Eylül - Halil Akkaş: Olimpiyat madalyası getireceğim

Buğra1

Kayıtlı Üye
Halil Akkaş: Olimpiyat madalyası getireceğim
2007-08-31_halil288.jpg

Son bir ay içinde Üniversiade Yaz Oyunları ve Dünya Şampiyonası gibi iki büyük organizasyonda yarışan ve önemli başarılar elde eden Fenerbaçeli milli atletimiz Halil Akkaş, Osaka dönüşü ayağının tozuyla kulübümüzün resmi internet sitesinin sorularını yanıtladı. Bangkok'ta biri rekorla gelen 2 altın madalya ve Osaka'daki dünya altıncılığını, kendisine gurur veren başarılar olarak gören Halil Akkaş, sadece 3 bin metre engelli koşmayı hedeflediği 2008 Pekin'de, ülkemiz ve Fenerbahçemiz için bir madalya kazanmak istediğini söyledi. Kulübümüzün 100. yılında bu başarılara ulaşmasının ayrı bir gurur kaynağı olduğunu söyleyen Halil Akkaş, Fenerbahçeli bir atlet olmasının, kendisini daha çok motive ettiğinin altını çizdi.

-İlk önce Bangkok'tan başlayalım. Üniversite oyunlarında 2 altın madalya birden kazandın. Neler diyeceksin

Halil Akkaş: Bu yılki en büyük hedeflerimiz Üniversite Oyunları ve Dünya Şampiyonasıydı. Bangkok'taki Üniversite Oyunları'nda 3 gün üst üste 2 branşta yarıştım. İlk gün 3 bin metre engelli eleme turu, ardından 5 bin metre final ve sonraki gün 3 bin metre engelli finali koştum. Son gün 3 bin metre engellide Universiade Oyunları rekorun kırarak altın madalya kazanmam benim için ayrı bir gurur oldu.

-Bangkok'taki üniversite oyunlarının reklamını senin posterinle yapmışlar. Yani oyunları tanıtan afişlerde, senin 2003 Universiade oyunlarındaki koşunun fotoğraflarını koymuşlar Bunun için ne diyeceksin?

Halil Akkaş: Bu gerçekten çok güzel bir şey. Ben de Bangkok'ta bu afişleri ilk olarak havaalanından kaldığımız yere giderken yolda gördüm. Gerçekten çok gurur verici bir olay. Yüzlerce sporcu arasından benim fotoğrafımı seçmeleri çok güzeldi. Çünkü, o oyunlarda sadece atletizm yarışları yoktu. Bir çok spor branşı vardı. O kadar olimpik branş arasında atletizmin seçilmesi ve atletizmden de benim posterimi afiş yapmaları gerçekten çok gurur vericiydi. Orada herkes 'İşte afişte resmi olan atlet bu diye' beni gösteriyordu. Orada bir anda tanındım. O resim 2003 Universiade oyunlarında çekilmişti. Yüzlerce sporcu arasından benim seçilmem gerçekten çok gurur vericiydi. Ben de bu afişlerden birkaç tane hatıra getirdim.

-Osaka'ya gelelim. Osaka'da dünya 6. oldun neler diyeceksin?

Halil Akkaş: Öncelikle Osaka'da finale kalmak çok gurur verici ve güzel bir olaydı. Çünkü hemen, hemen dünyanın en iyi sporcularına karşı mücadele ediyorsunuz. Bir de dünya şampiyonasında final koşan ilk Türk erkek atlet olmak ayrıca gurur vericiydi. Burada en azından bir madalya kazanıp, bu ilki ölümsüzleştirmek istedim ama altıncı oldum. Bu sonuç da benim için başarı. Çünkü bu sonuç, önümüzdeki olimpiyatlarda daha iyisini yapabileceğim hakkında bir gösterge olacak. Bu moralle daha iyi hazırlanıp, olimpiyatlarda ülkemize daha büyük başarılar kazandırmak için Dünya Şampiyonası'nı bir tecrübe olarak görüyorum. İnşallah olimpiyatlarda, geçen yıl aldığım 4.'lükler ve Osaka'da aldığım bu dünya 6.'lığını telafi edip madalya alacağım.

-Osaka'daki finali biraz daha anlatabilir misin? Daha iyi bir derece alabilir miydin? Bir aksilik oldu mu? Yoksa yerinde mi geldin?

Halil Akkaş: Daha önceleri benim için 'Finale kalsa çok büyük başarı elde etmiş olur' deniliyordu. Tabii, ben rahat bir şekilde finale kalınca herkesin benden beklentisi arttı. Benden madalya beklemeye başladılar. Ama Dünya Şampiyonası'nda madalya kazanmak gerçekten çok zor. En iyilere karşı mücadele ediyorsunuz. Bu da sonuçta bir yarış. 100 metre rekortmeni bile 3. olabildi. Koşmadan yarış kazanılmaz. Ben elimden gelenin en iyisini yaptığıma inanıyorum. Daha iyisi olmaz mıydı? Olurdu tabii ama, benim için 6.'lık da iyi bir sonuç. Ben beklediğimin üstünde koştuğuma inanıyorum. Ama rakiplerim de öyle, beklentilerimin üzerinde koştu. Rakipler de çok güçlüydü. Ben çok iyi koştuğuma inanıyorum.

-Hedeflerin hangi şampiyonalar ve hangi mesafe ve branşlarda koşacaksın?

Halil Akkaş: Mart ayında önümüzdeki Salon Dünya Şampiyonası'nda madalya kazanmayı hedefliyorum. Ardından olimpiyatlara çok iyi hazırlanıp, ülkeme orada da madalya kazandırmak istiyorum. Salonda 1500 ve 3 bin metre koşacağım. Olimpiyatlarda 3 bin metre engelli üzerinde yoğunlaşacağım. Gerçi bir branşta olimpiyat barajını geçtikten sonra, diğer branşlarda da yarışabiliyorsunuz ama, ben 3 bin metre engellide tek hedef üzerine odaklanıp, orada başarıyı yakalamak istiyorum.

-Fenerbahçeli bir atlet olmak nasıl bir duygu?

Halil Akkaş: Fenerbahçe'nin 100. yılında kulüpte olmam ve bu başarılara ulaşmam benim açımdan gerçekten çok gurur verici bir olay. Asırlık bir kulüpte böyle başarılar elde etmek çok güzel bir duygu. Başta Sayın Başkanımız Aziz Yıldırım ve Yönetim Kurulumuza desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Çünkü ben bundan önceki yıllarda da koşuyordum, her zaman vardım ama, imkanlar ve destek arttıkça başarı da artıyor. Başkanımız ve Yönetim Kurulumuzun desteğiyle başarılarımı daha iyi noktalara getirdim. İnşallah olimpiyatlarda da gerek ülkeme, gerekse ülkeme bir madalya hediye etmek istiyorum.

-Fenerbahçe'yle birlikte kamuoyunun gündemine daha fazla geldiğine inanıyor musun?

Halil Akkaş: Ben daha önceki yıllarda başarılı olmuştum ancak bu kadar gündeme gelmemiştim. Hatta aynı konuyu geçen bir arkadaşımla konuştum. Kendisi 'Sen geçen yıl da aynı başarıları kazanmıştın ama çok fazla medyada yer almıyordun. Ama şimdi her yaptığın olay oluyor' diye espri yaptı bana. Gerçekten de Fenerbahçe'de olmam kendimi tanıtma ve başarılı olmam açısından çok faydalı oldu. Fenerbahçe'de olmam atletizmin daha çok gündeme gelmesi yönünden de iyi oldu. Bu durum beni ister istemez etkiliyor ve motive ediyor. Daha başarılı olmak için daha çok çaba sarf ediyorum.

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri