişilerin özel hayatı, şahsi inançları kimseyi ilgilendirmez.)

Hiçbir başarı tek bir kişinin üstüne yüklenmemiştir. Zaten M. K. Atatürk kendi sözleriyle de bunu belirtmiş. Türk Anasına, Mehmetçiğe duyduğu minneti aktarmıştır.

Fakat böyle durumlara kişisel yetenek, sezgi ve kararlar çok önemlidir. O olmasaydı başkası bunu başarırdı demek büyük bir haksızlık olur.

İnsanları tartışmaya, ayrı düşürmeye çalışmaktan bir şey değildir.

Ayrıca Atatürk'ten başka birisini öğretmedi diyenleri anlamıyorum nerede okudu acaba.

Olmasaydı da olurduk..

-Hadi canım sende!

Olurduk tabi..

-Nasıl yani

Allah yarattı oğlum bizi Atatürk değil ki

-Doğru ya bende kinder süpriz yumurtadan çıktık sanıyordum

Keşke bizi leylekler getirseydi. O zaman bu sorun olmazdı sanırım. ( En azından olmasaydı da olurduk diyemezdik değil mi? )

OLMASAYDI DA OLURDUK gibi mantıksız,gereksiz ve provoke edici bir cümlenin varlığına bile tahammül edemiyorum.

BİZ BUNUN FARKINDA DEĞİL MİYİZ YANİ ? Atatürk'den önce bizim için hayat yok muydu, bir tarihimiz yok mu diyoruz biz.

Osman beyden, devşirme padişah analarımıza Fatih Sultan Mehmetimizden, ulubatlı Hasana kadar hepsi bizim diyoruz, hepsini seviyoruz, hepsine saygı duyuyoruz,minnet ediyoruz. ATAERKİLİMİZ diyoruz.

Kişisel yaşantılarına gem vurmuyoruz,yaptıklarına bakıyoruz. Bizleri tek parça halinde TÜRK olarak KÜRT olarak ÇERKEZ olarak LAZ olarak TATAR olarak bir arada tuttukları için seviyoruz. Bu toprakları ANADOLU insanından başkalarına kaptırmadıkları için ŞÜKREDİYORUZ. bizleri ASİMİLE etmelerine izin vermedikleri için DUA ediyoruz.

Yukarıda saydığım/sayamadığım tarih adamlarımızın/kadınlarımızın yaptıklarını biliyor musunuz?

Biliyorsunuz biliyorsunuz.. ( Bunu olumlu olarak almayın,biraz düşünün bulamazsanız ben tek tek açıklarım hiç problem değil)

ama olay bu değil, Olay BU ÜLKEYİ daima ileri götürmek adına yaptıkları YENİLİKLER, yaptıkları ATILIMLAR, BOYUN eğmemeleri, TOPRAKLARINI başkalarına pazarlamamaları

VERMEDİLER VATANLARINI,PARÇALATMADILAR,bu kadar basit.

bunlar için neden demiyorlar OLMASAYDI DA OLURDUK diye!

Ne alıp veremediğiniz ATATÜRK İLE

KİMLİĞİNİZE SAHİP ÇIKABİLİYORSANIZ ŞUAN, BUNU ATATÜRK'E BORÇLUSUNUZ.

O OLMASAYDI VARDIK AMA NE ŞEKİLDE, AZ DÜŞÜNÜN BUNU ??

Yaptıklarını yargılamayın, sonuna bakın.

daha kaba bir tabir ile

HATİCEYE DEĞİL NETİCEYE BAKIN!

Ama herkes kabul etmeli ki doğruları olduğu gibi yanlışları da var.

Merhaba.

Sizden;
sadece ama sadece,
ATATÜRK 'ün
bir yanlışını rica ediyorum.

Bizde bilgilenelim.

Sadece yanlışını belirtin lütfen ( başka şeyleri değil).
Teşekkür ediyorum.

Merhaba.

Sizden;
sadece ama sadece,
ATATÜRK 'ün
bir yanlışını rica ediyorum.

Bizde bilgilenelim.

Sadece yanlışını belirtin lütfen ( başka şeyleri değil).
Teşekkür ediyorum.

En basitinden İstiklal Mahkemeleri'nde binlerce suçsuz insanın öldürülmesi..

Ya da harf inkılabıyla bir gecede koca bir milletin cahil konumuna düşürülmesi..Şuan 100 yıl önce ölen ecdadımızın mezar taşını okuyamıyoruz.Halkımızın çoğu Kur'an-ı Kerim'i okuyamıyor.Kulaktan dolma bilgilerle dini yanlış öğreniyor.

Ne olurdu yani latin harflerine geçmeseydik de öyle devam etseydi?Osmanlı arapça kullandı da 8 asır dünyaya hükmetmedi mi?İlimde örnek alınan bir topluluk değil miydi?

Herkesin fikrine saygı duyuyorum benim fikrim herkesin fikrinin karışımı :D

[MENTION=157835]Morpheuses[/MENTION] çekirdekleri al gel mevzu var :D

En basitinden İstiklal Mahkemeleri'nde binlerce suçsuz insanın öldürülmesi..

Ya da harf inkılabıyla bir gecede koca bir milletin cahil konumuna düşürülmesi..Şuan 100 yıl önce ölen ecdadımızın mezar taşını okuyamıyoruz.Halkımızın çoğu Kur'an-ı Kerim'i okuyamıyor.Kulaktan dolma bilgilerle dini yanlış öğreniyor.

Ne olurdu yani latin harflerine geçmeseydik de öyle devam etseydi?Osmanlı arapça kullandı da 8 asır dünyaya hükmetmedi mi?İlimde örnek alınan bir topluluk değil miydi?

Merhaba.

Bu dediklerinizin bilimsel bir değeri yok.
Sadece birilerinden duyduğunuz yorumlar.
Hiç aklınıza geldimi?,
Koca osmanlı padişahı;
Neden sadece bavulunu alıp sessiz sedasız ingiltereye gitti?.

Birilerinin yorumları haklılık getirmez.
Kendi aklınızı,kullanmanız gerek,
bazı cevapları öğrenebilmek için.

Çok şeylerimizi borçlu olduğumuz bu insana,
bu ithamlarda bulunabilmek vebal altına girmektir.
Bizim gönlümüz sizin gibi arkadaşlarımızın,
Gerçek ve güvenilir kaynaklardan bilgi edinmenizden yana.

Bir arkadaş olarak daha sağlam kaynaklara ulaşmayı denemelisiniz derim.
Size gösterileni değil, saklanmak istenenleri görmeye çalışın.
Hak bunu gerektirir.
Sizin hakka dikkat ettiğinizi biliyoruz.
Üç günlük ölümlü dünyada,yaptığımız,söylediğimiz her sözden mesulüz.
Ben hikayelerle iş yapmam.
Sizin de yapmanızı istemem.( İyi niyetten samimiyetten sadece)

selametle.

Merhaba.

Bu dediklerinizin bilimsel bir değeri yok.
Sadece birilerinden duyduğunuz yorumlar.
Hiç aklınıza geldimi?,
Koca osmanlı padişahı;
Neden sadece bavulunu alıp sessiz sedasız ingiltereye gitti?.

Birilerinin yorumları haklılık getirmez.
Kendi aklınızı,kullanmanız gerek,
bazı cevapları öğrenebilmek için.

Çok şeylerimizi borçlu olduğumuz bu insana,
bu ithamlarda bulunabilmek vebal altına girmektir.
Bizim gönlümüz sizin gibi arkadaşlarımızın,
Gerçek ve güvenilir kaynaklardan bilgi edinmenizden yana.

Bir arkadaş olarak daha sağlam kaynaklara ulaşmayı denemelisiniz derim.
Size gösterileni değil, saklanmak istenenleri görmeye çalışın.
Hak bunu gerektirir.
Sizin hakka dikkat ettiğinizi biliyoruz.
Üç günlük ölümlü dünyada,yaptığımız,söylediğimiz her sözden mesulüz.
Ben hikayelerle iş yapmam.
Sizin de yapmanızı istemem.( İyi niyetten samimiyetten sadece)

selametle.

Merhaba;

Size göre güvenilir kaynaklar nelerdir acaba?

Bence Harf inkilabı konusunda yanılıyorsunuz.Harf inkilabı çok önemlidir.

Türkçenin Türkçeliğini bitiren Osmanlı Devleti’nin dönme-devşirme politikası çerçevesinde Türkleri merkezden dışlamasına paralel Türkçeyi de dışlamış olmasıdır. Örneğin medreselerde bile Türkçe yasaktır. Türkçe Osmanlı döneminde sadece halk arsında yaşamış ve her geçen gün daha da fakirleşmiştir. Osmanlı devleti, Türkçeyi Türkçenin yapısına hiç uymayan Arap alfabesiyle yazma garabetini göstermiş, bu nedenle Türk çocukları bir türlü okuma yazma öğrenememişlerdir. Cahil kalmışlardır. Hep dönme devşirmeler aydınlanmıştır. Sonunda devlet de dönme devşirmelere kalmıştır zaten. Osmanlı devleti döneminde Türkçe dışlanmış, Türkçenin içine Arapça ve Farsça boca edilmiş, Türkçe Türkçeliğini yitirdiği için "Osmanlıca" denilen Arapça-Farsça-Türkçe karışımı "yapay bir dil" icat edilmiştir. Bugün "bizim dilimiz" diye yobazın sahip çıktığı şey işte bu "uyduruk dildir". Gerçekte bu bizim dilimiz Türkçenin yerine icat edilmiş bir "ucube" dildir. Bu süreçte Türkçesi olan bazı sözcükler bile dilden atılıp yerine Arapçaları kullanılmıştır. Örneğin et ve ekmek sözcükleri kullanılmayarak bu sözcüklerin yerine Arapça ve Farsça karşılıkları kullanılmıştır. Atatürk, dil devrimi ile Osmanlı devleti döneminde dışlanıp ihmal edildiği için unutulmaya yüz tutmuş Türkçeyi kurtarmıştır. Unutulmuş Türkçe sözcükleri derletip toplatıp kitaplaştırmış, yeni sözcükler türettirmiş, hatta kendisi de 100'e yakın Türkçe sözcük türetmiştir ki bu sözcüklerin tamamı bugün dilimize yerleşmiştir ve kullanılmaktadır. Atatürk yazı devrimi (alfabe devrimi) ile Türkçenin yapısına hiç uymayan Arap alfabesi yerine Türkçenin yapısına uygun Göktürk-Etrüsk-Latin kökenli "yeni Türk alfabesini" kabul etmiştir. Nitekim Latin alfabesindeki 14 harf aslen ön Türk kökenlidir. bu alfabe değişikliği sayesinde Türk çocuğu genetiğine uygun bu alfabe ile güzel Türkçesini çok kolay bir şekilde öğrenmiştir. böylece okuma yazma oranı bir anda patlama göstermiştir. Osmanlı Devleti’nde okuma-yazma oranı kadınlarda binde 4, erkeklerde yüzde 7'dir. Harf devriminden sonra 1928–1938 arasındaki 10 yıl içinde okuma yazma oranı toplamda yüzde 20'ye çıkmıştır. Osmanlı döneminde cahil bırakılan Türk insanı cehaleti yenmeye başlamıştır.
Dil ve yazı devrimi bir cumhuriyet mucizesidir.
Kaynak: Akl-ı Kemal
Özetle: "harf devrimi yapıldı bir gecede cahil kaldık" diyenler sanki Osmanlı'da herkes harıl harıl okuma-yazma biliyor, her yer kitap dolu, herkes okuyor izlenimi yaratmaktadırlar. Oysaki gerçekte toplumun yüzde 90'ı okuyamamaktadır, yazamamaktadır. Osmanlıya matbaa 1727'de gelmiş ancak 200 yıl kitap basılmamıştır. 19. yüzyıldan sonra Osmanlıda basılan 30.000 kadar kitabı Türkiye cumhuriyeti bir kaç yılda basmıştır.

Bilimsel olarak dogru.
Olmasaydi da olurduk
Kim olurduk orasi ayri

Ataturku sevmiyomus
Boyle bi zorunlulugu yok tabi
Ancak beynine kazimasi gereken bi sey var.
Ataturkun tarihimize bi zarari olnadi
Bu ve bunun gibiler artik anlamali
Ortada bi gercek var ki
Adam prim yapmak icin basvurdu bu yola ve
Cokta basarili oldu.

Yani mevzu ne Ataturk
Ne koc grubuna gonderme yapmak

Nah olurdun diyesim geliyor şunlara hadi oldun diyelim burası Türkiye olacakmıydı yada sen Türk olarak dogacamkıydın?

doğru olmasaydı da olurduk.
çan seslerini duyarak uyanır, baska bir bayrak altında saygı durusunda bulunur, baska dili konusur baska tarihi öğrenirdik. dedeleri korkudan tavuk kümesine saklananlardan medet ummamışki bu millet.

Merhaba;

Size göre güvenilir kaynaklar nelerdir acaba?

Merhaba.
Aslında biraz gecikmiş bir yanıt oluyor ama,
Başka arkadaşlarımızın yanıtlıyabilmesi için biraz zaman bıraktık arada.

Evet arkadaşlar;

Sorulara her arkadaşımız cevap verebilir,fikirler uysada uymasada.
Verilen yanıtlar bizleri sevindirir sadece.
Kızmaca gücenmece olmaz bilesiniz.

Aslında cevap çok basit.

Güvenilir kaynaklar sizin güvenliğine,
Doğruluğuna emin olduğunuz kaynaklardır.

Sadece ,
Ahmet efendinin, memehmet efendinin anlattıkları hikayeler olmaz.
Milletler arasında geçerli olan nitelikleri, özellikleri taşımalıdır, en azından.

Veya en kolayı;
Yaradanın size vermiş olduğu,ölçü ve tartı aletlerini kullanacak, ölçerek güvenilir olup olmadığına karar vereceksiniz .

Tek tehlike;
Ölçü ve tartı aletlerinin belirttiği değerleri iyi yorumlamak zorunda olmanızdır.

Yanlış yorumla, vebal altında kalıp hayatınızı karartabilirsiniz.
Bu nedenle,
onun bunun emanetlerini değil kendi emanetlerinizi en iyi ve en doğru biçimde kullanmalısınız.
Ölçü aletlerinde yapılan yanlışlar biliyorsunuz dinimizde çok ağır bedelleri olan bir suç olarak değerlendirilir.

Bu değerlendirmeler hayatımızın her anında yapılması gereken bir şeydir. Sadece ATATÜRK'le sınırlı değil hemde.

Bir noktada;
bu aletleri kullanabilme, okuyabilme yeteneği, insanın hem bu dünyadaki yaşamını, hemde öbür dünyadaki yaşamını derinden etkileyecektir.

Evet emanetlerinizi daha özenli kullanacağınızdan ve hak için doğru değerlendireceğinizden eminim.

Yaradan doğrulardan ayırmasın kimseyi.
saygılar.

Not: güzel yaklaşımınız kimsenin gözünden kaçmıyor.
Bunun için özellikle teşekkür ediyorum.

Atatürk düşmanları acıyorum sizlere...gerçekten..;)

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri