Neden müslümanlar bilim açısından geri kalmıştır?

---> Neden müslümanlar bilim açısından geri kalmıştır?

Onların nasıl bildiğinin önemli olduğundan bahsetmiyorum. Onlar da çoğu insan ve topluluğun yaptığı gibi kendinden olmayanları kötü düşürmeye çalışırlar. Benim bahsettiğim Müslümanların bu iddiasını neye dayanarak söyledikleridir. Bu sadece bir iddiadır. Bilimde ilerlemeyi sağlayacak bir buluşu bulan insan ona sahip çıkmasını da bilir, bilmelidir.

Benim bahsettiğim şu: Müslümanlar için en önemli şey dinleridir yani dünyada yaptıklarının karşılığının ileride alınacağıdır, ama dine gerekli önemi vermeyenler için en önemli şey dünyada yaptıklarının karşılığının hemen alınacağıdır. Bu yüzden dindarlar ölümden sonrasına çalışır, dine gerekli önemi vermeyenler ise ölümden öncesine çalışır. İşte bilimi bu etkiler. İnsanlar neye değer verirlerse onu geliştirebilirler.

Tartışma üslubundan dolayı teşekkür ederim.

evet bu konuda haklısınız...bizler yaptıklarımızın karşılıgını almak için çabalamayız çok fazla...cünkü insanlar için faydalı birşey yapmış olsak onun mukafatını ahirette almak bizim için daha iyidir o yüzden karşılık alma cabasında olmadıgımızdan üzerine fazla düşmedigimizden geri kalmış olmasak bile yaptıklarımız yani alimlerimizin yaptıgı buluşların cogu bilinmiyor hatta onlardan sonra başkları onu keşfedip ben buldum diyebiliyor...aynı şeyi söylüyoruz geri değiliz geri gibi gözüküyoruz ... bilim dinimizin önüne geçmediginden bu böyle

ben teşekkür ederim

muslumanlar bilimde geri kalmis degildirler..
burada bilimden kasit nedir ? uzaya cikmak mi ?

Konuşmaya gerek yok ;
Bkz : İbn-i Sina,Farabi,Harizmi,İbn-i Rüşd

:)

Müslümanlar kesinlikle Bilim Açısından geri falan değildir. Müslümanlarda insanlara zarar veren icatlar bulma yoktur. Bunun sebebini ise inançlarından alırlar. İnsanların canlarını nasıl alabiliriz diye yapılan Bombalar ve Silahlanmalarda Müslümanlar yoktur sadece. Onun dışında ;

Felsefe'de, Bilim'de, Harita'da, Tarih'te, Dini İnanç ve saymadığım onlarca dal ve branşta her zaman bir Müslüman vardır.

Teknoloji'den kastınız sadece Silahlanma olabilir. Bugün Nasa'da da Türklerin çalıştığını, Son teknoloji amerikan sistemlerini bile deaktif edip kendi bildiklerini okuyan Müslüman Türkler vardır. Google amca'da araştırma yapmanız yeterlidir. Bu Ülkeyi 1938'den bu döneme kadar yönetenlere sorun bu soruları. Askeriye Amerikan ve İsrail teknolojileri ile doludur. Bu geçmişteki silahlar ve uçaklardır. Belirli anlaşma yılları vardır. Çünkü Türklerin o " ÇILGIN " Strateji ve Askerinde ki İMAN gücünden korktukları için fikirdaş Yönetimlerle 10-15 yıllık kendi silahlarını kullanma anlaşmaları vardır. Zorunludur.

Onun dışında Makine Kimya Enstitüsünü unutmayınız, Kırıkkalede ki Silahlanma Fabrikalarını, Silahlı Kuvvetlerin yeniden DİRİLME çabalarını göz ardı etmeyiniz.

Müslüman Türkler hiçbir zaman geri kalmamıştır. Yaradılışlarında Fevlkaladelik vardır.

Her zaman bir Müslüman vardır demişsiniz. Evet o kadarına benim de lafım yok. Ben Müslümanların bilime katkısından bahsediyorum. Bilim derken sadece silahlanmadan bahsetmiyorum, hatta silahlanma aklıma bile gelmedi. Bazı örnekler vermişsiniz.

İnsanlığı ve şuanki bilgi birikimini, bilim düzeyini gözünüzün önüne getirmeye çalışın ve Müslümanların katkısını çıkarın sonra da kalanı Müslümanların katkısıyla kıyaslayın.

Şu an kullandığımız teknolojiye ve evren hakkında sahip olduğumuz bilgilere Müslümanların yapmış olduğu katkıların somut örneği çok azdır. Elbette gelişimine herkesin olduğu gibi Müslümanların da katkısı vardır ama keşife, buluşa, icada gelince duraksıyoruz.

Bu konuya verilen cevaplarda aksini ispat etmeye çalışan çok kişi var. Sadece istisnalardan bahsediyorlar. İşte bu daha vahim bir durum. Müslümanların bilime katkılarını örnek vererek göstermeye çalışıyorlar. Oysa şuanki genel bilgi birikimi bu şekilde tek tek belirtilecek kadar az öğeye mi sahip sizce?

evet bu konuda haklısınız...bizler yaptıklarımızın karşılıgını almak için çabalamayız çok fazla...cünkü insanlar için faydalı birşey yapmış olsak onun mukafatını ahirette almak bizim için daha iyidir o yüzden karşılık alma cabasında olmadıgımızdan üzerine fazla düşmedigimizden geri kalmış olmasak bile yaptıklarımız yani alimlerimizin yaptıgı buluşların cogu bilinmiyor hatta onlardan sonra başkları onu keşfedip ben buldum diyebiliyor...aynı şeyi söylüyoruz geri değiliz geri gibi gözüküyoruz ... bilim dinimizin önüne geçmediginden bu böyle

ben teşekkür ederim

Elbette alimlerimiz var. Onları inkar etmiyorum. Ama onların bulduklarını sonradan başkalarının sahiplendiğini neye dayanarak söylediğinizi hala anlayamadım.

Bu bahsettiğiniz durumu tartışırsak bu bir tarih tartışmasına döner. Mesela tarih konularında bize atalarımız en iyi, kahraman, ve her zaman haklı olarak öğretildiler. Bunların böyle olması muhtemeldir, çünkü yazılı tarih kayıtları bunu gösteriyor. Peki diğer ülkelerden hiç tarih öğrendik mi? Onların iddialarına 'haksızlar' deyip geçmekten başka bir şey yaptık mı? Onların kaynaklarına bir göz attık mı? Bu tarih öğrenmede büyük bir eksikliktir ve tartışmayı etkisizleştirir.

Aynı şekilde bizim tartışmamızda da olaya tek pencereden bakmak bu şekilde öznel bir iddia ortaya çıkmasını sağladı. Müslümanın bulduğu keşfi başkasının sahiplendiğini size yine bir Müslümandan başkası söyleyemez. Söyleyen kişinin de ne derece haklı olduğunu gösterecek bir olgu bizim bilgimizde bile yok. Sadece, eksik kaynaklı tarih tartışmalarının doğurduğu gibi bir belirsizlikle karşı karşıya kalırız.

Her zaman bir Müslüman vardır demişsiniz. Evet o kadarına benim de lafım yok. Ben Müslümanların bilime katkısından bahsediyorum. Bilim derken sadece silahlanmadan bahsetmiyorum, hatta silahlanma aklıma bile gelmedi. Bazı örnekler vermişsiniz.

İnsanlığı ve şuanki bilgi birikimini, bilim düzeyini gözünüzün önüne getirmeye çalışın ve Müslümanların katkısını çıkarın sonra da kalanı Müslümanların katkısıyla kıyaslayın.

Şu an kullandığımız teknolojiye ve evren hakkında sahip olduğumuz bilgilere Müslümanların yapmış olduğu katkıların somut örneği çok azdır. Elbette gelişimine herkesin olduğu gibi Müslümanların da katkısı vardır ama keşife, buluşa, icada gelince duraksıyoruz.

Bu konuya verilen cevaplarda aksini ispat etmeye çalışan çok kişi var. Sadece istisnalardan bahsediyorlar. İşte bu daha vahim bir durum. Müslümanların bilime katkılarını örnek vererek göstermeye çalışıyorlar. Oysa şuanki genel bilgi birikimi bu şekilde tek tek belirtilecek kadar az öğeye mi sahip sizce?

Hocam demek istediğinizi gayet iyi anladım. Fakat kendi Milletine inanmayan o kadar çok insan varki. Sadece Bilgisayar branşından konuşalım. Bugün siz, ben ya da bi başkası ortaya bir icat atar bunu buldum diye kimse kaile bile almaz. Anca bu Televizyonlara çıktığı zaman ciddi bir yer bulur. Ülkemizde ise sistem şu şekildedir.

Bir Bilişim suçu işlersin. Polis seni yakalamaya çalışır. Bulamaz. Sonra 2. bir seferde yaparsınız yakalanmazsınız ama gündemde olur isminiz. 3. Operasyonda yakalarlar ve içeri atarlar. Siz içeri bilişim suçlusu olarak gösterilir ve 5 yıl içeri atarlar sizi. Oysa siz bir güvenlik zaafiyetini ortaya çıkaran beyinsinizdir. Sonra ne olur ?

Bizim Devletin içeri attığı Bilişim Suçlusu aslında bir Süper beyindir. Bu kişi Asla Kpss Den full de çekse Devlet Memuru olamaz. Neden ? Suçludur. Zaafiyeti ortaya atmıştır. Oysa FBI , CİA gibi birimler tarafından bu kişiler değerlendirilir ve Yurt Dışına götürülür. Çeşitli alanlarda düşünebilirsiniz bu örneğimi. Araştırırsanız zaten Türkiyedeki Hackerların yakalanıp içeri atıldığında çıkınca ne iş yaptığına bi bakın. Bu tarz teknolojik konular bizim ülkemizde ilgi çekmez suçtur. Oysa Başka ülkelerde hem Suç hemde işi bittiğinde o suçlu değerlendirilir. Ben uzman olduğum konudan örnek veriyorum.

Özetleyecek olursak;

Ne dahi insanlar var bizim Ülkemizde şimdiki zamanın gençleri ve çocukları ayrı bir dahi zaten. Fakat elinden kimse tutmuyor. Değerlendirilmiyor. Bizim okulda çocuk Uclu kalemden bomba yapmıştı. Milli Savunma Bakanlığına kadar sesini duyurmaya çalıştı sesini bakın sistem şudur budur ama kimse iplemedi. Kendimi övmek istemediğim için kendimden örnek vermiyorum. Ama 1 tanesini veriyim.

3G modemler çıktığı dönemde Dünyada şok etkisi yarattı en azından Türkiyede . Heryerde kullanılacağı düşünülüyordu sonra bazı noktalarda çekmediği ortaya çıktı. Bu bir harika değildi. Cep telefonu baz istasyonu yoksa çekmez. O hesap demekki daha tam bir icat değildi. Oysa ben bu konu üzerinden gitmek istedim ve DÜNYADA ilk defa 3G Modemlerin her noktada çekebilmesi için bir proje gerçekleştirdim. Tubitak ödül verdi Bölge de fakat ardına düşen olmadı. Oysa benım bulduğum bir icadın sorunsuz tamamlanmasıydı.

Bu tarz düşünün. Devlet bişeyler sağlamalı ki bişeyler ortaya çıksın. Yoksa o kadar Genetik Mühendisi var, Makine Mühendisi var, Pc mühendisi var.

Eskilerde de böyledir. İmkansızlıklar yüzünden kaybetmiştir Müslümanlar her zaman. Elinden kimse tutmadı. Matbaa'ydı sanırım sonradan başkalarının sahiplendiği :)

Sevgilerimle.

Evet bu konuda haklı olabilirsiniz. Ülkemiz için düşünelim. Türk milleti diğer milletlere kıyasla daha zekidir; ama Türkler kendi dahilerini savunmuyorlar, kendi beyinlerine sahip çıkmıyorlar.

Şimdi tekrar millet boyutunda düşünelim olayı. Türk milleti Müslüman bir millet. Bazı kişiler dünyada olmayan yeni şeyler buldu, keşif yaptı. Bu kişiler tanıtılmadı, bu kişilere sahip çıkılmadı. Peki bunu yapan kim, yine Türkler değil mi?

Diğer ülkeler kendi milletlerini öne çıkarmaya çalışıyorlar. Kendi ülkelerinden çıkan buluşları büyük bir gururla sahipleniyorlar. Türklerin köklü bir tarihi var, en eski yazılı kalıntılar, tarihi eserler Türklerden, ama sahiplenemedik. Fakat diğer ülkeler kendi atalarına ait bir kalıntı bulmak için neler feda etmezlerdi.

Bizde neden böyle? Türklerin, kendi insanına sahip çıkmaması, ülkesini diğer ülkelerin önüne geçirmek istemediğini, kendi milletinin kendinin umurunda olmadığını göstermez mi? Bu kişi dünyadaki hayatı için değil de dünyadan sonraki hayat için çalışmıyor mudur? Bu kişi Müslüman değil midir?

Burdan şu sonuç çıkar Müslüman insan bilimde gelişmiştir ancak Müslüman millet bilimde gelişememiştir.

Ben bunun da tam olarak böyle olduğunu düşünmüyorum. Eğer her Müslümanın bulduğu Müslüman buluşu olarak tanıtılsaydı Müslümanlar bilim konusunda diğer ülkelerle yarışacak konuma gelir miydi? Buluşlara ve beyinlere sahip çıkılmamasının bu kadar büyük bir fark yaratacığını düşünmüyorum. Daha da önemlisi buluşu bulan insanın buna sahip çıkması, destekçi bulması bu kadar zor değildir. Geçmiş dönemlerde, Avrupada, buluşu bulan herkese kendi milletleri tamamen destek olmuş mudur?

Saygılarımla :)

Evet bu konuda haklı olabilirsiniz. Ülkemiz için düşünelim. Türk milleti diğer milletlere kıyasla daha zekidir; ama Türkler kendi dahilerini savunmuyorlar, kendi beyinlerine sahip çıkmıyorlar.

Şimdi tekrar millet boyutunda düşünelim olayı. Türk milleti Müslüman bir millet. Bazı kişiler dünyada olmayan yeni şeyler buldu, keşif yaptı. Bu kişiler tanıtılmadı, bu kişilere sahip çıkılmadı. Peki bunu yapan kim, yine Türkler değil mi?

Diğer ülkeler kendi milletlerini öne çıkarmaya çalışıyorlar. Kendi ülkelerinden çıkan buluşları büyük bir gururla sahipleniyorlar. Türklerin köklü bir tarihi var, en eski yazılı kalıntılar, tarihi eserler Türklerden, ama sahiplenemedik. Fakat diğer ülkeler kendi atalarına ait bir kalıntı bulmak için neler feda etmezlerdi.

Bizde neden böyle? Türklerin, kendi insanına sahip çıkmaması, ülkesini diğer ülkelerin önüne geçirmek istemediğini, kendi milletinin kendinin umurunda olmadığını göstermez mi? Bu kişi dünyadaki hayatı için değil de dünyadan sonraki hayat için çalışmıyor mudur? Bu kişi Müslüman değil midir?

Burdan şu sonuç çıkar Müslüman insan bilimde gelişmiştir ancak Müslüman millet bilimde gelişememiştir.

Ben bunun da tam olarak böyle olduğunu düşünmüyorum. Eğer her Müslümanın bulduğu Müslüman buluşu olarak tanıtılsaydı Müslümanlar bilim konusunda diğer ülkelerle yarışacak konuma gelir miydi? Buluşlara ve beyinlere sahip çıkılmamasının bu kadar büyük bir fark yaratacığını düşünmüyorum. Daha da önemlisi buluşu bulan insanın buna sahip çıkması, destekçi bulması bu kadar zor değildir. Geçmiş dönemlerde, Avrupada, buluşu bulan herkese kendi milletleri tamamen destek olmuş mudur?

Saygılarımla :)

ehheh..
Haklısın birazcık aslına bakarsan fakat olay bu kadar sınırlı değil be kardeşim. Millet olarak sahip çıkmak ayrı bişey Devletin sahip çıkması ayrı bir olaydır. Bugün Başbakana ben desem ki " Sevgili Başbakanım Milli Savunma Bakanlığında kurduğunuz Siber ordu bir halta yaramıyor maalesef " beni iplemez. Oraya aldığı elemanlarda kpssden 80 veya daha ustu ıle gıren elemanlardır. Teknik bilgiye pek bakmazlar . Neden ? İplemezler. Eğer yönetimde ( ki hiçbir siyasi oluşumu desteklemem ) birileri işini sağlam yapmaya kalkışsa onunla beraber yeni bir eğitim sistemi getirilebilir. Bu sayede eğitim ve öğretim Seviye kazanır ve insanlar daha uzman olur. Daha uzman olanların ise boş duracağını sanmıyorum.

İşin birazda diğer boyutu var. DİĞER ÜLKELER.
Mossad gibi bir bela varken Dünya'da kimse cesaret edemiyor. Edenler ise uyarılıyor bro bu aşikar :H

Ben bugün desem ki ; Su ile çalışan araba buldum. Bana diyecekleri şey " Oraya gelirsek senin .... " olacaktır. Bu onları rahatsız eder. Yahudiler biz Müslümanları hatta TÜRKLERİ hiç sevmezler. Devletimiz de bişey yapamaz.

Tabi bunlar bişey ortaya çıktıktan sonraki engeller. Konumuz ise bişeyler ortaya çıkarmak. Buda biraz kişilerde kalıyor aslında. Şu konuda kalıbımı basabilirim. Şu dönemlerde 17-18-19-20 yaşlarındaki Gençlerimizin %70'i karı kız peşinde ömrünü geçiriyor. Kitap okuyan yok, okuyanın adı ise İnek.

Bu da ne demektir ?

Eğitimde Milli Şuur yok. Caponların öğrencileri nasıl yetiştirdiğini biliyorsunuzdur. Bilmiyorsanız anlatıyım ;

Öğrencileri alırlar öncelikle tesislere götürürler çocukken. Çocuklara teknolojileri gösterirler ( kendi yaptıkları ) sonra bi kaç tesis daha geçtikten sonra Hiroşimaya götürürler. Amerikanın Atom Bombası ile caponların bi bölümünü SİLİP ATTIĞI hiroşima. Onlara gösterirler derler ki ; Takaşimato amerikato bombayato sokato pokato yediko . Meali ; Zamanında Diğer ülkeleri YÖNETEN bir Ülke var Adı amerika . Buraya Atom bombası attı ve ATALARINIZI katlettiler. Biz ise sıfırdan başladık o teknolojileri kurduk daha da yükseleceğiz falan fistan.

Bu şuuru oturtabilirsek Ne Ayştaynlar ne Pikassolar çıkar akıl erdirmek güç. Dediğin gibi biz TÜRKÜZ Çünkü.

Geçmişe bakacak olursak da örnek çok bro :H Bilindik bilinmedik...

Gözlerinden öperim.

butun yorumlari okumadim sadece en bastakileri okudum....

bu konu bana Emine Senlikoglunun kitabinda yazmis oldugu bir cumleyi hatirlatti...

''Hiristiyanlar nezamanki incilden (sahtesinden) uzaklasti ozaman yukselise gecti. Muslumanlar nezaman Kur'an dan uzaklasti ozaman dususe gecti'' buna denk bir cumle kullanmisti tam olarak hatirlayamadigim icin boyle yazdim...
Bende muslumanlarin dususunu buna bagliyorum. Dusunun ki simdiki zamanda en kaliteli ve yuksek teknolojileriyle bulduklari buluslari zaten 1400 yil once Kur'an-i Kerimde bildirilmis...
Arastirilmalar sonucu gunesten isinan bir suyun zararli oldugunu peygamber efendimiz yasadigi yillarda biliyordu ve guneste isinan sudan abdest almayi yasaklamistir... bunu arastiran bir cinlide musluman olmustur zaten...

Biz dinle devlet isini ayrit ettigimiz icin geriledik... ornegin hangi din hortumculuk yapin, baskalarinni hakkini yeyin, hirsizlik yapin, halk arsinda ayrimcilik yapin derki????

eger dinimize gore devletimiz yonetilseydi.. hem yenilikler, hem teknoloji, hem gercek hak ve hukuk cercevesi altinda yasardik...

Hz. Omer adaleti olsaydi fenami olurdu???

2. mesajim daha en iyisi fazla yazmayayim :)

ehheh..
Haklısın birazcık aslına bakarsan fakat olay bu kadar sınırlı değil be kardeşim. Millet olarak sahip çıkmak ayrı bişey Devletin sahip çıkması ayrı bir olaydır. Bugün Başbakana ben desem ki " Sevgili Başbakanım Milli Savunma Bakanlığında kurduğunuz Siber ordu bir halta yaramıyor maalesef " beni iplemez. Oraya aldığı elemanlarda kpssden 80 veya daha ustu ıle gıren elemanlardır. Teknik bilgiye pek bakmazlar . Neden ? İplemezler. Eğer yönetimde ( ki hiçbir siyasi oluşumu desteklemem ) birileri işini sağlam yapmaya kalkışsa onunla beraber yeni bir eğitim sistemi getirilebilir. Bu sayede eğitim ve öğretim Seviye kazanır ve insanlar daha uzman olur. Daha uzman olanların ise boş duracağını sanmıyorum.

İşin birazda diğer boyutu var. DİĞER ÜLKELER.
Mossad gibi bir bela varken Dünya'da kimse cesaret edemiyor. Edenler ise uyarılıyor bro bu aşikar :H

Ben bugün desem ki ; Su ile çalışan araba buldum. Bana diyecekleri şey " Oraya gelirsek senin .... " olacaktır. Bu onları rahatsız eder. Yahudiler biz Müslümanları hatta TÜRKLERİ hiç sevmezler. Devletimiz de bişey yapamaz.

Tabi bunlar bişey ortaya çıktıktan sonraki engeller. Konumuz ise bişeyler ortaya çıkarmak. Buda biraz kişilerde kalıyor aslında. Şu konuda kalıbımı basabilirim. Şu dönemlerde 17-18-19-20 yaşlarındaki Gençlerimizin %70'i karı kız peşinde ömrünü geçiriyor. Kitap okuyan yok, okuyanın adı ise İnek.

Bu da ne demektir ?

Eğitimde Milli Şuur yok. Caponların öğrencileri nasıl yetiştirdiğini biliyorsunuzdur. Bilmiyorsanız anlatıyım ;

Öğrencileri alırlar öncelikle tesislere götürürler çocukken. Çocuklara teknolojileri gösterirler ( kendi yaptıkları ) sonra bi kaç tesis daha geçtikten sonra Hiroşimaya götürürler. Amerikanın Atom Bombası ile caponların bi bölümünü SİLİP ATTIĞI hiroşima. Onlara gösterirler derler ki ; Takaşimato amerikato bombayato sokato pokato yediko . Meali ; Zamanında Diğer ülkeleri YÖNETEN bir Ülke var Adı amerika . Buraya Atom bombası attı ve ATALARINIZI katlettiler. Biz ise sıfırdan başladık o teknolojileri kurduk daha da yükseleceğiz falan fistan.

Bu şuuru oturtabilirsek Ne Ayştaynlar ne Pikassolar çıkar akıl erdirmek güç. Dediğin gibi biz TÜRKÜZ Çünkü.

Geçmişe bakacak olursak da örnek çok bro :H Bilindik bilinmedik...

Gözlerinden öperim.

Söylediklerinize büyük oranda katılıyorum. Ne var ki bu bulunduğumuz zaman dilimi için geçerli.

Haklısınız olay benim dediklerimle sınırlı değil, dış kuvvetler oldukça fazla bunun ben de çok örneğini duydum. Bulunduğumuz zaman için bu konu hakkında soracağım tek şey şudur: bizim bulduklarımızı başkasının sahiplenmesi, bizi bilimsel gelişim konusunda ihmal edilecek derecede az katkıya sahip bir ülke konumuna getirebilir mi?

Bana kalırsa bu da olayı sınırlamaktır. Bizim buluşlarımıza başkasının konması bilimin bizde gelişmemesine neden olan durumlardan sadece biridir. Ama bu neden tek başına kaldığı için, sadece biri olmaktan çıkmış ve tarafımızca temel neden konumuna getirilmiştir bence.

Şimdi asıl söylemek istediğim konuya geçeyim. Geçmişe gidelim. Osmanlı Devleti asırlarca dünyanın en güçlü imparatorluğu olarak kaldı. Osmanlı padişahları bilim ve sanata büyük önem verdi. Peki Osmanlı Devleti bilimde ne kadar gelişti? (Bu cümleyi okuyup istisnalar şeklinde bir iki örnek vermeye çalışıp konuyu terkedecek arkadaşlar çıkacaktır elbet.)

Buna karşılık Avrupa'da çok büyük bir gelişme yaşandı. O dönemde Avrupa'nın özgür düşünmede ne derece geride olduğunu, kilisenin resmen düşünmeyi yasakladığını bilirsiniz.

3G Modemlerle ilgili başarınız gerçekten ilgi çekici. Dünyaca ünlü markaların oluşturduğu bir teknolojü ürününün eksikliğini gidermeye çalışmak bile büyük bir özgüven ister. Tebrik etmezsem ayıp olurdu :D

Saygılar :)

bu konu bana Emine Senlikoglunun kitabinda yazmis oldugu bir cumleyi hatirlatti...

''Hiristiyanlar nezamanki incilden (sahtesinden) uzaklasti ozaman yukselise gecti. Muslumanlar nezaman Kur'an dan uzaklasti ozaman dususe gecti'' buna denk bir cumle kullanmisti tam olarak hatirlayamadigim icin boyle yazdim...
Bende muslumanlarin dususunu buna bagliyorum. Dusunun ki simdiki zamanda en kaliteli ve yuksek teknolojileriyle bulduklari buluslari zaten 1400 yil once Kur'an-i Kerimde bildirilmis...
Arastirilmalar sonucu gunesten isinan bir suyun zararli oldugunu peygamber efendimiz yasadigi yillarda biliyordu ve guneste isinan sudan abdest almayi yasaklamistir... bunu arastiran bir cinlide musluman olmustur zaten...

Biz dinle devlet isini ayrit ettigimiz icin geriledik... ornegin hangi din hortumculuk yapin, baskalarinni hakkini yeyin, hirsizlik yapin, halk arsinda ayrimcilik yapin derki????

eger dinimize gore devletimiz yonetilseydi.. hem yenilikler, hem teknoloji, hem gercek hak ve hukuk cercevesi altinda yasardik...

Evet şeriat gelsin bilimde zirveye çıkalım, uygar olalım, medeni olalım. Çok haklısın !

yapılcak yada yapılmakta olan icatların insalara "Şeytan icadı" yada "Dabbe" die önü tıkanırsa olmaz elbette yapılan icatların insanlarında kötüye kullanması yüzünden önünü tıkamışlar din ve mantık aynı anda olmaz tıpkı görmediğin bifr varlık tarafından korundunu söleyip mantıkken maddesel bir görünmtünün olmaması gibi

arkadaşlar mereakımı giderirseniz sevinirim

Neden mi? Çok uzaklarda aramamalısın cevabı.Sebeplerden birini sunayım sana.Bizim ülkemizde halâ türban sorunu var.Yani bunu saçmalık haline getiren bir devlet himayesindeyiz.Şu Türkiye'de Fen konusunda başarılı olan ne kadar başörtülü insan var. Ama kapı dışarı edildikleri dolayısıyla yollarını tıkıyorlar.Açıklarda var tabii ki.Ama biz tek parça Türkiye olabilsek zaten her şeyin üstesinden gelebileceğiz.Aklını başına devşirmeyen konular hala sistemlerde balta sallıyor.Biz böyle bilimle uğraşmayı bırak , başka ülkelerin elde ettiği bilimsel sistemleri bile kullanamaz hale geleceğiz..Ben tesettürlü değilim ancak bu tarz tutumların takılmasına garezim.Yekleşebilen bir ülke olabilsek çok daha iyi yerlerde soluyacağızda bakma iştee (!)

aynen katılıyorum..

Din ile Bilim nasıl zıt denebilir ki? Bence bu müslümanların bugün ilimden geri kalmasından daha cahilce söylenmiş bir sözdür.

İslamiyet değil ilimle çatışmak, ilim üzerine kurulan bir dindir.

Müslümanlığa ilk emri: Yaratan Rabbin Adıyla oku! (Alâk 1) olması enteresan değil mi?

biz insanlara örnekler veririz, bu örneklerimizi sadecealimler anlar.(ankebut 43)

Alim olan insana bu sözlerden daha iyi iltifat mı var?

Dünyada kamil bilgi sahipleri için nice ayetler vardır ( Zariyat 20) Sürekli araştırmaya sevkedilen insanın öğreneceği daha çok şeylerin bulunduğu buyrulmaktadır.

Ben sana cahillerden olmamanı tavsiye ederim( Hûd 46) Ayet öğrenmenin Peygamber dahil herkese emredildiğini ortaya koymaktadır.

Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?( ( Zümer 9) Cahiller ile alimler arasındaki fark?

Ve onlardan bilgide derinlik kazanmış olanlar ve mü'minler, sana indirilene ve senden önce indirilene inanırlar(Nisa 162)

Allah sizden iman edenleri ve kendilerine ilim verilenleri derecelerle yükseltir.( Mücadele 11)

Rabbim benim ilmimi artır de( Taha 114)

Bunlar Yüce Rabbimizin buyurduklarıydı. Şimdiyse Hz. Peygamber sahllahu aleyhi vesellem'in buyurduklarına bakalım:

Allah beni bir muallim olarak gönderdi

Alimin ibadet eden kimseye olan üstünlüğü benim ashabmdan herhangi birine üstünlüğüm gibidir.

Sadakanın en üstünü, Müslüman kişinin bir ilim öğrenmesi sonra da öğrendiği ilmi bir mü'min kardeşine öğretmesidir.

Ya Eba Zer kendisiyle ilim olunsun ya da olunmasın ilimden bir konu öğrenmen bin rekat nasfile namaz kılmandan daha hayırlıdır.

İlim mü'minin kaybolmuş malı gibidir. Nerede bulduysa almalıdır.

İlim talebi kadın ve erkek her müslümana farzdır.

Yer yüzündeki alimler gökteki yıldızlar gibidir.

İlim hazinedir, suallerde onu açan anahtardır. Alim ol veya alimlerin talebesi, dinleyicisi yahut da dostu ol. Fakat sakın başka bir vaziyette olayım deme mahvolursun...

bunun gibi daha üç sayfalık hadisi şerif yazabilirim bu konuda.

Bilgiden mahrum eden inkarcılığa yol açar demektedir Üstad Muhyiddin-i Arabi k.s.

İlim cehaleti örten bir perdedir. Kötü olan cehalet ile iyi olan ilim aynı yerde toplanıp birleşemez der İbrahim Hakkı Bursevi k.s.

Kalbin gıdası bilgidir der Niyaz-i Mısri k.s

İlim ve medeniyetin İslam'ın Avrupaya bir hediyesi olduğunu ne çabuk unutuverdiniz????? Hint, çin ve yunan kaynaklı ilmi bilgiler, altıncı asırda İran'da başlamak üzere farklı merkezlerde Arap ve Müslüman alimler tarafından elde edilmiş, tercüme edilmiş, rafine edilmiş, sentezlenmiş ve biriktirilmiştir. Daha sonra bu bilgiler Bağdat, Kahire ve ardından da Tuleytula ve Kurtuba'ya ve oradan da Batı Avrupa'ya yayılmıştır... Selçuklular zamanında Nizamül Mülk'ün Kütüphanesinde milyonlarca eser variken Avrupanın en büyük kütüphanesinde 600 bin kadar eser var idi....
Yapılmış olan keşifler hakkında burada sayfalarca yazılar yazılabilir. 0'ın keşfinden Matematik, geometri vs vs... Bu konuda hiç çekinmeden rahatça tartışabiliriz:)

bilimde bir çok devrimi müslümanlar yaptıydı eskiden, ama şuan yaptıklarına bakıyoruzda müslüman demeye bin şahit ister.
gasp,tecavüz,hırsızlık,sahtecilik,yolsuzluk, bunlar arttı bunların dinde hiçbir yeri yok ama bunların sayısı neden gün geçtikçe artıyor??? müslümanlıktanmı yoksa keyfi davranıştanmı bu bilimin gelişmemesi? lafa gelince herkes müslüman işe gelince yukarda yazdıklarım var;
kendinizle çelişiyorsunuz bunu bir din'e mal etmeye çalışanlar

Müslümanlar ne zaman hak dinini hakkıyla yaşamayı bıraktı islam ülkeleri o zaman zayıf düştü.kimse bu konuyu başka yerlere çekmesin

bilimde bir çok devrimi müslümanlar yaptıydı eskiden, ama şuan yaptıklarına bakıyoruzda müslüman demeye bin şahit ister.
gasp,tecavüz,hırsızlık,sahtecilik,yolsuzluk, bunlar arttı bunların dinde hiçbir yeri yok ama bunların sayısı neden gün geçtikçe artıyor??? müslümanlıktanmı yoksa keyfi davranıştanmı bu bilimin gelişmemesi? lafa gelince herkes müslüman işe gelince yukarda yazdıklarım var;
kendinizle çelişiyorsunuz bunu bir din'e mal etmeye çalışanlar

Müslümanlar ne zaman hak dinini hakkıyla yaşamayı bıraktı islam ülkeleri o zaman zayıf düştü.kimse bu konuyu başka yerlere çekmesin

aynen oyle...artik devir oyle bir devirki...kendinden daha yetenekli birisi varsa cekemez onu ve ayagini kaydirtir..

sahiplenme bitmistir..batirma devri baslamistir..

Müslümanlar ne zaman dindeki gayreti bıraktı.islam ülkeleri ozaman geri kaldı arkadaşlar.

hayal in dusuncelerine katilmakla bilrlikte, hades abi yazmis ya uzaya cikmami diye.
uzaya simdi simdi cikiyor abicim, ama ilk goge cikan hz Peygamber efendimiz degilmdir?

bunlar sadece lafta degil..
muslumanlar asla bilimde geri kalmamistir bunun ispatida kurani kerimdir zaten. icinde hersey yaziyor.

hani geri diyoruz ya, ozamanlarda insanlar hasta olmuyorlarmiydi? doktora ihtiyac yokmuydu/ hersey otlarlami tedavi oluyordu sanki? onlarin amaliyatli hastalari yokmuydu? herseyin alasi vardi..
teknolojik yondende tibbi yondende asla geride kalmamistir. NEden kalsin ki?

ALLAH bizim yuzyilda yasayan kullarini peygamber efendimiz s.a.v. doneminde yasayanlardan dahami cok seviyorduki bize bukadar imkani verdide onlara imkan vermedi?

Son düzenleme:

..eger arastirma yaparsaniz nufus oranina gore en cok ilim adami israilde de dir, hem israilde hemde dunya devletlerinde yasiyan yahudilerdendi..
..dinlerine bagli olmalarina ragmen ilime arastirmalar da cok onem verirler.arastirma yapmak icin ilim adamina firsat ve imkan tanimak lazimdir.imkanlar kisitlanirsa ilim adamida bir sey yapamaz veya kendisine iyi imkanlar taniyacak baska devletlere goc eder.
..muslumanlar geri kafali veyz geri zekali degillerdir,ama kosullandirilmislardir.

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri