Namaz nasıl kıLınır?, Namaz Nasıl Kılınır Resimli Anlatım

LoKuMuM<3

Bayan Üye
Sabah Namazının Farzının Kılınışı

Örnek olarak sabah namazının iki rek’at farzının kılınışı resimlerle anlatılmış, erkek ve kadınların farklı hareketleri belirtilmiştir. İki rek’atli bir namazdaki hareketler ile diğer namazlardaki hareketler arasında fark olmadığından onların resimlerle anlatılmasına gerek duyulmamıştır.​
1) Ayakların arası dört parmak açıklıkta ve parmak uçları kıbleye doğru gelecek şekilde ayakta kıbleye dönülür.

2) İkamet getirilir. (Erkekler için)
“Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının farzını kılmaya” diye niyet edilir.
“Allahü Ekber” diyerek iftitah tekbiri alınır.

Erkekler tekbir alırken; ellerin içi kıbleye karşı ve parmaklar normal açıklıkta bulunur. Başparmaklar, kulak yumuşağı hizasına gelecek şekilde eller yukarıya kaldırılır.

Kadınlar tekbir alırken; ellerinin içi kıbleye karşı, parmaklar normal açıklıkta ve parmak uçları omuz hizasına gelecek şekilde ellerini yukarıya kaldırır.​
İftitah tekbiri

RNA01.jpg
RNA02.jpg

5) Tekbirden sonra eller bağlanır. Ayakta iken secde edilecek yere bakılır.
6) Ayakta sırasıyla:
a) Sübhaneke,
b) Eûzü-besmele,
c) Fatiha sûresi,
d) Kur’andan başka bir sûre daha okunur.
Kıyam

RNA04.jpg
RNA03.jpg

Erkekler, sağ elin avucu, sol elin üzerinde ve sağ elin baş ve küçük parmakları sol elin bileğini kavramış olarak ellerini göbek altında bağlarlar.

Kadınlar, sağ el sol elin üzerinde olacak şekilde ellerini göğüs üstüne koyarlar. Erkeklerde olduğu gibi sağ elin parmakları ile sol elin bileğini kavramazlar.
“Allahü Ekber” diyerek rükûa varılır ve burada üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denilir. Rükû’da iken ayakların üzerine bakılır.

Rükû

RNA05.jpg
RNA06.jpg

Erkekler, rükûda, parmakları açık olarak elleri ile dizlerini tutup sırtını dümdüz yaparlar. Dizlerini ve dirseklerini dik tutarlar.

Kadınlar, rükûda, sırtlarını biraz meyilli tutarak erkeklerden daha az eğilirler. Ellerini (parmaklarını açmayarak) dizleri üzerine koyarlar ve dizlerini biraz bükük bulundururlar.

“Semiallâhü limen hamideh” diyerek rükûdan kalkılır ve ayakta “Rabbenâ leke’l-hamd” denilir.

Rükûdan kalkış

RNA07.jpg
RNA08.jpg

Erkeklerin, rükûdan kalkıp doğrulması.

Kadınların, rükûdan kalkıp doğrulması

“Allahü Ekber” diyerek secdeye varılır. Secdeye inerken önce dizler, sonra eller, daha sonra da alın ve burun yere konur. Secdede baş iki elin arasında ve hizasında bulunur. Secdede iken ayaklar kaldırılmaz. Secdede burun kenarlarına bakılır. Burada üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-â’lâ” denilir.

Secde

RNA09.jpg
RNA10.jpg

Erkekler, secdede dirseklerini yanlarından uzak, kollarını yerden kalkık bulundururlar. Ayaklar, parmaklar üzerinde dik tutulur ve parmak uçları kıbleye gelecek şekilde yere konur.

Kadınlar, secdede kollarını yanlarına bitişik halde bulundururlar. Ayaklar, parmaklar üzerine dik tutulur ve parmak uçları kıbleye gelecek şekilde yere konur.

“Allahü Ekber” diyerek başını secdeden kaldırıp diz üstü oturulur. Otururken, parmaklar dizlerin hizasına gelecek şekilde eller uylukların üzerine konur ve kucağa bakılır. Burada “Sübhânellah” diyecek kadar kısa bir an oturulur.

“Allahü Ekber” diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-â’lâ” denilir.

İki secde arası oturuş

RNA11.jpg
RNA12.jpg

Erkekler, sol ayağını yere yayarak onun üzerine oturur, sağ ayak parmakları kıbleye yönelmiş durumda dik tutulur.

Kadınlar, ayaklarını yatık olarak sağ tarafına çıkarır ve öylece otururlar.

Secdeden ayaga kalkış

RNA13.jpg
RNA14.jpg

“Allahü Ekber” diyerek secdeden ayağa (ikinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır. Secdeden kalkarken: Önce baş, sonra eller, daha sonra eller dizler üzerine konularak, dizler yerden kaldırılır.
İftitah tekbirinden itibaren buraya kadar yapılanlara “bir rek’at” denir.

İkinciRek’at

1) Ayakta sırasıyla;
a) Besmele,
b) Fatiha sûresi,
c) Kur’andan başka bir sûre daha okunur.
Rükû
RNA05.jpg
RNA06.jpg

2) Birinci rek’atte olduğu gibi “Allahü Ekber” diyerek rükûa varılır ve üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denilir.

Rükûdan kalkış

RNA07.jpg
RNA08.jpg

“Semiallâhü limen hamideh” diyerek ayağa kalkılır ve ayakta “Rabbenâ leke’l-hamd” denilir

Secde

RNA09.jpg
RNA10.jpg

“Allahü Ekber” diyerek secdeye varılır. Burada üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-â’lâ” denilir.

İki secde arası oturuş

RNA10.jpg
RNA11.jpg

“Allahü Ekber” diyerek secdeden kalkılıp dizler üzerine oturulur. Burada “Sübhânellah” diyecek kadar kısa bir an oturulur.Sonra “Allahü Ekber” diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-â’lâ” denilir.

Ka’de-i ahire (Namazın sonunda oturuş)
RNA13.jpg

7) “Allahü Ekber” diyerek secdeden kalkıp oturulur.
Otururken, el parmakları dizlerin hizasına gelecek şekilde eller uylukların üzerine konur ve kucağa bakılır.
Oturuşta sırasıyla;
a) Ettehiyyatü,
b) Allahümme salli,
c) Allahümme bârik,
d) Rabbenâ âtina… duaları okunur.

Ka’de-i ahire

RNA14.jpg
RNA15.jpg

Erkekler, sol ayağını yere yayarak onun üzerine oturur, sağ ayak parmakları kıbleye yönelmiş durumda dik tutulur.

Kadınlar, ayaklarını yatık olarak sağ tarafa çıkarır ve öylece otururlar.

Sağ tarafa selâm verilişi

RNA16.jpg
RNA17.jpg

Önce başını sağa çevirerek “Esselâmü aleyküm ve rahmetûllâh” denir. Selâm verirken omuzlara bakılır

Sol tarafa selâm verilişi

RNA18.jpg
RNA19.jpg

Sonra başını sola çevirerek, “Esselâmü aleyküm ve rahmetûllâh” denilir. Böylece iki rek’at namaz tamamlanmış olur.

DUA

RNA20.jpg
RNA21.jpg

Dua ederken, eller göğüs hizasına kaldırılır. Eller göğe doğru açılarak avuçların içi yüze doğru biraz meyilli tutulur ve iki elin arası açık bulundurulur.

Son düzenleme:
---> Namaz nasıl kıLınır?, Namaz Nasıl Kılınır Resimli Anlatım

süper..böyle birsey ariyordum..aslinda kitaplardan cokca baktim ama keseme uygun güzel anlatim bu oldu.yarin uygulamaya basliyorum bir aksilik cikmadigi sürece :)

Cevap: ---> Namaz nasıl kıLınır?, Namaz Nasıl Kılınır Resimli Anlatım

Herkeze merhabalar,
biri bana yardim edebilir mi ?

ben internetten ogrenip namaza basladim.
kafamda soru isareti var, gurbetci oldugum icin ve su koronadan dolayi evden fazla cikamiyom ve internetten arastirma yapiyom.

bana biri cevap verirse sevinirim.

namaz kilarken 1 rekata sure olarak kevser, 2 rekata ilhas sureleri okuyom.

4 rekat namazi kilarken soyle olur mu ? kabul olur mu ?

sunnet namazi

1 rekkat kevser
2 rekkat ilhas
3 rekkat kevser
4 rekkat ilhas

yanilmiyorsam, farz namazinda 3 ve 4 uncu rekkatta sure okunmaz :

farz namazi

1 rekkat kevser
2 rekkat ilhas
3 rekkat ------
4 rekkat ------

soyle kilarsam kabul olurmu ?