domates bi meyvemidir yoksa sebze mi ??

domates meyvemidir yoksa sebzemidir ?

• Kullanılan toplam oy
    20

deNiZ ^^

Bayan Üye
BiriyLe iddaaya girmiştik o sebze dedi ben meyve dedim.​
Netten araştırdım kimi yerde sebze kimi yerdemeyve diye geçiyor.
NasıL emin oLucam? Meyve mi sebze mi ?:8:
peki sizce domates bi meyvemidir yok sa sebze mi??

---> domates bi meyvemidir yoksa sebze mi ??

açıkla hadi ama ben kendimi bildim bileli sebzedir

bak şimdi domatesin ana vatanı amerikadır..
bilim adamları domatesi bulduklarında
önce süs bitkisi sanıp bi saksıya dikip izlemişler..
sonra domatesin içinde çekirdekleri olduğunu farketmişler..
Ancak bilim insanları, yani botanistler, sebze-meyve ayırımını böyle yapmıyorlar.
Onlara göre meyve, içinde etli veya kuru, çoğunluğunu çekirdek diye adlandırdıkları kendi tohumu veya tohumlan bulunan yiyecektir.
Bu tanıma göre kayısı, şeftali, üzüm, taze fasulye, domates, salatalık (hıyar) ve benzeri gıdalr teknik olarak meyvedir.
Yani kısaca çekirdeği olan tüm yiyecekler meyvedir.
Geriye kalanlar, yani patates, havuç, şalgam, soğan, sarımsak gibi bitki kökleri, lahana, marul gibi bitki yapraklan, hatta aslında bir çiçek olan karnabahar bile birer sebzedir.​

hmm anladım vişne güzeli ama biz türkiyede domatesi sebze diye biliyoruz ve ölede kalcak:):)

sebzedir..
vişne insanı, zaten domatesin sofralarımıza girişi öyle çok uzak bi zaman diliminde değil.. ki bilim adamları sınıflandırma konusunda en çok bocalayan ulvi insanlar oldukları için böyle bi kanıya varmaları doğaldır derim. hatta bi ara yerde yetişen bitkilerin tümüne sebze, ağaç bitkilerine ise meyve denilmesi gerektiği söyleniyordu. fakat karpuz, kavun ve türevleri bu kanıyı çürüttü diyorum ve su içiyorum.

domates sebzedir!

bu zamana kadar sebze diye biliodum... ama saçma bi tartışma.. yemenize bakın :D

takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
antalya havalimanı transfer
Geri