Harita Genel Komutanlığı

BravehearTs

Kayıtlı Üye
Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı'na bağlı asli görevi yurt savunması için gerekli tüm harita ve planların yapılması olan askeri bir birimdir

*
16 Ekim 2009 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı'nın basın bilgilendirme toplantısı Harita Genel Komutanlığı'nda yapıldı Bu toplantıda Harita Genel Komutanlığının yürüttüğü Çok Amaçlı Coğrafi Bilgi Sistemi İstasyonu, Sayısal Harita Destekli Askeri Uygulamalar Yazılımı, Sayısal Ortofoto Sistemi, Arazi Analizi Sistemi-Türkiye, Taktik Kabartma Ortofoto Haritası ve Türkiye Ulusal Sabit GPS Ağları projelerine ilişkin açıklamalarda da bulunuldu

*
Harita Genel Komutanlığı içerisinde 1800'lü yıllardan kalma kabartma haritalar, haritacılık aletleri ve 97 adet tarihi yağlıboya tablonun da yer aldığı Haritacılık Müzesi bulunmaktadır

Görevleri

*
Yurt savunması için gerekli tüm harita ve planların alımı ve basımı
*
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüyle işbirliği içinde gerekli tüm harita ve planların alımı ve basımı
*
Bakanlıklar ile diğer resmî kurumlara gerekli harita ve planların alımı ve basımı
*
Harita subaylarına, harita konusunda; eğitim ve öğretim, uygulama yapılması
*
Harita bilimi hakkında bilimsel inceleme ve araştırma yapılması
*
NATO’ya karşı üretim sorumluluğu olan haritaların yapılması
*
Bakanlar Kurulu Kararı gereğince, uluslararası ve ulusal bilimsel kuruluşlar ile haritacılık kuruluşlarında Türkiye'nin temsil edilmesi

*
Komutanlık; TSK'nın yanında bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, üniversiteler, yerli ve yabancı gerçek ve tüzel kişilerin harita temini isteklerini Harita ve Harita Bilgilerini Temin ve Kullanma Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde karşılamaktadır

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri