Ne zaman kurt kopegi gorsem

sir.altan

Kayıtlı Üye
..Basligi okuyunca kurt kopeklerinden korktugumu dusuneceksiniz,normal kopeklerden hic bir zaman korkmam- tabiki egitilmis guvenlik kopekleri baskadir onlara da sokulmak istemem.Kurt kopegi ile ilgili hayatimda bir sayfa var,bazen unuturum bazen bazen arasira aklima gelir gercek olarak unutamam,olay beynimin icinde bir kosede yatar zaman zaman one cikar kimi zaman beni aglatir kimi zamanda dusundurur..
..Hafta sonu bizim ufakligi almak icin yine okula yurudum,gidis gelis 40 dakikalik bir yurume, benim icinde Ne zaman kurtkopegi gorsem
faydali oluyor,Kucuk ogrenci aileleri genellikle arabayla gelirler.arasira ufakligi beklerken sohbet ettigim genc bir aile vardi, hafta sonu onlarda yuruyerek gelmisler,yanlarindada kayisli bir kurt kopegi vardi hayli iri yari siyah ve kahverengi karisik tuylu.,Kopege yaklastim cenesini ve basini oksadim,biraz da sahibiyle sohbet ettim guzel ve akilli bir kopekdi, zaten kurtkopekleri akillidirlar biraz da egitilirse daha cok kurnaz ve akilli olurlar,.ufakligi alip ana caddenin kenarindan eve dogru yururken, kurt kopegim karabas aklima geldi ve kafam yine uzun ama cok uzun yillarin gerisine gitti..

..O zamanlar sadece 8 yasindaydim, Karadeniz ve Marmara arasinda bir Ciftlik kasabasinda yasiyorduk daha dogrusu o zamanlar cok sakin az nufuslu bir koy gibiydi, babam tas ocaginda calisiyordu annemde beni ve kardeslerimi yetistirmek icin didiniyordu, kucuk 3 odali kerpicden yapilma bir evimiz vardi, babam ve annem bahcemizde meyva ve sebze yetistirilerdi, kedilerimiz kopeklerimiz ve bir cok evcil hayvanlarimizda vardi,evimizin biraz otesinden buyuk bir dere gecerdi,mevsime gore bazen cok hizli akar bazende yavaslardi, zaman zaman abimle kenarina gidip derine gitmeden su icinde oynar sig yerinde yuzerdik, cogu zaman annem --sakin oglum yalniz basina dere kenarina gitme,suya girme suyla saka olmaz diye beni ikaz ederdi...

..Babamin calistigi tas ocagindada kopekler vardi,hem koruyucu olurlar hemde orda calisanlara eylence, bir gun Babam elinde 3 haftalik bir kopek yavrusuyla geldi,kostum hemen kopegi elime aldim,cok sevimli bir yavruydu hemde kurt kopegiydi, annesi tam bes tane yavru yapmis ,yavrulari isteyene vermisler,bir tek Babamin getirdigi kalmis,Babam bak Oglum bu yavruyu sana getirdim,yalniz bu kopegin gozleri gormuyor onun icin kimse almadi,bizim yanimizda beslenir ve buyur dedi,Kopegin adini hemen Karabas koydum,evet cok sevimli olmasina ragmen karabas kordu gormuyordu,Karabas bize biz karabasa alismaya basladik,her zaman tas icinde yemegini onune goturur burnuna koklatirdim ve oda hapur hapur yerdi ayni zamanda tas icine su koyar burnunu icine sokardim, su ve yemek comlekleri ayni yerde oldugu icin karabas alisti yemek saatinde karabas gel, yemegin burda deyince burnuyla kokluya kokluya gelmeye basladi.
..Karabasla iyi arkadas olduk, gunler gectikce buyumeye basladi ama hic bir yeri gormuyordu,bazen kulagindan tutup dere kenarina goturuyordum bazen bogazina kucuk tasma takip kayisiyla surukluyorddum,yavas yavas bana adim uyduruyordu.
..Bazi kopekler vardir kor insanlara yardim etmeleri icin egitilirler,aksine ben kor kopege klavuz oluyordum,.Karabas benim icin cok ozeldi Babam onu benim icin getirdigini soylemisti.karabas gormedigi icin ben ilgilenmezsem bir kosede uyurdu..
Cok tembel olmasin diye surukler gezdirirdim. Sonra yavas yavas karabasla saklanbac oynamaya basladik, aslinda saklanmiyordum birkac metre otesinde durup, karabas gel bak burdayim hadi gel bana diyordum.hissiyati ile bana geliyor ve ayaklarimi yaliyordu, gunler ilerledikce bende saklanbac oyununun metrelerini uzatmaya basladim 6 metre uzaktan seslendim geldi ve beni buldu.bir zaman sonrada onun goremiyecegi koselere agac arkalarina saklanip bagirdim, biraz bocaladiktan sonra yine beni bulmaya basladi,bu artik karabasla aramizda gunluk oyun olmustu.bir zaman sonra yavas yavas yanimda yurumeye basladi arasira yolu sasiriyordu ama hemen kulagindan cekip bu tarafa karabas diyordum..

…Bir yili bulmadan karabas kocaman bir kopek oldu,tabi benimde en iyi arkadasim ve eylencem,kimi zaman bahcenin bir kosesine corekleniyoruz ona hikayeler anlatiyordum, kimi zaman beraberce bakkala gidiyorduk aileden baska kimse karabasin kor oldugun bilmiyorlardi,..bazende kucuk topu yuvarlayip hadi karabas topu bul diyordum ama zorluk cekiyor topun nereye gittigini tahmin edemiyordu,.

..Kis bitmis ilk bahara giriyorduk,daglardan eriyen karlardan yagmurlardan dere bir hayli yukselmis ve hizli akmaya baslamisti, o gun karabasi alip dere kenarina gittim annem her zaman-- yalnizken sakin suya girme oglum diye tenbih ederdi,sadece karabasla yuruyorduk.dere kenarinda yururken dere yatagindaki dikenli calilara takilmis bir guvercin gordum,canliydi ve cirpiniyordu,.karabasin ensesine iki saplak atip dur burda dedim,bastigim yer kaygan ve camurluydu biraz asagiya inip guvercini kurtarmak istedim, guvercine erismek uzereyken dengemi kaybettim ve derenin icine yuvarlandim ve bir anda sular beni suruklemeye basladi, karabas karabas kurtar beni karabas diye bagirmaya basladim hem agliyor hemde bagiriyordum,su yuksek ve hizli akiyordu ben 1o metre kadar suruklenmistim,yakinlarda hic kimse yoktu karabas karabas diye avazim ciktigi kadar bagiriyordum, geriye bakinca karabasin suya atladigini gordum,kopek kordu, bana gelmesi icin cok bagirmam lazimdi burdayim karabas gel burdayim diye bagirip karabasi cagiriyordum bir yandanda su yutuyordum,kisa bir an sonra karabas ic gudusuyle sesimi alip yanima geldi, ensesine yapistim ve kulagindan tutup kiyi tarafina cekmeye basladim,her ikimizde suyun icinde mucadele ediyorduk, ben yuzme bilmiyordum karabas yuzuyordu, elli metre kadar suruklendik kulagindan cektikce karabas o tarafa dogru yuzdu, zorlu mucadeleden sonra kiyiya cok yaklastik, bir kismi derenin icinde olan bir kucuk bir agaca yapistim ve kendimi kenara cektim,tabi karabasida biraktim zorlukla dere yatagindan ciktim,nefesim kesilmis olumdem kurtulmustum ,karabas akinti icinde gidiyordu,ben goz yaslari icinde karabas bu tarafa karabas bu tarafa diye bagiriyordum ama karabasin enerjisi kafi gelmiyordu,buralarda sanki dere dahada hizlanmis gibiydi yukarlardan gelen buyuk kirilmis dalli bir agac parcasinin karabasasin kafasina vurdugunu gordum , sonra her ikisi birden suratle benden uzaklasmaya basladilar, avazim ciktigi kadar karabas karabas diye bagiriyordum ama cok kisa bir zaman sonra karabas gozden kayboldu,

…Sirilsiklam islanmis sekilde eve dogru yururken annem karsima cikti dere kenarina geldigimden suphelenmis ve beni aramaya cikmis, sirilsiklam ustumu gorunce-- ne yaptin oglum allah kahretmesin bu ne hal boyle diye agzini acip soylendi, dereye dustum anne dedim, sagli sollu iki tokat atti sonra kucagina alip bana sarildi hem soyleniyor hemde agliyordu.. eve yaklastigimizda annem arkaya bakip karabas nerde oglum diye sordu.. ..Karabas dereye dustu sular onu surukleyip goturdu dedim… evde annem ustumu cikardiktan sonra beni yikadi kuru elbiseler giydirdi,korku icinde karabasin beni nasil kurtarip kendini feda ettigini anlattim..Aksam babam isden gelince annem olayi ona anlatti, Babamda kizip kucuk bir iki tokat atti,birdaha yalniz basina dere kenarina gittigini duyarsam kemiklerini kirarim senin dedi….O olaydan sonra bir zaman icin dere kenarina gitmedim.gittigim, zamanlardaysa gozlerim hep su icinde karabasi aradi geri gelmiyecegini biliyordum ama yine bakiyordum….Gunlerden bir gun yine Babam elinde kucuk bir kurtkopegi yavrusuyla geldi, al oglum sana bir Karabas daha , yalniz bunun gozleri Saglam ve goruyor dedi….Babama donup Karabas bir taneydi,bu kopegimin ismi Karam olsun dedim ve kucuk yavruya karam ismini verdim…14 yasima kadar ayni kasabada kaldik evimizden kopek eksik olmadi ama hic bir kopege karabas ismini koymadik,bir zaman sonra buyuk sehire tasindik bahceli evde oturdugumuz zaman kopek besledik,daireye tasindigimiz zaman kopekleri gonderdik…

….Yillar sonra kendi evim oldu,kendi ailem ve cocuklarim oldu,evim bahceli oldugu icin hep kurtkopegi besledim ayni sekilde hic birine Karabas adini takmadim.bir zaman sonrada bazi sebeblerden kopek besliyemez hale geldik…ama nerde ve ne zaman bir kurtkopegi gorduysem sahibinden musaade isteyip cenesini yelesini oksadim sahibine cok akilli kopekler oldugunu soyledim.bir cok defa baska kurt kopeklerini oksarken hayatimi borclu oldugum Karabas aklima geldi gozlerim yasardi.

Sir altan tarafindan yazilmistir.
Okuyanlara tesekkurler
14 kasim 2010 sydney.

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri