harakiri' den Cover Şarkı Kritikleri

harakiri

Kayıtlı Üye
Bu başlıkta cover şarkıları inceleyelim. Aynı şarkının farklı coverlarını karşılaştıralım. Cover kültürümüz gelişsin. Rock&Metal camiasında coverlar hayli fazla ne de olsa. Hakkını vererek cover yapılmış şarkıları seçmiş oluruz.

Öncelikle orjinalinden iyi olan coverlarla başlamak istiyordum ama karşılaştırmalı coverlar başlangıç için iyi olur.
Öyleyse orjinalinden iyi olabilecek cover karşılaştırmaları ile başlayalım ^_^

Bir Gary Moore şarkısıyla başlayalım. Ve coverlayan gruplarımız Nightwish ve Thyrfing . Şarkımız Over The Hills And Far Away.

Orjinalindeki keman partlarının yerini klavye almış cover parçalarda. Tam folk
metal ve power metale uygun bir parça. Ve folku powera tercih ettiğimden
ve de biraz daha amatör ruh taşıdığı için ben Thyrfing coverını seçiyorum. =)
Nightwish' in de yeri ayrı ama..
Folk öğelerini daha fazla kullanarak coverlayan bir grup olursa onu seçerim diyor noktalıyorum.​

---> harakiri' den Cover Şarkı Kritikleri

aslında şarkı öyle bi şarkıki kadın vokalde, hele de Tarja da çok güzel durmuş bence. ben Nightwish coverını çok daha beğendim ( 1. 10 dk dolaylarını özellikle ) zaten powerı tercih ederim ...konu da güzel ayrıca yorum yapabiliyoruz dimi ,ki yaptım bileee^^

Sıradaki şarkımız Big in Japan. Alphaville 'in 80lerdeki hit şarkısı.
Aşşağıda da göreceğiniz üzere berbat bir klibi vardır. Ve coverlayanlar ...
Guano Apes -ki grubu tanıdığım şarkı olmuştur-, Embraced

Gönül isterdi ki black metal tarzında yapılmış cover kalitesiyle öne geçsin ama olmamış Embraced.. =(
Aynı klavye tonlarıyla şarkı başlar intro öyle geçer. Ardından vijuu black metale hızlı bir geçiş ve arada
arkadan klavye tonları duyulmaya devam eder. Snaki orjinal şarkı çalıyor da bunlar üzerine gitar ve vokal ekliyorlar.
Yine de farklı bir tat olmamış mı olmuuş.. Şarkı olmuş mu? İşte o olmamış. Pek...

Sıra gelir Guanoya.. Bir cover nasıl yapılmalıya örnek gösterilebilir. Bir yandan şarkı senin bestenmiş
izlenimini vereceksin tarzına iyi oturtacaksın bir yandan da esasına saygı duyacaksın. Süper cover...
Kızımız çıkarması gereken vokal performansının gayet ötesinde.. Şarkının sonlarına doğru nakarat sıkmasın diyerekten konulmuş orta kısım da gayet iyi.. Daha ne olsun.. ^_^ Tebrikler..

Kampüsteki şarkı makinasına tek para attığım şarkı budur heralde xD

Alphaville.nin bu şarkısına daha sonra iki süpriz cover daha ekleyecem beklemede kalınız =)

aslında şarkı öyle bi şarkıki kadın vokalde, hele de Tarja da çok güzel durmuş bence. ben Nightwish coverını çok daha beğendim ( 1. 10 dk dolaylarını özellikle ) zaten powerı tercih ederim ...konu da güzel ayrıca yorum yapabiliyoruz dimi ,ki yaptım bileee^^

Tabii ki.. Özellikle böyle katılımcı yorumlar olmalı zaten tadı çıksın.. Nighwish.in kalite ortada zaten.. yeri ayrı zaten söledim.. =)

Ama teşekkürler, eline sağlıkla kalacaksa pek gerek te yok hani.. Söyleyecek sözü olan post eklerse daha iyi olur kanımca.. ^_^

Sırada en saygın metal gruplarından biri var. Iron Maiden. (=
Adamlar kaç yaşında ama sağlam şarkılar yazıp çalmaya devam ediyorlar.
Bu sağlam şarkılardan da biri taa ilk albümden. Remember Tomorrow.
Vardır bi çok coverı ama ben Metallica ve Opeth 'i tercih ettim.
Geçelim müziğe..

Evet şarkının orjinali 1980 yılı albümünde.. Harika bir şarkı gerçekten ritimleriyle hızlanıp maiden havasına bürünmesiyle solosuyla.
Kim söylese güzel olacak bir şarkı. Ama Opeth.den dinleyince şarkıyı sanki Opeth söylesin diy yazılmış gibi gelebilir size.
Ya da Opethin kendi şarkısı gibi. Aslında tarz olarak prograsif doom tarzına çok yatkın bir parça belki de ondan. Opethe cuk oturmuş kısacası..
Opeth bir adım önce icraati ile.
Metallicanın hakkını yememek lazım. Güzel vokalin ardında o bateri vuruşlarını dinlemek te büyük zevk.
Larstan gelen tonlar rahatlıkla seçilebiliyor. Metallicanın black albümündeki gibi bateri vuruşları ön plana alınmış.
Ama her neyse fazla uzatmayalım şarkının finalini akustikle yapmak şarkıya daha çok yakışmış ani bitiş yerine.
Sonuç yine Opeth.​

Youtube.dan videoları ekliyorum. Bi görünüyor bi görünmüyor sanki. Sorun olmuyodur umarım ..

ben burdaki videoları göremiyorum ama zaten forumdaki hiç bir videoyu göremiyorum :11:

Videoları görememene üzüldüm yaw :(
Bi tek sen varsın burda sen de görmüyon xD

Youtube videolarında sorun yaşıyorsanız eğer.. YoutubeJacker programını öneririm. Sadece bir kurulumdan sonra sorunsuz youtube.a girebilir videoları görebilirsiniz. Google da arasanız çıkar hemencik..

metallica'nın ki gayet hoş idi..opeth'ten ilk kez dinledim.sağolasın.

ve arada belirteyim,yukarıda 'over the hills and far away' de var imiş,ben geç farketmişim.alakasız da olsa led zeppelin katayım araya hatta hiç bi cover ını severek dinleyemediğimide belirteyim.

Son düzenleme:

yok youtube u kullanıyorumda bu forumlarla aramdaki mesele aslında :11: yani jacker programı kurulu bende... her neyse zaten şimdiye dek bahsettiklerinin çoğunu biliyordum, bilmediklerimi kendim bulup dinliyorum :)

küçük istisnalar hariç, orjinaller çok daha iyidir zaten her daim..
orjinal şarkıyı ekliorum ki.. şarkının orjinalini bilmeyenler için.. sadece coverları karşılaştırdım -şimdilik-.
zaten kimse Maiden şarkılarını çalmak hususunda Iron Maidenin eline su dökmemeli .. (= -denenmez denenmesi dahi teklif edilemez- =P

küçük istisnalar hariç, orjinaller çok daha iyidir zaten her daim..
orjinal şarkıyı ekliorum ki.. şarkının orjinalini bilmeyenler için.. sadece coverları karşılaştırdım -şimdilik-.
zaten kimse Maiden şarkılarını çalmak hususunda Iron Maidenin eline su dökmemeli .. (= -denenmez denenmesi dahi teklif edilemez- =P

bazen öyle coverlar çıkıyo ki orjinalini katlayabiliyo.. ama dediğin gibi maiden istisna bu konuda..

Peki o zaman sırada Led Zeppelin var. Alakalı olsun ^^
Coverlarında iş olmasa da.. (=

Led Zeppelin - Over the Hills and Far Away

many have i loved
many times been bitten
many times i've gazed
along the open road

J.R.R. Tolkien'e referans diğer bir şarkıdır bu. Şarkıda 'Over the Hills and Far Away' hiç geçmez.
Şarkının sözlerini Plant'ın Tolkien'in The Hobbit romanından esinlendiği söylenmekte.
Tepelerin ardında ve çok uzaklarda söylemi de burdan geliyor sanırım. Hobbit'i henüz okumadım
okursam bi gün anlarım heralde neresinden esinlenmiş (=
Dikkatli dinlersek sürekli akustik gitarın tınılarını duyabiliriz şarkıda.
ŞArkı hakkında söylencecek söz çok.. İşte şimdilik bulabildiğim coverlar (=
bunlar led Z. cover grupları leyn
biri de amatör olsun..

Haberini gece 3 gibi arkdaşlarla sohbet ortamında online aldık ölümünün =(
Sohbete (ve pokere) fonda Michael Jackson şarkıları çalaraktan devam ettik.
Üzüldük hepimiz gerçekten...

Söylenecek pek bir şey yok.. Sıradaki Coverlar Michael Jackson anısına..
Smooth Criminal
..yine yıllar öncesinden kısa film tadında kliplerinden biri..

Coverlar alternetif rock grubu Alien Ant Farm ve keman virtüözü David Garrett..
Bu coverın AAF grubuna hayli katkı sağladığını söyleyebiliriz. Kemandan ise ilk defa dinledim. Hoş . .

Son düzenleme:

Bu da bonus olsun. Santana' dan Smooth Criminal.

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri