Doğa ve Teknoloji

meridyen2

Kayıtlı Üye
Doğa ve Teknoloji

doga_ve_teknoloji_tr.jpgDoğadaki tasarımlar insan için her zaman tükenmez bir ilham kaynağı olmuştur. Modern teknolojik ürünlerin büyük bölümü, doğadaki tasarımların taklididir.

İnsanoğlu her geçen gün teknolojide ilerlemeler kaydetmekte, tasarım ve üretimde harikalar meydana getirmektedir. İnsan, kendisine Allah'ın verdiği yeteneklerle yeni ürünler tasarlayabilmekte ve üretebilmektedir. Fakat bir nokta çok önemlidir; çünkü bu yeteneği insana Allah vermiştir. Bu nedenle kişinin gururlanmaya ya da büyüklenmeye hakkı yoktur.

Bunun böyle olduğunun bir delili de doğadır. Çevresine dikkatli bir gözle bakan her insan, Allah'ın doğayı sayısız harikalıklarla donattığını görecektir. Bitkilerden hayvanlara, karalardan denizlere kadar her yer ve her canlı şaşırtıcı özelliklerle donatılmıştır. İşte teknolojiye örnek olan canlıların tanıtıldığı bu bölümün bir amacı da, insanın kendi becerisiyle ulaştığını sandığı şeylerin, doğada zaten var olduğunu göstermek ve insanın kendi kendisiyle övünmesinin ne denli büyük bir hata olacağını hatırlatmaktır.

İnsanlığın büyük bir bilgi birikimi, yıllar süren araştırmalar, uğraşılar ve teknolojik gelişmeler sonucu ürettiği bazı şeyler doğada milyonlarca yıldır bulunmaktadır. Bunu fark eden bilim adamları asırlardır doğayı gözlemlemekte ve buluşlarında doğadan yararlanmaktadırlar. Yine doğadaki örneklere bakarak yeni modeller geliştirmeye başlamışlardır. Kendi kullandıkları tekniklerle doğadaki mükemmel teknikler arasında çok büyük bir fark olduğunu da hayretle fark etmişlerdir. Bu da onları doğaya hakim olan üstün bir Akıl Sahibi'nin varlığına götürmüştür. Çünkü tüm bu inceliklerin tesadüflerle oluşmasının imkansızlığını görmüşlerdir. Bilim yoluyla kavradıkları bu üstün aklın sahibi, kuşkusuz göklerin ve yerin Rabbi olan Allah'tır.

Bu dosyamızda, doğadan taklit edilerek yapılan modellere yer verecek ve Allah'ın yaratışındaki üstünlüğe dikkat çekeceğiz. Canlılardaki her biri tasarım harikası olan bu özellikler, Allah'ın büyüklüğünü takdir etmek bakımından önemlidir. Burada yer verilen canlıların özellikleri milyonlarca yıldır yani yaratıldıkları andan beri vardır. Oysa insanoğlu bunları ancak son bir iki yüzyıldır taklit edebilmektedir. Allah'ın yüceliğini görebilenler için, doğadaki herşey böyle özelliklerle donatılmıştır. Bu durum bir ayette şöyle belirtilmiştir:

"(Bunlar,) 'İçten Allah'a yönelen' her kul için 'hikmetle bakan bir iç göz' ve bir zikirdir." (Zariyat Suresi, 8)

Kelebekten Bilgisayarlara Çözüm

"Bilgisayar çipi tasarımcıları kendilerine kelebeklerin kanatlarındaki tasarımı örnek alıyorlar. Çiplerin işlem hızları arttıkça ortaya çıkan aşırı ısı çok büyük bir problem oluşturuyor. Yeni ve daha verimli çözümler peşindeki tasarımcılar kelebeğin kan soğutma tekniğini taklit etmeye çalışıyorlar."

Günümüzde bilgisayarlar hayatımızın her anına girmiş durumdalar. Evimizde, işyerlerimizde hatta arabalarımızda... Günün yirmi dört saatini bilgisayarların başında geçirebiliyoruz. Bu kadar yoğun kullanıma sahip olan bilgisayarlardaki teknoloji de her geçen gün büyük bir hızla gelişiyor. Gelişen yaşam standartları bilgisayarların işlem hızının da aynı hızda gelişmesini gerektiriyor. Böylece bilgisayarlar gün geçtikçe daha da hızlanıyor. Yeni çıkan modeller baş döndürücü hızlara rahatlıkla ulaşabiliyor. Bilgisayarların işlem hızını belirleyen çiplerin daha hızlı olması, daha fazla işlemi daha kısa sürede yapabilmesi anlamına geliyor. Ancak bu çipler hızlandıkça daha fazla elektrik kullanılmasına sebep oluyor ve bu hızlı işlemlerin sonucunda çip aşırı derecede ısınıyor. Bilgisayar çipinin erimemesi için ise soğutulması şart. Ancak mevcut pervane fanlar, son model çipleri soğutmaya artık yeterli olamıyor. Bu ısınma problemine yeni çözüm arayışları içindeki çip tasarımcıları sonunda doğadan hazır bir çözüm bulduklarını açıkladılar. (www.hayvanlaralemi.net)

Kelebek kanatları, tasarımlarında mükemmel bir yapıyı da beraberlerinde taşıyor. Tufts Üniversitesi'nde yapılan araştırma, kelebeğin kanatlarında bir soğutma sistemi olduğunu ortaya çıkardı. Bu soğutma sisteminin bilgisayar çiplerinin mevcut soğutma sistemi ile karşılatırıldığında çok daha yüksek bir performansa sahip olduğu ifade ediliyor. Bu konu ile ilgili olarak, Amerikan Ulusal Bilim Kurumu'ndan, makine mühendisi Prof. Dr. Peter Wong'un başkanlığında bir araştırma ekibi kurulmuştur.

Kelebekler soğuk kanlı canlılar oldukları için vücut ısılarını en verimli şekilde, devamlı olarak düzenlemek zorundadırlar. Bu çok büyük bir problemdir. Çünkü uçarken sürtünme ile büyük miktarda ısı oluşacaktır. Bu ısının acil olarak soğutulması gerekmektedir. Aksi halde kelebeğin hayatını sürdürebilmesi mümkün olmayacaktır. Çözüm ise, kanın kanatlardaki çok ince film benzeri dokuların içinden geçirilmesi ile sağlanır. Böylece vücutta oluşan ısı giderilmiş olur.

Bu yeni soğutma tekniğinin, Intel ve Motorola gibi çip üreticilerinin hizmetine 2 yıl içinde gireceği planlanıyor. Ancak gerçek şu ki, kelebekteki bu eşsiz tasarım Allah'ın onları yarattığı andan beri var. Kelebeğin kanatlarının bu çözümle birlikte yaratılmış olması, onun sonsuz akıl sahibi bir Yaratıcı tarafından, kusursuz bir tasarımla yaratılmış olduğunun delilidir.

Timsah Derisinde Fiberglas Tekniği

Okun, bıçağın ve hatta bazı kurşunların bile işlemediği timsah derisini bu kadar sağlam yapan sebep bilim adamları tarafından artık anlaşıldı.

Timsahın sırt derisinde özel bir doku kullanılmış. Bu dokuya sağlamlığını veren malzeme ise içinde kullanılan kollajen proteini lifleri. Bu lifler, dokuların içerisine eklenerek, dokunun yapısı güçlendirilmiş.

Aslında lifler kullanılarak daha kuvvetli malzemeler üretme tekniği endüstride de kullanılan bir teknik. Teknelerde, olta ve raketlerde kullanılan fiberglas maddesi, bu özelliklerde bir sentetik malzeme. Fiberglas, eritilmiş plastik içine ince cam liflerinin karıştırılması sonucu elde ediliyor. Plastik sertleştiğinde, hafif, kuvvetli ve esnek bir madde haline geliyor.

Timsahın derisi, bir canlı derisi olarak, çok daha üstün bir teknikle yaratılmış mükemmel bir tasarıma sahip. 20'inci yüzyılda kullanılmaya başlanan fiberglas tekniği canlılarda, Allah'ın onları yarattığı ilk günden beri var.
(makale harun yahya)
 
takipçi satın al
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
vozol
Geri
Üst