'Hiç' , 'Yok' tan İyi midir ?

YanıLsama

Bayan Üye
Biraz HiçLik Biraz YokLuk ..
yoksul.jpg
yoksul.JPG

fakir_yoksul_cop.jpg

ediriarin_mpulat02.jpg

yoksul.jpg

Ve Bana En Çok Hiç Yoktan İyidir Mi Sorusunu Sorduran ;

yoksul.jpg

Fazla Resim Paylaşmıcam .. Az Çok Yaşadı Çoğumuz Hiçliği de Yokluğu da ..

Peki Arkadaşlar 'Hiç' , 'Yok' tan İyimiydi ?

Lütfen Düşünmeden Yorum Yazmayalım .. Bu Konuda Teşekkürlük Bişeyde Yok ..

Paylaşım İçin Teşekkürler Gibi Mesajlar İstemiyorum .. Hissettiklerinizi Yazın ..

Saygılar ..

YanILsama ..

---> 'Hiç' , 'Yok' tan İyi midir ?

Fazla Resim Paylaşmıcam .. Az Çok Yaşadı Çoğumuz Hiçliği de Yokluğu da ..

Peki Arkadaşlar 'Hiç' , 'Yok' tan İyimiydi ?
Bence bir çoğumuz yokluğu yaşamış olabilir ama hiçbirimizn yaşamadık belkide hiçliği ve bir ömür boyuda yaşayamayacağız...Öyle kolay mı hiçliği yaşamak dil söyler ama beden yaşayamaz zaten bedende yoktur hiçlikte madde önemini yitirir manaya erişir herşey...Nasıl anlatsam şimdi konu açmışsın emek harcamışsın google amcaya sorup kopyala yapıştır yapmakta olmaz...Haddime değil ama anlatayım kabaca :) Egonun baş düşmanıdır hiçlik , hep aranılan mutluluk ve huzurdur, başlangıç ve sondur ki en büyük sonzuzluktur, kendi benliğini kendinden silmektir, Hz. mevlanın dediği gibi az yemek az içmek az uyumaktır....
Yokluktan önce,farkındalıktan hemen sonradır..
kısacası hiçlik hepliktir....

ve bana göre hiçlik herşeyden iyidir vesselam...

Yokluk daha iyidir. "Hiç" zaten olmayan kalmayan birşeydir. Çoğu insan yokluğu yaşıyordur ve yaşamıştır ve "Yaşamalıdır".
Hiç olunacağına yok olunsun dha iyi. Varolmamaktır hiçlik, yoklukta en azından yaşarsın ve birşeyler yapmaya çalışırsın.

Bazı konularda "hiç" "yok"tan iyidir. Örneğin sevdiğiniz zaman onu keşke hiç görmeseydim, keşke hiç sarılmasaydım, keşke hiç dokunmasaydım, hissetmeseydim fln deriz..

Ama bazılarında değil tabi ki. Senin de koyduğun resimlerde hiçte iyi değil..

Hiçliğin sana göreside mi var ?

Erişebilsek keşke..Anlarız hep birlikte.

Yeap , buna felsefe deniyor sanırım .)

Ben konuyla ilgili ileri görüşlerimi belirtemiyorum , sonra adım solcu , sağcı , dinci , kinci , öncü , yöncü falan oluyor . Hatta bazıları abartıp şizoid , paranoid buluyor . Hakikaten ilginç şeyler oluyor .

Erişebilsek keşke demişsiniz , hayalinizde nasıl bir hiçlik yatıyor da yaşamak istiyorsunuz ki ?

konuyu tam olarak kavrayamadım
hiçlikte, yoklukta aynı şeyler gibi geliyor bana, olmayan bir şeyin iki farklı yazılış şekli gibi. İkisin arasında bir fark bulmaya çalışıyorum ama bu konu hakkında ''hiç bir fikrim yok.'' gelişi güzel cümle içinde de kullandım oysa. olmayan bir şeyi yine olmayan bir şeyle vurguladım. Hiç ayrı anlam, yok ayrı bir anlam ifade ediyorsa bu durumda ''hiç yok'' kelimesi çok ayrı bir tartışma konusu yaratmış olur. Bunu şöyle özetlemek gerekirsek ; deli kelimesiyle, divane kelimesi yazılışları farklı ama anlatılmak istenen şey aynı. nasıl yokluk hiç kelimesiyle vurgulanıyorsa, divanede deli kelimesiyle vurgulanıyor. sonuç eş anlamlı kelimeler.

konuyu tam olarak kavrayamadım
hiçlikte, yoklukta aynı şeyler gibi geliyor bana, olmayan bir şeyin iki farklı yazılış şekli gibi. İkisin arasında bir fark bulmaya çalışıyorum ama bu konu hakkında ''hiç bir fikrim yok.'' gelişi güzel cümle içinde de kullandım oysa. olmayan bir şeyi yine olmayan bir şeyle vurguladım. Hiç ayrı anlam, yok ayrı bir anlam ifade ediyorsa bu durumda ''hiç yok'' kelimesi çok ayrı bir tartışma konusu yaratmış olur. Bunu şöyle özetlemek gerekirsek ; deli kelimesiyle, divane kelimesi yazılışları farklı ama anlatılmak istenen şey aynı. nasıl yokluk hiç kelimesiyle vurgulanıyorsa, divanede deli kelimesiyle vurgulanıyor. sonuç eş anlamlı kelimeler.

Hiçliğide yokluğuda yaşarken aynı şeyleri mi hissettiniz ?
Evet aynı anlamda kullanılıyor ancak bir örnekle şu noktaya değinmek isterim ki yüz , sayı olarak 100 demek ve yüz , sima demek ama 100 , sima demek değil .

Konunun açılış amacı , birazcık merhamet uyandırmaktı yüreklerde . Felsefi boyutlara taşıma amacım yoktu .

Pardon ben de kalkmış hiçle yoku karşılaştırıyorum. yokluktan kastın buydu demek. Her gün duamdalar. Rabbim yardımcıları olsun. Ben buradan bakınca bir yokluk görmüyorum bir yaşam mücadelesi görüyorum. yokluk kimde mi yokluk bizde. komşumuz aç yatarken biz tok yatabilecek kadar yoksunuz insanlıktan. Bunun için ne yapıyoruz peki ? hiç bir şey tabi ki. Oysa yoklukla hiçliği nasılda yaşıyoruz hiç haberimiz olmadan.

Hiç diyincede elde sıfır yok diyincede elde sıfır bu yüzden hiç yoktan iyi değildir ikiside aynıdır bencesii.

Pardon ben de kalkmış hiçle yoku karşılaştırıyorum.

Oops benle alay edildi sanki ...

Kendimi Big Bang Theory dizisinde ki Sheldon Cooper gibi hissettim ...

Birazda Mary and Max filmindeki Max gibi hissettim ...

Ben de olsam ya benle alay ederdim ya da benle tartışırdım .

Hiç yaşanmamış olan , yok daha önce var olupta biteni ifade eder bende ... O yüzden bu konu benim için anlamlı ama bir çoğu için gereksiz ...
Yani ben hiç tatlı yemedimle bugün tatlı yokun farkına varamayan Busrapciğim 'Seninle benim aramda fark var' diyen sanatçıdan bol bol göndermeler yapacağım sana , ama önce dinlemem lazım , HİÇ dinlemedim gibi .)

Çok çelişkiLi bi soru ama ikiside aynı yere cıkıyo dıye dusunuyorum :S

Oops benle alay edildi sanki ...

Kendimi Big Bang Theory dizisinde ki Sheldon Cooper gibi hissettim ...

Birazda Mary and Max filmindeki Max gibi hissettim ...

Ben de olsam ya benle alay ederdim ya da benle tartışırdım .

Hiç yaşanmamış olan , yok daha önce var olupta biteni ifade eder bende ... O yüzden bu konu benim için anlamlı ama bir çoğu için gereksiz ...
Yani ben hiç tatlı yemedimle bugün tatlı yokun farkına varamayan Busrapciğim 'Seninle benim aramda fark var' diyen sanatçıdan bol bol göndermeler yapacağım sana , ama önce dinlemem lazım , HİÇ dinlemedim gibi .)

haşa alay etmek bizim neyimize. lakin sen usta bir gazeteci edasıyla yazıdan bir parça çıkartıp pay edinmişsin kendine. bende çok güzel alay kelimeleri çıkartabilirim senin yazılarından ama ben bir bütün olarak bakıyorum sözlerine.
Güzel bir örneklemeyle de süslemişsiniz yazınızı amma ve lakin Türkçe çok güzel bir dildir anlatmak istediğin kelimeyi bir çok değişik şekilde anlatabilirsin. Anlatım kısmına gelince örneğinden yola çıkalım; ''ben hiç tatlı yemedim'' yerine, ben bu tatlıyı hiç yemedim örneklemesiyle daha önce tatlı yemiş birisi çıkartabilirim karşına. ya da hiç tatlı kalmamışta olabilir. Bu da ''bugün tatlı yok'' örneğiyle arasında hiç bir fark bırakmaz.
sonuç olarak kullanıldıkları yerlere göre farklı anlamlar ifade etseler de aralarında bir fark yok.

Son düzenleme:
takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri