Motul Motosiklet Yağları

Moto Plus

Banned
Motor yağı, motosikletler için koruyucu bir sıvı görevini üstlenmektedir. Motosiklet motor yağları, motordaki hareketli aksamların birbirleri arasındaki sürtünme kuvvetini azaltmakta ve az enerji ile gereken işin yapılmasını sağlamaktadır. Motordaki akşamların hem daha iyi çalışmasını sağlayan hem de motosikletin yıpranmasını önleyen motosiklet yağları aynı zamanda motorun aşırı ısınmasına da engel olur. Bunlarla birlikte motosiklet yağları çalışan parçaların temizlenmesini de sağlamaktadır. Motor yağı kullanarak, motorunuzun içerisinde devamlı sürtünen parçaların, sürtünme katsayısını düşürerek koruyabilirsiniz. Yani en temelde motor yağı kullanarak, sürtünme azaltılır ve sürtünmeden kaynaklı oluşan ısının düşürülmesi sağlanmaktadır. Motosiklet motor yağı üretiminde farklı birçok marka bulunmaktadır. Hepsinin ürün kalitesi ve ürün özellikleri farklılık göstermektedir. Ancak motor yağı konusunda Motul yağlar gibi bazı markalar öne çıkmaktadır.


Motosiklet motorlarında yağlamanın amacı; sürtünme işlevi gerçekleştiren parçaları yani iki yüzeyi birbirinden ayırarak sürtünmeyi azaltmak, yüzeyleri kayganlaştırarak, parça hareketlerini kolaylaştırmaktır. Ayrıca motor yağları ile yüzeylerde ince bir film oluşturarak korozyonu ve oksidasyonu önleyerek, motorda yağ ve yakıt karışımını engellemekte temel amaçlardandır. Motosikletlerde motor yağı kullanımı önemli bileşenlerin yağlanması, aşınmaların minimuma indirilmesi, motor ve debriyajın soğutulması maksadıyla kullanılmaktadır. Motor yağının neden önemli olduğu genelde sorulmaktadır. Motor yağları, motorun her sıcaklıkta çalışmasını sağlayan bir faktördür. Bununla birlikte oluşan pisliklerin atılmasını sağlamaktadır. Silindir ve pistonlar arasındaki sürtünmeyi azaltır ve motosiklette yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Bundan dolayı tıpkı kask, pantolon, mont gibi motosiklet aksesuarlarının kullanımı nasıl önemli ise motosiklet yağı kullanımı da oldukça önemlidir.


Motosikletlerde motorun çalışma zamanlamasına göre motosiklet yağları 2 zamanlı Motul yağlar ve 4 zamanlı Motul yağlar olarak iki farklı türde bulunmaktadır. Motor yağları, yağın üretimine ve yağ bazlarına göre mineral yağlar, sentetik yağlar, yarı sentetik yağlar olarak üçe ayrılmaktadır. Bu yağ çeşitleri içerisinde laboratuvar ortamında çeşitli kimyasal işlemler sonucu üretilen sentetik yağlar en iyi olanıdır. Sentetik yağlar hem daha uzun süreli kullanım, hem de daha iyi performans sunmaktadır. Ayrıca termal dayanıklılıkları da fazladır. Diğer yağ türlerine göre yağlama görevini daha uzun süre gerçekleştirirler. Sentetik yağlardan sonra ise tercih olarak yarı sentetik yağlar kullanılabilir. Yarı sentetik yağlar; mineral yağlar ve sentetik yağların karışımından oluşurlar. Mineral yağlar ise kullanımı bakımından son tercih olarak karşımıza çıkmaktadır.


Motosikletlerde yağ değişiminin ne zaman yapılması gerektiği üzerinde her zaman sorular sorulmaktadır. Bu sorunun en doğru cevabı elbette, motosikleti üreten firmanın belirttiği süre veya belirtilen km**™dir. Ayrıca bir başka belirleyici faktör ise motosikleti kullanım sıklığıdır. Çok aşırı kullanımlarda ya da uzun süreli aralıklarla kullanımlarda da motosiklet yağ değişim zamanlamaları farklılık gösterebilir. Bundan dolayı düzenli aralıklarla motosiklet yağ miktarı ve yağ durumunu kontrol etmeniz gerekmektedir.


Sürücüler tarafından sıklıkla sorulan ve cevabı aranan bir başka soru ise **œhangi motor yağını kullanmalıyım?** Bu sorunun cevabı da aslına bakıldığında basittir. Çünkü her motosiklete uygun olan yağ araç kılavuzunda üretici firma tarafından belirtilmektedir. Bu bilgi haricinde motor yağı tercih ederken motorun teknik özelliklerine, motorun çalışma şartlarına ve motorun çalışma ortamının sıcaklığına göre karar verilmelidir. Teknik anlamda motosikletin devir durumu ve motorun kullanım zamanlaması göz önünde bulundurulmaktadır. Motorun çalışma şartlarına göre ise motorun benzinli ya da dizel olması, çalışma zamanlaması, motor modeli ve yılı gibi ve benzeri etkenler belirleyici faktör olmaktadır. Son olarak motosikletin kullanıldığı ortamdaki hava faktörlerine, mevsim koşullarına uygun olarak yağ tercihinde bulunulmaktadır. Alınacak yağ üzerinde hangi hava şartlarına uyum sağladığı belirtilmektedir. Motosikletiniz için motor yağı tercih ederken Motul gibi bu alanda uzmanlaşmış markalardan kolayca faydalanabilirsiniz. Farklı motosiklet ve motor yapılarına göre farklı özelliklerde üretilen birçok Motul motor yağı bulunmaktadır. Motorunuzun çalışma zamanına ya da hava şartlarına uygun, motorunuzun teknik özelliklerine uygun birçok farklı sentetik Motul motosiklet yağları bulmanız mümkündür. Motor yağları ile motorunuzun performansını arttırabilir, kullanımını kolaylaştırır ve parçalarınızı koruyabilirsiniz. Çünkü motosiklet yağı değiştirilmediği zaman belirli bir süre sonra özelliğini kaybetmektedir. Bunun etkisiyle parçaların sürtünmesinden dolayı araçta ısınma meydana gelir. Ayrıca parçaların birbiri ile kaynaşması da olabilir. Paslanmayı önleyici etkisi olan yağ, değiştirilmediği zaman motorda bozulmalara da yol açabilir. Yani netice de motosiklet motor yağı motorun uzun süreli kullanılabilmesine yardımcı olmaktadır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri
Üst