Evde Tırnak Bakımı

bal_böceği

€q0iSt
Prenses
Kayıtlı Üye
Evde Tırnak Bakımı
El ve ayak bakımı hem sağlığımız hem de dış görünümümüz için önemli. Düşünsenize, bir ortamda biriyle tanışmak için yaptığınız ilk şey elinizi uzatıp tokalaşmak. Veyahut bir toplantıda, etkinlikte ya da yemekte kendinizi ifade ederken kullandınız beden dilinizde eller büyük önem taşır. Tabii bu noktada bakımlı eller ön plana çıkar.

Kadınlarda bakımlı eller tırnakların bakımlı olmasıyla anlaşılır. Bu sadece ojeli tırnaklar anlamına gelmese de bakımlı tırnaklarda yine de en azından koruyucu oje ya da parlatıcı bulunmasında fayda var.

Günümüz erkeklerinde de el ve tırnak bakımı, sakal tıraşı kadar önem taşıyor. Tırnakları gelişi güzel kesmektense, tırnak kesiminden sonra en azından törpü kullanarak tırnakların şekillendirilmesi tırnaklarınızı bakımlı yapacaktır.

Tırnak bakımı çok uğraş gerektirmez, öyle güzellik merkezlerine de bir dünya para saçmanıza hiç gerek yok. Şimdi sizlere evde tırnak bakımının ne kadar basit olduğunu anlatacağım.

Kırmızı renk ojenin kolay çıkarma yöntemleri:Her kadın koyu renk ojenin çok zor çıktığını bilir. Aseton markanızın ne olduğu çok da fark etmez. Özellikle tırnaklardaki, kırmızı veya koyu bordo renkteki oje kalıntıları ne iğrenç bir görüntüdür… Durumun bu boyuta gelmemesi için bu tür renk ojeleri tırnaklarınıza sürmeden önce bir kat parlatıcı oje sürmenizi öneririm. Böylece tırnak bakımınızı daha kolay yapabilirsiniz.

evde-tırnak-bakımı1

Asetonsuz oje çıkarma yöntemleri:Bazen tırnaklarımızdaki ojenin kıyafetimize hiç de uygun olmadığını fark ederiz. Ama ya asetonumuz bitmiştir ya da bir türlü nerede olduğunu bulamayız. İşte o zamanlar size ilaç gibi gelecek bir uygulamamdan bahsetmek istiyorum sizlere. Ben bu gibi durumlarda, tırnaklarıma bir kat daha oje sürüyorum. Ben oje çıkarmak istiyorum, sürmek de nereden çıktı demeyin. Yeni sürdüğünüz oje kurumadan, pamuk yardımıyla çıkarabilirsiniz. Ojeyi çıkarma işleminiz bittiğinde, tırnaklarınızı tonik ile temizleyerek, normal bir nemlendirici ile tırnaklarınıza bakım yapabilirsiniz. Evdeki malzemelerle kolay bir bakım oldu bu :)

Tırnak kesimi: Tırnak kesimiz için en doğru zaman duş sonrası elleriniz doğal yoldan nemlenmiş iken yapılmasıdır. Tırnaklarınızı kestikten sonra tırnak çevrenize nemlendirici sürerek tırnaklarınızın bu nemlendiriciyi emmesini sağlayın. Normal bir nemlendirici sürebilirsiniz. Fakat benim tercihim şu pembe yoğun gül kokulu vazelin oluyor. Vazelin tırnaklarıma, törpüleme öncesi doğal manikür ve pedikür desteği sağlıyor. Evet, bu uygulamayı hem el hem de ayak tırnaklarıma kolayca uygulayabiliyorum.

*Tırnak kesiminde kesilen tırnakların sağa sola sıçramasını önleyecek bir püf noktası daha vereyim sizlere. Tırnak makasınızı ıslatıp kesime başlamak. Bu gerçekten işe yarıyor.

evde-tırnak-bakımı2

Tırnak törpüleme: Tırnaklarınıza sürdüğünüz nemlendirici krem emildikten sonra, tırnak törpüleme işlemine geçebilirsiniz. Pek çok insan tırnak törpülemeyi yanlış uyguluyor. Önce tırnaklarınızı küt mü yoksa yuvarlak mı törpülemeniz gerektiğine karar verin. Bunu kesim uygularken de dikkate alabilirsiniz. Eğer tırnak yapınız küt ise yuvarlak törpülemeniz zor olacaktır ama yuvarlak tırnak şeklinizi küt tırnağa çevirmeniz daha kolay. Tırnaklarınıza törpü ile olduğundan farklı bir şekil veriyorsanız, bunu oje ile kamufle edebilirsiniz.

evde-tırnak-bakımı-kesim

Kütikül temizleme: Manikür-pedikürcülerin kanata kanata yapmaya çalıştığı kütikül temizleme işlemini evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için size tavsiyem kütikül giderici kremler kullanabilirsiniz. Kütikülün tırnağı enfeksiyonlardan koruğunu düşünürsek, kesilmemesi şiddetle tavsiye edilir.

vp_h

Tırnak bakımında doğal uygulamalar nelerdir?
Tırnak bakımı doğal pek çok yöntemle kolayca sağlanabilir. Kesim ve törpüleme işleminde sonra tırnaklarınıza uygulayacağınız en doğal bakım, zeytinyağı ile masaj yapmaktır. Hem el ve ayaklarınıza hem de el-ayak tırnaklarınıza şahane bir doğal bakım olacaktır bu.

Tırnak bakımını yapmayan insanların çeşitli tırnak hastalıklarıyla karşılaşması da mümkün. Bu sebeple, en azında evde tırnak bakımı yapmanızı sağlığınız için de önem taşımaktadır.

Tırnak mantarı nasıl tedavi edilir?
Tırnak mantarı, tırnakların rengi değiştiğinde fark edilen bir hastalıktır. Yalnızca ilaçlı tırnak cilaları veya antibiyotik kullanımıyla tedavi edilebilir. El tırnakları için tedavi süresi 3 ile 6 ay iken, ayak tırnakları için tedavi bir yıla kadar uzayabilmektedir. Gelişen teknoloji ile pek çok hastalık gibi tırnak mantarı da daha kolay tedavi edilebilmeye başladı. Tırnak mantarı için lazer tedavisi de uygun görülebiliyor.

Tırnak batması nasıl tedavi edilir, evde çözümü var mıdır?
Tırnak batması dayanılmaz bir hal aldığında evde uygulayabileceğiniz bir takım çözümlerden bahsetmek mümkün. Fakat bunlar maalesef geçici çözümler. Tırnak batmasına evde çözümün en kolay ve masrafsızı, tırnakların uç alt kısımlarına pamuk sıkıştırmak. Tırnağınıza pamuk sıkıştırmadan önce ayağınızı iyice temizleyip tırnak batması için kremlerden birini veya baticon kullanabilirsiniz. Bu acıyı da hafifletiyor. Bu pamuk sıkıştırma işlemini yaklaşık bir hafta tekrarlamanızı öneriyorum.

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri