horon çeşitleri

MiSTiK61

Kayıtlı Üye
Anadolu’da olduğu gibi Karadeniz bölgesinde de oynanılan çok sayıda oyunun tasnifinde belirlenmiş ve görüş birliğine varılmış bir sınıflandırma yoktur. Kaldı ki aynı adı taşıyan horonlar bile ilden ile hatta köyden köye farklılıklar göstermektedir. Kabaca bizde bir tasnif yaparsak horonları

1. İllere göre (Giresun, Rize, Trabzon horonları, karşılamaları)
2. Ayak devinimlerine göre (iki ayak, üç ayak)
3. Diziliş biçimine göre (Halka horon, sıra horonlar)
4. Oyuncu sayısına göre (2 kişinin oynadığı bıçak oyunu ya da grupça oynanan horonlar)
5. Hıza göre (Ağır ve hızlı horonlar... 7/8’lik Akçaabat horon 7/16’lık sıksara horonun yavaş tempoda ve farklı ritmde oynanılan bir varyasyonudur)
6. Oynanılan yere (Açık havada, kapalı mekanlarda)
7. Oynayanların cinsiyetine göre (Kız, erkek, karışık [Alaca horon])
8. Eşlik çalgısına göre (çalgılı, çalgısız)
9. Türkü eşliğine göre (Sözlü, sözsüz)
10. Etnik gruba göre (Laz, Hemşin)
11. Konularına göre (Hayvan taklitleri – Dirvana [Güvercin]- ya da savaş/yiğitlik konulu (bıçak, kılıç horonları)

Horon terimleri:

1. Horon etmek: Sahil boyunca en yaygın kullanılan terimdir. Özellikle Doğu Trabzon ve Batı Rize’de eylemi ifade eden yegane terimdir. Trabzon Rumcası aynı anlama gelen ḫoron aseftame terimi kullanılır.
2. Horon oynamak: Sahil boyunca kullanılan ikinci yaygın terimdir. Lazca oxoronu terimi aynı anlamı karşılamaktadır.
3. Horon dönmek: Geçmişte horonun halka şeklinde oynanmasından dolayı yakıştırılmış bir terimdir.
4. Horon tepmek: Türkmenlerin yaşadığı bölgelerde kullanılan terminolojidir. Trabzon yöresinde Çepnilerin yaşadığı Ağasar vadisi ve civarında yaygındır.

---> horon çeşitleri

Hemşinli arkadaşlarımdan hemşin horonu öğrendim. Öğrenene kadar canım çıkmıştı :D Çok hızlı oluyor. Teşekkürler bilgiler için.

---> horon çeşitleri

Zaten en zor halk oyunlarından birisi. ben Kafkas oyunları bilirim, çeşitli halaylar bilirim , bu horon kadar 'bela' bişey görmedim-takılıyorum elbette çok güzel bir oyun. :D Sözleri çok komik özellikle. :D Ama bazıları da çok anlamlı. Çok seviyorum Karadeniz insanını ya. :)

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
vozol
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri