Eğitimde tek tip kıyafet gerekli midir?

Depending

Kayıtlı Üye
Bu konu ne zamandır aklımda yer alıyordu. Eğitimde kıyafet çeşitliliği ile ilgili konu gündeme geldiğinde bu konuya karşı çıkmıştım. Bir çok resmi kurum ve kuruluşlarda tek tip kıyafet kullanılıyorken; eğitim hayatında öğrencilerin de tek tip olması gerektiğini savunmuştum. Hem ekonomik anlamda hem de düzen anlamında.

Geçtiğimiz günlerde kardeşimin okuluna gittim. Öğle arasına denk geldiğim için, öğrencilerin doğal olarak dışarıda olduğu gördüm. Fakat, kıyafet serbestliği olduğundan dolayı kimin öğrenci kimin öğretmen olduğunu maalesef ayıramadım. Okulların düzeninin bozulduğunu düşünmekteyim. Öğrenciler bir yana, devletin kurum ve kuruluşlarında da ciddi bir otorite sarsıntısı mevcut. Öğretmenlerin daracık pantolonlar giymesi özellikle dikkat çeken nokta oldu. Eğer, eğitim hayatında öğretmen öğrencisine örnek olacak ise, buna ilk başta dış görünüşüyle başlamalıdır. Öğrencinin aklındaki; "Ama X Öğretmen" olgusunu yok etmek esastır.

Size göre, kıyafet serbestliği yerine tekrardan tek tip kıyafete geri dönüş yapılmalı mı?

---> Eğitimde tek tip kıyafet gerekli midir?

Tek tip kıyafete geri dönüş yapılmasını bende savunuyorum hem öğretmen öğrenci ilişkisinden dolayı hemde Çok fazla zengin bir ülke değilik 1.300 asgari ücret olan bir ülkede aile hem geçinip hemde çocuklarının ihtiyaçlarını gidermekte zorluk çekiyorkar fakat çocuk bunun farkında olmadığından dolayı daha çok daha değişik kıyafetler ailesi bunu karşılayamayıncada çocuk ailesine cehpe alıyor yani hem maddi hem manevi birazda disiplinli bir ortamdan dolayı tek tip kıyafet tekrar getirilmeli

3. dünya ülkesi olduğumuzdan gerekli fakir çocuklar napsın aslında onları devlet giydirmeli

Evet geri dönüş yapılmalı.
Ben ekonomik anlamda çoğu öğrencinin bundan kötü etkilendiğine şahit oldum.
Bir defa disiplini yok ediyor.
Okul içinde şort ile gezinen bir kız öğrenciye bile rastladım ve şok oldum.
Orası eğitim-öğretim kurumu ise öğrencilerin bu kadar düzensiz ve dikkat çekici kıyafet giymeleri çok yanlış.
Ekonomik açıdan durumu müsait olmayan insanlar zor durumda kalıyor ve bundan psikolojik açıdan kötü etkileniyor.
Eğitim sistemi zaten ortada, bir de bu karar ile bunu tasdiklemiş oldular.

Gereksiz.

İllaki onluk olmasi sart degil, bir onlukle 5 yil okumak sart degil.

Yoksul coxuklarmi var elbise yardimi yapin, devlete bildirin.

başkalarına benzemeye çalışmak gibi büyük erdemlerimiz var!
tek tip kıyafetle okuduk ve kişisel gelişimimizde büyük buhranlar yaşamadık. Gelenekler iyidir

Herkes konuya maddi anlamda bakmış gibi. Tek tip kıyafet aynı zamanda disiplin içinde önemlidir. Askerlerin kıyafetleri neden tek tiptir? Küçük yaşta çocuklara bazı şeyleri aşılamak gerekiyor. Serbest bırakınca da ortalık allak bullak oluyor. Kıyafet serbest olsun diyenler bir serbest okula gitsinde çıkışta öğrencileri bi izlesin bakalım kıyafet seçimlerini sonra gelsin burada yazsın.

Kıyafeti hallettikten sonra tek eksiğimiz eğitim olacak sanırım.

Bunu insanlar farklılıklarını ifade edebilsin diye yaptıklarını savunuyorlardı ilk çıktığı zamanlarda. Fakat kendimizi kıyafetten çok daha anlamlı bir şekilde ifade edebileceğimiz şey düşüncelerimizdir.

Farklı kıyafet uygulaması bizim ülkemizde de olabilirdi, nasıl olabilirdi?
-Yukarıdaki arkadaşların dediği gibi gerçekten insanların maddi güçleri arasındaki uçurum bu kadar fazla olmasa.
-İnsanlar yine bu sebepten birbirleriyle dalga geçmeyecek bilinçte olsa ve bu bilince sahip çocuklar yetiştirse. (Mesela "fakirler ölsün" diye video çekip koyan kızı hatırlayın, çok değil 3 sene önceydi)
-Farklı kıyafet olayına az önce bahsettiğim öğrencilerin kendini düşüncelerle ifade etmelerinin daha önemli olduğunun algılanmasından sonra geçilse.

Bunlar olmadığına göre, tek tip giyim olması mükemmel çözüm olmasa da, farklı olduğu durumdan daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri